Ordo Iuris: Czy pomożesz w obronie Polski, życia i rodziny?
data:18 kwietnia 2022     Redaktor: ArekN

 

Budowniczowie śmierci Syna Człowieczego zabezpieczają grób strażą i pieczętują kamień. Często budowniczowie świata, za który Chrystus chce umrzeć, usiłowali położyć kamień ostateczny na Jego grobie.

Ale kamień pozostaje zawsze odwalony z Jego grobu. Kamień: świadek śmierci – stał się świadkiem zmartwychwstania: "Prawica Pańska moc okazała"

Św. Jan Paweł II

 

Z każdym kolejnym rokiem, powyższe słowa św. Jana Pawła II stają się coraz bardziej aktualne. Wielkie siły współczesnego świata dają nam coraz mocniej odczuć swą nienawiść do wszystkiego, co wiąże się z chrześcijańskim dziedzictwem naszego narodu i chrześcijańską cywilizacją Europy.

Święta Wielkiej Nocy to jednak czas dobrej nowiny – Jezus zmartwychwstaje, bez względu na starania tych, którzy tak bardzo chcą Jego śmierci. Ten czas daje nam nadzieję, że zarówno w wymiarze społecznym, jak i w życiu każdego z nas, zło zostanie ostatecznie pokonane.

Z okazji rozpoczynającego się okresu Zmartwychwstania Pańskiego, życzę Panu, aby ta dobra nowina objawiła się także w Pana życiu, przychodząc z darem wiary, nadziei i miłości.

Poniżej zamieszczam nasze sprawozdanie z najważniejszych wyzwań i osiągnięć ostatniego kwartału. Zachęcam Państwa do zapoznania się z tym najbardziej skondensowanym obrazem wysiłków w realizacji naszej wspólnej misji.

 

W ciągu ostatnich trzech miesięcy przeprowadziliśmy ważne kampanie w obronie życia, sprzeciwiając się międzynarodowym naciskom na poszerzenie dostępu do aborcji, informując lekarzy i szpitale o prawnych skutkach wyroku TK, podnoszącego poziom ochrony życia w Polsce oraz uzyskując ze strony sądu prawo do występowania w najgłośniejszym procesie aktywistów „Aborcyjnego Dream Teamu”, odpowiedzialnych za dystrybucję farmakologicznych preparatów aborcyjnych i śmierć wielu nienarodzonych dzieci.

W pierwszym kwartale tego roku zbudowaliśmy Archiwum Zbrodni Wojennych – pierwszy niezależny mechanizm gromadzenia i weryfikacji dowodów rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Do dzisiaj zbudowaliśmy sieć wolontariuszy, pozostajemy w kontakcie z prokuraturą, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Międzynarodowym Trybunałem Karnym oraz naukowcami i chrześcijańskimi wspólnotami na Ukrainie. To wielki kapitał na przyszłość.

Pierwsze miesiące roku oznaczały także walkę o wolność słowa, przeciwko międzynarodowym naciskom zmierzającym do wpisania niezdefiniowanego pojęcia „mowy nienawiści” do katalogu „przestępstw europejskich” – ściganych obowiązkowo we wszystkich państwach UE. Jako obrońcy ks. prof. Oko w niemieckim sądzie, jako pełnomocnicy w licznych procesach przeciwko portalowi Facebook czy YouTube, najlepiej wiemy, że „mowa nienawiści” to po prostu zakamuflowany zamach na prawo do głoszenia prawdy.

Ochrona chrześcijan to także wielka liczba postępowań w obronie uczuć religijnych i w obronie ofiar fizycznych ataków. Konsekwentnie i skutecznie występujemy przeciwko sprawcom przestępstw motywowanych nienawiścią, które długo pozostawały bezkarne wobec bierności Policji i prokuratury.

W marcu podsumowywaliśmy nasze zaangażowanie w setkach spraw związanych z nadzwyczajnym ograniczaniem praw i wolności obywatelskich w reżimie sanitarnym. Tylko ten jeden kwartał to ponad 200 porad prawnych związanych ze stanem pandemii. Nasz rozpoczęty w październiku 2021 roku cykl konferencji, analiz i seminariów, których celem było wykazanie konieczności zniesienia restrykcji w pierwszym kwartale 2022 roku, zakończył się sukcesem. W najbliższych tygodniach wydamy naukową monografię, w której szereg autorów podsumuje ostatnie dwa lata nieformalnego stanu nadzwyczajnego z perspektywy prawnej, medycznej i ekonomicznej. Przed nami kluczowy etap obrony ładu prawnego, czyli sprzeciw wobec bezprecedensowych planów międzynarodowego traktatu pandemicznego WHO.

