Przypadająca w tym roku 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, wielkiego Polaka inspirującego ludzi różnych wyznań i narodowości, była inna niż wcześniejsze. Poza pamięcią o jego nauczaniu silnie wybrzmiał też sprzeciw wobec coraz powszechniejszych ataków na dobre imię Karola Wojtyły. Diecezja świdnicka nie pozostała obojętna, włączając się przez zainicjowany przez archidiecezję wrocławską projekt „Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II”. Złożyło się na niego wiele nabożeństw, modlitewnych apeli i innych wydarzeń podkreślających zasługi papieża Polaka. Jednym z najważniejszych elementów obchodów dnia 2 kwietnia był I Wałbrzyski Marsz Pamięci, który odbył się dzięki zaangażowaniu tamtejszych środowisk katolickich i samorządowych. Wierni zebrali się pod parafią pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, przed wymarszem odmawiając wspólnie modlitwę Anioł Pański. Głos zabrał też ks. proboszcz Ryszard Szkoła, podkreślając że tylko siła jedności jest w stanie przeciwstawić się złu. W marszu wzięło udział ponad tysiąc mieszkańców Wałbrzycha i okolic, wśród których byli działacze środowisk katolickich, samorządowcy i politycy, rodziny z dziećmi, działacze „Solidarności” czy górnicy. Po drodze wspólnie śpiewali pieśni, co jakiś czas przystając, by wysłuchać fragmentów nagrań homilii św. Jana Pawła II. Wiele osób podkreślało swój osobisty stosunek do papieża, niosąc w marszu jego zdjęcia czy portrety.
Zwieńczeniem I Wałbrzyskiego Marszu Papieskiego była Msza Święta w wałbrzyskim Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył ks. proboszcz Jan Gargasewicz. W swojej homilii podkreślił, że to św. Jan Paweł II rozpoczął proces oczyszczania Kościoła z grzechów, które są obecnie nagłaśniane przez media. „Jan Paweł II w 1983 roku zmienia katechizm prawa kanonicznego i wprowadza odrębną kategorię dotyczącą przestępstw pedofilii. Zaczyna od Kościoła, żeby wprowadzić to na całym świecie. Niespełna dziesięć lat później, w 1992 roku nowy Katechizm Kościoła Katolickiego zawiera cztery paragrafy wobec tych ludzi, którzy się dopuszczają tego potwornego grzechu. W 1996 roku głosi, że dobro dzieci i młodzieży jest najważniejsze, na pierwszym miejscu. Za tymi słowami idą konkretne czyny, bo w 2001 papież Jan Paweł II podejmuje decyzję o obowiązku zgłoszenia wszelkich spraw pedofilii do Watykanu. W tym samym roku papież pisze list o świętości sakramentów, gdzie grzech pedofilii zrównuje z grzechem zniewagi Najświętszego Sakramentu, za co grozi kara ekskomuniki” – wymieniał ks. Gargasewicz. „Nie można mówić, że nic nie zrobił. Trzeba przekazywać samą prawdę, która brzmi, że w sprawie pedofilii uczynił więcej niż wielu papieży przed nim. Dlatego dzisiaj Ojcze Święty chcemy cię przeprosić, że wielu naszych sióstr i braci nie potrafi cię uszanować, że boją się oni ciebie i twojego nauczania. My wszyscy tutaj zgromadzeni prosimy, wstawiaj się za nami u Boga, wypraszaj łaski dla Polski, broń ją od głodu, ognia, wojny. Niech nastąpi wielkie pojednanie w naszym narodzie” – zakończył homilię kapłan.
Liczny odzew wiernych pozwala mieć nadzieję, że prawda i dobro przezwyciężą kłamliwe medialne oskarżenia.
HG
[dziękujemy za relację nadesłaną do redakcji portalu]