Ważną zmianą jest nałożony na włodarzy gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich obowiązek zapewnienia mieszkańcom transportu publicznego w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.
Ponadto osoby po 60. roku życia lub z ograniczoną mobilnością mają zostać dowiezione z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego, a informacje o zorganizowanym transporcie mają zostać podane do wiadomości mieszkańców nie później niż 10 dni przed głosowaniem. Wyborcy o chęci skorzystania z takiego transportu muszą powiadomić gminę do 13 dni przed głosowaniem.
Nowelizacja także łączy ponownie komisje ds. głosowania i komisję ds. liczenia głosów w jeden organ.
Wprowadzono także wymogi:
- okazania karty do głosowania wszystkim członkom komisji zanim karta zostanie procedowana, tj. ustalona będzie jej ważność, ważność oddanego głosu itd.;
- obecności co najmniej 1/2 pełnego składu komisji przez cały czas głosowania, w tym musi być obecny przewodniczący komisji lub jego zastępca;
Mąż zaufania obecny przy komisji będzie mógł nagrywać tym razem całą jej pracę - od początku aż do ogłoszenia wyników, co wynika z rozporządzeń Unii Europejskiej.
Zmianą jest także wprowadzenie centralnego rejestru wyborców w miejsce rejestrów lokalnych.
za: www.tvp.info/