PEŁNA RELACJA I VIDEO: Uroczyste obchody 10. rocznicy powstania naszego Stowarzyszenia - 10.10.2020
data:04 października 2020     Redaktor: Redakcja

Uroczyste okolicznościowe obchody  X rocznicy powstania naszego Stowarzyszenia oraz premiera „Antologii Smoleńskiej II. 96 wierszy” wydanej przez Solidarnych 2010 z okazji 10. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej  - relacja video i galeria foto.
Przybyłym Drogim Gościom - Poetom, którzy ofiarowali swoje wiersze do Antologii i je zaprezentowali podczas uroczystości, Panu profesowi Andrzejowi Nowakowi za wystąpienie,  artystom - Janowi Pietrzakowi i Wojciechowi Popkiewiczowi - za zaprezentowane pieśni, i Dariuszowi Kowalskiemu - za poprowadzenie uroczystosci i recytację  wierszy,  Przyjaciołom i Członkom Stowarzyszenia z kilku oddziałow terenowych - Wrocławia, Łodzi, Krakowa i Warszawy - oraz wszystkim, którzy łączyli się z nami sercem i korespondencyjnie z kraju i zagranicy - składamy najserdeczniejsze podziękowania!
Byliśmy i bądźmy nadal razem!

10. ROCZNICA STOWARZYSZENIA SOLIDARNI 2010

Szanowni Państwo

Dziękuję za 10 lat Waszej obecności w gronie Solidarnych 2010. Jesteście Państwo bardzo potrzebni Polsce! Łączy nas bezkompromisowość w szukaniu prawdy i przekonanie, że solidarnym działaniem osiągniemy nasz cel.

Zabicie polskiej elity miało zniszczyć Państwo Polskie i utorować drogę Rosji sowieckiej do podboju Europy – chciał przypomnieć i przestrzec Lech Kaczyński 2010 roku w Katyniu. Nie zdążył, gdyż samolot z Prezydentem Polski i 95 osobami kluczowymi dla suwerenności Państwa Polskiego został rozerwany eksplozjami przed smoleńskim lotniskiem na rosyjskiej ziemi 10 kwietnia.

Zdradzeni przez aparat Państwa Polskiego - wtedy i dziś - wciąż krzyczą. Po dziesięciu latach nasze Państwo nie jest w stanie postawić przed sądem i skazać sprawców tej zbrodni, dokończyć badań ani opublikować pełnego i niepodważalnego raportu, na postawie którego zostałyby podjęte odpowiednie kroki prawne w Polsce i na arenie międzynarodowej. Każdy dzień zwłoki oddala możliwość skutecznego działania, w tym odsunięcia od stanowisk w wojsku i służbach osób, które zagrażają suwerenności Polski.

Zdolność powiedzenia prawdy o tym, kto zabił polskich oficerów w 1940 roku w Rosji Sowieckiej, Lech Kaczyński uważał za fundament naszej suwerenności. Bez prawdy o tym, kto zabił Prezydenta Polski i elitę naszego Państwa 70 lat później w Federacji Rosyjskiej - w dalszym ciągu jesteśmy pozbawieni tego fundamentu.

Jako Solidarni, z uporem walczący o skuteczne działanie struktur państwowych i o sprawiedliwość, wbrew szykanom doświadczanym także dziś, jesteście Państwo bardzo potrzebni. Wasza obecność, nieugiętość, gotowość do poświęcenia, a także umiejętność oceniania po owocach, a nie po pozorach, jest kluczowa i wierzę, że przybliża nas do prawdy.

Za to dogłębne zrozumienie, że ważą się sprawy fundamentalne dla naszej Ojczyzny, za Państwa szlachetność i odwagę, za Namiot wytrwale stojący na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, każde słowo poezji smoleńskiej, za każdy krok w Marszach Pamięci, za wszystkie działania podjęte w ciągu minionych dziesięciu lat – w imieniu całej wspólnoty Solidarnych 2010 – bardzo dziękuję.

W naszej solidarności jest siła!

Ewa Stankiewicz

Prezes Stowarzyszenia Solidarni 2010

Warszawa, 10 października 2020 roku

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAM I PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI X ROCZNICY STOWARZYSZENIA SOLIDARNI 2020

ORAZ PREMIERY ANTOLOGII SMOLEŃSKIEJ II. 96 WIERSZY

Prowadzenie – Dariusz Kowalski

Modlitwa poprowadzona przez przewodnika duchowego Solidarnych20120 – księdza Stanisława Małkowskiego.

