Ordo Iuris: Przełomowy rok wielkich inicjatyw
data:25 grudnia 2021     Redaktor: ArekN

 
Okres Bożego Narodzenia to także przełom roku kalendarzowego. Dlatego, jak co roku w tych dniach, chciałbym przypomnieć Panu o wszystkim, czego dokonaliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy- pisze adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Dzięki wsparciu Przyjaciół i Darczyńców Ordo Iuris, mijający rok był dla Instytutu czasem dynamicznego rozwoju. To w 2021 roku udało nam się zrealizować lub zapoczątkować wielkie inicjatywy, które w najbliższych latach mogą zaważyć na losach najważniejszych dla nas spraw: obrony życia, rodziny, wolności, wiary i suwerenności.

W maju oficjalnie zainaugurowaliśmy powstanie Collegium Intermarium, nad którym pracowaliśmy intensywnie od kilkunastu miesięcy. Miesiącami przygotowywaliśmy się też do stworzenia międzynarodowej koalicji obrońców podstawowych wartości z całej Europy, w postaci „Sojuszu dla Wspólnego Dobra”, którego statut podpisaliśmy w październiku w Budapeszcie. W mijającym roku rozszerzyliśmy statut Instytutu po to, by rozpocząć program obrony dobrego imienia Polski i Polaków oraz uczestniczyliśmy w powołaniu do życia nowego medium - „Magazynu Kontra”.

Wszystkie nowe inicjatywy stanowią doskonałe uzupełnienie naszej dotychczasowej działalności. Do Centrum Interwencji Procesowej wpłynęło w tym roku blisko 650 spraw, dotyczących między innymi obrony życia, obrazy uczuć religijnych, wolności słowa i badań naukowych oraz ochrony praw rodziny. Wiele dzieci wróciło dzięki nam do rodziców, pacjenci odzyskali dostęp do kapelanów, sprawcy haniebnych zniewag wobec wierzących usłyszeli zarzuty, a nad promotorami aborcji zawisła groźba kary. Reagując na dostrzegane zagrożenia, nasi eksperci przygotowali ponad 70 analiz i opinii prawnych, blisko 25 memorandów, kierunkowych propozycji zmian i pism interwencyjnych, 31 wniosków o udostępnienie informacji publicznej oraz 5 projektów ustaw. Wiele z nich pomogło we wdrożeniu rozwiązań, które przywracały poczucie sprawiedliwości i słuszności w stosowaniu prawa.

W ramach naszego międzynarodowego zaangażowania monitorowaliśmy prace Parlamentu Europejskiego oraz przesłaliśmy 19 memorandów dla członków Europarlamentu i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Złożyliśmy też 13 opinii „przyjaciela sądu” do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i 8 wniosków o dopuszczenie do udziału w kolejnych postępowaniach. Trybunał ponownie cytował nasze ekspertyzy, wielokrotnie przechylając się do reprezentowanego przez nas stanowiska w obronie rodziny i podstawowych wolności.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy eksperci Ordo Iuris blisko 500 razy gościli w mediach, prostując kłamstwa i manipulacje radykalnej lewicy oraz promując racjonalnymi argumentami szacunek dla kultury prawnej i podstawowych wartości cywilizacyjnych. Zapraszano nas nie tylko do najpopularniejszych mediów w kraju takich jak TVP, Polskie Radio, Radio Maryja, TVN czy Polsat, ale również do mediów zagranicznych z niemal całego świata. Nasi eksperci wypowiadali się na łamach brytyjskiego BBC, amerykańskich „Washington Post”, Associated Press czy Fox News, niemieckich „Der Spiegel” i ARD, hiszpańskiego „El Pais” czy włoskiego La Repubblica. Konsekwentnie powiększaliśmy także grono odbiorców naszego newslettera, który dociera dziś do prawie 330 tys. osób.

Aby sprostać wszystkim nowym wyzwaniom, poszerzyliśmy w tym roku Zarząd Ordo Iuris. Wiceprezesem ds. Członkowskich została Monika Leszczyńska, która jako przedstawiciel naszych Przyjaciół i Darczyńców, reprezentuje ich zdanie bezpośrednio w Zarządzie. Członkami Zarządu została również adw. Magdalena Majkowska kierująca Centrum Interwencji Procesowej, a także adw. Rafał Dorosiński i Łukasz Bernaciński kierujący pracami odpowiednio Centrum Prawa i Polityki Rodzinnej i Centrum Analiz Legislacyjnych.

Wielki rozwój naszej aktywności miał miejsce dzięki rosnącemu wsparciu Przyjaciół i Darczyńców oraz oszczędnemu i skrupulatnemu planowaniu wszystkich naszych wydatków. Każda powierzona nam złotówka została w optymalny sposób wykorzystana na realizację naszej misji i celów statutowych oraz obronę bliskich nam wszystkim wartości. Poniżej zamieszczam grafikę przedstawiającą strukturę wydatków Ordo Iuris w mijającym roku.

Gorąco zapraszam Pana do przeczytania sprawozdania z rocznej działalności Ordo Iuris oraz przekazania tej wiadomości każdemu, kto może być zainteresowany rzetelnymi informacjami o aktywności naszego Instytutu.

Ze szczególną wdzięcznością za Pana wkład w naszą wspólną misję, do serdecznych życzeń dołączam pełne szacunku i przyjaźni podziękowania całego zespołu Instytutu Ordo Iuris!

Tworzymy prawdziwie wolny uniwersytet

Przełomową inicjatywą Ordo Iuris w ostatnim roku było powołanie Collegium Intermarium – uczelni, będącej unikalną przestrzenią autentycznie wolnej debaty akademickiej oraz kuźnią elit prawniczych i politycznych dla Polski i całego regionu Międzymorza.

W międzynarodowej konferencji inaugurującej powstanie Collegium głos zabrało ponad 40 wybitnych prawników, sędziów, naukowców, polityków i publicystów z całego świata. O wydarzeniu informowały największe światowe agencje informacyjne takie jak „Associated Press” i „Reuters” oraz media takie jak „New York Times”, „Washington Post” „Fox News” i redakcje z Niemiec, Francji, Włoch, Węgier, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, a nawet Indii.

Dzisiaj w murach naszej uczelni studiuje już ponad 100 studentów. To wielka nadzieja dla naszej Ojczyzny. Oprócz studiów prawniczych, rozpoczęły się też zajęcia w ramach studiów podyplomowych na kierunkach „Zarządzanie organizacjami pozarządowymi”, „Europa klasyczna: polityka – kultura - sztuka debaty” oraz „Etyka cnót i realnego dobra w dobie ponowoczesności”. Od lutego rozpoczną się natomiast unikalne anglojęzyczne studia podyplomowe LL.M. poświęcone problematyce praw człowieka i rozwiązywania sporów transgranicznych.

W ramach inauguracji roku akademickiego odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniu cancel culture, a więc problemowi cenzurowania debaty publicznej przez radykalną lewicę. Przy okazji konferencji podpisaliśmy deklarację o współpracy z francuskim Instytutem Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Politycznych z Lyonu. Na początku grudnia spotkaliśmy się z przedstawicielami uniwersytetów w Murcji, Barcelonie i Madrycie, by omawiać projekty współpracy akademickiej.

