Fałszywa pandemia? cz. 108 -  Zalecenia w razie zachorowania, ustawa segregacyjna - aktualizacja
data:18 listopada 2021     Redaktor: Redakcja

PODPISZ!
https://stopsegregacji.pl/?ka=060178
- Opinia prawna w przedmiocie charakteru przyjmowania szczepionki przeciwko COVID-19  oraz ewentualnego uzależnienia przez pracodawcę trwania umowy o pracę  od przyjęcia przez pracownika szczepionki przeciwko COVID-19.
- Odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej - odwołanie
- ZALECENIA OGÓLNE w razie zachorowania
- Schemat leczenia amantadyną
AKTUALIZACJA:
- Ustawa segregacyjna może nadejść 1-2.12.  Projekt – jako poselski – wnieść miała do Sejmu grupa parlamentarzystów PiS. Informacje te podał Czesław Hoc. Projekt miał zawierać kontrowersyjne zapisy dotyczącej dostępu pracodawców do informacji o szczepieniach pracowników. To był jeden z filarów tego rozwiązania. Drugi dotyczył OBOWIĄZKU szczepień dla pracowników podmiotów leczniczych (osoby niezaszczepione będą musiały się liczyć z wizją utraty pracy). Trzeci element projektu, to „ulgi” dla przedsiębiorstw w pełni zaszczepionych (nie będą obowiązywały ich żadne ograniczenia epidemiczne). Ze względu na protest części posłów PiS pomysł czasowo wycofano! A co z projektem ustawy segregacyjnej min. Niedzielskiego? Czy nie pojawi się 1-2.12 w sejmie? Czy zapowiedziane na środę rozmowy marszałek sejmu E. Witek z klubami poselskimi "wypracują" większość sejmową dla projektu poselskiego, który może zostać poddany pod głosowanie "z marszu", gdyż NIE WYMAGA KONSULTACJI? Chodzi o segregacyjny projekt dający pracownikom wgląd w informacje o zaszczepieniu pracowników przeciw Covid-19. W klubie PiS - godzina prawdy, kto broni naszych praw konstytucyjnych?! [por. poniżej]
Podpisz:
https://polskajestjedna.com.pl/

AKTUALIZACJA 22.11 godz. 21.02:
CZY PRACODAWCA POWINIEN MÓC SPRAWDZIĆ, CZY JEGO PRACOWNIK JEST ZASZCZEPIONY NA COVID-19?
Wyniki głosowania
Tak26%
Nie74%
Zagłosuj tu:
https://www.se.pl/wiadomosci/quiz/qz-nc3F-BJPc-LaXy/
--------------------------------------------------

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że na środę na godz. 12 zaprosiła do siebie na rozmowę wszystkich przewodniczących klubów i kół parlamentarnych. Jej tematem ma być ewentualne ponadpartyjne poparcie dla projektu ustawy, który dawałby pracodawcom możliwość weryfikacji, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19.

"Szanowna Pani Marszałek. W jakim celu organizuje Pani spotkanie z postkomunistami i antypaństwową PO Donalda Tuska? Wierzę, że po to, by powiedzieć, że będziemy przed nimi twardo bronić nie tylko polskiej granicy, ale i konstytucyjnych praw i wolności milionów Polaków!" - skomentował poseł Janusz Kowalski.

"Jeśli celem spotkania Pani Marszałek z postkomunistami i resztą totalnej opozycji jest zagwarantowanie poparcia dla niekonstytucyjnej ustawy segregacyjnej, to może warto od razu omówić z nimi poparcie dla wszystkich innych ustaw?" - napisała poseł Anna Maria Siarkowska.

Na wpis posłanki PiS odpowiedziała Joanna Lichocka. "Z całą pewnością warto, by władze klubu niezwykle starannie przygotowały listy wyborcze w przyszłych wyborach do parlamentu" - skomentowała posłanka J.Lichocka. Czy słusznie odebrać to można jako groźbę?

--------------------------------------------------------------------------------------

Opinia prawna

w przedmiocie charakteru przyjmowania przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej szczepionki przeciwko COVID-19  oraz ewentualnego uzależnienia przez pracodawcę trwania umowy o pracę lub nawiązywania nowej umowy o pracę od przyjęcia przez pracownika lub kandydata na pracownika szczepionki przeciwko COVID-19.

Opinia została wydana na zlecenie ruchu „Polska Jest Jedna”

