Marcin Bogdan: Czas zerwać pajęczynę rosyjskich wpływów
data:05 marca 2023     Redaktor: ArekN

 
Mija rok od barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę nazywanego pełnoskalową inwazją. Każda wojna oprócz agresora i ofiary napaści ma swoich „cichych” antybohaterów.  Są to agenci wpływu, którzy wytwarzają właściwą atmosferę wokół działań agresora lub wręcz dostarczają alibi do rozpoczęcia działań wojennych. Warto o tym pamiętać, szczególnie teraz w obliczu przedłużającego się konfliktu. Z jednej strony to, że Ukraina skutecznie się broni napawa optymizmem, z drugiej strony im dłużej ta wojna trwa, tym bardziej wzrasta zagrożenie dla sąsiednich krajów, dla Polski i dla Europy.

 

Rosja zawsze tłumaczyła podejmowane przez siebie działania wojenne koniecznością niesienia komuś pomocy i wyzwalaniem kogoś spod ucisku. Rok temu Putin nie ogłaszał przecież wojny przeciw Ukrainie tylko operację denazyfikacji Ukrainy. I równo rok później, gdy wojna za naszą granicą nie została jeszcze w żadnej mierze rozstrzygnięta, Janina Ochojska ogłasza publicznie: „to, co ostatnio działo się w Polsce, taki kierunek faszyzujący, przypomina mi to lata 30. w Niemczech i lata 1933, kiedy Hitler doszedł do władzy”. To udzielenie Rosji alibi to rozpoczęcia zbrojnej agresji przeciwko Polsce. Krótko po tej zdradzieckiej wypowiedzi na wszystkich dogach dojazdowych do zamkniętych przejść granicznych z Rosją i Białorusią rozpoczęto ustawianie zapór przeciwpancernych tzw. jeżyków. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni na „zaproszenie” Janiny Ochojskiej Rosja rozpocznie denazyfikację Polski przekraczając nasze granice, jeśli wzorem 22 lipca 1944 Moskwa ogłosi powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) to Ochojska zapewne obejmie w tym komitecie tekę ministra.

Józef Piłsudski w testamencie zostawił nam przesłanie: „Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym”. Aby ustrzec się agentury trzeba umieć ją rozpoznawać. Dobrze, że umiejętność ta ,nabywana czasem dopiero wraz z życiowym doświadczeniem, nie jest obca młodemu pokoleniu Polaków. Dostałem ostatnio od młodego internauty listę dokonań kilku europejskich polityków. Swoistą listę hańby, listę osób, które swoimi działaniami umożliwiły Rosji agresję na Ukrainę. Przytaczam poniżej.

Czas zerwać pajęczynę rosyjskich wpływów, jeśli nie chcemy podzielić losu Ukrainy.

Marcin Bogdan

 

LISTA

Gerhard Schröder

 • Jako kanclerz Niemiec podpisał z Putinem umowę na budowę Nord Stream I, który był Rosji potrzebny do rozpoczęcia wojny, ale przy zachowaniu ciągłości finansowania armii za pomocą sprzedaży Europie gazu i przy bierności społeczeństw. Nord Stream miał wpłynąć na bierność mieszkańców zachodu, ponieważ przed 2011 rokiem gazociąg o największej przepustowości biegł przez terytorium Ukrainy. Rozpoczęcie wojny groziło wysadzeniem przez Ukrainę gazociągu biegnącego na zachód, co doprowadziłoby do kryzysu energetycznego, przez który mieszkańcy Europy gwałtownie zmieniliby zdanie na temat Rosji. Gdyby wojna na Ukrainie trwała kilka dni, nikt na Zachodzie by o niej nie pamiętał, podobnie jak o wojnie z 2014 roku, czy wojnie w Gruzji.