Bronimy dobrego imienia Polski i wielkich Polaków

W mijającym roku uruchomiliśmy „Program ochrony dobrego imienia Polski i Polaków”, wszczynając precedensowe postępowania przeciwko osobom i podmiotom rozpowszechniającym oszczerstwa wobec polskiego Państwa i Narodu. W ramach programu złożyliśmy już pozew przeciwko wydawcy brytyjskiego dziennika „Daily Mail” za nazwanie niemieckiego obozu koncentracyjnego „polskim obozem śmierci” oraz francuskiego portalu „France Culture”, który pisał o „odpowiedzialności Polski za zbrodnie Trzeciej Rzeszy”. Pozywamy też duński dziennik „Berlingske” twierdzący, że w czasie II wojny światowej polskie władze udzielały „pomocy nazistom” w mordowaniu Żydów.

Do sądu kierujemy sprawy przeciwko politykom Lewicy – europoseł Sylwii Spurek i poseł Małgorzacie Prokop-Paczkowskiej. Pierwsza z nich powielała fałszywe informacje o rzekomym istnieniu w naszym kraju „stref wolnych od LGBT”, a druga w trakcie publicznej demonstracji przyrównała sytuację osób o skłonnościach homoseksualnych żyjących w Polsce do tragicznego losu Żydów pod niemiecką okupacją. W ramach programu pozwaliśmy też Hansa G. – niemieckiego przedsiębiorcę, który poniżał swoich polskich pracowników, krzycząc między innymi, że „jest hitlerowcem” i „zabiłby wszystkich Polaków”.

Broniąc dobrego imienia Polski za granicą, występujemy również po stronie prorodzinnych samorządów oskarżanych bezpodstawnie o tworzenie stref „wolnych od LGBT”. W tym celu wystąpiliśmy do sądu przeciwko autorom kłamliwego „Atlasu nienawiści”, odnosząc już pierwsze sukcesy. W ramach postępowania z powództwa powiatów opoczyńskiego, tatrzańskiego i łowickiego, sądy uznały nasze roszczenia za uprawdopodobnione i nakazały zamieszczenie na stronie „Atlasu nienawiści” wiadomości o toczących się postępowaniach.

W kłamstwa polskich aktywistów na temat istnienia w Polsce rzekomych „stref wolnych od LGBT” uwierzyli nawet urzędnicy Komisji Europejskiej, którzy grozili marszałkom pięciu polskich województw wstrzymaniem wypłat środków z programu REACT-UE. Eksperci Ordo Iuris zareagowali na te kłamstwa, publikując ekspertyzę prawną, w której wykazaliśmy, że żadna z przyjętych przez polskie samorządy uchwał nie ustanawia „stref wolnych od LGBT”. Nasza interwencja uchroniła gminę Wilamowice przed utratą 7,5 mln zł z Funduszy Norweskich. Idąc za radą prawników Instytutu, gmina w miejsce prorodzinnej uchwały własnego autorstwa przyjęła przygotowaną przez ekspertów Ordo Iuris Samorządową Kartę Praw Rodzin, co przekonało władze Norwegii do wycofania się z wcześniejszej decyzji o odebraniu jej funduszy. Skutecznie prostowaliśmy też kłamstwa na temat prorodzinnych uchwał samorządowych, które był rozpowszechniane w polskich mediach. Pisma od prawników Ordo Iuris wzywające do sprostowania fałszywych informacji trafiły między innymi do redakcji TVN24, „Gazety Wyborczej” czy portalu Onet.

Bronimy również dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Skierowaliśmy do sądu pozwy przeciwko politykom Lewicy – europosłowi Robertowi Biedroniowi i posłance Joannie Senyszyn, którzy swoimi wypowiedziami uderzali w dobre imię polskiego papieża, przypisując mu wprost odpowiedzialność za przestępstwa pedofilskie w Kościele, a nawet współudział w nich i przyjmowanie pieniędzy za krycie pedofilii.

Gdy w internecie opublikowano wulgarne i obsceniczne nagranie zawierające kryminalne sugestie pod adresem Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, złożyliśmy doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Chcąc skutecznie walczyć ze znieważaniem wybitnych Polaków, utworzyliśmy specjalną stronę internetową oraz grupę w mediach społecznościowych, gdzie można zgłaszać przykłady kłamliwych ataków na wielkich Rodaków.

Zapewniamy wsparcie prawne obrońcom wartości

W wielu sprawach bronimy obrońców wartości, którzy są atakowani przez radykalnych aktywistów za odważne mówienie prawdy. Reprezentujemy rodziców ze Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza, którym wytoczono aż 7 procesów, mających doprowadzić ostatecznie do bankructwa Stowarzyszenia, tylko za to, że odważni rodzice napisali list otwarty, informując o zagrożeniach związanych z wprowadzaniem do szkół zajęć edukacji antydyskryminacyjnej.

Pomocą prawną objęliśmy członków katolickiej wspólnoty „Żołnierze Chrystusa”, gdy samozwańczy Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pomówił ich o bycie faszystowską bojówką wykorzystującą różańce jako kastety. Złożyliśmy w tej sprawie pozew, domagając się usunięcia obraźliwych postów, publikacji przeprosin oraz wpłaty zadośćuczynienia na cel społeczny. Stanęliśmy po stronie redaktora naczelnego portalu „Tygodnika Solidarność” Cezarego Krysztopy, którego dziennikarz „Gazety Wyborczej” Jakub Wencel bezpodstawnie oskarżył o chęć strzelania do uczestników proaborcyjnych protestów, nazywając go przy tym „naziolem”.

Nie chcąc pozwolić na to, by radykalna lewica za pomocą ataków wymierzonych w lidera Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza zniszczyła wizerunek patriotycznej inicjatywy, rozpoczęliśmy postępowania przeciwko wydawcy „Gazety Wyborczej”, telewizji TVN, portalowi Onet oraz szeregowi polityków i dziennikarzy pomawiających pana Roberta. Zorganizowaliśmy również petycję, w której wzywaliśmy ich do zaprzestania formułowania fałszywych i krzywdzących zarzutów wobec organizatorów i uczestników Marszu Niepodległości.

Dzięki naszej szybkiej reakcji warszawski Sąd Okręgowy oddalił pozew przeciwko matce, która zaprotestowała w związku z organizacją w szkole zajęć z edukacji seksualnej i „warsztatów dyskryminacyjnych” prowadzonych przez Grupę Edukatorów Seksualnych PONTON.

Wspieramy muzyków z zespołu Recover, którzy padli ofiarą internetowego hejtu i pomówień, ponieważ nie zgodzili się wystąpić na imprezie o nazwie „Tęczowe Wesele” w poznańskim klubie HAH. Prawnicy Ordo Iuris wysłali dwa pisma przedsądowe wzywające klub do usunięcia wpisu naruszającego ich dobra osobiste, opublikowania przeprosin oraz zapłaty zadośćuczynienia.

W ramach walki z bezkarnością celebrytów, doprowadziliśmy do prawomocnego skazania piosenkarza Macieja M., który dopuścił się fizycznego ataku na działacza pro-life demonstrującego swoje przywiązanie do ludzkiego życia na krakowskim rynku. Muzyk został skazany na karę grzywny w wysokości 6 000 zł, 1 000 zł zadośćuczynienia dla jego ofiary oraz pokrycie kosztów sądowych.