Wręczenie Przybyłym  na powitanie tomów Antologii wraz z pamiątkowymi karnetami rocznicowymi na X rocznicę powstania Stowarzyszenia.

Powitanie przybyłych Solidarnych2010 w związku z 10.rocznicą powstania Stowarzyszenia – członków i założycieli Stowarzyszenia z całej Polski –  Oddziały Terytorialne Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Tychy, Śląsk … Stowarzyszenia powstałego w pół roku po zamachu smoleńskim 10 kwietnia 2010 , domagającego się prawdy o katastrofie i ukarania winnych – od pierwszego dnia aż do dzisiaj.

Solidarni  stawiają od niemal już 10 lat swój Namiot na Krakowskim Przedmieściu, zamiast usuniętego Krzyża … maszerują co miesiąc z modlitwą za Ojczyznę o ofiary zamachu już 126 razy,  dając świadectwo wierności swym postulatom, domagając się prawdy i sprawiedliwości, ukarania winnych śmierci Polskiego Prezydenta i 95 osób towarzyszących mu w tragicznym locie do Smoleńska na uroczyste obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Powitanie Gości Honorowych uroczystości:

- Rodzin smoleńskich

- Twórców „Antologii smoleńskiej II. 96 wierszy”  -  Poetów, którzy podarowali swoje wiersze, by uczcić Pamięć Ofiar Zamachu Smoleńskiego w 10. rocznicę narodowej tragedii

- Prof. Andrzeja Nowaka  –Kawalera Orderu Orła Białego  przyjaciela S2010 autora wstępu, do I tomu Antologii wydanego w V rocznice zamachu smoleńskiego i do II tomu Antologii, której premierę dzisiaj uroczyście obchodzimy

- Wszystkich zacnych Gości, którzy zechcieli wziąć osobisty udział w naszej uroczystości oraz tych wszystkich w kraju i poza jego granicami, którzy dzięki transmisji są z nami dzisiaj obecni duchem i sercem

I część – X rocznica Solidarnych2010

Wystąpienie Prezes Stowarzyszenia Ewy Stankiewicz - podsumowujące X lat istnienia Stowarzyszenia oraz wskazujące zadania na przyszłość ;  ogłoszenie listy członków założycieli Stowarzyszenia Solidarni 2010.

Przedpremierowy pokaz fragmentu filmu dokumentalnego o Smoleńsku w reż. Ewy Stankiewicz – pokaz autorski zwiastunu.

Podziękowanie Prezes w imieniu Stowarzyszenia z okazji X-lecia powstania Solidarnych2010 przez Zarząd Stowarzyszenia i obecnych przedstawicieli, na czele z odpowiedzialnymi za Namiot na Krakowskim Przedmieściu.

Wspomnienie o nieobecnych Solidarnych2010 oraz Tych, którzy odeszli – o  Basi Chojnackiej i Januszu Kani Kayanie.

Wypowiedź red. Elżbiety Królikowskiej-Avis.

 

II część – Premiera "Antologii Smoleńskiej II. 96 wierszy"

I tom Solidarni2010 wydali w V. rocznicę narodowej tragedii, II to Antologii Smoleńskiej. 96 wierszy w X. rocznicę, by uczcić pamięć ofiar zamachu smoleńskiego, obie Antologie wydane wysiłkiem organizacyjnym i finansowym Solidarnych 2010 i Przyjaciół, bez żadnych grantów, dofinansowań znikąd – chcąc uniknąć upokorzeń odmowy, z potrzeby serca i wierności przekonaniom,  odpowiadając dziełem przypomnienia  na pytanie ze wstępu prof. Andrzeja Nowaka „Pamiętać czy zapomnieć?”. Trudu redakcji podjęły się Hanna Dobrowolska, Alicja Jach-Lejkert i Natalia Tarczyńska, ale podstawą były darowane przez 44 Poetów wiersze – w tomie 96 wierszy, które również są dowodami pamięci … Swoje niezwykłe grafiki podarował artysta – prof. Wiesław Przyłuski, a wstępem opatrzył prof. Andrzej Nowak.

Wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka – autora  Wstępu do obu tomów Antologii Smoleńskiej

    Prof. Andrzeja Nowak - Kawaler Orderu Orła Białego, laureat wielu prestiżowych nagród i medali, a ostatnio pierwszej Nagrody im. Henryka Pobożnego, wybitny historyk, sowietolog, publicysta, nauczyciel akademicki, wykłada na całym świecie – od Harwardu po Uniwersytet Tokijski, wybitny polski pisarz i zaangażowany patriota, autor ponad 20 książek, w tym monumentalnej syntezy DZIEJE POLSKI, której 4 tomy już się ukazały, ale Solidarni 2010 w szczególności cenią sobie książkę Pana Profesora pt. ULEGŁOŚĆ czy NIEPODLEGŁOŚĆ im właśnie dedykowaną. Od 2011 roku prowadzi wolontaryjnie cykle wykładów, od 2012 - organizowane przez Solidarnych2010 m.in. Historia myśli politycznej, POLSKA-ROSJA: Geopolityka i trudne sąsiedztwo, W ramach projektu „Akademia polskości cykl: Węzły polskiej pamięci; cykl „Kryzysy polskiej wspólnoty, czy w bieżącym roku 2020 - cykl w 100-lecie urodzin „ Święty Jan Paweł II świadek i prorok polskiej historii”. , -  zaznaczmy, że zgromadziły one ponad milion widzów internetowych- za co w imieniu wszystkich słuchaczy składamy szczególne podziękowanie.

Wręczenie Panu Profesorowi grafiki Wiesława Przyłuskiego –  w podziękowaniu od Solidarnych 2010 za lata współpracy, wykładów, a w szczególności wsparcia dla wspólnej walki o prawdę i pamięć. Grafikę wręcza Ewa Stankiewicz i w zastępstwie nieobecnego Twórcy – Natalia Tarczyńska.

  Autor grafiki Wiesław Przyłuski -  dr habilitowany, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się grafiką warsztatową i rzeźbą, laureat nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka w 1997 roku za grafikę i rzeźbę, jest autorem blisko 40 wystaw indywidualnych i uczestnikiem około 20 wystaw zbiorowych, prace można oglądać m.in. w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach. Ważną częścią jego twórczości są wątki z Nowego Testamentu. Jego przejmujące grafiki uświetniają zarówno I jak i II tom Antologii Smoleńskiej.

Koncert Jana Pietrzaka – pieśni: Nielegalne Kwiaty oraz z I tomu Pieśń Dziesiątego kwietnia roku pamiętnego i podziękowanie Artyście.

  Jan Pietrzak – Drogi Pan Janek, kochany przez wszystkich, satyryk, aktor i piosenkarz, felietonista. Założyciel kabarety Hybrydy i Kabaretu pod Egidą. Twórca nieformalnego hymnu polskich patriotów ”Żeby Polska była Polską”.

Spośród 44 Autorów II tomu Antologii 12 Twórców - zaszczyciło nas swoją obecnością na dzisiejszej premierze, będziemy mieli okazję ich posłuchać i porozmawiać po uroczystości, pięknie im wszystkim dziękujemy – tym obecny, nieobecnym i tym, którzy odeszli na zawsze i już żadnego wiersza nie napiszą DZIĘKUJEMY za podarowane do Antologii wiersze, za ich świadectwo i stanie na straży pamięci ofiar zamachu smoleńskiego.

Prezentacje kolejnych utworów Poetów przybyłych na uroczystość

Na otwarcie Dariusz Kowalski czyta wiersz – nieobecnego z racji uroczystości srebrnego wesela -  Wojciecha Wencla.

  Wojciech Wencel z Gdańska - poeta, publicysta, historyk literatury, twórca Manifestu Solidarnych 2010, związany z Solidarnymi 2010 od 10 kwietnia 2010 i  od Pierwszego Namiotu na Krakowskim Przedmieściu, jego utwory znajdują się w I i w II tomie Antologii.

  Roman Misiewicz z Dębicy,  poeta, prozaik, publicysta, bloger, od roku 2011 prowadzi blogerskie śledztwo dotyczące Katastrofy Smoleńskiej na blogu dobre-nowiny.pl.

  Marta Berowska, poetka, autorka sztuk scenicznych oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

  Artur Chlewiński z Lublina,  poeta, tłumacz poezji  z języka niemieckiego.

Swoje wiersze podarowali do Antologii również poeci tworzący od 80-tych lat ubiegłego stulecia na emigracji, wspierający Solidarnych 2010 swoimi utworami – portal www.solidarni2010.pl – jak Joanna Mądroszkiewicz, poetka i genialna skrzypaczka mieszkająca w Austrii  - zmarła w 2014r., oraz Marek Baterowicz z Australii i Aleksander Rybczyński z Kanady.