 • Po zdaniu urzędu kanclerskiego zasiadł we władzach spółki budującej Nord Stream I i był jednym z najcenniejszych aktywów wpływu na politykę europejską w rękach Putina. Zresztą jest do dzisiaj – po rozpoczęciu wojny przez Rosję pozostaje osobą aktywnie lobbującą przeciwko wprowadzaniu sankcji na Rosję. Do dziś nie zrezygnował z piastowanych w Rosji funkcji.

 • Od 2005 roku był zatrudniony jako doradca w niemieckim koncernie Ringier Axel Springer – w Polsce wydawcy Onetu, Newsweeka, Forbes’a, czy dziennika Fakt. Mimo skrajnych tez głoszonych przez Schrödera został on zwolniony przez koncern medialny dopiero 3.03.2022 roku. Mimo mordów i wojen rozpoczynanych przez Rosję (Gruzja, Ukraina, Syria, próba przewrotu w Czarnogórze) Schröder miał przez 17 lat wpływ na linię jednego z największych koncernów medialnych w Europie.

Franccois Fillion

 • Wieloletni premier Francji, kandydat na prezydenta kraju. Po przegranych wyborach w 2017 roku od razu otworzył firmę konsultingową dla przedsiębiorstw rosyjskich

 • W 2021 roku z nominacji rosyjskiego rządu został członkiem zarządu rosyjskiego państwowego koncernu naftowego

Wolfgang Schussel

 • 1995-2007 przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej, 2000-2007 kanclerz Austrii.

 • W 2019 roku został członkiem rady dyrektorów rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Łukoil

Donald Tusk

 • Jako premier Polski w 2007 roku zawiesił prace przygotowawcze nad budową gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski i opóźnił budowę gazoportu w Świnoujściu, przez długi czas blokował możliwość poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Wycofał również sprzeciw Polski wobec budowy Nord Stream I

 • Autor polityki resetu relacji z Rosją. Rozpoczął nawet przygotowania pod sprzedaż Putinowi strategicznych aktywów państwowych: „nic nie stoi na przeszkodzie, aby mówić inwestorom zagranicznym nie, także z Rosji” (2011) w kontekście sprzedaży Lotosu. Do postępowania zakupowego dopuszczone zostały jedynie trzy firmy: każda z kapitałem rosyjskim

 • Jako szef Rządu odpowiadał za negocjowany od października 2009 przez jego zastępcę nowy kontrakt gazowy z Rosją. Ustalenia z jesieni 2010, na które finalnie się zgodził:

  • Podpisanie bezprecedensowego w skali świata kontraktu z Rosją na 27 lat do przodu

  • Pełne uzależnienie od gazu rosyjskiego – zakup większy niż zapotrzebowanie kraju z formułą „take or pay” (bierz lub płać a więc płać także za gaz, którego nie odbierasz)

  • Umorzenie Rosjanom 2 mld złotych nieuregulowanych faktur za przesył gazu przez terytorium Polski do krajów zachodnich

  • Oddanie zarządu nad polskim gazociągiem spółce rosyjskiej

  • Najwyższa cena za 1000m3 w Europie mimo najkrótszej drogi dostawy i najdłuższego kontraktu

Za Polską wstawiła się UE, która zakazała Polsce podpisywania kontraktów na dłużej niż 12 lat. W 2017 roku już inny polski rząd pozwał Gazprom do sądu za kontrakt przeczący międzynarodowemu prawu gospodarczemu - między innymi za wielokrotnie zawyżoną cenę gazu. Gazprom został skazany w 2021 roku, musiał obniżyć Polsce cenę i zwrócić nadpłacone 1,5 mld $

 • W 2011 roku podpisał umowę o strategicznej współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB (następczyni KGB), niespełna 2 lata po tym, jak Rosja w ramach manewrów wojskowych ćwiczyła atak nuklearny na Warszawę

 • Nie podjął żadnych kroków zapobiegawczych wobec złożonej mu w 2009 roku przez Putina propozycji rozbioru Ukrainy