Reprezentując Annę i Andrzeja Kołakowskich, doprowadziliśmy do postawienia zarzutów mężczyźnie, który dokonał aktu profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w trakcie manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r.

Za obrazę uczuć religijnych katolików odpowie też Adam D. ps. „Nergal”, który znieważył wizerunek Najświętszej Maryi Panny, umieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie przydeptanego butem obrazu Matki Boskiej. Złożone przez naszych prawników zażalenie na umorzenie sprawy przez sąd zostało uwzględnione, dzięki czemu sprawa wróci na wokandę. Trwa także proces wytoczony Nergalowi za film, w którym antykatolicki prowokator umieścił figurę Chrystusa na rekwizycie w kształcie męskich genitaliów.

Gdy władze miejskie Krakowa przygotowywały korektę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, która mogła prowadzić do desakralizacji kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP pełniącego funkcję kaplicy szpitalnej i duszpasterstwa tradycji łacińskiej, nasi eksperci złożyli uwagi do Planu. Zostały one uwzględnione, dzięki czemu kościół został ocalony.

Bronimy praw rodziny i osób z niepełnosprawnościami

W ostatnim roku wielokrotnie stawaliśmy po stronie rodziców, którym urzędnicy bezpodstawnie odbierali dzieci. Dzięki szybkiej reakcji prawników Ordo Iuris do domu wróciło dziewięcioro rodzeństwa z Głogowa. Wcześniej rodzina została rozdzielona na wniosek kuratora, pomimo iż jej sytuację pozytywnie oceniała opieka społeczna, asystent rodziny, służba zdrowia i Policja.

Sukcesem zakończyła się interwencja w Dzierżoniowie, gdzie rodzicom dziecka z zespołem Aspergera przywrócono pełnię praw rodzicielskich. Wcześniej po błędnym uznaniu objawów choroby za przejawy problemów w domu sąd ograniczył ich władzę rodzicielską. W podobnej sprawie pomogliśmy rodzinie z Pabianic, uwalniając rodziców od zarzutu stosowania przemocy wobec córki.

Po pomoc do Ordo Iuris zgłaszali się rodzice, którym zagraniczne urzędy ds. dzieci odbierały potomstwo. Dzięki interwencji naszych prawników zmagający się z autyzmem chłopiec z Holandii oraz jego rodzice mogą bezpiecznie zostać w Polsce. Podobny sukces odnieśliśmy też w sprawie pani Luny, która z trójką dzieci uciekła do naszego kraju przed norweskim Barnevernet.

Gdy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło projekt rozporządzenia w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi, który wykluczał możliwość umieszczania w placówkach nieletnich matek, przedstawiliśmy ministerstwu ekspertyzę, zwracając uwagę, że ochrona nieletnich jest niezbędna. Jednocześnie przedstawiliśmy własny projekt ustawy szczegółowo regulującej te kwestie.

Przygotowaliśmy również poradnik dla rodziców dziecka utraconego, w którym precyzyjnie wyjaśniamy, jakie przysługują im prawa oraz za pomocą jakich środków można je realizować. Chcąc ułatwić im organizację pogrzebu zmarłego przed narodzeniem dziecka, włączaliśmy się w konsultacje społeczne rządowego projektu ustawy regulującej między innymi tę kwestię.

Po skutecznej interwencji naszych prawników Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, podzielając większość argumentów Ordo Iuris, stwierdził nieważność uchwały Rady Warszawy, która w sposób krzywdzący dla rodzin wielodzietnych ustalała wysokość opłaty za wywóz śmieci na podstawie średniego zużycia wody. Wcześniej przekazaliśmy Ministerstwu Klimatu i Środowiska memorandum, w którym wykazaliśmy, że podobne uchwały mają charakter dyskryminacyjny.

Dbając o interesy polskich rodzin, wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych nad propozycjami rozwiązań „Polskiego Ładu”. Po tym jak w przesłanej w ramach konsultacji ekspertyzie wnosiliśmy o wprowadzenie ulgi podatkowej dla rodzin wielodzietnych, zaproponowane przez nas rozwiązanie znalazło się w podpisanej przez Prezydenta RP ustawie. „Polski Ład” wprowadził też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który w swojej konstrukcji jest zbliżony do postulowanego przez ekspertów Ordo Iuris „bonu wychowawczego”, o którym pisaliśmy między innymi w naszej analizie RKO. Prawnicy Instytutu przygotowali także ekspertyzę dotyczącą polskiej polityki demograficznej, w której omówiliśmy dotychczasowy rozwój polityki demograficznej państwa od roku 1989 i przygotowaną przez polski rząd Strategię Demograficzną 2040 oraz wskazaliśmy konkretne i sprawdzone rozwiązania prodemograficzne, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na wskaźniki dzietności w Polsce.

Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami. Reprezentujemy między innymi matkę dziecka z niepełnosprawnością, której ZUS odmówił wypłaty zasiłku opiekuńczego. W podobnej sprawie wspieramy rodziców opiekujących się dzieckiem dotkniętym poważną niepełnosprawnością, którym ZUS bezpodstawnie nakazał zwrot ponad 100 tys. zł zasiłku.

Złożyliśmy w Sejmie RP specjalną petycję wraz z projektem ustawy, postulując przyjęcie rozwiązań prawnych zapewniających osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom wsparcie w poszukiwaniu i zatrudnianiu pracowników usług opiekuńczych i fizjoterapeutycznych za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy. Wcześniej pakiet rozwiązań stanowiących realne wsparcie dla osób z niepełnosprawności przekazaliśmy do Kancelarii Prezydenta RP, która już zapowiedziała, że nasze propozycje będą stanowiły podstawę do prac nad zmianami prawa w tym zakresie.

Pomagamy wszystkim ofiarom pedofilii

Rok 2021 był okresem dalszego rozwoju Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który podjął wiele interwencji w celu zapewnienia sprawiedliwości wszystkim ofiarom pedofilii – bez względu na tożsamość sprawcy.

Jednym z beneficjentów Zespołu jest chłopiec, który został wykorzystany seksualnie w norweskiej rodzinie zastępczej, po tym jak tamtejszy urząd ds. dzieci Barnevernet bezpodstawnie odebrał go polskim rodzicom.

Wspieramy także panią Ewę, która padła ofiarą pedofila ponad 10 lat temu oraz mężczyznę, którego molestował duchowny. Naszymi działaniami analitycznymi oraz audytem prawidłowości reagowania na nadużycia seksualne objęliśmy przypadki z dwóch polskich diecezji oraz jednego zgromadzenia zakonnego.

Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie pedofilii i innym przestępstwom seksualnym wobec nieletnich jest także nasza walka z seksualizacją dzieci. Dzieci brutalnie odarte ze swojej czystości i niewinności stają się bowiem łatwiejszym celem dla przestępców seksualnych.

Wspieramy rodziców i nauczycieli chroniących dzieci

Gdy jedno z warszawskich liceów zdecydowało o tym, że elementem rekrutacji będzie lektura książek zawierających treści o charakterze pornograficznym, złożyliśmy do wojewody mazowieckiego wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym dla Nauczycieli, dzięki czemu placówka usunęła wulgarne treści z procedury rekrutacyjnej.