Początek roku to także 149 interwencji procesowych. Wiele z nich w bezpośredniej obronie rodzin i dzieci. Byliśmy również zmuszeni do wysłania aż 29 wniosków o sprostowania medialnych kłamstw na temat Instytutu, które często doprowadzały do publikacji sprostowań. Wciąż czekamy na efekty naszej kolejnej już skargi złożonej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na szkalującą Ordo Iuris rezolucję Parlamentu Europejskiego.

W mijającym kwartale otrzymaliśmy także trzy medale. Takie wyróżnienie przekazało nam Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Stowarzyszenie Konfraterni Mazowieckiej Oznaki św. Floriana Mazovia i Kapituła Medalu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odebraliśmy również Medal Jubileuszowego 100-lecia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Takie wyróżnienia to przede wszystkim dowód uznania dla całej Społeczności Ordo Iuris – a więc także i dla Pana. To właśnie dzięki takim ludziom jak Pan możemy podejmować wszystkie te działania, o których dziś chciałbym Panu opowiedzieć.

Zachęcam do zapoznania się z całym poniższym newsletterem podsumowującym pierwszy kwartał 2022. Proszę także o Pana wsparcie. Bez niego nasze wspólne dzieło nie mogłoby istnieć i z taką siłą oddziaływać na otaczający nas świat.

 

Ratujemy niewinne i bezbronne dzieci

Trzy pierwsze miesiące tego roku to ogrom spraw związanych z obroną życia. W marcu, polskie i zagraniczne organizacje promujące zabijanie nienarodzonych dzieci przygotowały apel do społeczności międzynarodowej, domagając się zapewnienia nieograniczonego dostępu do aborcji dla kobiet uciekających z Ukrainy. W związku z tym, przygotowaliśmy przetłumaczoną na język angielski i ukraiński petycję, w której wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego do odrzucenia żądań lobby aborcyjnego.

Propagatorzy cywilizacji śmierci, do promowania swoich radykalnych postulatów, wykorzystują też tragiczne w skutkach błędy lekarzy. Z takimi zdarzeniami mieliśmy niedawno do czynienia w Pszczynie i w Częstochowie, gdzie dwie ciężarne pacjentki zmarły w wyniku nieodpowiedniej opieki medycznej i niczym nieuzasadnionego poglądu, że prawo obowiązujące po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. stoi na przeszkodzie podejmowania interwencji medycznych w celu ratowania zagrożonego życia matek. Sytuacje z Pszczyny i Częstochowy są wręcz uderzająco podobne do tragicznej śmierci Savity Halappanavar w Irlandii w 2012 r., która została instrumentalnie wykorzystana przez lobby aborcyjne do wprowadzenia w tym kraju „aborcji na życzenie”, ostatecznie zaakceptowanej przez społeczeństwo irlandzkie w 2018 r. Dostrzegając niebezpieczeństwo utrwalenia się kłamliwej narracji w świadomości polskiego społeczeństwa, przygotowaliśmy raport obnażający manipulacje aborcyjnego lobby. Jego premierze towarzyszyła debata z udziałem polskich i irlandzkich ekspertów z dziedziny prawa i medycyny.

Odpowiedzieliśmy też na coraz częstszą praktykę wykorzystywania zaświadczeń o złym stanie psychicznym kobiet do wykonywania aborcji pod pretekstem zagrożenia dla zdrowia lub życia matki. Do 2 tysięcy szpitali w całej Polsce trafiła przygotowana przez ekspertów Ordo Iuris opinia, w której przedstawiliśmy szereg prawnych i medycznych argumentów świadczących o tym, że zły stan psychiczny matki w świetle polskiego prawa nie stanowi podstawy do przeprowadzenia legalnej aborcji. Nasza aktywność już przyniosła pierwsze efekty. W Białymstoku lekarze odmówili wykonania nielegalnej aborcji, powołując się właśnie na opinię Ordo Iuris.