 • Jako szef Rady Europy nie zrobił nic aby zatrzymać pierwszą inwazję Rosji na Ukrainę (2014) oraz zablokować budowę Nord Stream II

 • Autor wielokrotnych wypowiedzi zarzucających oponentom politycznym prorosyjskość (również przez ostatnie 12 miesięcy). Przeplatały się one z wypowiedziami zarzucającymi tym samym osobom antyrosyjskość i fobię na punkcie Rosji (czyli „jestem za, a nawet przeciw”)

 • W kwietniu 2022 powołał panel doradców Platformy Obywatelskiej do spraw kryzysu wojennego na Ukrainie. Jednym z ośmiu ekspertów był Generał Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który odpowiadał za zbliżenie SKW z putinowskim FSB, którego zwieńczeniem było podpisanie umowy o strategicznej współpracy z FSB (następczynią KGB). W 2017 roku Pytel został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową w ramach śledztwa dotyczącego współpracy SKW z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji. Bliskie związki Pytla z aparatem putinowskiej władzy były powszechnie znane, utrzymał pozycję szefa SKW nawet kiedy wyszło na jaw, że Rosjanie skompromitowali go i sfotografowali razem z generałem Januszem Noskiem (zatrzymanym pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji), gdy w trakcie jednej z licznych wizyt w Rosji paradowali w czapkach majtków pokładowych radzieckich okrętów z czasów ZSRR.

 • Rządowy rosyjski portal informacyjny z propagandą skierowaną do społeczeństwa rosyjskiego opatrzył w 2008 roku wizytę Tuska w Moskwie nagłówkiem „Nasz człowiek w Warszawie”. Tak ciepły artykuł o polskich władzach powstał pierwszy raz od czasów ZSRR i rządów Wojciecha Jaruzelskiego.

Radosław Sikorski

 • Zasłynął z powtarzania tez propagandowych Kremla, czy wręcz kreowania jego narracji sugerując, że wysadzenie gazociągu Nord Sream II było robotą USA, albo że Polska w 2022 po napadnięciu Ukrainy przez Rosję chciała dokonać wspólnie z Rosją rozbioru tego kraju. Departament stanu USA wydał oświadczenie, że działania Sikorskiego są „funkcją rosyjskiej dezinformacji”

 • Złamał przepisy antykorupcyjne Parlamentu Europejskiego, gdzie nie tylko nie rejestrował spotkań z lobbystami zewnętrznymi, ale sam stał się płatnym lobbystą za 100 000 dolarów rocznie na rzecz Z.E.A., piastując jednocześnie mandat europosła. Jak deklaruje Sikorski – za tę kwotę jedynie doradzał kto ma być zapraszany na doroczną konferencję organizowaną przez Emiraty Arabskie. Doradzał bardzo dobrze, bo jednym z honorowych gości listopadowej (2022) konferencji był Siergiej Ławrow, który jednocześnie jest objęty zachodnimi sankcjami za napaść Rosji na Ukrainę i ma zakaz wjazdu między innymi do UE i USA. Dlatego Sikorski polecił gościć go w Z.E.A.

 • Afera z płatnym doradzaniem Z.E.A w sprawie gości na konferencję jest odłamem największej afery korupcyjnej w Parlamencie UE, gdzie łącznie ponad 10% Europosłów zamieszanych jest w korupcyjny proceder. Siedząca w więzieniu vice przewodnicząca parlamentu UE Eva Kaili miała przyjmować łapówki od Kataru i Maroka, natomiast Sikorski otrzymał przez 5 ostatnich lat co najmniej 500 000 $ od organizacji z Z.E.A., czyli kraju, który opowiedział się w wojnie po stronie Rosji i pomaga temu krajowi obchodzić zachodnie sankcje. Z.E.A. sfinansowała Sikorskiemu czterodniowy pobyt w Nowym Jorku wtedy, kiedy w tym samym terminie w Nowym Yorku był Siergiej Ławrow. W oficjalnym kalendarzu Sikorskiego na czas czterodniowego pobytu w NY było tylko jedno 1,5 godzinne spotkanie