Opinia prawna - plik

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Drogi czytelniku,
Na stronie www.gov.pl Rzecznik Praw Pacjenta informuje:
Odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej z powodu braku zaszczepienia przeciw COVID-19 jest niedopuszczalna. Szczepienie to, o ile ze wszech miar zalecane jako skuteczna metoda walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2, nie jest obowiązkowe i placówka medyczna nie może od faktu zaszczepienia warunkować udzielenia świadczeń zdrowotnych pacjentowi. Jeśli spotkałeś się z odmową udzielenia pomocy medycznej w takiej sytuacji, zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr telefonu 800 190 590.
Złożenie skargi zapewne nie spowoduje, że lekarz od razu Cię przyjmie w gabinecie, jednak po zakończeniu leczenia koniecznie zajmij się tą sprawą. Ta sytuacja nigdy nie skończy, jeśli będziemy na to pozwalać.
Skargę wyślij:
listownie (Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa),
drogą mailową (kancelaria@rpp.gov.pl)
lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie GOV RPP (https://www.gov.pl/web/rpp/napisz-do-nas).
Jeśli masz możliwość, nagrywaj telefonem rozmowy telefoniczne lub rozmowy osobiste w przychodni przy okienku rejestracji - będziesz miał dodatkowy dowód w sprawie.
.
ZALECENIA OGÓLNE
Tytułem wstępu:
zabezpiecz sobie środki do leczenia (ale nie chomikuj) i czytaj ulotki,
obserwuj swoje samopoczucie - mierz temperaturę (ale nie zbijaj jej zbyt pochopnie) i w razie potrzeby bez zwłoki zacznij leczenie,
ogranicz kontakty,
pamiętaj o zastrzeżeniach dla prowadzących pojazdy,
gdy jesteś zdrowy wspomagaj chorych.
Recepta na szybkie wyzdrowienie i uniknięcie powikłań – kładziemy się do łóżka, gdy tylko poczujemy, że coś nas bierze (nie czekamy aż się rozwinie, bo może się źle skończyć). W przypadku zakażenia Covid lub nawet tylko podejrzeniu o zakażenie – nie czekać na rozwój wypadków, aż dojdzie do zapalenia płuc, tylko natychmiast działać: brać amantadynę lub węgiel i drugiego lub trzeciego dnia postawić bańki. Jemy lekko i mało, pijemy ciepłe i dużo, a z łóżka wychodzimy dopiero, gdy czujemy się już zdrowi.
Klucz do powikłań – czujemy, że nas coś bierze, ale mamy nadzieję, że to samo minie. Łudzimy się, że to lekkie przeziębienie, na które pomoże paracetamol, który lekarze POZ mają nakaz odgórny zalecać. Bierzemy coraz więcej ”cudownych” tabletek i funkcjonujemy normalnie (dom, praca, zakupy), aż rozłoży nas wysoka gorączka, ból mięśni i kaszel. A gdy paracetamol już nic nie daje, dzwonimy po teleporadę. I teraz to już loteria – uda się, czy respirator…
.
Jeśli wyzdrowiejesz dzięki amantadynie i poniższym zaleceniom, pomóż swojej rodzinie oraz znajomym i przekaż porady dalej. Nie wstydź się - rozpowszechniaj w swoim otoczeniu informację, że chorowałeś i jak się leczyłeś. Covid-19 można wyleczyć.
.
AMANTADYNA czyli:
Viregyt-K (chlorowodorek amantadyny)
Amantix (siarczan amantadyny)
Midantan (chlorowodorek amantadyny)
Rimantin (chlorowodorek rymantadyny)
Stosujemy w porozumieniu z lekarzem i w stałym kontakcie z lekarzem. Trzymamy się schematu leczenia wg zaleceń dr W. Bodnara i kontynuujemy go do końca wg wytycznych (obserwacje dowodzą jednak, że chorzy sami ordynują sobie amantadynę, gdyż kontakt z lekarzami jest bardzo utrudniony, a zdecydowana większość z nich nie uznaje leczenia amantadyną).
Przeciwwskazania:
uczulenie na amantadynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
drgawki, np. padaczka
jeśli u pacjenta występowała choroba wrzodowa
ciężka choroba/niewydolność nerek
ciężka arytmia
choroby psychiczne
jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje mieć dziecko lub karmi piersią: UWAGA - stanowisko Pana Doktora Bodnara:
Ostatnie publikacje z Portoryko nad badaniami z zastosowaniem amantadyny do leczenia choroby Zika wykazały, że dawki 200-300 mg nie mają negatywnego wpływu na karmienie piersią ani na ciążę. Z wyników badań wskazano, że przy stosowaniu amantadyny przez cały okres ciąży nie wykazano żadnych toksycznych wpływów na przebieg ciąży czy płodu. Z publikacji amantadyna skuteczna w leczeniu choroby Zika i wymaga dalszych badań. Publikacja z sierpnia 2021.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
choroba wątroby lub nerek
choroba serca i naczyń krwionośnych w wywiadzie
zaburzenia czynności lub niewydolność serca (zaburzenia czynności serca powodujące duszność lub obrzęk kostek)
choroba psychiczna, np. schizofrenia lub otępienie
zwiększone ciśnienie śródoczne (jaskra)
lek zawiera laktozę (1 kapsułka zawiera 98 mg laktozy)
Nie łączyć z:
lekami przeciwcholinergicznymi stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona, np. procyklidyna
lekami przeciwskurczowymi stosowanymi w leczeniu skurczów żołądka, np. hioscyna
lewodopą – lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona
lekami przeciwpsychotycznymi stosowanymi w celu poprawy zaburzeń myślenia, uczuć i zachowań występujących w niektórych chorobach umysłowych, np. chloropromazyna, haloperydol
lekami moczopędnymi (diuretyki) stosowanymi w celu zmniejszania zatrzymywania wody w organizmie i obniżania wysokiego ciśnienia tętniczego, np. hydrochlorotiazyd, amylorid lub triamteren
W trakcje kuracji amantadyną nie przyjmować napojów alkoholowych. Przed każdym zażyciem amantadyny koniecznie coś zjeść - także w nocy. Amantadynę popijamy wodą niegazowaną (nie popijać słodzonymi sokami).
Podczas przyjmowania amantadyny trzeba bardzo DUŻO PIĆ - 3-4 litry dziennie, także w nocy (1 szkl. co 1 h). Woda niegazowana, niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe (zielona, miętowa, czystek, herbata z szałwii, melisa itp.). Na czas kuracji odstawić słodzone napoje.
Schemat leczenia dla Viregyt-K i Amantix:
dla dorosłych – przeczytać dokładnie i ze zrozumieniem 3 razy (!) SCHEMAT LECZENIA ze strony:
