Jest to unikatowy wybór dokumentów źródłowych rozpracowania, śledztwai procesu grupy rtm. Witolda Pileckiego nazywanej „Siatką Witolda” - z archiwum komunistycznej bezpieki, zbiorów należących do Instytutu Pamięci Narodowej - pozwalający odtworzyć ostatnie miesiące życia Rotmistrza spędzone w mokotowskim więzieniu. Na spotkaniu będzie można również wysłuchać wykładu o kulisach powojennej działalności wywiadowczej rtm. W. Pileckiego.
Prelegenci:
1. Dr. Tomasz Łabuszewski IPN – Działalność poakowskich siatek wywiadowczych.
2. Grzegorz Szczukocki – Dyrektor Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” - „Siatka Witolda” w dokumentach.
3. Jacek Pawłowicz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Witold Pilecki w mokotowskim więzieniu i proces „Siatki Witolda”.
Świetlica Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37.
Wstęp wolny!

Publikacja „Siatka Witolda” jest zapisem ostatnich kilkunastu miesięcy życia niezwykłego człowieka – rtm. Witolda Pileckiego. Zawarty w wydawnictwie wybór dokumentów pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, zachowanej dokumentacji rozpracowania, śledztwa i procesu grupy rtm. Witolda Pileckiego nazywanej „Siatką Witolda”.
W 1945 r. Witold Pilecki został oficerem II Oddziału Sztabu II Korpusu Polskiego. Rotmistrz miał zorganizować siatkę wywiadowczą na terenie kraju. Miała ona zbierać wszelkie informacje o sytuacji panującej w zajętej przez komunistów Polsce. Z wiadomości wywiadowczych i śledczych bezpieki przechowywanych w archiwum IPN wynika, że „Siatka Witolda” liczyła 96 osób. Jednak w praktyce było ich znacznie więcej. Konspiracyjną przykrywką działalności Pileckiego była m.in. wytwórnia wód perfumowanych przy ulicy Skaryszewskiej na warszawskiej Pradze, a także podjęta przez niego praca magazyniera w firmie budowlanej.
„Siatka Witolda” zbierała informacje na temat różnych dziedzin życia m.in.: działalności NKWD i komunistycznej bezpieki, narastającego terroru, działalności niepodległościowego podziemia zbrojnego, działalności PSL i konspiracyjnego PPS-WRN oraz uzależnienia gospodarczego Polski od Rosji sowieckiej. Zebrane wiadomości i uzyskane dokumenty przepisywano na maszynie. Następnie były one fotografowane i w postaci fotokopii przekazywane kurierom II Korpusu Polskiego. W czerwcu 1946 r. Witold Pilecki otrzymał rozkaz gen. Władysława Andersa natychmiastowego wyjazdu na Zachód z powodu grożącego mu aresztowania. Nie chciał jednak wyjeżdżać z kraju. Nie miał następcy, któremu mógłby przekazać rozpoczętą przez siebie działalność, musiałby także pozostawić w Polsce rodzinę.
W rozmowie z żoną Witold Pilecki powiedział wówczas: „wszyscy przecież nie mogą wyjechać, ktoś musi w tym kraju zostać”.