Pomimo tego, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. jasno stanowi, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP, a już w orzeczeniu z 28 maja 1997 r. Trybunał jednoznacznie uznał, że warunki życiowe i osobista sytuacja kobiety nie może uzasadniać pozbawienia prawnej ochrony życia dziecka poczętego, aborcjoniści postulują wprowadzenie w Polsce zasadniczo nieograniczonego dostępu do dzieciobójstwa. Tym razem działania te przybrały formę skandalicznego w swojej treści projektu ustawy „o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych”. Instytut Ordo Iuris przekazał posłom jednoznacznie krytyczną opinię dotyczącą tego projektu, w którym między innymi parlamentarzyści Lewicy proponują zalegalizować nie tylko aborcję eugeniczną, ale także szeroki dostęp do aborcji – nawet dla 13-letnich dziewczynek. Według projektu, nastolatki nie musiałyby nawet pytać o zgodę swoich rodziców!

Nie jest to jednak jedyny dowód na kompletny brak poszanowania ludzkiej godności, których dostarczają zwolennicy aborcji. Kolejnym takim przejawem jest komentarz Rzecznika Prasowego Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim dr. Samuela Nowaka, który napisał na Twitterze, że „płód to nie człowiek”, a z nienarodzonych ludzi można robić „farsz do pierożków”. W odpowiedzi na skandaliczny wpis pracownika UJ, przygotowaliśmy petycję, w której wezwaliśmy rektora uniwersytetu do odwołania go z pełnionej funkcji. Wkrótce po naszej interwencji Uniwersytet Jagielloński ogłosił zakończenie współpracy z dr. Nowakiem.

My natomiast, w przeciwieństwie do tego rodzaju niehumanitarnych działań, skupiamy się przede wszystkim na pomocy tym, którzy najbardziej jej dziś potrzebują. Dlatego z radością przyjąłem informację o tym, że większość zgłaszanych przez nas postulatów znalazła się w ogłoszonych zmianach w programie wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Po ogłoszeniu nowej wersji programu „Za życiem”, przygotowaliśmy analizę wprowadzonych zmian.

Broniąc życia na arenie międzynarodowej, przystąpiliśmy do koalicji sprzeciwu wobec postulatu Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który zapowiedział, że w ramach francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie dążył do wpisania nieistniejącego w prawie międzynarodowym „prawa do aborcji” do Karty Praw Podstawowych UE. W skład koalicji weszło ponad 100 organizacji pozarządowych z 15 krajów Europy.

Już niebawem będę mógł napisać Panu więcej o przełomowej sprawie działaczki „Aborcyjnego Dream Teamu”. Pomimo sprzeciwu obrońców aborcjonistki i oburzenia radykalnie lewicowych mediów, sąd uznał nasze argumenty i dopuścił Instytut Ordo Iuris do udziału w sprawie. Oburzający proceder dystrybucji aborcyjnych preparatów i promocji farmakologicznego zabijania nienarodzonych dzieci znajdzie wreszcie swój sądowy finał.

Nieustanna czujność i działanie naszych ekspertów są możliwe wyłącznie dzięki wsparciu naszych Darczyńców. Dziękuję również za Pana wsparcie, prosząc o dalsze zaangażowanie w naszą wspólną misję.

 

Walczymy o ukaranie Putina za zbrodnie na Ukrainie

Już od ponad miesiąca, za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna, którą rozpoczęła agresja Rosji na Ukrainę. W tej sytuacji prawnicy Ordo Iuris pomagają Ukrainie, dokumentując zbrodnie wojenne rosyjskiej armii.

Jeszcze na początku lutego, gościliśmy w Kijowie, gdzie spotykaliśmy się z liderami ukraińskich organizacji społecznych i środowisk akademickich, pracując na rzecz powołania Ordo Iuris na Ukrainie. W trakcie naszej wizyty w stolicy Ukrainy, wzięliśmy czynny udział w prorodzinnej konferencji z udziałem ukraińskich władz państwowych i samorządowych, środowisk naukowych, publicystów oraz konserwatywnych działaczy. Osobiście uczestniczyłem także w inauguracji Amerykańskiego Uniwersytetu w Kijowie. Dziś ludzie, z którymi ustalaliśmy szczegóły wspólnej obrony życia, rodziny, wolności i suwerenności – muszą bronić życia... swoich rodzin. I choć nie jesteśmy w stanie zatrzymać rosyjskich wojsk i uratować życia mordowanych we własnym kraju Ukraińców, to od początku wojny wiedziałem, że jako prawnicy powinniśmy pomagać, robiąc to co potrafimy najlepiej.