https://przychodnia-przemysl.pl/mozna-wyleczyc-covid-19-w-48-godzin/  
dla dzieci (jeśli dziecko ma problem z połknięciem kapsułki, można wysypać jej zawartość):
dzieci w wieku 2-9 lat – 1,5-3,0 mg/kg masy ciała co 8 h lub 2,2-4,4 mg/kg masy ciała co 12 h (maksymalna dawka dobowa w tej grupie wiekowej wynosi 150 mg na dobę)
dzieci w wieku 9-12 lat – 100 mg co 12 h
przykładowe dawki:
dziecko 5 lat (16-20 kg): 3x 0,5 kaps. przez 2 dni, przez kolejne 3-4 dni 2x 0,5 kaps.
dziecko 3 lata (10-12kg): 3x 0,33 kaps. przez 2 dni, następnie 2× 0,33 kaps. przez 4 dni
dziecko 15-20 miesięcy: 2x 0,33 kaps. przez 5-6 dni
okres przyjmowania amantadyny dla dzieci: 5-7 dni (leczenie 2-3 doby może być nieskuteczne)
w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów neurologicznych lub hipotermii poniżej 35°C (spadku temperatury) należy odstawić amantadynę (rodzice dzieci, którzy zdecydowali się na podanie Amantadyny nie zgłaszali objawów niepokojących)
w przypadku spadku temperatury poniżej 35,5°C, dziecko należy “dogrzewać” termoforem z ciepłą wodą max. 42°C
uczulać rodziców na nawadnianie dzieci !!!
nawadniać szczególnie małe dzieci karmione jeszcze mlekiem matki – matka karmiąca, która bierze amantadynę, ma zmniejszoną laktację i dziecko automatycznie mniej pije, trzeba wtedy dziecku podawać soczki, herbatkę do picia, bo dojdzie do ODWODNIENIA!!!!! Amantadyna przenika do mleka matki, ale jest to ilość mała, praktycznie nieistotna. Większość amantadyny (ponad 92%) wydala się przez nerki z moczem.
obecnie są przepisy, że dziecko poniżej 6 r.ż. musi być zbadane przez lekarza rodzinnego – w przypadku braku ewidentnej poprawy po 48 godzinach leczenia amantadyną, dziecko powinno być ponownie osłuchane przez lekarza rodzinnego i powinna być podjęta decyzja o włączeniu w razie potrzeby antybiotyku (coraz częściej u dzieci do Covidu dołącza się zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli i wtedy konieczne jest leczenie antybiotykiem)
Istotne informacje:
w trakcie kuracji amantadyną i 2-3 tyg. po leczeniu, dzieci oraz dorośli nie powinni podejmować intensywnego wysiłku, nawet jak się bardzo dobrze czują.
zarówno dzieci jak i dorośli, nie powinni wychodzić na słońce w trakcie Covidu i 2-3 tygodnie po chorobie – przez intensywne nasłonecznienie chwilowo nieco spada odporność, a wszystkie infekcje grypopodobne, po intensywnej ekspozycji na słońce, wyraźnie się nasilają.
Schemat leczenia dla Rimantin 50 mg:
na kurację potrzebujemy 2 opakowania !!
dorosły: 1-2 doby 3×2 kaps., następnie 2x2 kaps. przez minimum 5-7 dni, do 14 dni
dziecko: 5 dni 3×1 kaps. przy wadze 40 kg
Przy objawach takich jak: UTRATA SMAKU I WĘCHU, HIPOTERMIA, SPADKI CIŚNIENIA, BARDZO MOCNE OSŁABIENIE, OMDLENIA nie odstawiaj amantadyny!!!
zanik węchu i smaku - nie ma nic wspólnego z leczeniem amantadyną. Utrata węchu i smaku w trakcie leczenia amantadyną nie jest spowodowana jej nieskutecznością, ani nie jest efektem niepożądanym jej działania. Zanim pojawią się pierwsze objawy infekcji, wirus już od kilku dni dokonuje spustoszeń w organizmie, których wynikiem mogą być zaburzenia węchu i smaku (jest to efekt stanu zapalnego i obrzęku nerwów).
hipotermia (wychłodzenie organizmu poniżej 36°C), spadki ciśnienia, bardzo mocne osłabienie, omdlenia - to nie amantadyna powoduje te reakcje, ale jest to efekt skutecznego oddziaływania na wirusa. Przez odczuwanie bardzo dużego osłabienia, wiele osób zgłasza się do szpitala, mimo że mają odczucie subiektywnej poprawy! Lęk jest tak wielki, że wiele osób łamie się psychicznie. To okres gorszej tolerancji na wysiłek i należy się go wystrzegać za wszelką cenę, bo grozi to ostrą niewydolnością sercowo-krążeniową. Organizm potrzebuje czasu na rekonwalescencję - może to potrwać nawet kilka tygodni.
JAK ZDOBYĆ Viregyt-K (oraz inne leki na receptę):
na portalach typu:
https://nachorobe.pl/ (39 zł)
https://dobra-recepta.pl/ (65 zł)
https://fajnarecepta.pl/ (aktualnie promocja 29 zł, poza promocją 58 zł)
https://receptomat.pl/ (69 zł), itp.
można “zamówić” kilka leków na raz
zakup Viregytu-K
zamówić wersję na 100% odpłatności, czyli nierefundowany z importu,
w objawach wpisywać typowe objawy grypowe, czyli m.in.: gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie, rozdrażnienie, światłowstręt, kaszel, ból gardła itp.
absolutnie nie wpisywać słów ”Covid” lub „koronawirus”, nie wspominać o pozytywnym teście – w przeciwnym razie recepta nie zostanie wystawiona i stracisz pieniądze
dostępność leku w aptekach w Twojej okolicy znajdziesz na portalu “ktomalek”: https://ktomalek.pl/.
JAK ZDOBYĆ Midantan - zakupić na stronie https://ruspill.com/midantan-buy-online/.
WĘGIEL AKTYWOWANY (LECZNICZY)
Stosujemy w przypadku, gdy mamy przeciwwskazania do podania amantadyny lub na początku jakiejś infekcji, której nie jesteśmy pewni (nie wiemy, czy to Covid).
Nabyć w aptece węgiel aktywowany 300 mg (taniej wychodzi zakup sypkiego węgla np. na Allegro - pojemnik 1 kg za ok. 40 zł, producent Stanlab, wystarczy na kilka lat).
Poniższe dawkowanie dostosowane jest do dawki 300 mg. W przypadku nabycia węgla poniżej 300 mg, każdą dawkę trzeba proporcjonalnie zwiększyć, np. posiadając węgiel 150 mg, jednorazową dawkę trzeba podwoić.
Dawkowanie – zaleca się co 5 h (w dzień i w nocy) aż do czarnego stolca, potem jeszcze 2 razy - najkorzystniej jednak minimum 2-2,5 doby:
dla dorosłego o wadze 70-80 kg – jedna dawka to 10 tabl. a 300 mg (w przypadku sypkiego węgla - 1 łyżka stołowa),
dla dorosłego o wadze > 100 kg - jedna dawka to 14 tabl. a 300 mg (w przypadku sypkiego węgla - 1,5 łyżki stołowej),
dla dzieci – przykłady wg wagi:
30-35 kg – jednorazowo 5 tabl. a 300 mg
24 kg – 3 tabl.
15 kg – 2,5 tabl.
10 kg – 1-1,5 tabl.
