Marsz z Portretami w Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej
data:11 kwietnia 2022     Redaktor: Redakcja

XII MARSZ Z PORTRETAMI OFIAR ZAMACHU NAD SMOLEŃSKIEM ZORGANIZOWANY PRZEZ STOWARZYSZENIE SOLIDARNI2010 PRZESZEDŁ ULICAMI CENTRUM STOLICY 10 KWIETNIA 2023 R.!

GODNIE UCZCILIŚMY PAMIĘĆ O OFIARACH W DNIU 13. ROCZNICY ZAMACHU!
GŁOŚNO UPOMNIELIŚMY SIĘ O PRAWDĘ I O SPRAWIEDLIWĄ KARĘ ZA POPEŁNIONĄ ZBRODNIĘ!
- SOLIDARNI2010


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA! Apelujemy o uczestnictwo w XII Marszu z Portretami Ofiar Zamachu Smoleńskiego w ramach obchodów 13. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.!

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do udziału w XII Marszu z Portretami, który organizujemy 10 kwietnia 2023 r. w 13. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

Pragniemy uczcić pamięć o Ofiarach Zamachu Smoleńskiego dokonanego na terenie Rosji, a jednocześnie wyrazić potępienie porażających zbrodni Putina. Niosąc wizerunki Ofiar oddamy cześć Zamordowanym, wskazując jednoznacznie na źródło zbrodni, jakim jest imperialna Rosja. Nierozliczenie winnych Zamachu Smoleńskiego wciąż rodzi następne ofiary i zagraża suwerenności Polski.

Apelujemy o zgłaszanie się osób chętnych do niesienia portretów. Prosimy również o nagłaśnianie tej informacji poprzez media społecznościowe.

Marsz wyruszy 10 kwietnia 2023 r. o godzinie 16.00.

Zbiórka i wydawanie portretów od godz. 15.00 -  ul.Nowy Świat 6 [Centrum Bankowe, dawny KC],  od strony ul.Nowy Świat w okolicy przystanku autobusowego,  u podnóża schodów [ze względu na remont Pl.Trzech Krzyży, poniżej na zdjęciu - punkt zbiórki:].

TRASA - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście -  Plac Piłsudskiego - Krakowskie Przedmieście - Plac Zamkowy

PROGRAM - Pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej nastąpi modlitwa, przemówienie Ewy Stankiewicz i zostanie złożony wieniec od Solidarnych2010, pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożymy wiązankę i zapalimy znicze, pod Pałacem Prezydenckim ustawimy wartę i uczcimy Ofiary minutą ciszy.  Pod Kolumną Zygmunta nastąpi uroczyste zakończenie Marszu z Portretami.

[zbiórka i wydawanie portretów od godz. 15.00].

Zgłoszenia do udziału prosimy kierować drogą mejlową:

zuzannastec.akcjesolidarni2010@gmail.com

lub telefonicznie i SMS-em: 509 852 782.

10 kwietnia 2023 r. bądźmy razem!

- Solidarni2010


 

Punkt zbiórki 10.04.2023 r.
---------------------------------------

Z archiwum:
10.04.2022 r.
W XI Marszu z Portretami, który zorganizowaliśmy jako Stowarzyszenie Solidarni 2010, 10 kwietnia 2022 r., w 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, godnie uczciliśmy pamięć o Ofiarach zbrodni dokonanej nad Smoleńskiem w 2010 r., a jednocześnie wyraziliśmy jednoznaczne potępienie mordów Putina, których eskalacja dokonuje się dziś na naszych oczach.

Wszystkim uczestnikom Marszu przybyłym z całej Polski oraz zagranicy, członkom i sympatykom naszego Stowarzyszenia, którzy odpowiedzieli na nasz apel o wzięcie udziału w tym przejmującym dorocznym kondukcie pamięci, składamy serdeczne podziękowanie.
Państwa zaangażowanie i postawa jest świadectwem żądania Narodu, by prawda o zamachu została jak najszybciej ujawniona, a sprawiedliwa kara zbrodniarzom i ich współpracownikom - wymierzona.

Cześć i chwała Ofiarom Zamachu Smoleńskiego!
Pamięć Narodu jest wieczna!
- Zarząd Stowarzyszenia Solidarni 2010
 
 
Aktualizacja:
Dziękujemy za napływające do nas wyrazy solidarności oraz relacje foto i video. Dołączamy poniżej szczegółową relację red. Józefa Wieczorka z Krakowa: Marsz z Portretami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2022 r. oraz zdjęcia RS.
 