Dlatego powołaliśmy Archiwum Zbrodni Wojennych, które może przysłużyć się do ukarania wszystkich osób odpowiedzialnych za dokonane zbrodnie wojenne na Ukrainie oraz do uzyskania przez Ukrainę należnych im reparacji wojennych. Uruchomiliśmy także internetową petycję skierowaną do Sekretarza Generalnego ONZ, Szefa Rady UE oraz Prezydenta Polski, w której wzywaliśmy do wszczęcia śledztwa przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Aby zgromadzić jak najwięcej dowodów brutalnych i nieludzkich zbrodni Putina, uruchomiliśmy przetłumaczoną na język angielski, ukraiński i rosyjski stronę internetową, za pośrednictwem której każdy może zgłosić taki przypadek. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez wolontariuszy Ordo Iuris i studentów Collegium Intermarium, którzy kontaktują się w tym celu z pracującymi na miejscu dziennikarzami, lokalnymi władzami i przedstawicielami współpracujących z nami organizacji na Ukrainie. Potwierdzone doniesienia trafiają do naszych prawników, którzy sprawdzają, czy zdarzenie narusza przepisy międzynarodowego prawa karnego, prawa konfliktów zbrojnych i prawa humanitarnego. O przekazanie zweryfikowanych przez naszych prawników danych poprosiła nas już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która również zajmuje się badaniem rosyjskich zbrodni.

Pomoc Ukrainie świadczyliśmy jeszcze przed rozpoczęciem wojny. Gdy Rosja i Białoruś gromadziły swe wojska przy ukraińskiej granicy, stworzyliśmy międzynarodową „Koalicję w obronie pokoju”, której członkowie wzywali do udzielenia wsparcia Ukrainie w obliczu rosnącego zagrożenia dla suwerenności państwa.

 

Walczymy z narastającą falą cenzury

Komisja Europejska dąży do wpisania nigdzie niezdefiniowanego pojęcia „mowy nienawiści” do katalogu „przestępstw europejskich” – ściganych obowiązkowo we wszystkich państwach UE. Nie mam wątpliwości, że byłoby to de facto narzucenie ideologicznej cenzury. Dlatego prawnicy Ordo Iuris przygotowali na ten temat analizę prawną. Wcześniej braliśmy też udział w konsultacjach społecznych projektu.

Do ocenzurowania obrońców życia i rodziny dążą też europosłowie, którzy podczas posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia na temat „przeciwdziałania ruchom antygenderowym” przekonywali, że nasza działalność jest nielegalna i zastanawiali się nad tym „jakim kijem możemy wykorzenić te praktyki?”, wspominając wprost o Instytucie Ordo Iuris. Samym zainteresowanym nie zezwolono jednak na udział w wydarzeniu. Przed wysłuchaniem, przekazaliśmy członkom komisji memorandum, w którym podkreślaliśmy, że selekcja uczestników wydarzenia urąga zasadom demokracji. Z podobną cenzurą mieliśmy też do czynienia w trakcie tegorocznej Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet.

W przeciwieństwie do unijnych polityków i urzędników, nasi prawnicy konsekwentnie stoją po stronie wolności słowa. Cały czas walczymy o sprawiedliwość dla Andrzeja Ficka, ocenzurowanego na Facebooku oraz Pawła Lisickiego, którego program prezentujący oficjalne nauczanie Kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu został uznany za „mowę nienawiści” i usunięty z portalu YouTube. W pierwszej ze spraw zapadł w lutym wyrok, w którym gdański sąd zdecydował o oddaleniu naszego powództwa. Nie zamierzamy się jednak poddać i składamy apelację do sądu wyższej instancji.

Dominacja kilku technologicznych gigantów w internecie jest najprostszą drogą do cenzury, o czym przekonał się w zeszłym roku nawet urzędujący wówczas Prezydent USA Donald Trump, który w jeden dzień został zablokowany przez wszystkie główne platformy internetowe. Dlatego, aby podkreślić jak ważny jest pluralizm w mediach, opublikowaliśmy obszerną monografię naukową, w której przeanalizowaliśmy niemieckie, francuskie, brytyjskie, węgierskie, chorwackie czy czeskie prawo, proponując rozwiązania skutecznie chroniące polski rynek medialny przed nadmierną koncentracją kapitału. Prezentacji publikacji towarzyszyła debata ekspertów.