Nic się nie stanie, gdy weźmiemy jedną tabletkę więcej (a węgla sypkiego nie odmierzamy z jubilerską dokładnością) – węgiel jest całkowicie bezpieczny. Węgiel w tabletkach pokruszyć. Zmieszać z łyżeczką jogurtu naturalnego, żeby zrobiła się papka - absolutnie nie połykać suchego proszku!
W trakcie kuracji węglem:
trzeba dużo pić, inaczej toksyny będą zalegać i powodować inne dolegliwości,
posiłki spożywać 2,5 h po podaniu węgla,
wprowadzić kiszonki, jogurty naturalne (jogurty słodkie owocowe - nie podawać!) w celu odbudowy flory bakteryjnej, ale dopiero PO zakończonej kuracji węglem,
uzupełniać witaminy.
Węgiel jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.
NIE MOŻNA BRAĆ JEDNOCZEŚNIE AMANTADYNY i WĘGLA!
Węgiel aktywny, z powodu właściwości adsorpcyjnych, nie może być stosowany z lekami, ponieważ może hamować ich działanie. Węgiel wiąże i usuwa z organizmu toksyny, bakterie, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne i w ten sposób uniemożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Usuwa też ‘dobre’ bakterie, więc po kuracji należy uzupełnić je probiotykami.
Zaleca się przyjmować węgiel aktywny przynajmniej 2 h przed lub 2 h po zażyciu jakiegokolwiek leku. Nie powinno się przyjmować węgla w trakcie posiłku, gdyż osłabia to jego działanie.
ANTYBIOTYKI
Stosować w przypadku zapalenia płuc – najkorzystniej te, w których substancją czynną jest:
klarytromycyna – np. Klacid 500, Klabax 500, Klabion 500
azytromycyna – np. Azycyna 500, Azitrox 500, Azimycin 500, Azibiot 500, AzitroLEK 500, Sumamed 500, Macromax 500
cefalosporyny II gen. – np. Cetix 400, Zinnat 500, Biotrakson (iniekcja)
gentamycyna
doxycyklina – Unidox Solutab
linkomycyna – Linkocin 500
moksyfloksacyna – Moloxin 400
Na portalu “ktomalek” sprawdzamy interakcje danego antybiotyku z innymi przyjmowanymi przez nas lekami (https://ktomalek.pl/l/interakcje/pomiedzy-lekami) .
Antybiotyki przyjmować przynajmniej 2 h przed lub 2 h po zażyciu Amantadyny. Antybiotyki popijamy wodą niegazowaną (nie popijać sokami). W trakcie kuracji antybiotykami oraz 2 tyg. po jej zakończeniu, pamiętać o zażywaniu probiotyków z prebiotykami.
ELEKTROLITY
Regulują wiele funkcji w organizmie (np. trawienie), usuwają bakterie, toksyny, a nawet pasożyty. Nie dopuszczają do odwodnienia.
Pijemy codziennie rano na czczo -  ok. 30 min. przed posiłkiem.
wykonanie roztworu - do słoiczka wsypujemy do połowy gruboziarnistą sól kłodawską lub dobrą himalajską (lub inną, ale nieoczyszczoną - taką którą stosuje się do kiszenia). Słoiczek uzupełnić do pełna zimną wodą, może być z kranu. Nie mieszać - zakryć i odstawić na 48 godz - powstanie roztwór soli. Po tym czasie SOLE nadają się do użytku. Słoik przykryć spodkiem lub lekko zakręcić - trzymać w temperaturze pokojowej. Gdy roztworu ubędzie, to dolewamy wody. Gdy soli jest już na dnie, to dolewamy wody do połowy słoika. Gdy zużyjemy wszystko - robimy nowy roztwór.
Każdego dnia rano pijemy na czczo. Dawki:
dla dorosłego - 1 łyżeczka ROZTWORU SOLI na 1 szklankę wody,
dla ok. 15 latka - 1/2 łyżeczki na 1 szklankę wody,
dla dzieci młodszych - 1/3 łyżeczki roztworu, a wody może być wtedy 1/2 szklanki.
jeśli trudno odmierzać mniejszym dzieciom, to ze szklanki jaką rodzic sobie przygotuje, dać małemu dziecku wypić 1-2 łyki z tej szklanki i to powinno wystarczyć.
elektrolity “na szybko” - 1 szklanka wody + 1/4 łyżeczki soli (kłodawskiej lub himalajskiej - niejodowanej)
Jeżeli ktoś musi zażywać jakieś leki na czczo - wypijać je dopiero ok. 30 min. po elektrolitach.
NEBULIZACJE na katar, kaszel, ból gardła
Woda utleniona do nebulizacji musi być koniecznie bez stabilizatorów (nadtlenek wodoru 3%, tzw. CZDA czyli czysty, bez stabilizatorów, konserwantów i innych dodatków) . Zwykła woda utleniona (apteczna) jest szkodliwa.
Niezbędny jest nebulizator - na Allegro już od ok. 60-70 zł:
roztwór: 1 szk. wody + 1/4 łyżeczki soli (kłodawskiej)
do nebulizatora wlać 2 łyżeczki roztworu + kilka kropli jodyny/płynu Lugola/wody utlenionej
wersja mocniejsza: 2 łyżeczki roztworu + 1 łyżeczka jodyny/płynu Lugola/wody utlenionej
ewentualnie kupić gotowca np. Nebu-Dose Hipertonic 3%
nebulizujemy co 1 h przez 10-15 minut, lub co 2 h przez 30 min.
aerozole do nosa – np. Otrivin 3x dziennie i Fanipos 2x dziennie (na zmianę), dla dzieci wersje “dla dzieci”
Wersja dla leniwców albo zabieganych (zamiast siedzenia przy nebulizatorze po powrocie do domu - nie zastąpi nebulizatora, ale do odkażania się nadaje):
do kieliszka wlać 1 łyżeczkę wody (posolonej 1 kryształkiem soli), dodać 1-2 krople jodyny/płynu Lugola/wody utlenionej,
pociąć wacik na małe kawałeczki, umoczyć 2 szt. w tym roztworze - odcisnąć i włożyć w nozdrza (nie muszą wypełniać całej dziurki i nie trzeba ich wpychać głęboko).
INHALACJE na katar, kaszel, ból gardła
Wykonywać nad gorącą parą roztworu wody z solą (na 1/2 litra wody 1 łyżeczka soli lub tymianku, ewentualnie zrobić wywar/herbatę z tymianku/majeranku).
PŁUKANKI na ból gardła
z wodą utlenioną - na 0,5 szklanki letniej wody dodać 1 łyżeczkę wody utlenionej
z solą – na 0,5 szklanki letniej wody dodać 0,5-1 łyżeczki soli kłodawskiej lub himalajskiej
z szałwii (susz albo herbata) - zaparzyć w 0,5 szklanki wody (poczekać aż ostygnie)
Salviasept - apteczny gotowy koncentrat do sporządzania roztworu do płukania gardła
BAŃKI LECZNICZE
Kuracja bańkami bywa bardziej skuteczna od leczenia farmakologicznego (np. antybiotykami). Zastosowana odpowiednio wcześniej, jest w stanie zastąpić inne metody leczenia. W schorzeniach wirusowych, które często nie są podatne na antybiotyki, daje nadspodziewanie dobre rezultaty. Również w przypadku przeziębienia, bańki umożliwiają wyjście z infekcji bez stosowania lekarstw.
Zaleca się używać bezpiecznych baniek bezogniowych - są tak samo skuteczne jak ogniowe. Najlepiej zakupić produkt polski firmy “MedPlus” (pakowane po 8 szt. lub 12 szt. - najtańsze są na Allegro).
Zalecenia:
