Śledztwo obywatelskie w sprawie ?Katastrofy Smoleńskiej? - 47
data:29 sierpnia 2011     Redaktor: Barbara Chojnacka

Wszystkich zainteresowanych obywatelskim śledztwem FYM-a odsyłamy do jego początków, zgodnie z sugestią autora, tu: http://centralaantykomunizmu.blogspot.com/2011/01/drugi-katyn.html Wcześniejsze wpisy FYM-a na naszej stronie w zakładce Katastrofa tu:
http://solidarni2010.pl/news.php?id=11

mmariola.salon24.pl
Co to za relacje?


Intheclouds znalazła przeprowadzony kilka dni po tragedii smoleńskiej dla jednej z amerykańskich stacji wywiad Dicka Gordona (prezentera North Carolina Public Radio) z p. Anną Seweryn, którego najciekawszy fragment brzmi dosłownie tak (od 23' materiału zlinkowanego poniżej):

AS: "And then my mom called me. You can imagine, it's just... I still don't believe."
"Your mother called you with the news of the crash."
AS: "Yes. She was watching the news. They... probably like most of the people in Poland they prepared to see the whole ceremony in Katyn. So my mom watched from the beginning when they started when the train arrived: "Now, OK, we see the plane, so president's gonna land in few minutes..." Polish anchors, you know, Polish, all the Polish news were there, waiting for the president with the cameras. Then they didn't see the plane, they just saw the flames..."


Intheclouds przypomina, że w filmie "Lista pasażerów" (cz. I http://www.youtube.com/watch?v=gaiqbS3MS1M od. 22'13'') jest też relacja p. Bożeny Strembskiej ciotki śp. S. Karpiniuka: "Czekaliśmy na... jak pokażą, jak wyląduje samolot. I jak było te trrach, to ja strasznie zaczęłam krzyczeć, strasznie krzyczałam. Tak strasznie, że mi mój Zbyszek tak przytulił do siebie i zaczął mi tłumaczyć, że może to jeszcze nie, może poczekajmy..."

Ja osobiście o "katastrofie" dowiedziałem się, słuchając Trójki przy sobotnim śniadaniu, koło godziny 9.25, mniej więcej (pognałem wtedy na piętro, włączyć TVP i po chwili krzyczałem do żony, że samolot z Prezydentem się rozbił) ? a więc, tak jak zapewne większość Polaków ? nie śledziłem ani przez minutę relacji telewizyjnych PRZED informacjami o "katastrofie". Jeśli bowiem ktoś nastawiał się na oglądanie transmisji z Katynia, to podejrzewam, miał zamiar włączyć telewizor w momencie rozpoczęcia uroczystości, nie zawracał sobie głowy obserwowaniem ględzeń dziennikarzy "rozgrzewających się" przed właściwą transmisją. Nie jestem więc w stanie nic powiedzieć na temat tego, co się w polskiej telewizji działo PRZED 9.30 w sobotę 10-go Kwietnia.

Jak jednak potraktować te dwie cytowane wyżej relacje? Jeśliby ktoś z naszych bliskich miał lecieć w prezydenckiej delegacji na ruską ziemię i miałaby być z tych uroczystości transmisja, to sądzę, waciowalibyśmy przy telewizorach od pierwszych medialnych relacji o osobach przybywających na uroczystości (choćby z obawy, czy wszystko przebiegnie tak, jak należy, czy szczęśliwie dolecą, czy Ruscy nie będą robić problemów etc.). Czekalibyśmy na wieści o wylądowaniu, obserwowalibyśmy przygotowania itd. - dokładnie tak jak zapaleni kibice zniecierpliwieni patrzą na mundialowy stadion i omiataną kilkoma kamerami murawę boiska, i wsłuchują się w pitolenie komentatorów podających (dla zapełnienia antenowego czasu) sportowe statystyki, zanim zacznie się TEN mecz.