Po otrzymaniu wiadomości od rodzica, że w szkole podstawowej w Kozienicach ma się odbyć „dzień spódniczki”, w ramach którego „chłopcy, którzy przyjdą przebrani w spódnice, będą zwolnieni z odpowiedzi”, wysłaliśmy do szkoły pismo, przypominając, że tego typu akcje są bezprawne. W rezultacie placówka wysłała do wszystkich rodziców maile, informując, że akcja jest ograniczona tylko do dziewczynek.

Na wniosek wzburzonego rodzica zainterweniowaliśmy również w poznańskiej szkole baletowej, gdzie młode uczennice bez wiedzy i zgody rodziców oglądały w ramach godziny wychowawczej „romantyczny” film o zaręczynach dwóch lesbijek. Nasi prawnicy wysłali w tej sprawie pismo w trybie dostępu do informacji publicznej do placówki.

Zaalarmowani przez jedną z uczestniczek szkoleń dla terapeutów sensorycznych o tym, że podczas wykładów propagowano masturbację wczesnodziecięcą, wysłaliśmy do organizatora szkoleń - Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej SI – pismo z żądaniem wyjaśnień, a następnie wystąpiliśmy z formalnym wnioskiem o wszczęcie kontroli przez organ nadzorujący działalność Stowarzyszenia.

Nasza szybka reakcja pozwoliła zapobiec wprowadzeniu do wszystkich poznańskich szkół, bez pytania rodziców o zdanie, zideologizowanej edukacji antydyskryminacyjnej. Eksperci Instytutu przygotowali kompleksową analizę, którą przekazaliśmy wojewodzie wielkopolskiemu i kuratorium oświaty. Po zapoznaniu się z nią, wojewoda stwierdził nieważność uchwały.

W ramach kampanii „Chrońmy dzieci” zaktualizowaliśmy poradnik „Prawa Rodziców w szkole”, w którym wyczerpująco informujemy rodziców, jakie prawa gwarantuje im w procesie edukacji polskie prawo, z Konstytucją RP na czele. Obok publikacji udostępniliśmy również wzór oświadczenia rodzicielskiego, za pomocą którego rodzice mogą wyrazić sprzeciw wobec uczestnictwa ich dzieci w zajęciach wulgarnej edukacji seksualnej.

Sprzeciwiając się przemycaniu zideologizowanych treści do polskich szkół w ramach „Tęczowego piątku”, wydaliśmy zaktualizowaną wersję analizy założeń akcji, wyposażając rodziców i nauczycieli w źródło rzetelnej wiedzy na jej temat. Opublikowaliśmy też poradnik „Jak ustrzec dziecko przed Tęczowym Piątkiem”, z którego rodzice mogą się dowiedzieć, za pomocą jakich środków mogą ochronić swoje dzieci przed uczestnictwem w tym i podobnych zideologizowanych wydarzeniach. Uruchomiliśmy również specjalny numer telefonu dedykowany pomocy rodzicom i uczniom, którzy chcieli się przeciwstawić organizacji akcji w ich szkołach.

Pomoc prawną świadczymy nauczycielom, którzy padają ofiarami represji za występowanie w obronie niewinności dzieci. Dzięki naszemu wsparciu Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi Dariusz Jakóbek wrócił do pracy po tym, jak został zawieszony tylko za to, że zabronił w szkole agitacji politycznej. Reprezentujemy Dyrektora w postępowaniu karnym dotyczącym przekroczenia kompetencji przez wiceprezydent Łodzi i bezpodstawnego zawieszenia Dyrektora oraz w postępowaniach cywilnym w obronie dóbr osobistych, które naruszali kłamiący na jego temat lewicowi politycy.

Gdy rodzic jednego z uczniów wrocławskiej szkoły złożył wniosek o usunięcie krzyży z przestrzeni szkolnej, przesłaliśmy szkole opinię prawną, która przekonała dyrekcję do odrzuceniu wniosku.

Odpowiadając na akcję dezinformacyjną zorganizowaną przez Stowarzyszenie Martwych Statutów, przygotowaliśmy analizę wykazującą zgodność z prawem regulowania zasad dotyczących wyglądu uczniów w szkole w drodze postanowień szkolnych statutów.

Walcząc o zapewnienie rodzicom należnych im w procesie edukacji praw, włączyliśmy się w konsultacje społeczne nad nowelizacją prawa oświatowego. Nasi eksperci przygotowali w tej sprawie szczegółową analizę, zwracając uwagę na to, że reforma powinna iść w kierunku zwiększenia uprawnień rodziców, a nie kuratorów oświaty. W grudniu wystosowaliśmy natomiast list do Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czernka, przypominając o rządowej i prezydenckiej obietnicy podniesienia subwencji oświatowej na rzecz uczniów korzystających z edukacji domowej.

Dzięki tym licznym działaniom, intensywnej współpracy z lokalnymi organizacjami rodziców oraz zaangażowaniu naszych Przyjaciół i Darczyńców, możemy skutecznie pilnować polskiej szkoły przed agresją ideologów gender i politycznych działaczy LGBT.

Sprzeciwiamy się ideologizacji samorządów

O wprowadzaniu ideologicznych zajęć do polskich szkół decydują zazwyczaj lokalne władze. Dlatego nasi prawnicy walczą też skutecznie z ideologizacją polskich samorządów.

Gdy władze Warszawy ogłosiły przekazanie 260 tys. zł z publicznych środków na powstanie „hostelu LGBT”, wysłaliśmy do Urzędu Miasta pismo z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, pytając o kryteria przyjmowania osób zgłaszających się do dyskryminacyjnego w swoim założeniu schroniska. Wstęp do hostelu interwencyjnego mają bowiem tylko osoby deklarujące przynależność do określonej grupy identyfikującej się w oparciu o specyficzne praktyki seksualne.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Odpowiedzialny Gdańsk doprowadziliśmy do zakończenia programu wulgarnej edukacji seksualnej „Zdrovve love”, który – jak przyznawali gdańscy radni – zakończył się porażką ze względu na działania Ordo Iuris. Sprzeciwiamy się także organizowaniu przez miasto Gdańsk szkoleń, podczas których aktywiści LGBT indoktrynują nauczycieli, pedagogów, psychologów i dyrektorów szkół na temat „transpłciowości”, „hormonalnej terapii zastępczej” czy „operacji korekty narządów płciowych".

Blokujemy wdrażanie opartej na postulatach ideologii gender „Europejskiej Karty Równości”. Gdy przedstawiciele 16 polskich miast podpisali dokument, przygotowaliśmy ekspertyzę, w której wykazaliśmy, że nie niesie on za sobą żadnych skutków prawnych. Wcześniej nasza skuteczna interwencja, doprowadziła do stwierdzenia przez wojewodę wielkopolskiego nieważności uchwały Rady Miasta Poznań przyjmującej dokument. Nasze argumenty przekazane wojewodzie w specjalnej ekspertyzie podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny, utrzymując rozstrzygnięcie nadzorcze w mocy.

