Nie żyje Bogdan Urbankowski - poeta, znawca polskiej literatury i historii, myśliciel
Pogrzeb Bogdana Urbankowskiego odbędzie się 23.06 [piątek] o godz.14.00 na Cmentarzu Północnym w Warszawie [kaplica św. Ignacego]. Na życzenie Rodziny pogrzeb nie będzie miał charakteru uroczystości państwowej.
W wieku 80 lat 15. czerwca „...na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski, poeta, literat, historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską! Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!” - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Był Mistrzem i Przyjacielem Solidarnych2010.
Łączymy się w smutku z Bliskimi...
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.
Pożegnaliśmy Pana Bogdana Urbankowskiego - Mistrza Solidarnych2010.
RIP
Pośmiertnie dra Bohdana Urbankowskiego odznaczono Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Dr Bohdan Urbankowski - myśliciel, poeta, literaturoznawca i historyk. Bezkompromisowy antykomunista.
Był autorem ponad 50 książek, otrzymał wiele nagród i odznaczeń.
W stanie wojennym współorganizował i współredagował wydawnictwa podziemne, pisywał m.in. w "Słowie Podziemnym", w łódzkim "Przedświcie", w berlińskim "Poglądzie", warszawskim "Tu Teraz", a przede wszystkim w wydawnictwach KPN i "Solidarności".
W 1992 roku w rządzie premiera Olszewskiego Urbankowski był krótko doradcą ds. kultury, oświaty i wychowania przy MON. Stypendysta Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku i Fundacji Dembińskiego w Paryżu, dwukrotny delegat na zjazdy Ligi Antykomunistycznej w Paryżu i Nowym Jorku (1989, 1990); w roku 2000 kandydat środowisk niepodległościowych na stanowisko prezesa IPN. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2022 – Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W tym samym roku Instytut Pamięci Narodowej uhonorował go tytułem Kustosz Pamięci Narodowej.
Autor m.in. Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina (wyd. drugie i trzecie jako Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina), w której przedstawia życiorysy twórców kultury w okresie powojennym oraz wielu książek wydanych w Wyd. Biały Kruk.