W ramach walki o wolność słowa, prowadzimy też głośne sprawy związane z cenzurą naukowców i pracowników. Pomagamy ks. prof. Dariuszowi Oko w procesie, w którym polski duchowny jest oskarżony o „podżeganie do nienawiści” za napisanie artykułu naukowego na temat homoseksualnego lobby w Kościele katolickim. W lutym Sąd Rejonowy w Kolonii zdecydował o przełożeniu rozprawy.

Przy okazji warto dodać, że w sprawie związanej z popełnianymi przez duchownych przestępstwami na tle seksualnym zainterweniowaliśmy też w ramach Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Prawnicy Ordo Iuris reprezentowali w sądzie dorosłego dziś mężczyznę, który jako 15-latek został wykorzystany seksualnie przez księdza. Dzięki nam zawieszony w czynnościach kapłańskich ksiądz został skazany przez sąd pierwszej instancji na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Mężczyzna musi też zapłacić 8 tys. zł grzywny, 30 tys. zł zadośćuczynienia i ponad 3 tys. zł kosztów sądowych. Nasi prawnicy złożyli już apelację od wyroku, domagając się bezwzględnej kary 2 lat pozbawienia wolności.

Walcząc z cenzurą, prowadzimy też sprawę pracownika IKEI, który został zwolniony za brak zgody na udział w promocji radykalnych postulatów ruchu LGBT i cytowanie Pisma Św. Gdy Pan Janusz zgłosił się do Ordo Iuris, od razu nagłośniliśmy sprawę, dzięki czemu prokuratura postawiła zarzuty kierowniczce krakowskiej IKEI, która podjęła decyzję o zwolnieniu mężczyzny. W lutym sąd pierwszej instancji uniewinnił kobietę. Przed sądem pracy nadal toczy się jednak proces wytoczony przez prawników Ordo Iuris, w którym reprezentujemy poszkodowanego, domagając się przywrócenia mężczyzny do pracy.

Do naśladowania IKEI w dyskryminacyjnych praktykach wobec pracowników, próbował zachęcić warszawskich przedsiębiorców prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W lutym miasto rozstrzygnęło konkurs na prowadzenie programu „Równe miejsce”, czyli zapowiedzianej w Deklaracji LGBT+ sieci „tolerancyjnych” pracodawców, którzy przystępując do projektu mieliby zobowiązać się do angażowania się w akcje promujące różnorodność oraz do karania pracowników za przejawy „dyskryminacji, stereotypizacji, uprzedzeń i mowy nienawiści”. Prawnicy Ordo Iuris przygotowali analizę projektu, która trafiła do Wojewody Mazowieckiego oraz internetową petycję, w której apelowaliśmy do wojewody o stwierdzenie nieważności uchwały ogłaszającej konkurs. Po naszej interwencji Konstanty Radziwiłł zdecydował o unieważnieniu konkursu.

Broniąc wolności słowa, chronimy nas samych przed nadchodzącą tyranią cenzury i politycznej poprawności oraz występujemy w obronie młodego pokolenia, kształtowanego przez treści dopuszczane do mediów społecznościowych. Bez tej wolności, świat na nowo pogrąży się w ideologicznym dyktacie.

 

Pomagamy Polakom w czasie pandemii

Z przypadkami ograniczania wolności słowa mieliśmy też do czynienia w środowisku lekarskim. Prawnicy Ordo Iuris stanęli w obronie lek. Ewy Wendrowskiej, która została przez Naczelną Izbę Lekarską oskarżona o rozpowszechnianie informacji niezgodnych ze stanem wiedzy medycznej za to, że podpisała się pod listem otwartym kilkuset lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia, wzywających do debaty na temat racjonalności obostrzeń pandemicznych. W odpowiedzi na pismo Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej zwracaliśmy uwagę na to, że apel, pod którym podpisała się kobieta, zawierał odniesienia do licznych badań i publikacji naukowych, a wśród jego sygnatariuszy znalazło się wiele osób z tytułami doktorskimi i profesorskimi. Podkreślaliśmy jednocześnie, że wszczynanie postępowań dyscyplinarnych za podpisanie apeli, petycji czy listów otwartych jest niezgodne z Konstytucją RP. W precedensowym postępowaniu przed sądem pracy, bronimy też pracownika służby zdrowia zwolnionego za brak szczepienia przeciwko Covid‑19.