Zareagowaliśmy również, gdy władze Poznania ogłosiły projekt polityki prorodzinnej miasta na kolejne lata, której beneficjentami miały być także „rodziny tworzone przez osoby tej samej płci wychowujące dzieci”. Przygotowaliśmy opinię prawną, w której zwróciliśmy uwagę na to, że tego typu rozwiązanie naruszałoby Konstytucję RP.

Stajemy po stronie życia w Polsce...

Choć ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego zrównujący prawa nienarodzonych dzieci podejrzewanych o chorobę lub niepełnosprawność z ich pełnosprawnymi rówieśnikami był przełomem w naszej wieloletniej walce o wprowadzenie w Polsce pełnej ochrony ludzkiego życia, to kwestie związane z obroną życia nadal stanowiły w mijającym roku znaczną cześć działalności Instytutu.

Dbając o to, by pracownicy służby zdrowia wiedzieli, jakie skutki prawne dla ich pracy niesie ze sobą wyrok TK, nasi eksperci przygotowali memorandum, które trafiło do wszystkich szpitali w całej Polsce. Niedawno dokument pozwolił szpitalowi w Białymstoku odmówić aborcji nienarodzonego dziecka. Tamtejszy szpital, powołując się na naszą analizę, słusznie wskazał, że pogorszenie stanu zdrowia psychicznego matki nie stanowi podstawy uzasadniającej przerwanie ciąży.

Zdając sobie sprawę z występowania nielegalnego procederu „turystyki aborcyjnej” oraz zorganizowanej przez proaborcyjnych aktywistów akcji zachęcania na forach internetowych do stosowania środków poronnych, złożyliśmy do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o przeprowadzenie postępowań dotyczących działalności aborcjonistów na forach internetowych. Zorganizowaliśmy też konferencję naukową z udziałem dr. Caluma Millera z Oxfordu, którą poświęciliśmy problematyce „syndromu postaborcyjnego”.

Reprezentując dr. Bawera Aondo-Akaa, którego sąd okręgowy skazał za umieszczenie na billboardzie zdjęcia ofiar aborcji, dzięki wsparciu Prokuratora Generalnego, doprowadziliśmy do wydania przez Sąd Najwyższy przełomowego wyroku uniewinniającego, w którym sąd, podzielając nasze argumenty, potwierdził, że obrońcy życia mają pełne prawo do prezentowania w przestrzeni publicznej prawdy o wstrząsających skutkach aborcji.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim uniewinnił reprezentowanego przez adwokatów Ordo Iuris działacza pro-life, który ustawił przed szpitalem furgonetkę z plakatami informującymi o konsekwencjach aborcji. Podobną sprawę umorzono we Wrocławiu. Wsparcie prawników Instytutu przełożyło się na uniewinnienie przez sąd apelacyjny prezesa Fundacji Pro – prawo do życia Mariusza Dzierżawskiego, którego sąd pierwszej instancji skazał za publiczne prezentowanie antyaborcyjnych treści.

Gdy w listopadzie radykalna lewica nakręciła spiralę nienawiści wokół śmierci pacjentki ze szpitala w Pszczynie, obarczając winą obrońców życia, nasi eksperci prostowali liczne kłamstwa aborcjonistów. Aby przeciwdziałać medialnej dezinformacji, napisaliśmy list otwarty potępiający wykorzystywanie tragicznej śmierci 30-latki do podważania standardu ochrony życia w Polsce. Pod listem podpisało się kilkudziesięciu prawników, naukowców i lekarzy. Kłamstwa na ten temat prostowaliśmy zresztą nie tylko w polskich mediach. Nasz głos był obecny nawet w amerykańskim „Washington Post”.

...Europie i na świecie

Działalność Ordo Iuris w obronie życia już dawno wykroczyła poza granice Polski. W ubiegłym roku nasza aktywność pro-life na arenie międzynarodowej została doceniona przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych. Byliśmy jedyną organizacją pozarządową z Europy zaproszoną przez amerykański rząd do udziału w podpisaniu Deklaracji Konsensusu Genewskiego, w ramach której ponad 30 państw z całego świata stanęło między innymi w obronie życia i prawdziwych praw kobiet.

W kwietniu tego roku, to my zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję, w której wspólnie wyraziliśmy nasze niegasnące poparcie dla Deklaracji. W wydarzeniu uczestniczyli posłowie do parlamentów Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji oraz delegaci organizacji pozarządowych z Rumunii, Węgier, Bułgarii i Słowacji.

Gdy w czerwcu Parlament Europejski przyjął skrajnie proaborcyjny Raport Maticia, w którym eurodeputowani bezprawnie uznali aborcję za „prawo człowieka”, wzywając kraje UE do zapewnienia do niej nieograniczonego dostępu, zainicjowaliśmy międzynarodową akcję sprzeciwu. Zorganizowaliśmy i przetłumaczyliśmy na osiem języków petycję wzywającą eurodeputowanych do odrzucenia Raportu Maticia. Do każdego z europosłów trafiło także memorandum, w którym szczegółowo wskazaliśmy, dlaczego Raport powinien zostać odrzucony.

Poza tym zorganizowaliśmy także międzynarodową akcję sprzeciwu wobec surogacji, będącej współczesnym handlem ludźmi. Przygotowaliśmy fakultatywny Protokół do Konwencji o prawach dziecka, który zakazuje tego procederu oraz jego reklamy i pośrednictwa. Skierowaliśmy wówczas petycję do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, apelując o przedstawienie naszego dokumentu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ i jego przyjęcie. Petycję poparło ponad 30 organizacji pozarządowych z całego świata. Nasi prawnicy zareagowali także na działalność polskiej organizacji pośredniczącej w procederze surogacji. Złożyliśmy odpowiednie zawiadomienia do prokuratury i Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Podjęliśmy również walkę z forsowaną przez unijnych urzędników umową pomiędzy Unią Europejską a krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, która prowadzi do uzależnienia udzielania pomocy finansowej przez UE najbiedniejszym krajom świata od akceptacji genderowych postulatów. Stosując tak ordynarny finansowy szantaż ideologiczny, UE zamierza zbudować większość w ONZ, która pozwoli im na wprowadzenie do wiążącego prawa radykalnych postulatów proaborcyjnych i genderowych. Aby zwalczać ten ideologiczny neokolonializm powołaliśmy międzynarodową koalicję sprzeciwu, w skład której weszli przedstawiciele 18 organizacji z 12 krajów świata. Uruchomiliśmy petycję, w której wzywamy państwa podpisujące umowę do „poszanowania woli swoich obywateli i odrzucenia ideologicznych postulatów zawartych obecnie w treści tego zwodniczego dokumentu”.