Do dziś nie wiemy, czy i jak wyglądała transmisja w Polsat News i TVP SPRZED godziny "ogłoszenia wypadku". Zwłaszcza z Polsat News jest niezwykły wprost jak na skalę wydarzenia i "wyłączność" na transmitowanie, deficyt materiałów wideo. Z relacji cytowanych powyżej wynikałoby, że była jakaś transmisja z jakiegoś lotniska, podczas której doszło do jakiegoś twardego przyziemiania. Czy to był "prezydencki jak-40", o którym oficjalnie informowano na początku relacji o "katastrofie smoleńskiej"? Jeśli bowiem zdarzenie pokazywano na długo przed informacjami o "rozbiciu się prezydenckiego samolotu" - to nie mógł to być tupolew, bo tego przecież jeszcze nie było "na miejscu" w neo-ZSSR. Pytanie jednak: gdzie to mogło być?

Zastanawiam się, czy np. po wylądowaniu na Siewiernym dziennikarze polscy (być może paru z nich, nie wszyscy) nie mogli dostać ekstra newsa, że "prezydencka maszyna" poleci z jakichś powodów na Jużnyj. Faktycznie, Siewiernyj wygląda jak opustoszały pegeeer, więc może Jużnyj? Z Siewiernego zaś na Jużnyj jest rzut beretem, więc żurnaliści mogliby się zabrać ze sprzętem, rozstawić i czekać na przybycie takiego samolotu, by mieć "ekstra materiał". Czekają więc na Jużnym, a tam dochodzi do jakiegoś, powiedzmy, wypadku "prezydenckiego jaka" i robi się sytuacja wyjątkowo nieciekawa. Co robią dziennikarze? Uciekają do Katynia i udają, że nic nie wiedzą, "czekając" na dalsze wieści, ale już wiedzą, że zaczęła się akcja, której nie chcieliby ani widzieć, ani filmować. Zajmują postawę taką, jak człowiek, co spostrzegł, że w ciemnej uliczce kogoś bandyci napadli, ale woli się "nie mieszać" lub też udać, że on i tak nic nie może zrobić, więc "trzyma się na bezpieczną odległość". Co się dzieje dalej? Pojawiają się w Katyniu informacje, że doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu. Zrazu chodzi o jaka, ale z czasem klaruje się, że jednak to tupolew. Dziennikarze wiedzą, że prawda jest inna, ale trzymają się oficjalnej narracji i gnają w te pędy 200 km na godzinę z Katynia, by zdążyć pokazać wrak na Siewiernym. A dalszy ciąg ich gorączkowych relacji opartych na zeznaniach wstrząśniętych naocznych świadków z ruskiej milicji, już znakomicie znamy.

Co bowiem uderza w tych dwóch przywołanych wyżej zeznaniach? To przecież, że NIE było "po katastrofie smoleńskiej" żadnego upublicznionego, powszechnie dostępnego, telewizyjnego materiału z "wyczekiwaniem dziennikarzy na lotnisku", "wypatrywaniem (przez nich) samolotu" ani z żadnym "trrach!" podczas podchodzenia do lądowania. Czemu Strembska nie mówi np. "jak podali w TVN-ie, że doszło do rozbicia się samolotu" albo "jak podali, że wszyscy zginęli", tylko mówi o "trrach!", które widziała, oczekując na relację z lądowania? Czy przypadkiem nie jest tak, że polska telewizja zarejestrowała jednak 10-go Kwietnia coś, co zostało potem zniknięte w ramach oficjalnego badania "lotniczego wypadku na Siewiernym"?

http://clouds.salon24.pl/337073,zdradzeni-o-swicie-smolensk-2010-nie-odpuscimy
http://thestory.org/archive/the_story_1017_Wojciech__Seweryn1.mp3 wywiad po angielsku z p. Anną Seweryn


Link do notki z komentarzami:
http://freeyourmind.salon24.pl/337287,co-to-za-relacje

____________________________________________________
Od redakcji

Oto dwa komentarze pod wpisem FYM-a:

FYM
Chyba u Ciebie cytowalam wypowiedz Cegielskiego z 10.04.2010

http://www.youtube.com/user/stanislaw10042010#p/u/43/Or5-0bnonmY

"W pewnym momencie pojawila sie informacja,ze cos sie stalo z samolotem. 2 minuty wczesniej ja sam dostalem informacje,ze Prezydent juz wyladowal,ze juz jedzie.
Dziennikarka w studio
tak, takie informacje byly rowniez w agencjach
Cegielski dalej
Zreszta, juz nie pamietam, natlok tych wydarzen sprawil, ze trudno mi przypomniec sobie godzine. Zreszta pamietamy jeszcze serwis TVPINFO, kiedy ja z tamtego miejsca tez mowilem, ze kolumna prezydencka prawdopodobnie za chwile wyjedzie z lotniska w Smolensku i dotrze do Katynia."

