Priorytet 2.: Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego
PROJEKT: Czas przełomu - pielęgnowanie polskości i świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
Założenia projektu
Data rozpoczęcia 2023–03–01
Data zakończenia 2023–12–31
W ramach projektu planujemy zorganizować cykl wykładów i debat prowadzonych przez najwybitniejszych współczesnych historyków, pisarzy i poetów, znawców historii i polskiej kultury, której cechą wyróżniającą jest umiłowanie wolności. Tematyka wykładów i debat będzie skupiała się wokół zapomnianych, ale jakże chlubnych kart naszej tradycji wolności. Idąc tropem wywodu prof.Andrzeja Nowaka, którego znakomite wykłady organizujemy od blisko 10 lat, mimo, iż wolność i jej znaczenie, każdy rozumie ją na swój sposób, to jednak jej najważniejsze znaczenie - niepodległości od zewnętrznej przemocy jest nadal bardzo aktualne, co uwidacznia wojna, która jest tylko o miedzę od nas i ostrzały celów cywilnych na terenie całej Ukrainy przez zbrodniczą Rosję. W polskiej tradycji szczególnie widać głębokie kwestii niepodległości - już od samego początku, co opisuje już pierwszy kronikarz dziejów Polski Anonim zwany Gallem. Polska od początku tworzy się w miejscu szczególnym, pomiędzy dwoma największymi i dążącymi do ekspansji w Europie autokratycznymi wspólnotami historycznymi: ruską i germańską. Historię polskiej wolności można opisywać historią powstań Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego i tradycji, która biegnie przez cały wiek XIX, aż do zwycięstwa i odzyskania niepodległości w 1918 roku. Nowy stopień zagrożenia powstaje wraz ze skomunizowaniem Rosji i ze shitleryzowaniem Niemiec, przed taką machiną Polska, nawet prężnie rozwijająca się i ożywiona duchem patriotycznym II Rzeczypospolitej, nie mogła się skutecznie obronić, ale się nie poddała (doświadczenie II Wojny Światowej) czego dowodem kolejne - Powstanie Warszawskie przeciwko Niemcom i Rosji, a następnie zrywy Polaków miłujących wolność - w 1956, 1966, 1968, 1976, 1978 i w końcu bezkrwawe, zwycięskie powstanie jakim była "Solidarność" Naszymi wykładami z różnych dziedzin, właśnie teraz, w trudnym czasie przełomu, upadku wartości cywilizacyjnych na których budowała się niepodległa Polska chcemy przenieść tę tradycję wolności do Polaków, którzy o niej zapomnieli, do młodszego pokolenia, które nie chce o niej słuchać i jest zmanipulowana przez potężne media i portale dezinformacyjne, szkalujące Polskę, polską tradycję,chrześcijański rodowód i cywilizację łacińską.Wykłady i debaty obejmować też będą literaturę emigracyjną czy rolę polskiej muzyki w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków.
W ramach projektu planujemy także organizację szeregu uroczystości patriotycznych upamiętniających wydarzenia historyczne budujące polską tożsamość, których celem jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Projekt skierowany do szerokiej grupy beneficjentów, osób w każdym wieku, zainteresowanych historią Polski, do młodzieży, kręgów uniwersyteckich, nauczycieli na każdym poziomie systemu edukacyjnego, w tym młodzieży polskiej i polonijnej. Wszystkie organizowane wydarzenia będą transmitowane on-line w internecie na całą Polskę i do Polonii. Zadania kierujemy do wszystkich zainteresowanych promowaniem Polski, historii i kultury polskiej w kraju i poza jego granicami.
Wykłady oraz debaty organizowane w ramach projektu wydarzenia to spotkania o charakterze interdyscyplinarnym - historia, muzyka, literatura i szeroko pojęta kultura Polski wpisują się znakomicie w nową politykę historyczną państwa polskiego - budują pozytywny wizerunek Polski i jej dokonań w dziedzinie kultury, tak ważny w tych krytycznych czasach zawieruchy wojennej tuż poza naszymi granicami, wzmacniają poczucie integracji wokół spraw najważniejszych - tysiącletnie kultury i historii Państwa Polskiego.
Wszystkie organizowane wykłady i spotkania oraz ich transmisje będą dostępne i utrwalone w formie nagrań w internecie (podstrona na portalu
www.solidarni2010.pl) oddziałują na uczestników i późniejszych słuchaczy oraz integrują polską wspólnotę w kraju i zagranicą.
Linki do artykułów na temat wydarzeń realizowanych w ramach projektu oraz relacji z przebiegu wydarzeń:
http://solidarni2010.pl/43335-polacy-z-wyboru8221-8211-wyklad-marka-dyzewskiego-2-i-9102023.html
https://solidarni2010.pl/43335-polacy-z-wyboru8221-8211-wyklad-marka-dyzewskiego-2-i-30102023---zmiana-terminu.html
https://solidarni2010.pl/43426-patriotyczne-zaduszki---pamietajmy-o-polskich-bohaterach-1.html