Ordo Iuris: Otwieramy uczelnię, która połączy elity Środkowej Europy
data:10 maja 2021     Redaktor: ArekN

 
Z każdym rokiem kryzys życia akademickiego się pogłębia. Na większości uczelni zanika etos uniwersytetu, poczucie celu i sensu kształcenia młodych ludzi oraz ambitnych badań naukowych. Masowość kształcenia powoduje, że osłabia się tradycyjna więź pomiędzy nauczycielem a studentem- pisze adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Jednocześnie coraz bardziej ograniczona jest przestrzeń wolnej debaty naukowej, a kolejne uniwersytety całkiem otwarcie cenzurują wykładowców nawiązujących do klasycznych wartości naszej cywilizacji.

Upadek wolności akademickiej, przejęcie uniwersytetów przez radykalnych ideologów i głęboki kryzys dydaktyki prowadzą do intelektualnego i formacyjnego zubożenia kolejnych młodych pokoleń. Jeżeli całe elity odbierają takie wykształcenie, na przyszłość można patrzeć w pesymistycznych barwach. Od lat Instytut Ordo Iuris przeciwstawiał się tym tendencjom w edukacji młodych prawników, jednak nasze dotychczasowe możliwości oddziaływania były tylko kroplą w morzu potrzeb.

Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Przyjaciółmi możemy jednak zaoferować młodemu pokoleniu zupełnie inny poziom edukacji, oparty o rzeczywiste umiłowanie prawdy i służbę na rzecz dobra wspólnego. Projekt, o którym Panu piszemy, może powołać do istnienia najważniejszy ośrodek intelektualnego oddziaływania na los Polski i Europy Środkowej.

Kryzys szkolnictwa wyższego i formacji akademickiej jest szczególnie dotkliwy właśnie w naszej części świata. Wśród 500 najlepszych uniwersytetów w rankingu „Times Higher Education” znowu nie znalazł się w tym roku żaden polski uniwersytet. Białą plamą na liście czołowych ośrodków akademickich jest zresztą niemal cały region Europy Środkowej. Dopiero w piątej setce pojawiają się pojedyncze uczelnie z Czech i Węgier.

Uniwersytety naszego regionu wciąż są naznaczone komunistyczną przeszłością, w której narzucono jałowy i polityczny model szkolnictwa wyższego. Ograniczano wolność nauczania i badań naukowych, które stanowią fundament życia akademickiego. Wobec groźby politycznych represji trudno było podejmować kluczowe tematy.

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris od lat stają w obronie naukowców, którzy są cenzurowani i prześladowani za opowiedzenie się po stronie nauki i zdrowego rozsądku wobec dyktatu skrajnych ideologii oraz politycznej poprawności. Przed kilkoma tygodniami Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Śląskiego ukarała naganą prof. Ewę Budzyńską za przekazywanie zgodnych z programem zajęć i podstawową wiedzą naukową treści, które nie spodobały się uczestniczącym w wykładach lewicowym aktywistom. Pomocy prawnej musieliśmy udzielić atakowanemu za krytykę proaborcyjnych demonstracji dr. Wilhelmowi Czaplińskiemu oraz dr Justynie Melonowskiej oskarżonej bezpodstawnie o „homofobię tradycyjną”. Wcześniej ofiarą niedorzecznej ideologicznej cenzury padli między innymi dr Tadeusz Kania, dr Tomasz Terlikowski czy prof. Aleksander Nalaskowski.

Łącznie w ciągu ostatnich kilku lat doszło do kilkudziesięciu przypadków naruszeń wolności akademickiej. Każdy zakneblowany wykładowca to setki studentów, którym odmówiono dostępu do prawdy. I choć każda z ofiar cenzury na polskich uczelniach może liczyć na wsparcie prawników Ordo Iuris, to skala zawężania przestrzeni wolnej debaty akademickiej pokazuje, że nie wystarczą już działania punktowe i pomoc prawna w konkretnych sprawach.

Dlatego od wielu miesięcy intensywnie pracowaliśmy nad projektem, który może realnie zmienić nasz kraj, Europę i cały świat. Dzisiaj możemy już oficjalnie napisać, że środowisko Instytutu Ordo Iuris, wraz z czołowymi intelektualistami i prawnikami z Polski i zagranicy, powołało do życia Collegium Intermarium – uczelnię, która w założeniu ma być kuźnią elit dla całego regionu Międzymorza. Od października rozpoczną się zajęcia i wykłady w ramach programu studiów prawniczych, międzynarodowych studiów LL.M. w języku angielskim dotyczących problematyki praw człowieka i wielu programów specjalistycznych studiów podyplomowych.