Niezwykłe Kroniki Poetyckie Aleksandra Rybczyńskiego poety i publicysty z Toronto , twórcy portalu Magazyn Twórczy Polska-Canada; kroniki pisane są niemal codziennie od 2015r. , w II tomie Antologii znajduje się ich fragment: 10.04 i 9.05.2017 i 2016-2017 – czyta Dariusz Kowalski.

  Izabella Smentek – poetka, znawczyni życia i nauczania Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorka misterium o Prymasie.

  Poeta emigracyjny z Australii – Marek Baterowicz poeta, krytyk literacki, romanista, tłumacz poezji, autor m.in kilku tytułów prozy oraz wielu tomików wierszy, publicysta. Dzięki Solidarnym 2010, którzy w 2017 roku wydali jego niezwykły dziennik stanu wojennego „Ziarno wschodzi w ranie” czytelnik w Polsce może poznać to dzieło. Jak pisze o tej książce przyjaciel Solidarnych 2010 – Marek Dyżewski „autor dał niezwykle poruszający obraz kulturowej i cywilizacyjnej nocy zafundowanej nam przez podległych Moskwie władców PRL. Tu prawda choć tak bolesna stała się pięknem. Tu proza stała się poezją.” Polecamy. Do II tomu Marek Baterowicz podarował m.in. Epitafium – pamięci Pawła Kulczaka  - czyta Dariusz Kowalski.

  dr Henryk Krzyżanowski z Poznania anglista, satyryk i poeta, twórca limeryków, czołowy działacz poznańskiej Solidarności, obecnie działa w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego.– do I tomu podarował wiersz – pieśń pt. „Prezydent idzie na Wawel – smutna piosenka” jako odpowiedź Andrzejowi Wajdzie i wszystkim, którzy sprzeciwiali się pochowaniu Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na Wawelu.

  Feliks Netz – nie napisze już żadnego wiersza, zmarł w 2015 roku, wybitny pisarz i poeta, autor słuchowisk radiowych był związany ze Śląskiem i śląskimi mediami. Twórca m.in. słuchowiska o wydarzeniach w kopalni Wujek w stanie wojennym. Jego wiersze do Antologii Smoleńskiej podarowała Solidarnym2010 wdowa – Pani Beata Netz, która nie mogła przyjechać, ale łączy się z nami duchem i sercem,  przez Internet. W Antologii zamieszczone zostały następujące wiersze Feliksa Netza „Śniła im się Polska oraz „Ćwiczenia aksjologiczne” – czyta Dariusz Kowalski .

  dr Justyna Chłap-Nowakowa z Krakowanauczyciel akademicki, historyk literatury,  poetka. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. i tradycjami kultury polskiej. Wydała kilka tomów poezji dla dorosłych i dla dzieci. Twórczyni pomnikowego dzieła - antologii obejmującej całokształt polskiej poezji patriotycznej w dwu częściach : Jeszcze Polska... Klasyka polskiej poezji patriotycznej (wyd. 2015), …„Nie zginęła”. Antologia współczesnej polskiej poezji patriotycznej, (wyd. 2019). Z obszernymi biogramami i przypisami , które stanowią kompendium wiedzy o poezji polskiej.

  dr Bohdan Urbankowski - poeta, eseista, filozof, autor ponad 50 książek, między innymi monografii Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Karola Wojtyły i Józefa Piłsudskiego; przewodniczący Rady Programowej Związku Piłsudczyków . Ostatnią publikacją książkową Twórcy jest zbiór esejów: pt. Gniazdo polskie Wspólna pamięć narodu, dotyczących wielkich polskich osiągnięć w dziedzinie sztuki i historii myśli i wkładu Polaków w rozwój cywilizacji łacińskiej, której lekturę – jak i innych książek Twórcy – serdecznie polecamy.

KONCERT  Wojciecha Rohatyna Popkiewicza

  Wojciech Rohatyn Popkiewicz Solidarnych2010 z Wrocławia, magister prawa, doktor socjologii kultury, pisze prozą i wierszem, ze swych podróży po całym świecie nakręcił kilkaset filmów dla telewizji polskiej, pisze i  komponuje i śpiewa, wydał dwie książki – jedna smoleńska, a druga muzyczna … kocha Chopina (wychował się na nutach naszego największego kompozytora, którego pięknie grała Jego mama), autor tekstów do muzyki Chopina (na tej kanwie powstał musical, ale nie ma kto go wystawić!), autor wierszy – pieśni w I i II tomie Antologii oraz autor hymnu Solidarnych 2010 – Wojciech Popkiewicz z Wrocławia, gdzie wczoraj również odbyła się premiera II tomu Antologii Smoleńskiej z osobistym udziałem poetów Jana Owczarka z Jeleniej Góry i Sławomira Matusza, który jest z nami i dzisiaj.