MMARIOLA 116 2033  | 28.08.2011 19:56
http://freeyourmind.salon24.pl/337287,co-to-za-relacje#comment_4894489

------------------------------------------

FYMie
pisałam już pod którąś Twoją notką o tym, że widziałam jak awaryjnie ląduje samolot, ale ja tylko rzuciłam okiem na ekran telewizora i nie byłam pewna na 100%, że to akurat ten samolot, więc się nie upierałam.
Później wskazywałam na tą wypowiedź ciotki Sebastiana Karpiniuka, ona też musiała to widzieć.
Łączyłam też z tym wydarzeniem przemilczaną prawie tajemniczą śmierć Krzysztofa Knyża, operatora Wiktora Batera.

W książce "96 końców świata" Jerzego Andrzejczaka s.250-252 znalazłam takie oto fragmenty:

"Opowiadano, że oficer BOR-u zaraz po wypadku zadzwonił do żony i powiedział: "Nie mam nóg, ale żyję!".
Tym oficerem miał być Jacek Surówka. To on miał powiedzieć zaraz po katastrofie:"Dzieją się tu straszne rzeczy". Po tych jego słowach połączenie miało zostać przerwane. Taka informacja ukazała się w jednym z polskich tygodników. W artykule znalazły się informacje, że ten fakt potwierdza żona i bracia oficera: Maciej i Piotr.(...)
Początkowo wstrząsające były informacje dotyczące ostatniego telefonu posła Leszka Deptuły do jego małżonki. Polityk miał zadzwonić do Joanny Krasowskiej-Deptuły, kiedy było już wiadomo, że samolot nie wyląduje bezpiecznie. Dzwonił żeby powiedzieć żonie, że ginie. Według anonimowych przecieków z prokuratury, żonie posła nie udało się odebrać połączenia. Mąż miał się nagrać na poczcie głosowej. Wiadomość miała przyjść między godziną 9.00 a 9.30. Nagranie miało trwać dwie, trzy sekundy. Mężczyzna miał krzyczeć: "Asia, Asia." Oprócz głosu posła na nagraniu miało być słychać huk, trzaski i krzyki innych ludzi. Trudno było rozpoznać słowa, a dźwięki miały przypominać łamane drzewa i szum wiatru.
- Odsłuchałam tego dopiero, gdy dowiedziałam się o katastrofie z telewizji-powiedziała Joanna Krasowska-Deptuła.- To na sto procent był głos męża. Jestem tego pewna.(...)
Nie brakowało też spekulacji wokół przerwanej rozmowy z ofiarą katastrofy. Dziś już nie jest tajemnicą, że była to rozmowa Izabeli Tomaszewskiej z mężem.
- Telefon otrzymałem o 8.19 w sobotę 10 kwietnia - wspomina Jacek Tomaszewski, wdowiec. - To nie był numer żony. Był to satelitarny telefon prezydenta Kaczyńskiego. Rozmowa nie trwała długo. Iza powiedziała mi tylko:"Jestem w samolocie". Ja na to zadałem pytanie:"Dopiero teraz?" Przecież mieliście startować o siódmej". Ona już nie odpowiedziała mi na to pytanie, w tle słyszałem jakieś głosy, i to wszystko.(...)
Ktoś rozpowszechniał informację, że ksiądz Adam Pilch wysłał esemesem informację do biskupa Mieczysława Cieślara:"Mieliśmy katastrofę, ale żyjemy". Biskup nie mógł zdementować tej wiadomości, gdyż zginął kilka dni po katastrofie w wypadku samochodowym. Pojawiły się też plotki, że podobnego esemesa wysłał do Jerzego Pilcha, znanego pisarza, z którym był spokrewniony."

LIBERTA 0 1444  | 28.08.2011 20:12
http://freeyourmind.salon24.pl/337287,co-to-za-relacje#comment_4894573


Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.