Fałszywa pandemia? cz. 44 - Rząd RP a firma AstraZeneca - aktualizacja!
data:16 marca 2021     Redaktor: Redakcja

Z ostatniej chwili: rozszerzenie obostrzeń na cały kraj od 20 marca do 9 kwietnia - ogłosiło MN 17 marca.

Poniższe kalendarium uzmysławia związek rozmów z Davos, powstania Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) oraz uporczywego wpierania Polakom szczepionki AstraZeneca przez MZ i powiązanych z MZ "ekspertów".
Ponadto aktualizacja:
Czy to Niepożądany Odczyn Poszczepienny? Rozmowa z Agatą Klimkiewicz nauczycielką z Gdańska -https://www.facebook.com/telewizjaleszno/videos/3697199570366254/?sfnsn=scwspwa
oraz Maciej Pawlicki zapowiada złożenie do prokuratury zawiadomienia w sprawie konfliktu interesów dotyczącego promowania preparatu AstraZeneca przez rządowego eksperta, który pobierał wynagrodzenie od tego koncernu.- por. pkt.6 poniżej

1.
23.01.2020 - www.forbes.pl
AstraZeneca zainwestuje w Polsce 1,5 mld złotych w badania i rozwój w ciągu najbliższych pięciu lat. Zatrudni też kilkaset nowych pracowników. Decyzja została ogłoszona w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos i potwierdzona dzień później w Warszawie. Zlokalizowany w stolicy Polski oddział brytyjsko-szwedzkiego koncernu zyskuje coraz większe znaczenie w strukturach firmy. To także w Warszawie funkcjonuje jedno z sześciu światowych centrów badawczo-rozwojowych, a tutejszy zespół wspiera działania w 43 krajach świata
 
2.
10.09.2020 - swiatlekarza.pl
Innowacyjna firma biofarmaceutyczna umacnia swoją obecność na polskim rynku – decyzją Minister Rozwoju Astra Zeneca otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Astra Zeneca, jako pierwsza globalna firma biofarmaceutyczna w Polsce, dołączyła do grona kilkudziesięciu przedsiębiorstw ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jest to przypieczętowanie dotychczasowego wkładu firmy w sektor R&D w Polsce i rozwój działalności B+R Astra Zeneca w Polsce.
– Niezwykle cieszy mnie kontynuowanie współpracy z Astra Zeneca – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. – Zaangażowanie firmy w Polsce świadczy o tym, że nasze działania mające na celu przyciągnięcie inwestycji są skuteczne. Właśnie takich inicjatyw potrzebuje polska gospodarka. Grono przedsiębiorstw, które współpracują z polskim rządem i otrzymały status Centrum Badawczo-Rozwojowego stopniowo się powiększa, co stanowi bardzo pozytywny trend. Mam nadzieję, że inne firmy pójdą śladem Astra Zeneca – podkreśla Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
 
Polski rynek jest kluczowy dla Astra Zeneca w obszarze R&D. Ubieganie się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego było dla firmy naturalnym następstwem dotychczasowych działań, w tym rozmów prowadzonych między prezesem Leifem Johanssonem, a premierem Mateuszem Morawieckim w styczniu br. w Davos, oraz funkcjonującym od lat w Warszawie Globalnym Centrum Operacyjnym Badań Klinicznych odpowiedzialnym za organizację i prowadzenie badań klinicznych nad nowymi cząsteczkami i lekami. Obszary terapeutyczne, w których prowadzone są badania kliniczne obejmują m.in. onkologię, choroby kardiologiczne i metaboliczne czy też choroby układu oddechowego.
 
– Chcemy jeszcze bardziej związać się z polskim ekosystemem innowacji i uczestniczyć, wraz z innymi partnerami i stroną publiczną w tworzeniu wartości dodanej dla Polski i polskiej gospodarki w tym obszarze – mówi Alina Pszczółkowska, wiceprezes zarządu Astra Zeneca Pharma Poland. – Jesteśmy przekonani, że status Centrum Badawczo-Rozwojowego wesprze nasze działania i pozwoli osiągnąć znakomite rezultaty przede wszystkim z perspektywy pacjentów. Przyznawany przez ministra właściwego w sprawach gospodarki status Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi narzędzie wsparcia dla przedsiębiorstw specjalizujących się w B+R w konkretnych obszarach np. farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych czy sektor informatyczno-inżynierski. Wspólnym mianownikiem tych przedsiębiorstw jest sprzedaż wyników własnych prac B+R do gospodarki. Obecnie w Polsce status Centrum Badawczo-Rozwojowego otrzymało niespełna pięćdziesiąt podmiotów.
 
3.
13.11.2020
http://solidarni2010.pl/40161-falszywa-pandemia---cz-16---powolano-zespol-ds-warsaw-health-innovation-hub-whih.html
W piątek (13 listopada br.) odbyło się spotkanie w formie wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli polskiego rządu z firmą AstraZeneca - Powołano zespół roboczy ds. Warsaw Health Innovation Hub [inaczej: zespół roboczy ds. Polskiej Doliny Medycznej].

Powołano zespół roboczy ds. Warsaw Health Innovation Hub, w którego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Zdrowia, AstraZeneca Pharma Poland, a także Agencji Badań Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia.

„Powstanie Warsaw Health Innovation Hub jest unikalną, wielopodmiotową platformą pragmatycznie wykorzystującą rozwiązania informatyczne i polityczne do pomocy pacjentom i poprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Powstanie HUBu jest dla mnie dopiero początkiem ważnej inicjatywy, Polskiej Doliny Medycznej. Współpraca instytucji rządowych z prywatnym sektorem bio-tech pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój biotechnologii w naszym kraju, maksymalizując wykorzystanie zasobów i prowadzenie najbardziej innowacyjnych projektów” – wyjaśnia cytowany w komunikacie prezes Agencji Badań Medycznych (ABM) dr n. med. Radosław Sierpiński.

Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) to projekt AstraZeneca, prowadzony we współpracy z ABM, której ideą jest ścisłe partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie


4.
15.03.2021 - politykazdrowotna.com

Niemcy zawiesiły stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca w związku z doniesieniami o poważnych zakrzepach krwi wśród osób świeżo zaszczepionych preparatem.

Niemiecki resort zdrowia wstrzymując szczepienia tym preparatem przywołał zalecenia Instytutu Paula Ehrlicha, który nadzoruje bezpieczeństwo szczepionek w tym kraju.

Niemcy tym samym dołączają do kilkunastu krajów, które wstrzymały stosowanie produktu wśród doniesień o poważnych zakrzepach krwi. Prócz Niemiec, podawanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca wstrzymały m.in.: Dania, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Włochy, Islandia, Bułgaria oraz Holandia.

Chociaż Europejska Agencja ds. Leków czy Światowa Organizacja Zdrowia próbowały uspokoić opinię publiczną co do bezpieczeństwa zastrzyku AstryZeneki, obawy rosną. Niektóre włoskie regiony zgłaszają wysoki odsetek odwołań ze szczepień, w przypadku których oferowana dawka to dawka szczepionki od AstraZeneca.

Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków w komunikacie wydanym w środę stwierdziła, że liczba zakrzepów zgłaszanych u osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca, nie była wyższa niż w populacji ogólnej.

AstraZeneca poinformowała w czwartek, że nie znalazła dowodów na zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich spośród 10 mln zaszczepionych osób.

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​szczepionka jest „doskonała” i że nie ustalono żadnego związku przyczynowego ze skrzepami krwi.

5.

16.03.2021 - gazetaprawna.pl

Od poniedziałku preparat AstryZeneki (AZ) ma być podawany 69-latkom. Szef KPRM przyznał wczoraj, że faktycznie pojawiają się informacje o rezygnacjach z jego przyjęcia. Dokładne statystyki będą jednak znane pod koniec tego tygodnia. Strach części pacjentów to pokłosie decyzji niektórych krajów (wczoraj dołączyły do nich Niemcy), które wstrzymały podawanie tej konkretnej szczepionki po doniesieniach, że może ona powodować zakrzepicę.[...]

W punktach szczepień nie kryją, że mają mnóstwo telefonów od zaniepokojonych pacjentów, którzy boją się tej szczepionki. – Najpierw pytają, czy mogą zamienić ją na preparat innej firmy. Kiedy mówimy, że nie, to pytają, czy jest to możliwe w innej placówce. Kiedy znów słyszą odmowną odpowiedź, mówią, że jeszcze się zastanowią lub wręcz od razu deklarują, że nie będą się szczepić. Mamy już kilka osób, które zupełnie zrezygnowały – słyszymy w Zakładzie Opieki Zdrowotnej X-MED z Bielska-Białej. [...]

Sceptycyzm w stosunku do preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu wywołały doniesienia z kilku krajów, jakoby przyczyniał się on u niektórych zaszczepionych do wystąpienia „epizodów zakrzepowo-zatorowych”. Do czasu wyjaśnienia tych incydentów podawanie szczepionki zostało całkiem wstrzymane m.in. w Danii, Irlandii i Norwegii (wczoraj do tego grona dołączyły Holandia, Niemcy, Włochy i Francja), a w niektórych krajach (np. w Austrii) przestano podawać dawki z konkretnych partii produkcyjnych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że kierując się wytycznymi EMA oraz analizując sytuację w Wielkiej Brytanii, nie ma podstaw do wstrzymywania szczepień AstrąZeneką w Polsce. Jak przekonuje, większość państw zrobiła to prewencyjnie. Analiza NOP pokazuje, że na 583 tys. podań preparatu AstryZeneki w Polsce odczyny niepożądane odnotowano tylko w 0,5 proc. przypadków. – Korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko przyjęcia – podkreśla Niedzielski.

6.

17.03.2021 r. - pch24.pl

Publicysta i reżyser Maciej Pawlicki zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia w sprawie konfliktu interesów dotyczącego promowania preparatu AstraZeneca przez rządowego eksperta, który pobierał wynagrodzenie od tego koncernu.

Rzecz dotyczy dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, krajowej konsultantki medycyny rodzinnej. Przekonywała ona na antenie telewizji TVN 24, że szczepionka AstryZeneki jest bezpieczna i zalecała szczepienie nią. Według pani konsultant, nie ma dowodów na związek preparatu z poważnymi problemami zdrowotnymi, które wystąpiły u niektórych osób krótko po przyjęciu specyfiku.

- Gdybym miała rekomendować to szczepienie dzisiaj, jak najbardziej rekomendowałabym, żeby się szczepić – mówiła dr Mastalerz-Migas.

We wtorek publicysta tygodnika „Sieci” Maciej Pawlicki napisał na Twitterze, iż cytowana ekspert wiosną zeszłego roku trafiła na listę płac koncernu… Astra Zeneca. Zapowiedział również, że poinformuje o tym konflikcie interesów wymiar sprawiedliwości.

„W sytuacji wstrzymania szczepień szczepionką AstraZeneca przez większość Europy, konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej zapewnia, że jest ona „bezpieczna” i namawia, by się nią szczepić, nie informując, że pobiera wynagrodzenie od jej producenta. Zgłaszam do prokuratury” – napisał dziennikarz, producent i

Read more: https://www.pch24.pl/krajowa-konsultant-medyczna-lobbystka-producenta-szczepionek--oceni-prokuratura,82728,i.html#ixzz6pNC74rQl

Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.