Aby wszelkie nasze międzynarodowe kampanie społeczne były jeszcze bardziej skuteczne, formalizujemy relacje z naszymi partnerami z całej Europy. We wrześniu podpisaliśmy umowę o współpracy z ukraińską organizacją prorodzinną „Vsi razom!”. Z kolei w październiku wraz z Centrum Praw Podstawowych z Węgier, Alliance pro rodinu z Czech, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku ze Słowacji oraz Nazione Futura z Włoch powołaliśmy do życia Sojusz dla Wspólnego Dobra (Alliance for the Common Good). Pierwszą inicjatywą naszej organizacji było wydanie wspólnego stanowiska wobec rezolucji PE o rzekomym „kryzysie praworządności” w Polsce, w którym zdecydowanie sprzeciwiliśmy się bezprawnym naciskom unijnych urzędników na Polskę. Choć to dopiero początek działalności Sojuszu, to już zwracają się do nas organizacje z Hiszpanii i USA, które chcą do niego dołączyć. Najbliższe tygodnie pozwolą nam sformalizować projekt, a następnie podejmiemy działania na rzecz uzyskania statusu partycypacyjnego przy Radzie Europy, który umożliwi nam między innymi udzielanie doradztwa eksperckiego w zakresie polityk, programów i działań Rady Europy.

Zatrzymujemy genderową ofensywę

W 2021 roku kontynuowaliśmy walkę o wypowiedzenie Konwencji stambulskiej przez Polskę. Do Sejmu trafił nasz projekt ustawy upoważniający Prezydenta RP do wypowiedzenia szkodliwego dokumentu Rady Europy. Aby przyspieszyć prace legislacyjne, uruchomiliśmy petycję „Rodzina nie może czekać”, w której zaapelowaliśmy do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze wprowadzenie go pod obrady Wysokiej Izby. Po pierwszym czytaniu projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Przy okazji parlamentarnej debaty na jego temat zaprosiliśmy wszystkich chętnych do udziału w „okrągłym stole” antyprzemocowym i zaprezentowaliśmy przygotowany przez Ordo Iuris pakiet rozwiązań usprawniających polski system antyprzemocowy. Uruchomiliśmy również profesjonalny portal internetowy z poradnikiem prawnym dla ofiar przemocy oraz informacjami o możliwościach uzyskania pomocy prawnej. W listopadzie przygotowaliśmy opinię dotyczącą rządowego projektu nowelizacji ustawy antyprzemocowej, zwracając uwagę, że projekt, nie podejmując próby poprawienia wątpliwych elementów definicji przemocy domowej, utrwala błędy obecne w obowiązującym prawie.

Gdy Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania przedstawiło projekt Programu na rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030, opracowaliśmy szczegółową analizę, wskazującą na to, że projekt, który zwraca uwagę na pomijaną do tej pory dyskryminację rodzin, małżeństw i matek, jednocześnie nie przewidując wdrożenia na ich rzecz dostatecznych pozytywnych rozwiązań.

W szczegółowej ekspertyzie wykazaliśmy, że ogłoszony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów, Lesbijek, Biseksualistów, Transseksualistów i Interseksualistów „indeks równości LGBTI”, oskarżający Polskę o naruszanie praw człowieka, tak naprawdę jako prawa człowieka przedstawia ideologiczne roszczenia ruchu LGBT. Opracowaliśmy również raport „Sytuacja społeczna i prawna osób o skłonnościach homoseksualnych lub doświadczających zaburzeń tożsamości w płciowej w Polsce”, w którym obnażyliśmy kłamstwa i manipulacje aktywistów LGBT na temat ich rzekomej dyskryminacji w naszym kraju.

Kiedy Fundusz Ludnościowy ONZ opublikował kontrowersyjny poradnik dla edukatorów seksualnych, uznający za dyskryminację mówienie o tym, że płeć jest uwarunkowana biologicznie, eksperci Ordo Iuris przedstawili kompleksową analizę dokumentu, wykazując absurdalność tego typu założeń. Przygotowaliśmy też szczegółowy raport odkłamujący mity związane z tzw. gender pay gap, czyli założeniem, że na rynku pracy mamy do czynienia z dyskryminacją płacową kobiet. Wykazał on, że przyczyną różnic w poziomie wynagrodzenia kobiet i mężczyzn nie jest dyskryminacja kobiet na rynku pracy, a różne decyzje zawodowe i życiowe oraz różnice w zawodowych predyspozycjach pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Podczas drugiej edycji międzynarodowej konferencji „W obronie praw kobiet”, w której głos zabrały prelegentki z całego świata, dowodziliśmy, że genderyzm jest w rzeczywistości całkowicie sprzeczny z prawami kobiet, skutkując podważeniem wartości kobiecości i zupełną uniformizacją.

Prawnicy Ordo Iuris interweniowali, gdy Politechnika Krakowska próbowała przyjąć oparty na genderowych postulatach plan równościowy, w rezultacie czego władze uczelni wstrzymały się z przyjęciem projektu. Odpowiadając na to zagrożenie, przedstawiliśmy wolny od ideologii plan równości płci oraz plan działań równościowych dla uczelni wyższych, który odpowiada na realne potrzeby młodych matek.

Sprzeciwiliśmy się także projektowi ustawy posłów klubu Lewicy, który zakładał zniesienie obowiązku podawania płci dziecka w akcie urodzenia martwego dziecka i karcie martwego urodzenia. Może on bowiem stanowić wstęp do realizacji genderowego postulatu zanegowania istnienia płci biologicznej. Dlatego przedstawiliśmy szczegółową analizę prawną wskazującą na niezgodność projektu z obowiązującym prawem.

Stop homoadopcji

Zareagowaliśmy na projekt unijnego rozporządzenia nakazującego wszystkim państwom członkowskim uznanie adopcji sformalizowanej w innym kraju UE, co prowadziłoby do zmuszenia krajów takich jak Polska do uznania sprzecznej z polskim prawem adopcji przez pary jednopłciowe. Biorąc udział w formalnych konsultacjach projektu, wskazaliśmy, że Unia Europejska nie dysponuje kompetencjami pozwalającymi jej na ingerencję w prawo rodzinne poszczególnych państw. We współpracy z liderami społecznymi z Włoch, Francji, Węgier, Czech i Słowacji zorganizowaliśmy konferencję, podczas której ogłosiliśmy utworzenie międzynarodowej akcji sprzeciwu wobec bezprawnych działań Komisji Europejskiej.

W 2021 roku podjęliśmy wiele interwencji w sprawach z zakresu ochrony życia, małżeństwa i rodziny toczących się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sędziowie, uwzględniając nasze stanowisko, oddalili skargę pary kobiet z Islandii, które za dyskryminację uznały odmowę wpisania ich przez urząd jako dwóch matek dziecka urodzonego przez surogatkę z USA. Sukcesem zakończyły się trzy postępowania przeciw bezprawnie odbierającemu dzieci rodzicom norweskiemu Barnevernet. Zwycięstwo odnieśliśmy również w sprawie prawicowych działaczy z Rumunii, których manifestacja przeciwko promocji radykalnie ideologicznych postulatów w przestrzeni publicznej została uznana przez tamtejszych aktywistów LGBT za złamanie zakazu dyskryminacji i tortur.

Stoimy na straży praw i wolności konstytucyjnych w czasie pandemii Covid‑19

Rozumiemy troskę o zachowanie zdrowia publicznego na możliwie najwyższym poziomie. Podobnie jak wielu Polaków z rosnącym zniecierpliwieniem obserwowaliśmy jednak brak rzetelnej i wyważonej debaty na temat zagrożeń i zasadności ograniczeń praw i wolności w związku z COVID‑19.