Każdego dnia nasi prawnicy otrzymują kolejne pytania i prośby o pomoc, związane z wprowadzanymi obostrzeniami sanitarnymi. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy, udzieliliśmy 206 porad prawnych, związanych przede wszystkim z obowiązkiem szczepień pracowników służby zdrowia, studentów kierunków medycznych oraz nauczycieli i żołnierzy. Część zapytań dotyczyła też obowiązku zakrywania ust i nosa, obowiązku odbycia kwarantanny lub izolacji czy obowiązku wykonywania testu na Covid‑19. W odpowiedzi na zgłoszenia, interweniowaliśmy też w szkołach, uczelniach medycznych, urzędach publicznych i szpitalach.

W odpowiedzi na zgłaszane pytania i wątpliwości, publikujemy poradniki, analizy i opinie prawne, dotyczące zagadnień związanych z pandemią Covid‑19. W lutym udostępniliśmy obszerny poradnik dotyczący obowiązku szczepień, w którym podkreślamy między innymi, że brak szczepienia nie może być jedyną podstawą do rozwiązania umowy o pracę. Odpowiedzieliśmy również na wątpliwości zgłaszane przez kierowników podmiotów leczniczych, którzy obawiali się konsekwencji związanych z tym, że nie zwolnią niezaszczepionych pracowników. W przygotowanej przez prawników Ordo Iuris analizie zwracaliśmy uwagę na to, że rządowe rozporządzenie o obowiązku szczepień nie nakłada na pracodawcę obowiązku weryfikowania szczepienia, ale daje tylko taką możliwość. W innej analizie pisaliśmy o tym, że niezaszczepieni studenci studiów medycznych nie mogą być wykluczani z zajęć. Przygotowaliśmy też analizę odpowiadającą na pytania o legalność nakładanej kwarantanny, o to czy brak szczepienia przeciwko Covid‑19 może być podstawą do odmowy leczenia oraz odpowiadającą na wątpliwości zgłaszane przez funkcjonariuszy Policji, którzy pytali o to czy mają obowiązek karać obywateli za brak maseczki.

Aby odpowiedzieć na potrzebę merytorycznej i pozbawionej emocji debaty na temat pandemii i wprowadzanych obostrzeń sanitarnych, przygotowaliśmy wraz z medykami, naukowcami i ekonomistami obszerną monografią naukową dotyczącą prawnych, gospodarczych oraz społeczno-zdrowotnych skutków polityki sanitarnej rządu. Pod koniec ubiegłego roku opublikowaliśmy część prawną raportu oraz zorganizowaliśmy pierwszą debatę na temat gospodarczych skutków wprowadzanych obostrzeń. W tym kwartale zaprezentowaliśmy natomiast część gospodarczą i społeczno-zdrowotną publikacji. W pierwszej z nich przedstawiono konsekwencje lockdownu dla polityki fiskalnej, monetarnej, sektora prywatnego czy rynku pracy oraz wybranych branż polskiej gospodarki. Z kolei w części społeczno-zdrowotnej przeanalizowano między innymi skuteczność szczepień, wpływ izolacji na zdrowie psychiczne obywateli oraz etyczny aspekt szczepionek produkowanych z wykorzystaniem tzw. linii płodowych. Oba raporty zostały zaprezentowane podczas debaty z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny prawa, ekonomii i medycyny.

Wprowadzanie racjonalnych obostrzeń sanitarnych, opartych na wolnej debacie i rzetelnych badaniach naukowych może się wkrótce okazać niemożliwe. Trwają bowiem prace nad globalnym traktatem pandemicznym, który ma być wiążącym aktem prawa międzynarodowego, przyznającym ponadnarodowym organizacjom, takim jak WHO, prawo do ustalenia jednej – wspólnej dla całego świata – strategii walki z epidemią. Eksperci Instytutu Ordo Iuris na bieżąco monitorują proces powstawania dokumentu. Pod koniec marca opublikowaliśmy analizę dotyczącą skutków ewentualnego przyjęcia traktatu, w której podkreślamy, że Konstytucja RP stanowi, że przekazanie części kompetencji władz państwowych organizacji międzynarodowej musi być poprzedzone zgodą obywateli, wyrażoną w ogólnokrajowym referendum lub w ustawie, popartej większością co najmniej 2/3 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Wzięliśmy też udział w pierwszej turze zorganizowanych przez WHO konsultacji publicznych w przedmiocie traktatu. Podczas debaty zwracaliśmy uwagę na to, że pandemia COVID‑19 dowiodła braku efektywności zarządzania na szczeblu ponadnarodowym i uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie autonomii państw w tym obszarze. Ponadto wskazaliśmy, że w interesie zdrowia publicznego jest przede wszystkim umożliwienie konfrontacji poglądów i badań oraz wymiany doświadczeń. W ciągu ostatnich dwóch lat byliśmy świadkami ograniczania prawa części specjalistów do wyrażania swojej opinii tylko z tego powodu, że różniły się od poglądów głównego nurtu. W najbliższym czasie przedstawimy swoje stanowisko także pisemnie, a już w czerwcu będziemy uczestnikami kolejnej tury konsultacji. Będziemy zatem na bieżąco informować Pana o dokonanych ustaleniach.