 • Ten sam Sikorski mówił wcześniej, że w 2009 roku Putin na Molo w Sopocie złożył Tuskowi propozycję rozbioru Ukrainy

 • Jako Minister Obrony Narodowej próbował torpedować likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych, będących pozostałością po komunistycznych służbach tworzonych na wzór KGB i pod jej ścisłym nadzorem, a po 89’ roku przez KGB zinfiltrowanych (brak wymiany kadr po upadku komunizmu). Do powoływanej komisji weryfikacyjnej WSI wstawił swojego kandydata, który w 2022 roku jako pracownik Warszawskiego Ratusza został zatrzymany przez ABW jako rosyjski szpieg. Szpieg Putina miał więc wpływ na decyzje kadrowe nowych służb

 • Jako minister Spraw Zagranicznych prowadził politykę resetu z Rosją odcinając się od polskiego sojuszu z USA, blokował możliwość instalacji Amerykańskiej Tarczy Antyrakietowej na terytorium Polski

 • Zerwał sojusz Polski z krajami bałtyckimi, gdzie mimo ich stanowczego weta wprowadził ruch bezwizowy z Obwodem Kaliningradzkim, dając tym sposobem Rosjanom możliwość niekontrolowanego wjazdu na terytorium Schengen, a przede wszystkim ułatwiając służbom rosyjskim łatwy i nierejestrowany napływ oficerów FSB i GRU

 • Wielokrotnie spotykał się z Siergiejem Ławrowem. Opowiadał o przyjacielskich relacjach z rosyjskim reżimem. Powiedział, że Rosja nie jest reżimem, bo Putin to nie Stalin: „jeśli morduje, to detalicznie a nie hurtowo”

 • W ramach misji pokojowej na Ukrainę po pierwszej inwazji Rosji z 2014 roku polecał Ukraińcom… wycofać się ze swoich żądań pokojowych i oddać część terytorium Rosji

 • Dokonał ewenementu w skali światowej, na coroczne spotkanie z polskim korpusem dyplomatycznym, w trakcie którego prezentowana jest Polska strategia zarządzania ambasadami i kierunkami polityki zagranicznej, jak ambasadorowie mają wpływać na władze innych państw, zaprosił… Siergieja Ławrowa. Tłumaczył, że Polscy ambasadorowie powinni z pierwszej ręki poznać stanowisko Rosji. Ale na co i po co? Poza jednym - Ławrow uczestniczył w całym panelu, czyli dowiedział się wszystkiego o polskiej strategii

 • Kiedy pod koniec 2010 roku oponenci polityczni ostrzegli w wysłanych listach kraje zachodnie przed polityką neoimperialną Rosji i jej dążeniami do rozpoczęcia wojny na Ukrainie zarzucił im… że albo nie wzięli proszków, albo wzięli ich za dużo

Tomasz Siemoniak

 • Po inwazji Rosji na Czeczenię, Gruzję, bombardowaniach w Syrii, po ćwiczeniu scenariusza ataku nuklearnego na Warszawę (manewry Zapad 2009), pod przewodnictwem ministra Siemoniaka wojskowa obrona wschodu Polski została zlikwidowana: pułk w Suwałkach, dywizja w Legionowie (chroniąca Warszawę od wschodu), brygada w Lublinie i batalion w Siedlcach, umożliwiając tym sposobem zajęcie Warszawy przez wojska wkraczające od wschodu w mniej niż 24 godziny – a przecież to obrona ustawiona przed Kijowem w dniach 24-28.02.22 odmieniła losy wojny i pozwoliła Ukrainie przetrwać. Minister Siemoniak tłumaczył, że dostał od premiera Tuska polecenie wprowadzenia cięć budżetowych. Tylko czemu ciął wyłącznie na wschodzie?