osoba dorosła – stawiamy 24 szt. (po 12 po obu stronach kręgosłupa). Jeżeli ktoś nie ma 24 sztuk, a ma np. 8 szt., to najpierw postawić 8 szt. na 15 minut, zdjąć, następnie postawić znów 8 szt. na 15 minut (ominąć miejsca, na których były postawione poprzednie), zdjąć i znów postawić 8 szt. na 15 minut.
małe dzieci (kilkulatki) – 4 szt. (2 szt. u góry po obu stronach kręgosłupa, 2 szt. niżej pod łopatkami; nie stawiać na kręgosłupie i na łopatkach)
bańki stawia się co 3-4 dni na 10 min. (dzieci) lub 15 min. (dorośli) – dwa pociągnięcia tłoczkiem, małym dzieciom 1,5 pociągnięcia (3-4 mm podciągniętej skóry)
bańki można stawiać przy gorączce do 38,5°C - przy temperaturze wyższej niż 38,5°C, najpierw zbić gorączkę stosując Polopirynę S lub Aspirynę ewentualnie Ibuprom (w żadnym wypadku NIE Paracetamol - obniża system immunologiczny, a to akurat nie jest wskazane).  
jeśli wyjdą fioletowe, to stawiamy po 3-4 dniach ponownie – do skutku, aż będą bez koloru (zwykle płuca regenerują się w 2 tyg., ale bywa, że dłużej)
kolejne bańki stawiamy obok tych, które uprzednio wyszły fioletowe
starać się jak najdłużej leżeć na brzuchu
po bankach nie wychodzić z domu, ewentualne wyjście zaplanować 3-go dnia po bańkach; zawsze ciepło się ubrać i wychodzić na krótko; w stopy musi być ciepło, szyja i głowa okryte.
Zdjęcie - prawidłowo postawione bańki (24 szt.) obrazujące obustronne, dość ostre, zapalenie płuc.
Bańki a gorączka
Częstym błędem jest stawianie baniek u chorych z bardzo wysoką gorączką (powyżej 38,5°C). Zabieg ten jednak nie ma działania przeciwgorączkowego. Wprost przeciwnie – jego działanie na układ immunologiczny może właśnie wywołać gorączkę, co w wielu przypadkach jest reakcją bardzo korzystną, ale na pewno nie w chwili, gdy pacjent już wysoko gorączkuje.
Bańki a choroby układu krwionośnego
Pacjent z chorobami układu krążenia (nadciśnienie, wady serca, zaburzenia rytmu serca itd.) powinien przed postawieniem baniek mieć zmierzone ciśnienie (powinno ono być unormowane, najlepiej poniżej 140/90) i wykonane EKG. Chorzy ci bardzo często biorą leki przeciwzakrzepowe i należy u nich zachować dużą ostrożność - wskazane jest mniejsze podciśnienie i krótszy czas zabiegu.
Przeciwwskazania do stawiania baniek:
czynna choroba nowotworowa,
skazy krwotoczne (np. hemofilia),
anemia i stany ogólnego wyniszczenia organizmu,
gruźlica,
stwardnienie rozsiane w okresie nowego rzutu,
nadmierna kruchość naczyń,
zespoły upośledzonej krzepliwości krwi,
choroby autoimmunologiczne,
nadciśnienie tętnicze o charakterze skaczącym,
drgawki,
padaczka,
choroby serca,
atopowe zapalenie skóry,
łuszczyca,
zmiany skórne, rany, obrzęki w miejscu stawiania baniek,
niewydolność krążenia,
toczeń układowy,
długotrwałe, wyniszczające choroby,
ciąża.
Więcej informacji o bańkach na stronie producenta https://medplus.pl/ w zakładkach FAQ i BLOG.
INSTRUKCJA i SCHEMATY stawianie baniek bezogniowych MedPlus:
https://medplus.pl/wp-content/uploads/2011/09/medplus_instrukcja.pdf
OKŁADY Z ROZTWORU SOLI
Na różne rodzaje bóli, np. bóle głowy. Na płuca stosujemy w przypadku, gdy mamy przeciwwskazania do postawienia baniek - poniższe zalecenia dotyczą właśnie okładów na płuca.
roztwór: na 1/2 l wody wsypać 2 łyżki soli kłodawskiej lub himalajskiej (obie niejodowane) i wymieszać
wielkość okładu – kartka A5 (użyć złożonego 3-krotnie ręczniczka tak, żeby okład zakrywał płuca)
namoczyć okład (koniecznie bawełna!), odcisnąć, położyć na plecy, a na to położyć złożony 2 razy suchy ręcznik
nie przykrywać folią, starać się leżeć na brzuchu, można siedzieć, ale nie opierać się o nic (okład ma oddychać)
trzymać okład do wieczora, przed pójściem spać zmienić – nowy okład zabezpieczyć, żeby się nie zsunął w nocy, poprzedni przeprać.
Z bańkami jest łatwiej, bo stawia się co 3-4 dni – okłady trzeba robić każdego dnia w dzień i w nocy (po 12-13 godz. na dobę i przez 10 dni).
BÓLE MIĘŚNI oraz GORĄCZKA
Stosować: Polopirynę S, Aspirynę, Ibuprom. W żadnym wypadku NIE Paracetamol (obniża system immunologiczny, a nie jest to wskazane). Bezmyślnie nie “zbijać” stanu podgorączkowego (37,1°C - 37,9°C) i gorączki (38°C - 39°C) - gorączka jest potrzebna do zwalczania infekcji. Przy temperaturze ponad 38°C i dłużej trwającej, można rozważyć Bryonia CH 12.
Najpopularniejsze leki zawierające paracetamol (nie stosować!!!): Apap, Coldrex, Efferalgan, Etopityna, Febrisan, Fervex, FluControl, GripBlocker, Gripex, Metafen, Panadol, Panaprex, Paracetamol, Pedicetamol, Solpadeine, Theraflu, Vicks AntiGrip.
Najpopularniejsze leki zawierające ibuprofen: Ibufen, Ibum, Ibupar, Ibuprex, Ibuprofen, Iburapid, Ibuprom, Modafen, Nurofen.
Leki przeciwgorączkowe zalecane przy covid:
zawierające kwas acetylosalicylowy: Aspiryna, Polopiryna, Pluscard
zawierające naproksen: Naproxen (bez recepty w dawce 200 mg, na receptę w dawce 250 mg i 500 mg), inne bez recepty: Aleve 220 mg, Apo-Napro Fast 220 mg, Nalgesin Mini 220 mg, Naxii 220 mg (leki zawierające naproxen w dawce >250 mg są dostępne wyłącznie na receptę)
KASZEL, BÓL GARDŁA
Pijemy gorące mleko z solą i masłem, żeby kaszel się ”odrywał”. Pić małymi łykami. Szklanka mleka + 1/2 łyżeczki soli + 1 łyżeczka masła (dla ”naoliwienia”). Żadnego miodu ani cukru. Ewentualnie syropy: Flegamina, Ambroksol. Środki wziewne do nebulizacji: np. Nebbud (Budezonid), Berodual. Kaszel suchy - Erdomed, ACC.
BÓL GŁOWY
Nimesil 2x dziennie.
WYMIOTY
Sposoby na wymioty:
do szklanki wsypać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i zalać małą ilością wrzątku. Wymieszać. Dolać do pełna zimnej wody. Wypić na raz, maksymalnie na dwa razy.
wymieszać Coca-Colę z wodą w stosunku 1:1 i wypić.
WYSOKIE TĘTNO
Spowodowane spadkiem poziomu magnezu i potasu - uzupełnić niedobory stosując np. Potazek MAG przez 10 dni.
WITAMINY
Polecane poniżej witaminy są dostępne bez recepty. Zaleca się ich suplementację przez cały rok, a nie tylko i wyłącznie podczas choroby.
 
