Ordo Iuris: Pomagamy dzieciom wracać do domów
data:27 lutego 2022     Redaktor: ArekN

 
W każdym tygodniu nasi prawnicy stają przed sądami, broniąc rodzin padających ofiarą błędów i nadużyć urzędniczych, wskutek których dzieci są odrywane od rodziców. Ta tragedia dotyka często normalnych rodziców, ofiary niezrozumienia, złośliwości lub uprzedzeń. Rodziny rzadko występują w nich z prawnikiem, co skazuje rodziców na nierówne zmagania z organami administracji, działającymi często rutynowo i bez empatii. Profesjonalne wsparcie Ordo Iuris przywraca nie tylko siłę i wolę w walce o dzieci, ale przede wszystkim niesie pewność, że skrzywdzona rodzina będzie znowu razem. Bo nigdy nie zawiedliśmy pokładanego w nas zaufania- pisze adw. Magdalena Majkowska z Ordo Iuris.

 

Udzielenie pomocy poprzedza dokładna analiza sprawy, spotkania z rodzicami, wizyty w szkole. Wszystko po to, aby ustalić, czy i w jaki sposób doszło do błędów po stronie opieki społecznej, nauczycieli lub sądu, które doprowadziły do odebrania dzieci lub zagrożenia rozbicia rodziny. Gdy przystępujemy do sprawy czeka nas często kilkadziesiąt godzin pracy. Na tak kompleksowe wsparcie prawne nie byłoby stać naszych beneficjentów, gdyby nie pomoc Darczyńców oraz wsparcie licznych prawników Ordo Iuris z całego kraju.

 

Tak wyglądała także praca poprzedzająca powrót do domu dziewięciorga rodzeństwa z okolic Głogowa, które zostało bezpodstawnie odebrane matce. Wniosek o umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej złożyła kurator, która nawet nie zapoznała się ze stanowiskiem pracowników pomocy społecznej, przedstawicieli miasta, służby zdrowia i Policji. A wszyscy, którzy mieli prawdziwą styczność z rodziną, pozytywnie oceniali jej sytuację oraz relacje panujące w domu. Gdy nasi prawnicy przystąpili do sprawy i precyzyjnie udokumentowali prawdziwą sytuację rodziny, sąd przychylił się do naszej argumentacji i zezwolił na powrót dzieci do kochającej matki. Ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy jeszcze przed nami.

Nie skończyliśmy na tym naszej interwencji. Doprowadziliśmy też do odsunięcia niekompetentnej kurator od spraw rodzin, które znajdowały się pod jej nadzorem. Gdyby nie skuteczne wsparcie naszych prawników, ewentualna trauma spowodowana trwałym rozdzieleniem rodziny mogła towarzyszyć dziewięciorgu rodzeństwa przez długie lata, niekorzystnie wpływając na ich obecne, ale także i dorosłe życie.

Pomoc prawną zapewniamy rodzinom wychowującym dzieci zmagające się z zespołem Aspergera, który jest pokrewny autyzmowi, ale nie wyłącza dzieci z możliwości korzystania z powszechnej edukacji oraz prowadzenia normalnego życia zawodowego i osobistego.

Nasza skuteczna interwencja doprowadziła do przywrócenia pełni praw rodzicielskich rodzicom chłopca z zespołem Aspergera z Dzierżoniowa. W tym przypadku to szkoła złożyła wniosek o wgląd w sytuację rodzinną. Nauczyciele i dyrekcja trudne zachowania dziecka przypisali rzekomej przemocy w domu rodzinnym.

W Dzierżoniowie doprowadziliśmy też do oddalenia przez sąd wniosku kuratora o przymusową hospitalizację dziecka z zespołem Aspergera oraz umorzenia postępowania o demoralizację. Sukces odnieśliśmy również w Giżycku, gdzie szkoła, mając świadomość przyczyn zachowań dziecka, które były objawami zaburzeń ze spektrum autyzmu, wnosiła o wgląd w sytuację rodziny. Łącznie nasi prawnicy włączyli się w 12 takich postępowań.

Dzieci z zespołem Aspergera często nie spotykają się w szkołach ze wsparciem. Ich rodziny postrzegane są stereotypowo jako patologiczne. Placówki oświatowe, zamiast zapewnić odpowiednią pomoc w adaptacji i nauce, składają na rodziców donosy do opieki społecznej lub do sądów, upatrując w specyficznych zachowaniach dzieci rzekomych symptomów przemocy lub innych patologii.