 • Obniżenie wydatków na armię poniżej wymaganych przez NATO min. 2% PKB. Wielkie zakupy modernizacyjne wstrzymane. Afera wokół wydatków na wojsko: zamiast na sprzęt i szkolenia, pieniądze były wydawane np. na tablice Mendelejewa (dodatkowo zawierające błędy)

 • Zmniejszenie liczebności armii o 28% oraz znaczny spadek zdolności mobilizacyjnych armii

 • Zapowiadał po ponownym dojściu do władzy likwidację Wojsk Obrony Terytorialnej. Nazwał zabawą w wojsko to, co zapewniło Ukrainie przetrwanie i zachowanie niepodległości, ponieważ WOT stanowił główną siłę oporu miejskiego oraz koordynował pracę i pomoc mieszkańców dla wojska i obrony miast przed atakami Rosjan. Wojska Obrony Terytorialnej Ukrainy były tworzone na wzór polskich i przez nie szkolone

Mariusz Walter

 • W trakcie Stanu Wojennego w Polsce Jerzy Urban – rzecznik prasowy rządu komunistycznego osadzonego w Polsce przez Rosjan (do 1994 w Polsce stacjonowały rosyjskie wojska jako gwarant pełnej zależności i podległości PZPR wobec Rosji) oraz twórca całej linii propagandowej reżimu komunistycznego zarekomendował Czesławowi Kiszczakowi powołanie Mariusza Waltera na stanowisko odpowiadające za ocieplanie wizerunku Stanu Wojennego, na twórcę koncepcji propagandy. Jeży Urban na początku lat 80’ pisał o Walterze tak: „Nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV – jednym słowem nie kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, organizator i koncepcjonista. Przedstawia tow. [Mieczysławowi] Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych. [..] Pozytywnie zweryfikowany w 1982 r. Walter zwleka z decyzją powrotu [do komunistycznej TV], żądając satysfakcji i pognębienia jego wrogów. Na razie pracuje w firmie polonijnej, gdzie robią wideo-kasety. Nie jest tą pracą usatysfakcjonowany […] Walter jest więc w tej chwili do wzięcia i wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wysokie stanowisko w TV, jak tam mu się oczyści przedpole. Wielki talent i wulkan energii. Oczywiście członek PZPR, ale raczej profesjonalista niż polityk”.

 • Na początku lat 80’ powstał specjalny oddział „Y” WSW, PRL-owskiego odpowiednika rosyjskiego GRU. Zadaniem oddziału było lokowanie agentów polsko-rosyjskich za granicą i przygotowywania scenariusza transformacji kapitalistycznej w Polsce. Rola lokowania agentury przypadła Mariuszowi Wejchertowi, który dostał od służb polecenie stworzenia koncernu medialnego, gdzie na zachodzie będzie można lokować agenturę pod przykrywką dziennikarzy. Koncepcja nazwana przez samych komunistów „koncepcją konia trojańskiego” komunistycznych służb na Zachodzie. Do projektu zostaje włączony Mariusz Walter, który już w 84 roku wspólnie ze służbami wojskowymi i Wejchertem tworzy holding handlowo-mediowy ITI. Na fali przemian ustrojowych w Polsce, spadającym notowaniom rządów komunistów i wizji przegrania przez nich wyborów w 1997 na rzecz AWS Solidarność, co mogłoby skutkować utratą monopolu komunistów na propagandę telewizyjną, została podjęta decyzja o przesterowaniu działań holdingu ITI z działań zagranicznych na rynek polski i stworzenia stacji telewizyjnej TVN, która miałaby być przeciwwagą dla ewentualnej utraty wpływów w TVP.