Bronimy praw ludzi wierzących

Epidemia koronawirusa stała się też często pretekstem do ograniczania podstawowych praw i wolności osób wierzących. W ostatnich tygodniach skutecznie interweniowaliśmy w sprawach firm organizujących kolonie dla dzieci, które zasłaniając się epidemią, uchylały się od zagwarantowania dzieciom możliwości uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Dopiero po naszej interwencji, obie firmy przychyliły się do próśb rodziców.

Odpowiedzieliśmy też na zgłoszenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy prosili nas o pomoc w związku z tym, że w niektórych jednostkach, pomimo próśb samych żołnierzy, utrudnia się im uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. oraz podaje się wyłącznie posiłki mięsne w piątki. Nasi prawnicy przygotowali specjalną opinię prawną, w której podkreślaliśmy, że prawo do uczestniczenia w czynnościach i obrzędach religijnych oraz wypełniania obowiązków religijnych i obchodzenia świąt religijnych, jest prawnie zagwarantowane każdemu obywatelowi – także osobom pełniącym służbę wojskową. Opinię przekazaliśmy między innymi do Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej czy Ordynariatu Polowego.

W związku z ograniczaniem prawa do kontaktu z duszpasterzem w polskich szpitalach, wznowiliśmy specjalny poradnik dla kapelanów szpitalnych, w którym przypomnieliśmy, że każdy pacjent ma prawo do bezpośredniego kontaktu z duchownym swego wyznania, uczestnictwa w obrzędach religijnych oraz przyjmowania sakramentów na terenie szpitala. Z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego, przesłaliśmy poradnik do 250 Domów Pomocy Społecznej w całej Polsce. Wcześniej nasza publikacja trafiła już do Rzecznika Praw Pacjenta, dyrekcji podmiotów leczniczych w całej Polsce oraz Diecezjalnych Duszpasterzy Służby Zdrowia.

Walczymy z nienawiścią wobec chrześcijan

Osoby wierzące w Chrystusa są też regularnie obrażane i atakowane. W ubiegłym roku dochodziło nawet do morderstw katolickich kapłanów. Prawnicy Ordo Iuris konsekwentnie walczą o ukaranie sprawców. Reprezentując siostrę zamordowanego w Siedlcach księdza, uczestniczymy w postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę. Jako organizacja społeczna, występujemy w postępowaniu dotyczącym zabójstwa proboszcza z Paradyża-Wielkiej Woli, którego sprawca został już skazany przez sąd pierwszej instancji.

Fizyczne ataki, a nawet morderstwa kapłanów nie wzięły się jednak znikąd – to efekt przyzwolenia na obrażanie katolików i bezkarności sprawców ataków na chrześcijan. Dlatego włączamy się we wszystkie postępowania związane z obrażaniem uczuć religijnych osób wierzących.

Zainterweniowaliśmy między innymi w sprawie aktywistek LGBT, które sprofanowały święty dla wszystkich katolików obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przyklejając wizerunek Czarnej Madonny z „tęczową” aureolą na znakach drogowych, latarniach, śmietnikach i przenośnych toaletach. Niestety Sąd Okręgowy w Płocku, pomimo apelacji prawników Ordo Iuris i Prokuratury Rejonowej w Płocku, utrzymał wyrok uniewinniający oskarżone. Nasi prawnicy złożyli już kasację do Sądu Najwyższego. Z podobną sytuacją mieliśmy też do czynienia w Częstochowie i w Gdańsku, gdzie sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę, który miał na sobie koszulkę prezentującą Matkę Boską z „tęczową” aureolą, która została dodatkowo przedstawiona w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne.

Do naruszenia uczuć religijnych katolików doszło również, zresztą nie pierwszy raz, na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie wystawiono spektakl pod tytułem „Radio Mariia”, w którym prezentowane są listy gończe wystawiane za katolikami, a najświętsze dla chrześcijan symbole religijne są bezceremonialnie wyrzucane do śmieci. Przygotowaliśmy internetową petycję, w której wzywamy prokuraturę do wszczęcia postępowania. W związku z odmową wszczęcia postępowania ze strony organów ścigania, prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na decyzję prokuratury.