Prawnicy Instytutu przygotowywali analizy prawne oraz podjęli ponad osiemset interwencji w obronie konstytucyjnych praw i wolności w związku z wprowadzaniem obostrzeń pandemicznych. Wsparcie prawników Instytutu przyczyniło się do głośnego medialnie zwolnienia z aresztu tymczasowego kobiety, która spędziła tam prawie 5 miesięcy tylko za to, że w trakcie izolacji wyszła z domu, by kupić leki i żywność dla niepełnosprawnego męża.

W odpowiedzi na liczne doniesienia o przypadkach ograniczania przez polskie szpitale dostępu do posługi duszpasterskiej wydaliśmy poradnik dla kapelanów szpitalnych, w którym wykazaliśmy, że każdy pacjent ma prawo do uczestnictwa w obrzędach religijnych i przyjmowania sakramentów na terenie szpitala. Poradnik wysłaliśmy wszystkim diecezjalnym duszpasterzom służby zdrowia oraz dyrekcjom szpitali w całej Polsce.

Niezwłocznie zareagowaliśmy na przyjęcie przez Radę Miejską Wałbrzycha uchwały zobowiązującej wszystkich mieszkańców miasta do zaszczepienia się szczepionką przeciwko Covid‑19. Dzięki naszej interwencji uchwała została szybko uznana za nieważną przez wojewodę dolnośląskiego, który otrzymał wcześniej opinię prawną Ordo Iuris na ten temat. Podobną opinię przygotowaliśmy także na temat dopuszczalności wprowadzenia Zielonego Certyfikatu Cyfrowego, wskazując, że wprowadzanie ogólnych przepisów przewidujących, że posiadanie „unijnego zaświadczenia Covid‑19” jest warunkiem korzystania z praw i wolności obywatelskich byłoby co do zasady niedopuszczalne.

Odpowiadając na liczne zapytania rodziców, w listopadzie opublikowaliśmy dwie analizy dotyczące zagadnień z zakresu obostrzeń sanitarnych w szkołach.

W tym samym miesiącu pomogliśmy rodzicom nieuleczalnie chorego noworodka, którym szpital odmawiał kontaktu z dzieckiem, tłumacząc to tym, że rodzice nie zaszczepili się przeciw Covid‑19. Nasza interwencja doprowadziła do zmiany procedur w placówce medycznej, dzięki czemu rodzice mogli czuwać przy łóżku dziecka w ostatnich dniach jego życia.

Obserwując narastający wokół sposobu walki z epidemią Covid‑19 konflikt społeczny, rozpoczęliśmy szczegółową analizę wdrożonych środków walki z pandemią, przygotowując kompleksowy raport na temat prawnych, ekonomicznych i społeczno-zdrowotnych skutków wprowadzenia reżimu sanitarnego. Pierwszą część raportu poświęconą prawnym skutkom wprowadzenia restrykcji ogłosiliśmy 29 listopada, a kilka dni temu odbyła się debata ekspercka na temat wpływu epidemii na polską gospodarkę.

Budujemy tarczę prawną wobec agresji ze wschodu

Instytut Ordo Iuris był jedynym w Polsce środowiskiem profesjonalnych prawników, którzy od samego początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, nazwali szantaż migracyjny Aleksandra Łukaszenki po imieniu.

Reagując na pierwszą w historii III RP agresję na polską granicę, eksperci Instytutu przygotowali pięć analiz prawnych, dając polskiej opinii publicznej oraz rządzącym wsparcie w zdefiniowaniu hybrydowych działań białoruskiego rządu. W pierwszej wykazaliśmy, że sztuczne wygenerowanie przez Białoruś łańcucha migracyjnego stanowi akt bezprawny rodzący międzynarodową odpowiedzialność, a Polska, Litwa i Łotwa mają prawo do odszkodowania za koszty wygenerowane przez kryzys migracyjny. Druga analiza stanowiła odpowiedź na tymczasowe zarządzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazał Polsce zapewnienie migrantom żywności, wody, odzieży i opieki medycznej. Zwróciliśmy w niej uwagę na to, że Białoruś nie wpuściła polskiego konwoju humanitarnego na swoje terytorium. W trzeciej wskazaliśmy, że Polska, posiadając jurysdykcję jedynie na swoim terytorium, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sytuację, w jakiej znaleźli się migranci koczujący po białoruskiej stronie granicy. W czwartej podkreśliliśmy, że zachowanie osób, które przerzucały żywność migrantom przez ogrodzenie ośrodka dla uchodźców oraz dziennikarzy, którzy rozpowszechnili nagranie z tego zdarzenia budzi szereg wątpliwości natury prawnej i moralnej. W piątej wykazaliśmy, że nasz kraj stosuje się do decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przestrzega wiążącego prawa międzynarodowego, respektując nienaruszalność granic państwowych i nie podejmując żadnych działań na terytorium Białorusi.

Gdy Straż Graniczna złapała „na gorącym uczynku” kilkunastu lewicowych aktywistów niszczących umocnienia wzniesione przez polskie służby w celu obrony granicy, złożyliśmy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Chcąc zabezpieczyć polskie interesy, interweniowaliśmy przed Trybunałem w Strasburgu, który będzie rozpatrywał skargę złożoną przeciw Polsce przez reprezentowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka cudzoziemców. Złożyliśmy już w tej sprawie wniosek o przystąpienie do postępowania w trybie przyjaciela sądu i czekamy na jego rozpatrzenie.

W listopadzie zorganizowaliśmy międzynarodowe seminarium poświęcone problemowi kryzysu migracyjnego, w którym głos zabierali przedstawiciele władz państwowych oraz krajowi i zagraniczni eksperci z zakresu prawa międzynarodowego. Podczas wydarzenia omówiono prawne konsekwencje konfliktu oraz doświadczenia innych krajów w zakresie zwalczania nielegalnej migracji.

Stoimy na straży wolności słowa i wolności akademickiej

W 2021 roku Instytut Ordo Iuris w licznych interwencjach stawał po stronie szykanowanych za mówienie prawdy naukowców, dziennikarzy czy działaczy profile. Ofiarą najgłośniejszego naruszenia wolności akademickiej padł ks. prof. Dariusz Oko, którego niemiecki sąd w Kolonii wyrokiem nakazowym skazał na grzywnę w wysokości 4 800 euro za to, że w artykule naukowym odważył się opisać mechanizmy stojące za ukrywaniem przestępstw seksualnych w Kościele Katolickim. Po złożeniu przez naszych prawników sprzeciwu, wyrok nakazowy utracił moc. Przygotowaliśmy również przetłumaczoną na język angielski i niemiecki petycję do kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Sądu Rejonowego w Kolonii.

Reprezentujemy prof. Ewę Budzyńską, która została ukarana naganą przez Komisję Dyscyplinarną Uniwersytetu Śląskiego za to, że w trakcie wykładu przytoczyła konstytucyjną definicję małżeństwa i nazwała dzieckiem człowieka przed narodzeniem. Wsparcie naszych prawników pozwoliło oddalić bezpodstawne zarzuty wobec dr Justyny Melonowskiej oraz dr. Wilhelma Czaplińskiego.