Wybierajmy witaminy i suplementy dobrej jakości, z czystym składem (np. produkty Aliness, Dr Jacob’s, ForMeds, MyVita, Nordic Naturals, Now Foods, Puritans Pride, Solgar, Swanson itp.) – można je nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, zielarniach, w sklepach z odżywkami i suplementami dla sportowców.
Stosować duże dawki przez pierwsze dni:
wit. D3 + K2MK7 – 10 000–60 000 j.m. wit. D3 na dobę przez pierwszy tydzień, następnie zejść do dawki ok. 8000 j.m. (minimum 4000 j.m.)
wit. ADEK - wg ulotki
wit. C – od kilku do kilkunastu gram na dobę (np. 2 g co 1-2 h) rozpuszczoną w szklance wody (później 1 g 1x1)
kwas l-askorbinowy - to czysta postać witaminy C, ma kwaśny odczyn, co za tym idzie może działać drażniąco na śluzówkę przełyku i żołądka
askorbinian sodu - to sól sodowa kwasu askorbinowego, polecany osobom z wrażliwym układem pokarmowym, a także osobom cierpiącym z powodu refluksu bądź zespołu jelita drażliwego. Jest bardziej przyjazny układowi pokarmowemu, przyswaja się lepiej niż kwas askorbinowy.
cynk – np. Zincas Forte (lek - dostępny bez recepty) 27 mg jonów cynku (150 mg): w ostrej fazie 3×2 tabletki przez kilka dni
magnez – np. Magnezin (lek - dostępny bez recepty) 130 mg jonów magnezowych (500 mg): w pierwszej dobie 2×1 tabl., potem 1x1 tabl.
kwercetyna - 250 mg 1x1
koenzym Q10 – 4×100 mg co najmniej tydzień, potem mniejsze dawki
NAC (N-acetylo-L-cysteina) – 2×600 mg 2x dziennie, później 500 mg 1x1
PIĆ DUŻO PŁYNÓW podczas kuracji - woda niegazowana, niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe (zielona, miętowa, czystek, z szałwii, melisa itp.). Na czas kuracji odstawić słodzone napoje.
Wprowadzić do jadłospisu: jogurty naturalne, kiszonki (soki), produkty pszczele (propolis, pyłek, pierzga).
PROBLEMY ZE SNEM
Stosować środki nasenne (Melatonina - 5 g rano, 10 g na wieczór), Positivum Sen itp. Może być też uspokajająca Hydroxyzyna.
Żeby zasnąć trzeba przed snem leżąc w łóżku trzymać opuszki palców wskazujących i kciuka na wysokości serca. Około 20-30 min wystarcza i się zasypia, a do tego działa uspokajająco. Ktoś polecał mruczącego kota leżącego na klatce piersiowej (niektóre egzemplarze instynktownie kładą się na bolących miejscach u ludzi).
PRZECIWZAKRZEPOWO
Przy covidzie może dojść do zakrzepicy. Stosować (jeden z następujących - nie wszystkie!): Polocard, Acard (2x75 mg) lub choćby Polopirynę czy Aspirynę (1x150 mg). Leków przeciwzakrzepowych nie podajemy dzieciom poniżej 12 roku życia.
POMIARY SATURACJI
Pomiaru dokonujemy na palcu serdecznym (nie na kciuku) - paznokieć ma być bez lakieru, hybrydy itp. Dłoń nie może być zimna, ponieważ saturacja będzie niższa. Jeżeli na jednej dłoni poziom jest poniżej normy, to kontrolnie należy zmierzyć na drugiej dłoni. Saturacja zazwyczaj jest taka sama na obu dłoniach (jest kilka poważnych chorób m.in. kardiologicznych, gdzie może być inaczej, lecz one nie są związane z Covid).
 