Bezduszne działania urzędników wymagają naszej reakcji również w innych obszarach stosowania prawa. Rodzinę naszych Beneficjentów spotkała szczególna tragedia. Ich poważnie niepełnosprawna córeczka zmarła po latach pełnych poświęceń i opieki ze strony rodziców. Urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stoją jednak na stanowisku, że wypłacane rodzicom i przysługujące im z tytułu ubezpieczenia zasiłki za czas poświęcenia się w całości na opiekę nad dzieckiem nie były należne. ZUS zażądał zwrotu ponad 100 tys. złotych. Nasza interwencja może uchronić pogrążonych w żałobie rodziców przed groźbą bankructwa. Obecnie czekamy na rozpatrzenie naszego odwołania przez sąd.

Doświadczenie nabyte w setkach interwencji procesowych i przy udzielaniu porad prawnych, pozwala nam na wyciągnięcie wniosków i przedstawienie konkretnych propozycji zmian w prawie. Uczestniczymy w procesie opiniowania wadliwych przepisów pozwalających na zabieranie dzieci bez wcześniejszego wyroku sądu. Zareagowaliśmy też na faktyczną dyskryminację małżeństw, których dzieci w rekrutacjach do przedszkoli otrzymują mniej punktów od dzieci rodziców, którzy fałszywie deklarują samotne rodzicielstwo, a w rzeczywistości żyją w nieformalnych związkach.

W odpowiedzi na zaprezentowane przez rząd propozycje zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaproponujemy własne projekty zmian, do których należą między innymi przywrócenie obowiązkowego posiedzenia pojednawczego w postępowaniu rozwodowym. Zostaną one omówione przez prawników i ekspertów z zakresu polityki rodzinnej w trakcie zorganizowanej przez nas konferencji.

Od lat jako prawnik zespołu Ordo Iuris, a od pół roku jako członek Zarządu i Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej, osobiście wspieram rodziców i dzieci - naszych Beneficjentów. Dzisiaj z radością przekazuję Panu ich słowa podziękowania za nadzieję oraz sprawiedliwość, które udało nam się wspólnie przywrócić ich rodzinom.

Dzięki wsparciu Darczyńców i Przyjaciół Ordo Iuris możemy realnie wpływać na kształt polskiego prawa, inicjując prorodzinne zmiany, a także udzielać pomocy prawnej bezpodstawnie rozdzielonym przez urzędników rodzinom, doprowadzając do upragnionych powrotów dzieci do domów. Jestem pewna, że z Pana wsparciem będziemy mogli nadal z tą samą skutecznością wspierać polskie rodziny.

 

Pomogliśmy dziewięciorgu rodzeństwa wrócić do domu

Ordo Iuris od lat staje po stronie polskich rodzin, krzywdzonych urzędniczymi błędami i nadużyciami. Nasi prawnicy cierpliwie odpowiadają na pytania zrozpaczonych i zagubionych rodziców zgłaszających się do Instytutu z prośbą o pomoc prawną. Pytaniem powracającym niemal przy każdej ze spraw, w której ważą się losy rodziny, jest „dlaczego spotkało to akurat moją rodzinę?”. Po szczegółowej analizie sprawy oraz bliższym zapoznaniu się z sytuacją rodzinną, z której wynika, że mamy do czynienia z kochającą się rodziną, w której wszelkie potrzeby dziecka są przez rodziców realizowane w sposób prawidłowy, trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wówczas to nadgorliwość urzędnicza i brak refleksji, jak dramatyczne konsekwencje może mieć stawianie niezweryfikowanych zarzutów wobec rodziny, staje się powodem zainteresowania sądu przy jednoczesnym oburzeniu całego środowiska, w którym dana rodzina na co dzień funkcjonuje. Bez pomocy profesjonalnych prawników dzieci zostałyby często skazane na wieloletnią rozłąkę ze swoimi rodzicami.

Kompleksową opiekę prawną zapewniamy między innymi pani Ewie, której dziewięcioro dzieci zostało niesłusznie zabranych z domu i umieszczonych w pieczy zastępczej po tym, jak kurator po zaledwie czterech miesiącach prowadzenia nadzoru uznała arbitralnie, że matka rzekomo nie radzi sobie z obowiązkami wychowawczymi. Dzięki szybkiej interwencji prawników Instytutu, dzieci wróciły do kochającej matki.