 
 
11 raz pokonaliśmy trasę warszawskimi ulicami, dając świadectwo prawdy i oczekiwania na karę dla winnych zbrodni nad Smoleńskiem.
 
 
 
 

Czoło Marszu poprzedzał samochód z nagłośnieniem, z wieńcem na masce oraz wymowny historyczny banner z napisem w języku angielskim: Polski Prezydent zamordowany w Rosji. Putin terrorysta.

Z głośników rozlegała się lista poległych, brzmiały kolejno odczytywane nazwiska Ofiar… ożyła pamięć tego tragicznego poranka 10 kwietnia 2010.

Przemówienie Ewy Stankiewicz było kluczowym wydarzeniem uroczystości na Placu Piłsudskiego przed frontem Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Rozległo się w nim pełne determinacji wołanie o naprawę bezpieczeństwa państwa polskiego i likwidację dotychczasowych  zaniechań w dociekaniu prawdy i wyciąganiu wniosków z wydarzeń 10 kwietnia 2010, o co apelujemy od chwili powstania naszego Stowarzyszenia, wyrosłego z bólu na Krakowskim Przedmieściu…

Ewa Stankiewicz mówiła m.in.:

Brak raportu na czas, brak zbadania łańcucha decyzyjnego, który doprowadził do zamachu, pod kątem słabych miejsc systemu bezpieczeństwa państwa, zablokowanie przesłuchań świadków, brak efektywnego śledztwa prokuratury, postawienia zarzutów i osądzenia zamachowców lub ich współpracowników – to realne zagrożenie dla państwa polskiego.
Gdzie jest rozliczenie Donalda Tuska za rozdzielenie wizyt i oddanie śledztwa w ręce Putina?
Samą narracją nie załatwi się sprawy. Potrzebne są działania. Gdyby właściwie zareagować na Smoleńsk, może nie doszłoby do ataku na Ukrainę.


Po tym przemówieniu wygłoszonym przez naszą Prezes, Natalia Tarczyńska z Zarządu Stowarzyszenia przypomniała przejmujące słowa intencji modlitewnych przygotowane rok temu przez księdza kanonika Pawła Piotrowskiego, który nie mógł nam towarzyszyć w tym roku podczas Marszu z Portretami.

Czytanie z Listu św Pawła Apostoła do Rzymian:

Bracia, nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie:

jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana, jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad Umarłymi jak nad Żywymi.

Wszyscy przecież staniemy przed Trybunałem Boga. Napisane jest bowiem : „ Na moje życie –mówi Pan- przede Mną klęknie wszelkie kolano, a każdy język wielbić będzie Boga”.

Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu. Oto Słowo Boże.

Chryste Zmartwychwstały, przez św. Pawła Apostoła Narodów uczysz nas, że krew męczenników nigdy nie jest daremna i bezowocna. Dziękujemy, że nasze pokolenie doczekało dowodów zbrodni sowieckich na Polakach w Katyniu, i tak wielu miejscach „Nieludzkiej ziemi” . Panie, prosimy pozwól nam jeszcze przed sądem ostatecznym poznać w pełni prawdę o tragedii smoleńskiej, bo jak mówiłeś - Prawda nas Wyzwala i Leczy Nasze Rany,

Ciebie prosimy…

Panie Jezu, Ty jesteś naszym życiem i Zmartwychwstaniem, Tobie zawierzamy Prezydenta Polski profesora Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy polecieli na pokładzie Tupolewa 154 M nad Smoleńskiem. Zbawicielu, wszystkim, którzy wiernie służyli Bogu oraz wolnej i suwerennej Polsce daj radość życia wiecznego w Domu Ojca Niebieskiego, wszystkim zaś cierpiącym z powodu ich nagłej i niespodzianej śmierci daj Panie ukojenie w bólu

Ciebie prosimy…

Panie Jezu, Ty wiesz, jak wiele trzeba naprawić w Ojczyźnie naszej, jak wielu sądów wydaje haniebne wyroki, jak wiele samorządów odbiera ulicom imiona męczenników znad Smoleńska oraz utrudnia się wznoszenia im pomników, a przywraca nazwy komunistycznych oprawców i sługusów obcych mocarstw, w Warszawie zaś pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina – nikt nigdy oficjalnie tej nazwy nie zmienił –natomiast kilka lat temu pałacowi nadano miano „zabytek”. Zbawicielu prosimy, daj moc z nieba, byśmy nie ustawali w naprawianiu Rzeczypospolitej mimo napaści „ULICY i ZAGRANICY”