  Sławomir Matusz z Sosnowca, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, prezes Fundacji im. Jana Kochanowskiego;  wczoraj we Wrocławiu przedstawił swój poemat „96 krzeseł i róż” .

  Dorota Pieńkowska, poetka,  Kustosz Muzeum Literatury, twórczyni wielu wybitnych wystaw, jak „Zbigniew Herbert. Epilog burzy”, „Sztuka i Naród”, czy Władysław Sebyła. Nokturn †1940 .Zarządza Pracownią Foniczną, tworząc od lat bezcenne archiwum  rozmów z pisarzami i autorskich nagrań poezji. – wiersz prezentuje Dariusz Kowalski.

  Tomasz Bieszczad z Łodzi,  poeta, dziennikarz, aktor, reżyser, publicysta. Jest autorem tekstów satyrycznych i współtwórcą programów Kabaretu „Pętla Ósemki”, realizator wielu patriotycznych widowisk teatralnych i estradowych, jak m.in. , „Smoleńskie requiem”.

Swoje wiersze podarowali Solidarnym 2010 również m.in. poeci DUCHOWNI - Ojciec Mateusz Stachowski  - wiersz „Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu w lasach smoleńskich” i Ks. Jerzy Szymik – wiersz „Żona odbiera Thomasa na lotnisku w Duseldorfie” – obaj w dniu dzisiejszy pracują nad stanem ducha i wiary Polaków – prowadzą rekolekcje i nie mogli przyjechać na naszą uroczystość – wiersze czyta Dariusz Kowalski.

Podziękowanie Poetom kwiatami - Prezes Stowarzyszenia Ewa Stankiewicz i Natalia Tarczyńska.

Odczytanie Uchwały 1/2020 Walnego Zgromadzenia Solidarnych2010 oraz wręczenie jej uczestnikom, jako przesłania członków Stowarzyszenia:                                      

Uchwała Nr 1/2020 Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Solidarni 2010

Warszawa, 09-10 września 2020 r.

 

Stowarzyszenie Solidarni 2010 wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że po pięciu latach sprawowania pełnej władzy w Rzeczpospolitej Polskiej przez partię Prawo i  Sprawiedliwość oraz wywodzącego się z tego samego obozu politycznego Prezydenta RP,  po dziesięciu i pół roku od Katastrofy Smoleńskiej, nie opublikowano pełnego Raportu Końcowego z wyników badań Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, nie zostały zakończone i upublicznione prace Prokuratury, a Państwo Polskie w wyniku prowadzonego śledztwa nie postawiło zarzutów karnych osobom odpowiedzialnym za śmierć Prezydenta RP i 95 osób.

Oburza nas fakt, że część badań Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego została zaniechana na ostatnim etapie ich prowadzenia, przewodniczący podkomisji arbitralnie wydał zakaz przesłuchiwania świadków,  a relacje z podmiotami międzynarodowymi prowadzącymi badania we współpracy z podkomisją zostały zerwane lub znacząco nadszarpnięte.

Z publicznych wypowiedzi organizatorów i uczestników czterech naukowych Konferencji Smoleńskich [2012-2015], zaangażowanych także w późniejsze prace Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, wynika, że niezwykle ważne odkrycia członków podkomisji zostały dokonane w większości z ich własnej inicjatywy, niejednokrotnie wbrew przeszkodom wynikającym ze złego zarządzania pracami zespołu. Publicznie osiągnięcia podkomisji niejednokrotnie były dezawuowane poprzez nieprofesjonalne, pełne nieścisłości lub błędów komunikaty do mediów. Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie opublikowany pełny Raport Końcowy.

Dotychczasowy sposób prowadzenia śledztwa coraz bardziej oddala od nas szansę na sprawiedliwe osądzenie winnych tragedii Smoleńskiej. Przykład państwa holenderskiego, które w 2020 roku po sześciu latach od katastrofy samolotu nad Ukrainą złożyło w Europejskim Trybunale Praw Człowieka pozew przeciwko Rosji – pokazuje, że możliwe są skuteczne działania w sprawach o podobnym charakterze.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wielorakich działań, które w praktyce blokują badania i śledztwo, a w efekcie uniemożliwiają naprawę Państwa i rozliczenie winnych zagrożenia jego bezpieczeństwu.