Rodzina została brutalnie rozdzielona pomimo tego, że jednostronna opinia kurator była całkowicie odosobniona. Nie zgadzali się z nią pomagający pani Ewie od ponad dwóch lat pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy uznali rozdzielenie rodziny za krzywdzące dla dzieci. Pochopna decyzja kurator mogła doprowadzić do zerwania niezwykle silnych więzów łączących dzieci z matką. Kierownik Ośrodka pozytywnie oceniał współpracę urzędu z panią Ewą, wskazując, że w rodzinie nie dochodziło do rażących nieprawidłowości, które uprawniałyby organy państwowe do umieszczenia dzieci w domu dziecka. Podobnego zdania był również asystent rodziny.

Miejscowa Policja podkreślała, że w domu pani Ewy nie występował problem uzależnień, nie było żadnych interwencji oraz nie została wszczęta procedura Niebieskiej Karty. Lekarz i personel medyczny z miejscowego Ośrodka Zdrowia zapewniali, że małoletni nie sią zaniedbywani, mając zagwarantowaną odpowiednią opiekę. Dzieci miały jedynie pewien problem z wywiązywaniem się z obowiązku szkolnego, nad którym zatroskana matka wytrwale pracowała razem z asystentem rodziny i pracownikami socjalnymi. Rodzeństwo było uczone dobrego zachowania oraz zachęcane do chodzenia do szkoły, odrabiania lekcji i nauki.

Dlatego po szczegółowej analizie tej sprawy, nie mieliśmy wątpliwości, że decyzja kurator była błędna. Jej niekompetencja mogła doprowadzić do trwałego rozdzielenia kochającej się rodziny, na czym straciłyby przede wszystkim dzieci, których dobro powinno być w takich sprawach najważniejsze.

Dzięki szybkiej reakcji naszych prawników, którzy złożyli wniosek o zmianę prawomocnego postanowienia sądu o umieszczeniu rodzeństwa w pieczy zastępczej, rozłąka rodziny nie trwała długo. Pani Ewa w międzyczasie odbyła też warsztaty podnoszące kompetencje opiekuńczo-wychowawcze oraz nawiązała współpracę z rodziną wspomagającą dzieci w wywiązywaniu się z obowiązku szkolnego. Sąd, przyjmując naszą argumentację, zmienił swoją wcześniejszą decyzję, co pozwoliło na powrót dzieci do matki.

Postępowanie dowodowe zmierza do końca, oczekujemy jeszcze na opinię biegłych z opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów. Bez wsparcia prawników Ordo Iuris rodzina mogłaby pozostać rozdzielona na zawsze.

 

Nie mogąc dopuścić, by podobna krzywda powtórzyła się w przyszłości, złożyliśmy również wniosek o zmianę kuratora zajmującego się sprawami rodzinnymi w gminie Gaworzyce. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie przez kierownik zespołu kuratorskiego. Co więcej, stronnicza kurator została odsunięta od prowadzenia wszystkich spraw rodzinnych z terenu gminy Gaworzyce, co pozwoli uchronić inne rodziny przed doświadczeniem podobnego dramatu.

Wspieramy rodziców dzieci z zespołem Aspergera

Prawnicy Ordo Iuris świadczą również nieodpłatną pomoc prawną na rzecz rodziców wychowujących dzieci z zespołem Aspergera. Niewielka świadomość społeczna na temat tego zaburzenia oraz specyficzne zachowania dzieci, będące jej objawami, prowadzą do tego, że symptomy Aspergera bywają mylnie uznawane za przejawy problemów w domu. W konsekwencji prowadzi to często do sytuacji, w których troskliwi rodzice muszą udowadniać przed urzędnikami i przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, że nie stosują wobec nich przemocy ani ich dzieci nie są zdemoralizowane.

Nasze wsparcie uchroniło przed rozdzieleniem rodzinę z Dzierżoniowa. Jej kłopoty zaczęły się, gdy szkoła, do której uczęszczał chłopiec ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, wystąpiła do sądu z wnioskiem o wgląd w sytuację rodzinną. Pomimo tego, że nauczyciele i dyrekcja doskonale wiedzieli o zaburzeniach rozwojowych dziecka i zapoznali się z jego aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności, to uznali symptomy Aspergera za przejawy demoralizacji chłopca, a nawet oskarżyli rodziców o stosowanie wobec niego przemocy. Choć biegli wykluczyli występowanie nieprawidłowości w rodzinie, wystawiając rodzicom pozytywną opinię, sąd zdecydował o ograniczeniu ich władzy rodzicielskiej i poddał nadzorowi kuratora. Zapewniliśmy rodzinie opiekę prawną, wspierając ją przez cały czas sprawowania nadzoru kuratorskiego. Urzędnicy i nauczyciele chłopca z nowej szkoły wystawiali rodzicom pozytywne opinie. Dlatego też nasi prawnicy złożyli do sądu wniosek o przywrócenie im pełnej władzy rodzicielskiej, do którego sąd się przychylił.