Ciebie prosimy…

Panie Jezu, 11 lat temu, gdy trumna ze straszliwie umęczonym ciałem Prezydenta Polski profesora Lecha Kaczyńskiego z lotniska przewożona była do Pałacu Prezydenckiego, a za nią następnie na ulicach Warszawy na jezdniach mnóstwo kwiatów i zniczy, a oczach łzy boleści. Na Krakowskim Przedmieściu tysiące ludzi czekających całe noce, by choć chwilę pomodlić się przy trumnie Prezydenta, wydawało się, że te ceremonie pogrzebowe przemieniają Polaków. Jednakże przemysł pogardy antychrześcijański, antypolski, antypatriotyczny z krzyżami zrobionymi z puszek po piwie, z podłymi kłamstwami i obelgami natychmiast zaczął działać. I tak jest do dnia dzisiejszego, choć dziś doszły jeszcze czerwone błyskawice. Więc wołamy Panie, uwolnij nas od tego szatańskiego zamętu

Ciebie prosimy…

Panie Jezu dziękujemy, że na najtrudniejsze czasy dałeś Polsce i Polakom świętych pasterzy kościoła i wybitnych mężów stanu, którzy namysł nad przyszłością zaczynali przy ołtarzu. Za przykładem największego świętego Jana Pawła II, który tę modlitwę wyraził na tym placu i my modlimy się:

Przybądź Duchu Święty, przybądź i odnów oblicze Ziemi, tej Ziemi

Ciebie prosimy….

Wieniec w formie biało-czerwonej szachownicy z napisem na szarfie: OFIAROM ZAMACHU SMOLEŃSKIEGO 10.04.2010 - STOWARZYSZENIE SOLIDARNI2010 , wieziony podczas Marszu na masce samochodu z nagłośnieniem został uroczyście złożony pod Pomnikiem Ofiar w naszym stałym miejscu – pod godłem Polski. To miejsce jakby czekało na wypełnienie go przez Solidarnych 2010. Znicze w barwach narodowych dopełniły uroczystości.

Przed Pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożona została biało-czerwona wiązanka, zapaliliśmy tam także symboliczne znicze pamięci.

 

Następnym etapem Marszu był Pomink Lecha Kaczyńskiego, pod którym złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy biało-czerwone znicze, a następnie - pod odprawie bezpieczeństwa -  weszliśmy na Krakowskie Przedmieście. Umilkł chór Wojska Polskiego wykonującyc koncert na estradzie, powitano Marsz i nasz kondukt wraz ze słowami Prezes Ewy Stankiewicz, domagającej się prawdy i kary, przeszedł przed frontem Pałacu Prezydenckiego w szpalerze otaczających nas uczestników uroczystości.

Zakończenie Marszu i złożenie portretów pod Namiotem Solidarnych, który już niemal 800 razy stoi tam, gdzie postawił go Naród, w pierwszą rocznicę zamachu i niedługo po założeniu naszego Stowarzyszenia, nie było końcem rocznicowych uroczystości.

Uroczysta Msza święta w Katedrze, przemarsz organizowany przez KGP i przemówienie Jarosława Kaczyńskiego pod Pałacem odbyły się także z naszym udziałem. Oficjalny Marsz został przywitany przez bannery i Namiot Solidarnych, przypominające o niezrealizowanych do dziś obietnicach naszego rządu w ukaraniu winnych.

Wołamy: 12 lat zbrodni bez kary!

 

Współorganizatorom Marszu z kilku Oddziałów Terenowych Solidarnych2010 - Wrocław, Zielona Góra, Katowice, Mazury, Lublin,  Kraków, Warszawa z ekipą Namiotu Solidarnych - oraz z bratnich organizacji - jak m.in. "Niezłomni" z niezrównanym kierowcą samochodu z nagłośnieniem Zygmuntem Miernikiem -  a także Tym, którzy modlili się w intencji powodzenia i bezpieczeństwa naszego przemarszu,

składamy staropolskie Bóg zapłać!

NIE USTANIEMY W NASZEJ WALCE O PAMIĘĆ I PRAWDĘ!


Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
Zobacz równiez:

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.