O formalnej rejestracji uczelni, co nastąpiło w ubiegłym tygodniu, informujemy najpierw Pana. To zarówno wyraz wdzięczności za okazywane nam wsparcie, jak i wyraz zaufania, że działając razem osiągniemy również na tym polu sukces.

Już 28 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja inaugurująca powstanie uczelni, na której głos zabiorą wybitni naukowcy, politycy i liderzy społeczni z Europy Środkowej i całego świata. Zaproszenie przyjęli nie tylko polski wicepremier prof. Piotr Gliński, minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, ale też chociażby były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, członkini brytyjskiej Izby Lordów Lady Caroline Cox, doradczyni prawna papieża Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Lupis Frankopan, wieloletni sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Francisco Javier Borrego Borrego, czy autor głośnej „Opcji Benedykta” Rod Dreher.

Entuzjazm, z jakim nasza inicjatywa jest przyjmowana wśród wybitnych intelektualistów z całego świata, pokazuje jak wielka jest potrzeba nowego projektu akademickiego. Potencjał stworzenia ośrodka będącego kuźnią elit dla regionu Europy Środkowej dostrzegł już dawno George Soros, który zainwestował setki milionów dolarów w „Uniwersytet Środkowoeuropejski”. Wykształcił w ten sposób całe pokolenie lewicowych intelektualistów, polityków i prawników – absolwentem tej uczelni jest choćby Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Wierzymy, że z Pana pomocą Collegium Intermarium realnie wpłynie na życie akademickie w Polsce i poza nią. Bliski nam kulturowo obszar Międzymorza to przecież kilkanaście państw, które zamieszkuje blisko 200 milionów ludzi, a wpływ ośrodków akademickich na życie codzienne społeczeństw jest ogromny. To właśnie na uczelniach rozpoczęła się rewolucja marksistowska, której ideologiczne założenia zdominowały politykę zachodnich państw.

Liczymy na to, że dzięki temu nowemu projektowi, który jest naturalnym etapem rozwoju Instytutu Ordo Iuris, to absolwenci Collegium Intermarium będą wkrótce kształtować politykę, prawo i tożsamość Europy Środkowej jako regionu ludzi świadomych, pozbawionych kompleksów wobec państw zachodu i wschodu oraz wykształconych na najwyższym światowym poziomie.

Rosnąca skala naruszeń wolności akademickiej

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris od lat regularnie stają w obronie cenzurowanych i dyskryminowanych naukowców. W lutym opublikowaliśmy kolejną już aktualizację raportu opisującego 20 przykładów naruszeń wolności akademickiej w Polsce z ostatnich lat. Jednym z nich była sprawa dyscyplinarna prof. Ewy Budzyńskiej, która została ukarana naganą przez Komisję Dyscyplinarną Uniwersytetu Śląskiego za przekazywanie zgodnych z programem zajęć treści, które nie spodobały się uczestniczącym w nich lewicowym aktywistom.

Kontrowersyjny dla grupy studentów drugiego roku socjologii okazał się wykład, na którym usłyszeli, że w myśl zasad chrześcijańskiej etyki małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, rodzina składa się z „męża, żony, ojca, matki, dzieci, krewnych i powinowatych", a nienarodzony człowiek jest dzieckiem.

Rzecznik Dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego stwierdził wprost, że ukaranie prof. Budzyńskiej ma być wyrazem „prewencji ogólnej i prewencji szczególnej”, przyznając tym samym, że jest to po prostu forma cenzury prewencyjnej i ideologicznego zastraszania naukowców, którzy nie godzą się na dyktat ideologii i poprawności politycznej.

Podobne metody Rzecznik Dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego prof. Wojciech Popiołek stosował także wobec dr. Tadeusza Kani, który został oskarżony o prezentowanie poglądów „ksenofobicznych, politycznych oraz religijnych”. Wielokrotnie nagradzany wcześniej za swoją pracę wykładowca został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną, której orzeczenie zostało uchylone dopiero po interwencji prawników Ordo Iuris. Pomoc prawną zaoferowaliśmy także byłej prorektor i aktualnej kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego prof. Annie Łabno, która padła ofiarą medialnej nagonki za to, że w trakcie wykładu on-line poprosiła studentkę o usunięcie ze zdjęcia profilowego symbolu kojarzonego z atakami na religię.

Sukcesem prawników Ordo Iuris zakończyła się sprawa dr. Wilhelma Czaplińskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej, któremu zarzucano rzekome „naruszenie godności nauczyciela akademickiego” poprzez to, że na swojej stronie internetowej krytycznie odnosił się do organizowanych przez skrajne środowiska feministyczne demonstracji proaborcyjnych. Dzięki naszej interwencji rektor AGH odstąpił od wymierzenia kary wobec naukowca. Wsparcia udzieliliśmy także dr Justynie Melonowskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, której zarzucono, że jej wpis jest przejawem „homofobii tradycyjnej”, chociaż w jego treści nie znalazła się nawet wzmianka na temat homoseksualizmu. Także w tym przypadku wszczęte postępowanie zostało umorzone.