Narastająca fala nienawiści do chrześcijan skłoniła nas do przygotowania raportu o przestępstwach z nienawiści, w którym powołując się na statystyki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Policji czy prokuratury jednoznacznie wykazaliśmy, że najczęstszymi ofiarami przestępstw motywowanych nienawiścią są dziś w Polsce właśnie chrześcijanie.

Stoimy po stronie rodziny

Znaczną część naszej działalności stanowi niezmiennie obrona praw i suwerenności polskich rodzin.

W ostatnich miesiącach pomogliśmy wielu rodzicom wychowującym dzieci zmagające się z zespołem Aspergera. Dzięki prawnikom Ordo Iuris pełnię praw rodzicielskich odzyskali rodzice chłopca z zespołem Aspergera z Dzierżoniowa, gdzie szkoła zinterpretowała typowe dla dzieci z tą chorobą zachowania za przejaw rzekomej przemocy w domu rodzinnym. W tym samym mieście, doprowadziliśmy do oddalenia przez sąd wniosku kuratora o przymusową hospitalizację dziecka z zespołem Aspergera oraz umorzenia postępowania o demoralizację. Łącznie nasi prawnicy włączyli się w 12 takich postępowań. Dzięki prawnikom Ordo Iuris, Sąd Rejonowy w Kielcach uchylił postanowienie o umieszczeniu w pieczy zastępczej trójki dzieci, w tym dwóch niepełnosprawnych chłopców.

Konsekwentnie promujemy też prawo sprzyjające rodzinom. Zareagowaliśmy na problem zgłoszony nam przez rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, którzy skarżyli się na częstą praktykę składania fałszywych oświadczeń o samotnym rodzicielstwie przez rodziców żyjących w nieformalnych związkach. W efekcie, nieuczciwi rodzice zdobywają więcej punktów w rekrutacji, uniemożliwiając często dostanie się do przedszkola dzieciom wychowywanym w małżeństwach czy przez autentycznie samotnych rodziców. Dlatego postulujemy, by zamiast nieweryfikowanych dziś oświadczeń, rodzice mieli obowiązek przedstawienia dowodu pobierania świadczenia alimentacyjnego przez biologicznego rodzica dziecka. Proponowana regulacja zawierałaby oczywiście niezbędne wyjątki, dotyczące sytuacji, w której drugi z rodziców nie żyje lub pozostaje nieznany albo gdy została ustanowiona opieka naprzemienna. Do Ministerstwa Edukacji i Nauki trafiła też przygotowana przez prawników Ordo Iuris opinia prawna, w której apelowaliśmy o wprowadzenie skutecznego mechanizmu weryfikacji oświadczeń o samotnym rodzicielstwie.

Zaproponowaliśmy szereg zmian w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, które pozwolą na stworzenie spójnego i klarownego systemu wsparcia dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych. Kluczowym elementem wsparcia polskich rodzin jest też troska o ich trwałość. Dlatego prawnicy Ordo Iuris przygotowali opinię na temat rządowego projektu ustawy ograniczającej skalę rozwodów, która zakłada między innymi pozytywnie oceniany przez nas postulat wprowadzenia instytucji rodzinnego postępowania informacyjnego oraz natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. Przygotowaliśmy też projekt ustawy zmierzający do przywrócenia rozpatrywania spraw rozwodowych na posiedzeniach stacjonarnych, które w związku z pandemią Covid‑19 odbywały się w ostatnich miesiącach w formie zdalnej, co obniżało znacząco rangę postępowań i zmniejszało szanse na ewentualne porozumienie małżonków.

Eksperci Ordo Iuris opracowali ponadto opinię prawną wykazującą, że ogłoszenie przez Prezydenta Poznania przyjęcia genderowej Europejskiej Karty Równości nie rodzi konsekwencji prawnych. EKR wprost nawiązuje do teorii gender, zgodnie z którą kobiecość i męskość są postrzegane w oderwaniu od rzeczywistości biologicznej, jako konstrukty społeczne. Wcześniej, po interwencji Ordo Iuris uchwała o przyjęciu Karty przez Radę Miasta Poznań, została uznana za nieważną przez Wojewodę Wielkopolskiego i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. (...)

adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris






Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.