Każdy z nich gromadził setki osób. Polacy, w związku ze zmianą statusu polskich szkół, domagali się poszanowania praw polskiej mniejszości na Litwie. Protesty odbyły się m.in. przed siedzibą litewskiego MSZ, przed gmachem Samorządu Rejonu Trockiego, budynkiem Ambasady RP w Wilnie, przy Rządzie Litwy i Urzędzie Prezydenta RL. Republika Litewska jeszcze w roku 2000 podpisała i bez wyjątków ratyfikowała konwencję, która zobowiązuje ją do utrzymania polskich szkół.
Interweniowały władze Polski. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, skierowała pisemna prośbę do marszałka Sejmu Litwy o powstrzymanie szkodliwej reorganizacji polskich szkół. Również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wraz z ministrem Markiem Suskim na spotkaniu z ks. biskupem Romualdem Kamińskim w kościele Matki Bożej Loretańskiej na Warszawskiej Pradze wręczyli Przewodniczącej Sejmu Litwy V. Čmilytė-Nielsen pismo apelujące o powstrzymanie reorganizacji polskich szkół. Miało to miejsce 11 kwietnia podczas wizyty delegacji litewskiego parlamentu w Warszawie.
Zagrożenie dla polskich szkół na Litwie stanowi prowadzona w tym kraju reforma pt. „Szkoły Tysiąclecia”. W jej ramach Samorząd Rejonu Trockiego zaplanował przekształcić dwie polskie szkoły w rejonie trockim w filie innych, litewskich placówek oświatowych. 31 marca tego roku Rada Samorządu Rejonu Trockiego większością głosów podjęła decyzję o planie reorganizacji placówek oświatowych w rejonie, w tym Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu i Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, które miały zostać przekształcone w filie innych litewskich szkół. Obecnie Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny zastosował środek zapobiegawczy i zawiesił działanie uchwały Rady Samorządu Rejonu Trockiego.
Źródła – l24.lt
Adam Białous
ZAPROSZENIE na WIEC poparcia dla Polaków z Wileńszczyzny
w sprawie projektu likwidacji polskich szkół na terenie Litwy
pod Ambasadą Litewską w Warszawie
Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zaprasza na WIEC pod Ambasadą
Litewską w Warszawie (al. Ujazdowskie 14), który odbędzie się jutro w
SOBOTĘ 23 kwietnia 2022 roku o godzinie 11:30. W sytuacji trwającej nagonki i próbie likwidacji polskich szkół na Wileńszczyźnie, w Parlamencie Europejskim interweniował europoseł Waldemar Tomaszewski, prezes ZPL i AWPL, co przełożyło się na poparcie bardzo ważnej instytucji w PE, tj. Intergrupy ds. Tradycyjnych Mniejszości Narodowych i Językowych. Instytucja ta zajmuje się ochroną tradycyjnych mniejszości narodowych i zrzesza ok. 50 europosłów ze wszystkich frakcji politycznych, którzy reprezentują aż 16 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Kierownictwo tej Intergrupy wysłało list w obronie polskich szkół do ZPL, Wspólnot polskich szkół w Starych Trokach i Połukniu, który trafi do samorządu rejonu trockiego, ale też do naczelnych władz litewskich, Prezydenta, Sejmu i Rządu RL.
Poniżej zamieszczamy list współprzewodniczących Intergrupy ds. Tradycyjnych Mniejszości Narodowych i Językowych w PE w obronie polskich szkół na Wileńszczyźnie:
Intergroup for Traditional Minorities, National Communities and Languages
Bruksela, 25 marca 2022
Szanowny Pan
Waldemar Tomaszewski
Prezes Związku Polaków na Litwie
Szanowny Panie Prezesie Związku Polaków na Litwie, szanowni członkowie polskiej mniejszości narodowej na Litwie.
Jako Współprzewodniczący Intergrupy ds. Tradycyjnych Mniejszości Narodowych i Językowych w Parlamencie Europejskim, pragniemy wyrazić naszą solidarność z Wami w tym trudnym czasie dla Was, gdy stanęliście w obronie polskich szkół na Litwie, które są jednocześnie szkołami o statusie szkół mniejszości narodowych, a którym zagraża likwidacja.
REKLAMA
Doszły do nas niepokojące informacje o tym, że w ramach tzw. reformy szkolnej na Litwie władze rejonu trockiego chcą zlikwidować dwie szkoły z polskim językiem nauczania. Działanie takie jest niezgodne z duchem Wspólnoty Europejskiej, której przewodnim hasłem jest „Zjednoczona w różnorodności”. Tradycyjne mniejszości narodowe i językowe, a do takich zalicza się polska mniejszość na Litwie, są pod szczególną ochroną prawa międzynarodowego, wynikającą z zapisów Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych. Pod szczególną ochroną znajduje się również język i szkolnictwo mniejszości narodowych, które są gwarantem zachowania tożsamości danej wspólnoty. Prawo do własnego języka i nauczania w języku ojczystym jest jednym z podstawowych i niezbywalnych praw każdej tradycyjnej mniejszości narodowej. Wszelkie działania wymierzone w polskie szkolnictwo na Litwie są natomiast niezgodne z tymi zasadami i naruszają standardy europejskie w tej dziedzinie.
Mamy nadzieję, że odpowiedzialne za podjęcie w tej sprawie decyzji władze zrozumieją powagę problemu i wycofają się z niezgodnych z prawem międzynarodowym działań szkodzących polskiemu szkolnictwu na Litwie. Zwłaszcza, że działaniom tym sprzeciwia się społeczność należąca do polskiej mniejszości narodowej oraz reprezentujące ją organizacje. W takich przypadkach wola lokalnej społeczności musi być uszanowana, a szkoły zachowane dla dobra dzieci i ich przyszłości.
Raz jeszcze życzymy Państwu wytrwałości w walce o należne Wam prawa i przesyłamy wyrazy solidarności z Państwem
François Alfonsi Kinga Gál Loránt Vincze
Co-Chair Co-Chair Co-Chair
President of FUEN