Saturację mierzyć od czasu do czasu, w spoczynku, po 10 min. od wysiłku/ruchu - nie za często, bo może to dodatkowo wzmagać stres i negatywnie wpływać na proces zdrowienia. Prawidłowa saturacja to 96-98.
 
Kto nie ma pulsoksymetru, ten niech liczy oddechy. 8-12 oddechów na minutę – saturacja w normie. Im więcej oddechów, tym niższa saturacja. 30 oddechów na minutę nazywane jest “niewydolnością oddechową”.
 
Aby poprawić saturację - dmuchać przez słomkę w butelkę z wodą, co 1 h przez 5 min.
WRAŻLIWA ŚLUZÓWKA ŻOŁĄDKA
Na zobojętnienie soków żołądkowych - Controloc Control 2x dziennie.
PANIKA, HISTERIA, PRZERAŻENIE, NERWOWOŚĆ, NIEPOKÓJ
Ćwiczenia oddechowe - tzw. KWADRATOWY ODDECH
https://www.youtube.com/watch?v=J5mgkWk4brE
Od razu po zakończonej chorobie sprawdzić stan płuc, serca, a  także wykonać podstawowe badania krwi z D-Dimerami łącznie.
WSZELKIE LEKI (amantadyna, antybiotyki, przeciwgorączkowe, przeciwzakrzepowe) PODAJEMY W ODSTĘPACH CZASOWYCH - ok.  2,5-3 h od siebie. Popijać wodą niegazowaną (NIE słodkimi napojami).
 