 • Stacja TVN od pierwszego dnia istnienia była naszpikowana tzw. betonem upadłego reżimu komunistycznego w Polsce. Poza szefami w postaci Mariusza Waltera (TW Mewa) i Jana Wejcherta (Tajny Współpracownik o pseudonimie W Konarski, oficerem prowadzącym Wejcherta był ppłk Waldemar Więckowski, który w połowie lat 80’ ukończył szkołę KGB w Moskwie), były to między innymi gwiazdy telewizyjne i gwiazdy zaplecza jak: Milan Subotić szef linii programowej, a wcześniej Tajny Współpracownik Wywiadu Wojskowego PRL i WSI, Monika Olejnik, czyli TW Stokrotka, Andrzej Morozowski syn Mieczysława Morozowskiego, przedwojennego komunisty instalującego w 1939 roku władzę okupacyjną w Polsce, później wysokiej rangi pracownik stalinowskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Piotr Kraśko, wnuk Wincentego – członka komunistycznej Rady Państwa, a wcześniej w trakcie wojny członek Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom i wielu, wielu innych, w tym tych zbyt młodych na korzenie PRL-owskie, ale oddanym idei jak Tomasz Lis, nazwany przez Wojciecha Jaruzelskiego elitą dziennikarstwa (a w rozumieniu Jaruzelskiego dziennikarstwo to komunistyczna propaganda).

 

Michał Broniatowski

 • Niedługo po rozpoczęciu przez Rosję krwawej wojny w Czeczenii przyjął (2003) posadę wiceprezesa rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax – tuby propagandowej Kremla. Piastował tę funkcję w trakcie wojny w Gruzji i podczas ćwiczenia przez rosyjską armię ataku nuklearnego na Warszawę. Pełnił tę funkcję aż do 2009 roku

 • Związany z komunistyczną telewizją propagandową od 1979 roku

 • W 1994 roku obejmuje posadę dyrektora i członka Rady Nadzorczej ITI, twórcy telewizji TVN. Tę funkcję pełni równolegle do etatu w rosyjskiej agencji informacyjnej (do 2005)

 • Od 2009 wszedł w skład Rady Nadzorczej telewizji TVN

 • Od 2017 koordynator, komentator i redaktor serwisu Onet Politico

 • Syn Mieczysława Broniatowskiego, komunistycznego dywersanta, który w 1935 roku trafił do więzienia. Od 1937 roku pomagał instalować władze komunistyczne w Hiszpanii jako członek prorosyjskiej grupy Dąbrowszczaków, za co jeszcze przed II wojną trafił do więzienia we Francji. W 1943 roku trafił do rosyjskiego NKWD, gdzie został skierowany na odcinek przygotowywania przyszłej instalacji władzy rosyjskiej w Polsce. Odpowiadał za odcinek wojskowy – pracował w Wydziale indoktrynacji żołnierzy (Zarząd polityczno-wychowawczy). Następnie podjął pracę w stalinowskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego (to ministerstwo zasłynęło torturami i strzelaniem w tył głowy Polakom). Później dyrektor w różnych ministerstwach stalinowskiego rządu w Polsce

 • Michał Broniatowski (syn Mieczysława) był w 2016 roku autorem „małej instrukcji”, w której w punktach instruował jak doprowadzić do Majdanu w Polce (krwawa rzeź na Ukrainie z 2014 roku). Michał Broniatowski (przyp. ex wiceprezes rosyjskiego Interfaxu) instruował w jaki sposób ludzie zrzeszający się wokół Komitetu Obrony „Demokracji” (KOD) powinni krok po kroku dokonywać zamachu stanu łącznie z wtargnięciami do budynków rządowych, aby obalić wybrany rok wcześniej antyrosyjski rząd w Polsce.

 • Do oceny sytuacji wewnętrznej w Polsce używa tych samych ostrych sformułowań, których używała Rosja wobec Ukrainy jako pretekst do rozpoczęcia inwazji

Marcin Bogdan

 


Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.