Pomagamy także rodzicom innego dziecka z Dzierżoniowa, które zmaga się z symptomami zespołu Aspergera. Problemy rodziny zaczęły się, gdy na podstawie informacji uzyskanych od nauczycieli kurator złożył do sądu notatkę sugerującą konieczność odseparowanie chłopca od rodziców i umieszczenie go w szpitalu. W efekcie sąd z urzędu wszczął postępowanie o przymusowe zastosowanie środka leczniczego i zarządził badanie chłopca przez biegłego psychiatrę. Opinia ekspercka wykazała, że dziecko nie potrzebuje hospitalizacji, a jego zachowanie nie jest wynikiem złego wychowania przez rodziców, ale stanowi objawy zespołu Aspergera. Po interwencji prawników Ordo Iuris, sąd umorzył wszczęte uprzednio postępowanie o stwierdzenie demoralizacji dziecka.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w Giżycku, gdzie szkoła, która wiedziała o zaburzeniach chłopca ze spektrum autyzmu, skierowała do sądu wniosek o wgląd w sytuację rodzinną, oskarżając rodziców o stosowanie domniemanej przemocy wobec syna. Nasi prawnicy dowiedli, że rodzice prawidłowo wykonują władzę rodzicielską nad dzieckiem. Dzięki naszej interwencji sąd nie zdecydował się jej ograniczyć.

Zapewniamy także opiekę prawną rodzicom chłopca z zespołem Aspergera z Warszawy, gdzie szkoła wystąpiła z wnioskiem o wgląd w sytuację rodzinną oraz rodzicom trójki dzieci z Legionowa, wobec których toczy się postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Sprawa rodziny z Legionowa zaczęła się od tego, że kilkunastoletnia córka ze stwierdzonym zespołem Aspergera wyszła do szkoły, zostawiając otwarte wszystkie drzwi od domu, przez co kilkuletni syn wybiegł na osiedle, o czym sąsiedzi zawiadomili opiekę społeczną.

Na podobne problemy napotykają również rodziny dzieci mierzących się z autyzmem. Doświadczyli ich rodzice dziewczynki z Pabianic, którzy wskutek anonimowego donosu sąsiada, musieli mierzyć się z zarzutami o stosowanie przemocy wobec własnego dziecka. W rzeczywistości ich córka, u której zdiagnozowano autyzm, nie potrafiła wyrażać swoich potrzeb inaczej niż poprzez krzyki i płacz. Po naszej interwencji sąd oddalił zarzuty, nie odbierając rodzicom władzy rodzicielskiej.

Bez wsparcia prawników z Ordo Iuris rodzice dzieci zmagających się z zespołem Aspergera lub z autyzmem mogliby zostać uznani za winnych stosowania przemowy wobec własnych dzieci i ponieść karę za niezależne od nich zaburzenia rozwojowe dziecka, co byłoby dramatem całej rodziny – a zwłaszcza samego dziecka – nie dość, że zmagającego się z trudnościami w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich, to jeszcze pozbawionego miłości rodzicielskiej w kluczowym momencie swojego rozwoju.

 

Zapewniamy pomoc prawną rodzinom w trudnej sytuacji

Opiekę prawną zapewniamy również rodzicom dziewczynki z poważną niepełnosprawnością, którym ZUS nakazał zwrot przyznanego uprzednio zasiłku opiekuńczego w wysokości ponad 100 tys. zł. Stan zdrowia dziecka był na tyle poważny, że jego matka musiała całkowicie zrezygnować z pracy, aby w pełni poświęcić się opiece nad córką. Dlatego też otrzymała należny jej zasiłek opiekuńczy. Ponieważ choroba dziewczynki wymagała okresowo całodobowej opieki, również jej ojciec był zmuszony do czasowej rezygnacji z pracy, aby móc zmieniać się z matką przy łóżku dziecka podłączonego do respiratora, w związku z czym także i jemu przyznano stosowne wsparcie finansowe.