-----------------------------------
 
DE Bodnar:
Schemat leczenia COVID-19
Na prośbę bardzo licznego grona lekarzy i tragicznej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie ponownie udostępniam własny schemat leczenia. Uprzedzam, że udostępniam go w oparciu o swoje obserwacje i doświadczenia. Zawsze można go przeanalizować i zmienić w oparciu o własne doświadczenia. Zastrzegam, że to ja jestem autorem tego schematu. To jest mój projekt autorski, ja go stworzyłem, analizowałem i rozwijałem samodzielnie.
Przeczytaj :   Tworzymy ośrodek badawczo – diagnostyczny. (szczegóły)
Dane dedykowanego konta do wpłat:
62 8642 1155 2015 1500 3524 0001
IBAN: PL62 8642 1155 2015 1500 3524 0001
Optima sp. z o.o. ul. św. Jana 32, 37-700 Przemyśl
Kod Swift: POLUPLPR
Zasady
Stały kontakt z pacjentem
Podstawową zasadą u mnie przy podejmowaniu się leczenia COVID-19 – lekarz musi mieć stały kontakt z pacjentem i obowiązkiem pacjenta jest codzienna relacja o stanie zdrowia. Nie przewiduję innego scenariusza leczenia. COVID-19 to bardzo nieprzewidywalna i niebezpieczna choroba, bywa śmiertelna. W żadnym przypadku pacjent nie może samodzielnie rozpocząć ani przerwać leczenia bez konsultacji z lekarzem.
Im szybciej tym lepiej
Im szybciej wkraczamy z leczeniem tym lepiej, w ten sposób skracamy czas niekorzystnego oddziaływania wirusa na organizm i późniejsze powikłania. Jeśli mamy charakterystyczne objawy możemy z wielkim prawdopodobieństwem podejrzewać infekcję COVID-19. Według mnie, nie czekając na wynik testu należy wdrożyć leczenie chlorowodorkiem amantadyny. Niezależnie od leczenia wykonujemy test. Jeśli test jest dodatni i objawy to leczenie rozpoczynamy natychmiast.
Dyskwalifikacja z leczenia
Z leczenia amantadyną bezwzględnie dyskwalifikuje się pacjentów z ciężką arytmią, niewydolnością nerek, czy z chorobami psychicznymi.
Warianty dawkowania chlorowodorku amantadyny
11.04.2021 UWAGA! Zmiana zaleceń dawkowania i uproszczenie!
Wariant 1
Poniżej typowy wariant dawkowania amantadyny:
godzina 0 dwie dawki (200mg)
następna co 6 godzin jedna dawka 100mg, podawana przez 48 do 72 godzin w zależności od stanu pacjenta.
Później redukcja do leczenia podtrzymującego do 2×1 – 100mg. Nie ma potrzeby podawania wysokich dawek zbyt długo.
Wariant 2 – Osoby starsze ze zmniejszonym metabolizmem oraz osoby do 40 roku życia
(11.04.2021) Bazując na wnikliwych analizach, oraz własnych obserwacjach, osoby młodsze częściej zgłaszają nadmierne pobudzenie czy zaburzenia rytmu serca. Wynika to ze zwiększonej reaktywności układu współczulnego i przywspółczulnego, w tym nerwu błędnego. Zalecam stosowanie wariantu drugiego do około 40 roku życia. Te mniejsze dawki u tych osób będą w zupełności wystarczające, gdyż wydolność odpornościowa i immunologiczna jest na dość wysokim poziomie.
Dodatkowo, gdy jest wolniejszy metabolizm (zazwyczaj 70+), podajemy:
godzina 0 dwie dawki (200mg)
następnie 100 mg co 8 godzin przez 2-3 dni.
Następnie redukujemy zgodnie ze schematem do leczenia podtrzymującego 2×1 – 100mg.
Wariant 3 – pacjenci powyżej 75 roku życia, bezobjawowi, wyłącznie z testem dodatnim
Zalecane leczenie amantadyną 2×1 – 100 mg – profilaktyka przez 14 dni.
Następnie leczenie podtrzymujące
Leczenie dawkami podtrzymującymi powinno trwać dość długo. Nie ma złotego środka, każdy przypadek może wymagać modyfikacji. Jest to okres w sumie (licząc od dnia rozpoczęcia leczenia) minimum 7-8 dni, ale czasami nawet 10-14 dni w zależności od długości choroby i od czasu włączenia amantadyny.
Przy braku ewidentnej poprawy
Jeśli pacjent nie ma spektakularnej poprawy po 2-3 dobach i jeszcze nie ma pełnej stabilizacji, można podejrzewać, że może mieć już powikłania, na przykład zapalenie płuc. Trzeba go zbadać i bezwzględnie osłuchać płuca (w przypadkach wątpliwych wykonać tomografię komputerową lub przynajmniej RTG, które mogą wykazać zmiany zapalne – niesłyszalne na słuchawkach). Słyszalne osłuchowo zmiany bezwzględnie wymagają antybiotykoterapii, najlepiej kompozycji dwóch antybiotyków domięśniowo lub dożylnie. Nie stosujemy sterydów bez potrzeby, chyba że musimy je użyć w sytuacjach kryzysowych. W pierwszym etapie choroby odczyny śródmiąższowe widoczne w tomografii powinny się cofnąć po leczeniu amantadyną.
Jako pulmonolog, gdy mam wyraźne zmiany osłuchowe zapalenia płuc – nie odważę sie leczyć doustnymi antybiotykami, nawet dwoma ‘bo może się uda’. Nawet przy jednoczesnym podawaniu amantadyny to nie gwarantuje sukcesu. Owszem, amantadyna zawsze hamuje wirusa, ale nie zawsze leczenie zapalenia płuc doustnymi antybiotykami będzie skuteczne. Przestrzegam, w tej chorobie nie ma na to czasu! Leczymy dwoma antybiotykami domięśniowo lub dożylnie ponieważ flora bakteryjna po 40 roku życia jest mieszana i podanie jednego antybiotyku w niskich dawkach jest mało skuteczna.
Wielokrotnie napisałem już, że jeśli nie ma ewidentnej poprawy po trzeciej dobie to oznacza, że są już powikłania dokonane przez wirusa. Nie ma innej możliwości. U wszystkich pacjentów jest takie same oddziaływanie amantadyny na wirusa, czyli hamowanie i stabilizacja po 48 godzinach. Podkreślam jeszcze raz, że pacjenta trzeba koniecznie zbadać i osłuchać. Wspominałem, że wielu lekarzy nie bedąc pulmonologami nie słyszy mało nasilonych zmian osłuchowych w płucach. A jeśli są one w okolicy międzyłopatkowej, są wręcz nie do wysłuchania. Zdarza się, że w nielicznych przypadkach mimo bardzo rozległego zapalenia płuc u pacjenta nie ma zmian osłuchowych. Sam bywałem kilka razy zaskoczony, choćby przykład z przed 2 dni:
W mojej ocenie pacjent osłuchowo bez zmian. Wydawałoby się, że w stanie średnim, ale w RTG bardzo rozległe i zaawansowane zmiany naciekowe w płucach. Dlatego jeszcze raz proszę o bezwzględną diagnostykę płuc w 3-4 dobie, przy braku spektakularnego efektu w leczeniu amantadyną. Jeśli mamy zmiany osłuchowe, to wiemy, że pacjent ma zapalenie płuc i nadkażenie bakteryjne. Jeśli nie, to konieczna jest diagnostyka TK lub przynajmniej RTG płuc. Same odczyny śródmiąższowe cofają się w bardzo szybkim tempie, ponieważ eliminacja wirusa daje całkowity regres zmian zapalnych. Nawet jeśli pacjent jest osłuchany przed podaniem amantadyny i osłuchowo jest bez zmian, to do chwili stabilizacji potrzeba 48 godzin. W tym okresie przejściowym wirus może być aktywny i może dojść czynnego zapalenia płuc.
Specyfika choroby COVID-19 i leczenie objawowe
W COVID-19 w pierwszym etapie w większości przypadków występuje przewaga zmian w dolnej prawej stronie płuc. W tej chorobie jest pełne leczenie objawowe jak w innych chorobach. Wszystkie leki stosuje się w zależności od objawów. Zawsze podkreślam, że amantadyna nie jest lekiem za coś czy w zamian. Nie odstawiamy leczenia objawowego, amantadyna to lek dodatkowy działający bezpośrednio na wirusa, czyli na patogen – hamując jego rozwój.
Efekty niepożądane
Uwaga! Należy pamiętać, że pojawienie się wczesnej arytmii wymaga odstawienia amantadyny. Z mojego doświadczenia to 1-2 przypadki na 100 osób.
Efekty niepożądane nie wpływające na leczenie
W większości przypadków odczuwamy suchość w jamie ustnej, które nie są żadnym przeciwwskazaniem. Przy stosowaniu chlorowodorku amantadyny przynajmniej w pierwszym etapie intensywnego leczenia zalecamy podawanie znacznej ilości płynów, 3-4 litry.
W około 10% przypadków leczonych pacjentów może wystąpić w 3-5 dobie lekki niepokój lub okresowe pobudzenie, zaburzenie snu.
W przypadku zaburzenia snu zalecane jest podanie leku nasennego. Jest to w zupełności wystarczające. Organizm wypoczywa we śnie, w pełni się regeneruje. Objawy ustępują, a na pewno nie nasilają się.
Stosowanie innych leków
U pacjentów w żadnym wypadku nie odstawiamy leków, które są stosowane w leczeniu chorób przewlekłych. W przypadku stosowania mocnych leków moczopędnych, trzeba rozważyć modyfikację schematu leczenia lub odstąpienie od leczenia amantadyną.
Specyfika choroby – niewydolność krążeniowa
U wielu pacjentów w momencie przełomu choroby czyli w 3-4 dobie występuje spadek ciśnienia, przejściowa lekka niewydolność sercowo-krążeniowa. Pacjenci nie gorączkują, objawy choroby zaczynają ustępować. Jednocześnie występuje gorsza tolerancja na wysiłek, nawet na samo chodzenie. Nazywam to momentem odbicia, trwa to maksymalnie 1-2 doby.
Zalecenia dla pacjentów po przebytej chorobie
U wielu pacjentów po przechorowaniu COVID-19 występuje częściowa niewydolność krążenia. Pacjenci mogą normalnie funkcjonować, lecz w przypadku większego i dłuższego wysiłku mogą wystąpić objawy niewydolności sercowej. Zalecane jest przynajmniej z 3-4 tygodnie rekonwalescencji i ewentualna konsultacja kardiologiczna.
Inne uwagi
Uwaga! Zbyt długie przebywanie na słońcu w czasie trwania objawów choroby COVID-19 może spowodować, że w zaledwie kilka godzin nastąpi bardzo dramatyczne nasilenie jej przebiegu.
Szczególne zastrzeżenie
Pacjent nie może na własną rękę podejmować leczenia ani go przerywać. Lek jest wyłącznie na receptę. Apeluje do lekarzy, że nie można wypisywać recept pacjentowi na zapas jeśli lekarz nie będzie leczył choroby. Pisząc receptę na zapas istnieje ryzyko, że w sytuacji krytycznej pacjent nie mając pomocy znikąd, sam rozpocznie kurację. Leczenie bez nadzoru lekarskiego może być niezmiernie niebezpieczne.
Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy kurację choroby COVID-19, tym lepiej! Pacjent dzięki temu nie ma powikłań lub są bardzo niewielkie. Jeśli z objawów wynika, że może to być COVID-19 wkraczamy natychmiast, nie czekając na wyniki testów, bo obecnie czekamy na to nawet kilka dni. Test robimy niezależnie od leczenia. Jeśli będziemy czekać, to w przeciągu tego czasu pacjenci mogą mieć już bardzo dużo powikłań.
Obecny sposób leczenia
Wyłączne stosowanie tylko antybiotyków nie jest skuteczne w leczeniu tej choroby. Dotychczasowe leczenie na świecie nie jest leczeniem przyczynowym tylko leczeniem objawowym, nie ma ani jednego leku o tak spektakularnym efekcie leczenia choroby COVID-19. Chlorowodorek amantadyny to diametralnie zmienia, jest to jedyny na razie lek, który bezpośrednio hamuje rozwój i oddziaływanie wirusa na organizm.
Mam wiele dociekliwych pytań o saturację. Zgadzam się, że pomiar wysycenia tlenem jest w pewien sposób pomocny i może być odzwierciedleniem ciężkości choroby. Jednocześnie stałe mierzenie poziomu przez pacjenta i okresowe wahania potęgują u wielu duży niepokój i lęk, co nie jest dobre dla psychiki pacjenta i może mieć po części znaczenie w efektywności leczenia. Należy pamiętać, że w dość ciężkim przebiegu choroby mamy do czynienia z niewydolnością krążenia i nawet niewielki wysiłek np. przejście do toalety daje wyraźny krótkotrwały spadek saturacji – co wcale nie świadczy o pogorszeniu stanu zdrowia. Powoduje chwilowe wahania, niewspółmierne do stanu zdrowia.
Amantadynę możemy włączyć na każdym etapie choroby, o ile podejrzewamy, że wirus może być jeszcze aktywny. Nawet w 10 czy 14 dniu choroby, a być może jeszcze później – to określi nauka w przyszłości. Późne włączenie amantadyny nie uratuje zdrowia pacjentowi, ale może mu uratować życie.
Z poważaniem, Lekarz Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc, pediatra w NZOZ “Optima” w Przemyślu.





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.