Wzywamy władze Państwa Polskiego do:

1. Podjęcia działań gwarantujących sfinalizowanie prac badawczych oraz sformułowanie kompetentnego Raportu Końcowego posiadającego moc prawną Państwa Polskiego - w ramach prawidłowo zarządzanej Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.

2. Wyegzekwowanie wysokiego poziomu Raportu Końcowego zgodnego z uznanymi standardami międzynarodowymi, który określać będzie wszystkie bezpośrednie i systemowe przyczyny tragedii, a także zawierać konkretne zalecenia działań zabezpieczających przed jej powtórzeniem się. Dotychczasowe doświadczenie każe obawiać się, że niepodważalne dowody na zaistnienie eksplozji w polskim samolocie na terenie Federacji Rosyjskiej mogą zostać zdezawuowane poprzez zmieszanie ich z nieuprawnionymi lub błędnymi ustaleniami.

3.  Podjęcia kroków prawnych przed polskim sądem oraz na arenie międzynarodowej w celu sprawiedliwego osądzenia sprawców największej tragedii narodowej Polski po II wojnie światowej.


Zakończenie spotkania i zaproszenie na dalszy ciąg obchodów 126. Miesiecznicy Smoleńskiej.

Realizacja nagrania z przebiegu uroczystości: Grzegorz Kutermankiewicz i Stanisław Zakrzewski

***

Wydarzenie patronatem objęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Dziękujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dalsze wydarzenia związane z Miesięcznicą Smoleńską i X-leciem Solidarnych2010:

18.30 – 22.00 - Namiot Solidarnych na Krakowskim Przedmieściu

19.00 – 20.00 -  Msza Święta  w Archikatedrze

20.15 – 21.30 - 126 Marsz Pamięci spod Katedry na Krakowskie Przedmieście pod Pałac Prezydencki, modlitwa i uroczysty Apel Poległych.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
Drodzy Solidarni,
 
w imieniu Stowarzyszenia Solidarni2010 zapraszam na uroczyste obchody X rocznicy powstania naszego Stowarzyszenia oraz premierę „Antologii Smoleńskiej II. 96 wierszy”, wydanej nakładem Solidarnych 2010 w X rocznicę narodowej tragedii, poświęconą pamięci Ofiar Zamachu Smoleńskiego.
Tragedia Smoleńska, jako największy w dziejach nowoczesnego świata dramat nagłej śmierci większości osób kluczowych dla funkcjonowania narodu i dla jego tożsamości, nadal czeka na prawdę, osądzenie winnych i nadal porusza serca Polaków. We wrześniu 2020 r. minęła 10. rocznica założenia naszego Stowarzyszenia. Solidarni2010 powstali, by ujawnić prawdę o Smoleńsku i doprowadzić do ukarania winnych. Ten cel nadal jest przed nami i nie spoczniemy, nim zostanie osiągnięty.
Zapraszam w sobotę, 10 października 2020 r. o godz. 15.00 na uroczystość:
„Smoleńsk. X lat walki o prawdę Solidarnych 2010”, która odbędzie się w sali Centrum Prasowego Foksal w Warszawie, ul. Foksal 3/5.
W programie - koncert, recytacje w wykonaniu autorów i artystów, a także przedpremierowy pokaz fragmentu filmu „Smoleńsk” zrealizowanego w 2020 r. w reżyserii Ewy Stankiewicz.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Mamy nadzieję, że spotkanie „Smoleńsk. X lat walki o prawdę Solidarnych 2010”, wraz z premierą Antologii, stanie się wielkim patriotycznym wydarzeniem, godnie upamiętniającym X rocznicę Katastrofy Smoleńskiej oraz naszej walki o jej wyjaśnienie.
Po zakończeniu spotkania w programie:
18.00 - 21.30 Namiot Solidarnych 2010 na Krakowskim Przedmieściu
19.00 - 20.00 Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie
20.15 - 21.30 126. Marsz Pamięci o Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej (spod Katedry pod Pałac Prezydencki) zakończony modlitwą i Apelem Poległych.
Zapraszam serdecznie Szanownych Państwa, przyjaciół zaangażowanych i wspierających od lat działania Solidarnych 2010 do udziału w tym wydarzeniu.
Uprzejmie proszę o potwierdzenie obecności (z uwagi na konieczne reżimy pandemiczne) na mejla: natalia.tarczynska@solidarni2010.pl
Ewa Stankiewicz
Prezes Stowarzyszenia Solidarni2010
 
Zobacz równiez:
Galeria do artykułu :
Zobacz więcej zdjęć ...

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.