Przywołane przykłady to jednak tylko niewielka część naruszeń wolności akademickiej w Polsce. W przygotowanym przez naszych ekspertów raporcie przypomnieliśmy też między innymi o sprawie dr. Tomasza Terlikowskiego, który stracił możliwość prowadzenia wykładów z bioetyki po publicznym ataku feministycznej działaczki Wandy Nowickiej, sprawie prof. Aleksandra Nalaskowskiego, czy odwoływaniu wykładów i spotkań z amerykańską obrończynią życia Rebeccą Kiessling, która wcześniej wygłaszała odczyty na najlepszych uczelniach świata, w tym Stanford czy Massachusetts Institute of Technology.

Skala ideologicznej cenzury debaty akademickiej jest tak duża, że nie wystarczy reprezentowanie jej ofiar w postępowaniach dyscyplinarnych czy procesach sądowych. Dlatego też zdecydowaliśmy o założeniu uczelni, która zawsze będzie otwarta na prawdziwą debatę, wymianę myśli i poszukiwanie prawdy. Stanie się ona przestrzenią, w której bez groźby represji będzie można rozwijać żywą myśl chrześcijańską i dziedzictwo klasyczne, które są nie tylko przeszłością, ale także przyszłością Europy.

Wiemy jak kształcić profesjonalnych prawników

Wolność prowadzenia poważnych badań naukowych nie będzie oczywiście jedyną cechą wyróżniającą Collegium Intermarium na tle innych szkół wyższych w Polsce. Nasza uczelnia będzie przede wszystkim wyposażała studentów w praktyczne umiejętności przygotowując ich lepiej do późniejszej pracy zawodowej niż większość dzisiejszych uniwersytetów. W badaniu CBOS z 2017 roku tylko 24% studentów stwierdziło, że ich uczelnia dobrze przygotowuje do wejścia na rynek pracy.

W Collegium Intermarium szczególny nacisk zostanie więc położony na interdyscyplinarny i praktyczny charakter studiów. W proces dydaktyczny zostaną włączeni uznani adwokaci i radcowie prawni, orzekający i pozostający w stanie spoczynku sędziowie (w tym także sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego), mający perspektywę akademicką parlamentarzyści i urzędnicy, liderzy lokalnych i zagranicznych think tanków oraz menedżerowie spółek giełdowych. Studenci prawa poznają także podstawy filozofii, myśli społecznej, retoryki, erystyki i ekonomii. Uczelnia będzie ściśle współpracować z przedsiębiorcami, renomowanymi kancelariami prawnymi i organizacjami pozarządowymi. Wzorem najlepszych amerykańskich uniwersytetów, przy uczelni powstanie think tank Collegium Intermarium, w ramach którego studenci będą mieli możliwość przygotowywania ekspertyz i analiz we współpracy z doświadczonymi prawnikami i praktykami biznesu oraz realizowania własnych projektów edukacyjnych i badawczych.

Flagowym kierunkiem kształcenia będą magisterskie studia prawnicze. Na naszej uczelni będzie także można ukończyć jedyne w Europie Środkowej międzynarodowe studia podyplomowe LL.M. w języku angielskim poświęcone problematyce praw człowieka.

Oprócz tego Collegium Intermarium będzie prowadzić też podyplomowe studia na kierunkach nie mających swoich odpowiedników na innych polskich szkołach wyższych. To między innymi zarządzanie organizacjami pozarządowymi, polityka rodzinna w samorządzie, nowoczesne metody dowodowe, czy program studiów z zakresu retoryki i kultury adresowany do uczestników życia publicznego.

Założeniem projektu jest stworzenie w najbliższych latach klasycznego uniwersytetu, na którym dostępne będą nie tylko programy z obszaru prawa i zarządzania, ale też z zakresu klasycznej pedagogiki ze specjalizacją w zakresie edukacji domowej czy klasycznej architektury.

Istotnym elementem wyróżniającym Collegium Intermarium będzie powszechnie przyjęty system tutoringu, w ramach którego każdemu rozpoczynającemu edukację studentowi przydzielony zostanie tutor, będący dla niego swoistym mentorem, który na zasadzie relacji „mistrz-uczeń” przeprowadzi go przez proces kształcenia i będzie nadzorował przygotowanie przez niego prac semestralnych. Dobór tutorów będzie odbywał się w sposób zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb i zainteresowań studenta. Do podjęcia obowiązków tutora będą zapraszane także osoby niezwiązane formalnie z uczelnią – w tym doświadczeni adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, mediatorzy, menadżerowie, liderzy społeczni oraz polscy i zagraniczni naukowcy.