Urzędnicy zmienili jednak decyzję, uznając arbitralnie, że dziewczynka nie wymagała opieki ze strony obojga rodziców i nakazując zwrot zasiłku przyznanego ojcu. Gdy zrozpaczeni rodzice zwrócili się po pomoc do Ordo Iuris, nie miałam żadnych wątpliwości, że musimy jej udzielić. Po naszej interwencji ZUS częściowo obniżył swoje żądania finansowe. Złożyliśmy w tej sprawie odwołanie od decyzji organu rentowego. Wspierając prawnie rodzinę byliśmy świadkami wielkiej tragedii śmierci dziecka. Zrobimy co w naszej mocy, by tej traumy nie pogłębiać zwycięstwem bezdusznych urzędników ZUS.

Prawnicy Ordo Iuris wspierają także rodziców, którzy zdecydowali się na poród w domu, wskutek czego urzędnicy odmówili wystawienia aktu urodzenia dziecka. Po naszej interwencji dziecku wystawiono odpowiednie dokumenty, uznając rodzicielstwo jego rodziców. Niestety równolegle wszczęto postępowanie o ograniczenie praw rodzicielskich i przydzielono rodzinie kuratora. Nie mogąc pozwolić na tak rażącą niesprawiedliwość, angażujemy się także i w to postępowanie.

Przedstawiamy prorodzinne projekty zmian w prawie

Obok wspierania konkretnych rodzin, w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie nabyte w setkach interwencji rocznie, opracowujemy też propozycje zmian w przepisach prawnych, których wdrożenie wpłynie pozytywnie na sytuację wielu polskich rodzin.

Zareagowaliśmy na faktyczną dyskryminację małżeństw, których dzieci dostają w postępowaniach rekrutacyjnych do przedszkoli mniej punktów niż dzieci żyjących w konkubinatach matek, fałszywie deklarujących samotne rodzicielstwo. Problem jest na tyle poważny, że sejmowa Komisja ds. Petycji przedstawiła niedawno dezyderat skierowany do Ministra Edukacji i Nauki, w którym zwróciła uwagę na to, że obecnie obowiązujący mechanizm weryfikacji oświadczeń o samotnym rodzicielstwie nie zawsze się sprawdza. Dlatego też nasi eksperci przedstawili w tym tygodniu opinię prawną w tej sprawie, wymieniając w niej konkretne rozwiązania, za pomocą których można skutecznie walczyć z nieuczciwością części rodziców.

Pracujemy także nad projektem ustawy, której przyjęcie poprawi sytuację rodzin wielodzietnych. Obecnie, niezależnie od ilości posiadanych dzieci, rodzicom przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem. A przecież oczywistym jest, że im więcej posiada się dzieci, tym więcej sytuacji wymagających obecności rodzica, takich jak wizyty u lekarza w celu wykonania szczepień, Jasełka w przedszkolu czy akademia w szkole, by wymienić tylko najbardziej typowe. Dlatego chcemy zwiększyć tę liczbę tak, aby rosła wraz z liczbą posiadanych dzieci.

Dbając o dobro dzieci, dla których trwałe małżeństwo kochających się rodziców, jest najlepszym środowiskiem do rozwoju, opracowujemy własne propozycje zmian do rządowego projektu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczącego postępowania rozwodowego. Postulujemy między innymi przywrócenie funkcjonującej w polskim prawie przez kilkadziesiąt lat instytucji obowiązkowego posiedzenia pojednawczego w przypadku postępowania rozwodowego, która została zlikwidowana w 2005 roku i zastąpiona nieobowiązkowymi i odpłatnymi mediacjami. W marcu zorganizujemy konferencję prawników i ekspertów z dziedziny polityki rodzinnej poświęconą temu zagadnieniu.

W kolejnych tygodniach ogłosimy również projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które ze względów epidemicznych dopuszcza prowadzenie rozpraw rozwodowych w trybie zdalnym. Zdaniem licznych ekspertów taka forma rozpraw uniemożliwia skuteczną obserwację zachowań stron i zbadanie interakcji zachodzących pomiędzy nimi, prowadząc tym samym do banalizacji tak poważnej sprawy, jaką jest orzeczenie rozwodu. Dlatego też zaproponujemy powrót do normalnej formy rozpatrywania takich spraw.

Ponownie też zwracamy się do Ministra Rodziny i Opieki Społecznej o zmianę przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, aby wadliwe procedury nie pozwalały na zabieranie dzieci bez wcześniejszego wyroku sądu – w praktyce wyłącznie na podstawie opinii pracownika opieki społecznej. (...)

adw. Magdalena Majkowska, członek Zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris






Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.