Inwestujemy też w przyszłość polskiej nauki, kontynuując program Akademii Ordo Iuris, w ramach którego uczestnicy poszerzają swoją wiedzę merytoryczną oraz rozwijają kompetencje miękkie. W październiku z sukcesem zakończyliśmy drugą edycję Akademii i rozpoczęliśmy trzecią. W lutym zainaugurowaliśmy też Akademię Bioetyczną, w ramach której rozmawialiśmy między innymi o etycznym wymiarze rozwoju nauk medycznych i biotechnologii.

Wydaliśmy kolejne numery czasopisma naukowego „Kultura Prawna”, w tym specjalne wydanie, w którym czołowi przedstawiciele polskiej myśli prawniczej przypominają dorobek prof. Czesława Martyniaka – wybitnego przedwojennego filozofa prawa. W lutym zorganizowaliśmy specjalne seminarium naukowe nawiązujące do myśli prawnej św. Tomasza z Akwinu, w trakcie którego analizowaliśmy źródła rozpowszechnionych dzisiaj błędów w rozumieniu prawa i jego roli w społeczeństwie.

Konsekwentnie walczyliśmy z wszelkimi objawami cenzury i ograniczania wolności słowa. Gdy brytyjskie służby zatrzymały na londyńskim lotnisku Heathrow polskiego pisarza Rafała Ziemkiewicza, uznając arbitralnie, że jego poglądy „są sprzeczne z brytyjskimi wartościami i mogą być obraźliwe dla innych”, szybko zorganizowaliśmy wsparcie prawne brytyjskich prawników. Uruchomiliśmy również petycję internetową skierowaną do Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, wzywając do podjęcia działań mających na celu zaprzestania cenzury poglądów oraz represji wobec naszych rodaków posiadających inne poglądy niż obecna klasa polityczna Wielkiej Brytanii.

Wspieramy Janusza Komedę, którego krakowski oddział salonu meblowego IKEA zwolnił z pracy tylko za to, że ze względu na swoje przekonania religijne nie zgodził się na udział w promocji postulatów ruchu LGBT. Reprezentujemy pracownika IKEI w procesie cywilnym przeciwko sklepowi oraz występujemy jako oskarżyciel posiłkowy w procesie karnym, wytoczonym kierowniczce sklepu przez krakowską prokuraturę.

Kontynuując walkę w obronie wolności słowa w internecie, przygotowaliśmy petycję do premiera, apelując o wprowadzenie skutecznych przepisów gwarantujących obywatelom naszego kraju zapisaną w Konstytucji wolność słowa – także w przestrzeni internetowej. Przedstawiliśmy też opinię prawną dotyczącą rządowego projektu ustawy regulującej funkcjonowanie portali społecznościowych i serwisów streamingowych, która ma ograniczyć prawo właścicieli portali do nieograniczonego usuwania treści sprzecznych z tzw. „zasadami społeczności”.

Reprezentujemy też ofiary internetowej cenzury w precedensowych postępowaniach wytoczonych internetowym gigantom. Mowa tu między innymi o procesie wytoczonym portalowi Facebook w imieniu redaktora naczelnego gazety internetowej „Super Polska” Andrzeja Ficka, w którym odnieśliśmy już pierwszy sukces – przekonaliśmy polski sąd do tego, że jest właściwy dla rozstrzygania sprawy przeciwko Facebook Ireland Ltd.

W ramach walki o wolność słowa przekazaliśmy też wojewodzie mazowieckiemu opinię prawną w sprawie cenzorskiej uchwały Rady Warszawy, która zakazywała poruszania się po stolicy furgonetek ukazujących prawdę na temat aborcji i postulatów ruchu LGBT. Dzięki naszej interwencji uchwała została uznana za bezprawną. W listopadzie decyzję wojewody potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Podobny sukces odnieśliśmy w Krakowie, gdzie nieważność analogicznej uchwały sąd potwierdził w lipcu.

Oprócz reagowania na przejawy cenzury w mediach i w przestrzeni publicznej zdecydowaliśmy też o stworzeniu własnej platformy wolnej dyskusji – bez cenzury. Zapraszając do współpracy najwybitniejszych polskich dziennikarzy, publicystów i intelektualistów, jako partner merytoryczny współpracowaliśmy przy powołaniu do życia „Magazynu Kontra” – niezależnej platformy wymiany myśli, która obnaża absurdy radykalnych ideologii i pokazuje, jak groźne mogą powodować skutki.

Odpowiadamy na ataki radykałów skierowane przeciw Ordo Iuris

Nasz dynamiczny rozwój, wszechstronna aktywność, profesjonalizm, konsekwencja i przede wszystkim skuteczność mają swoją cenę, którą jest coraz większe nasilenie ataków na Ordo Iuris. Radykalni ideolodzy już dawno zrozumieli, że nie mogą nas ignorować, bo stanowimy realne zagrożenie dla ich żywotnych interesów. Dlatego konsekwentnie starają się zniszczyć nasz pozytywny wizerunek, a że nasza działalność w dużej mierze opiera się na społecznym zaufaniu, to na wspomniane ataki musimy odpowiadać stosownymi krokami prawnymi.

Na początku roku doprowadziliśmy do ukarania asesora komorniczego z Tarnowskich Gór, który wezwał na Twitterze do spalenia siedziby Instytutu. Za swój czyn poniósł odpowiedzialność dyscyplinarną, zapłacił grzywnę oraz skierował do nas publiczne przeprosiny.

Za naruszanie dobrego imienia Instytutu pozwaliśmy liderki proaborcyjnych protestów Martę Lempart i Klementynę Suchanow, które powielały kłamstwa o rzekomych związkach Ordo Iuris z Kremlem i rosyjskimi oligarchami. W pierwszej ze spraw odnieśliśmy już sukces. Sąd zabezpieczył powództwo, uznając nasze roszczenia za uprawdopodobnione, i nałożył na Martę L. roczny zakaz powtarzania kłamliwej informacji. Oszczerstwa na temat naszych związków z Rosją rozpowszechniała też europoseł Magdalena Adamowicz, do której trafiło już pismo przedsądowe. Natomiast za bezpodstawne określanie Ordo Iuris mianem „fundamentalistycznej sekty”, która wspiera gminy ustanawiające „strefy wolne od LGBT” przed sądem stanął europoseł i były Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Pierwsze zwycięstwo odnieśliśmy w postępowaniu przeciw brukselskiemu aktywiście Neilowi Datta, który w trakcie transmitowanego w internecie posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego naruszył dobre imię Ordo Iuris. Doprowadziliśmy do tego, że polski sąd uznał swoją jurysdykcję w sprawach o naruszenie dóbr osobistych Polaków, które są dokonywane za pośrednictwem internetu na terytorium UE.

Bronimy również dobrego imienia naszej Ojczyzny, skarżąc do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwie kłamliwe rezolucje Parlamentu Europejskiego (z 26.11.2020 i 11.11.2021). Dokumenty oskarżały Polskę o „nadużywanie wartości religijnych i kulturowych” oraz zbyt częste korzystanie przez lekarzy z klauzuli sumienia, jednocześnie nazywając Ordo Iuris „siłą napędową kampanii podważających prawa człowieka i równość płci w Polsce”. W ten sposób sprawdzamy praworządność całej UE i walczymy o zapewnienie każdemu obywatelowi wspólnoty realnego prawa do sądu. (...)

adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris






Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.