Choć z systemem tutoringu można się dziś spotkać także na innych uczelniach w Polsce, to znakiem rozpoznawczym i źródłem elitarnego charakteru Collegium Intermarium będzie to, że na naszej uczelni nie będzie to jedynie przywilej dla najlepszych, ale powszechna zasada kształcenia każdego studenta. Tutor będzie mógł objąć opieką nie więcej niż troje studentów.

Wzorem czołowych uniwersytetów brytyjskich i amerykańskich, studenci Collegium Intermarium będą mogli skorzystać także z szerokiego programu stypendialnego, dzięki któremu najwybitniejsi z nich zostaną zwolnieni z jakichkolwiek opłat związanych za edukacją.

Wykształcimy elity państw Międzymorza

Collegium Intermarium jest z definicji uczelnią międzynarodową. Ma to wyraz zarówno w doborze kadry naukowej, jak i programie studiów.

Absolwenci CI uzyskają nie tylko teoretyczną wiedzę na temat procesów tworzenia i stosowania prawa na poziomie międzynarodowym, ale także kontakt z praktyką działania organów Unii Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych – w czym pomoże im program międzynarodowych staży. Obok uczestników konferencji inauguracyjnej, zajęcia dla studentów poprowadzą między innymi rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie Andras Lanczi, prof. Angela Gandra pełniąca obecnie funkcję wiceministra w rządzie Brazylii, francuski teoretyk prawa Gregor Puppinck, chorwacki myśliciel i parlamentarzysta Stephen Bartulica, a także wielu świetnych praktyków, w tym byłych i urzędujących sędziów międzynarodowych instytucji sądowniczych z Europy, Ameryki i Afryki.

Uczelnia podejmie ścisłą współpracę z przedsiębiorcami, administracją publiczną i think tankami z innych krajów obszaru Międzymorza. W ramach sieci współpracy organizowane będą szkoły letnie, staże, a przede wszystkim – wspólne projekty badawcze dotyczące wyzwań stojących przed regionem.

Collegium Intermarium ma się stać kuźnią elit dla wszystkich państw Europy Środkowej, która pilnie potrzebuje dziś kadr gotowych do obrony naszych wspólnych wartości na forum międzynarodowym. Zbudowanie ośrodka kształtowania elit Europy Środkowej pozwoli nam na to, by stać się równorzędnym partnerem dla państw Europy Zachodniej, która odchodzi dziś od pierwotnej wizji Unii Europejskiej jako wspólnoty wolnych i suwerennych państw szanujących swoją odmienność.

Aby to było możliwe potrzebna jest jednak długa, organiczna praca polegająca na poszerzaniu sieci współpracy w ramach całego regionu, o co od wielu miesięcy zabiegamy prowadząc Instytut Ordo Iuris. Wystarczy wspomnieć tu o zorganizowanej w ubiegłym tygodniu międzynarodowej konferencji poparcia dla Deklaracji Konsensusu Genewskiego, w której udział wzięli parlamentarzyści z Polski, Słowacji, Rumunii i Chorwacji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z Rumunii, Węgier, Bułgarii i Słowacji, a także przedstawiciele rządów Słowacji i Brazylii oraz przedstawicielka administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa Valerie Huber.

Wspólnie możemy dokonać przełomu

Teraz przyszedł czas na otwarcie uczelni, której inauguracja będzie naturalnym rozwinięciem wieloletnich działań podejmowanych przez ekspertów Ordo Iuris w celu budowania międzynarodowych koalicji oraz kształcenia młodych ludzi w ramach Akademii Ordo Iuris.

Nie mam wątpliwości, że stworzenie ośrodka formacji elit prawniczych i politycznych może realnie wpłynąć na przyszłość regionu zamieszkiwanego przez blisko 200 milionów ludzi.

Dlatego już 28 maja w Warszawie odbędzie się konferencja inaugurująca powstanie Collegium Intermarium, w której wezmą udział wybitni przedstawicieli świata akademickiego, działacze społeczni i politycy. Obok przedstawicieli polskich władz będą w niej uczestniczyć między innymi węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga, zasiadająca w brytyjskiej Izbie Lordów Lady Caroline Cox, były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, prezes węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego Tamas Sulyok, wieloletni sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Francisco Javier Borrego Borrego, doradczyni Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Lupis Frankopan czy francuska filozof prawa prof. Chantal Delsol z Uniwersytetu Marne-la-Vallée w Paryżu. (...)

adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris






Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.