201. urodziny Stanisława Moniuszki – świętujmy online!
data:03 maja 2020     Redaktor: Anna

5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. To również doskonała okazja do podsumowania Roku Moniuszki. Zapraszamy do świętowania urodzin twórcy polskiej opery narodowej w wirtualnej przestrzeni, dzięki bogatej ofercie online przygotowanej na tę specjalną okazję przez opery, filharmonie, orkiestry, teatry, a nawet galerie.

Teatr Wielki – Opera Narodowa
• 5 maja godz. 18.00 - pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik wybitnej śpiewaczki, laureatki wielu konkursów międzynarodowych z akompaniamentem Ewy Pobłockiej, laureatki Konkursu Chopinowskiego z 1985 roku. Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych TW-ON.
• 5 maja godz. 20.00 –specjalnie przygotowany koncert online z kościoła Św. Jana w Gdańsku, na program którego złożą się pieśni sakralne wykonane przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych. Przy organach Andrzej Szadejko kurator i pomysłodawca zeszłorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Moniuszko w kościołach Warszawy”.
• Muzyczno-kabaretowa Grupa Mocarta specjalnie na 201. Urodziny Kompozytora przygotowuje krótkie skecze.
• Muzyczna niespodzianka kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego – laureata Konkursu Moniuszkowskiego z 2016 roku.
• Mini-koncert Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wraz z Orkiestrą TW-ON pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment Halki – Po nieszporach przy niedzieli.
• Alfred Wiltos - muzyk Orkiestry TW-ON przedstawi dzieła kompozytora w nietypowej aranżacji na wiolonczelę.
• Zabawa w kalambury na Instagramie TW-ON w stories– do odgadnięcia będą ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie.
• Konkursy na FB: Zostań Moniuszką - dla najmłodszych i nieco starszych, Posmakuj Moniuszkę – oparty na książce „Moniuszko w kuchni” autorstwa Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa, która ukazała się na 200. Urodziny kompozytora, oraz krzyżówka o życiu kompozytora – za prawidłowe rozwiązania przewidziane są nagrody.
• Na platformie VOD TW-ON na dedykowanej temu wydarzeniu podstronie udostępnione zostaną najbardziej znane dzieła kompozytora, m.in. „Halka” (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opera „Flis” przygotowana przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wyjątkowy spektakl „Paria” w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu, a także spektakle „Mąż i żona” – z muzyką Stanisława Moniuszki (muzyka baletowa Na kwaterze) i „Przypowieść sarmacka do bajki” z muzyką Stanisława Moniuszki - obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.
• Aplikacja Operalnia: https://teatrwielki.pl/operalnia umożliwi poznanie tajniki pracy przy spektaklu Straszny dwór Davida Pountneya – będzie można obejrzeć co dzieje się przed i podczas samego przedstawienia za kulisami.
• Spacer z Moniuszką - na stronie www.moniuszko200.pl. Dzięki spacerownikowi można spojrzeć na Warszawę oczami twórcy oraz zwiedzić miejsca honorujące pamięć o nim.
• Gala otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki z udziałem laureatów wcześniejszych edycji Konkursu: Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszuli Kryger, Rafała Bartmińskiego Ewy Tracz, Agaty Schmidt, Konu Kima, Adama Palki, Łukasza Golińskiego, Olgi Busuioc, Joanny Zawartko.
• Koncerty Akademii Operowej: „Maraton moniuszkowski” oraz „Znasz-li ten kraj”. Nagrania będą udostępnione na vod TW-ON.
• Na profilu facebookowym TW-ON prezentowane będą najlepsze fragmenty pieśni i arii Stanisława Moniuszki zarejestrowane podczas Konkursów Wokalnych im. Stanisława Moniuszki i recitali w Salach Redutowych TW-ON.
• We współpracy z PWM Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprosi na atrakcje dla dzieci: animacje, które powstały na podstawie książki Tatulczyk Moniuszko autorstwa Katarzyny Huzar-Czub oraz filmy – tutoriale z zakulisowymi materiałami i nagraniami z prób i przygotowań, pokazujące pracę śpiewaka oraz pianisty z tekstem i muzyką. Wykonawcami pieśni Moniuszki są m.in. Tomasz Konieczny, Urszula Kryger, Ryszard Minkiewicz. Materiały te znajdą się na podstronie urodzin na VOD, podobnie jak przepiękny spektakl I Love Moniuszko.
                          Wydarzenia dostępne na stronach:
https://www.facebook.com/operanarodowa
https://www.instagram.com/operanarodowa/
http://vod.teatrwielki.pl/
https://teatrwielki.pl/
https://www.youtube.com/user/operanarodowa
https://www.facebook.com/akademiaoperowa
 
Filharmonia Narodowa
• 1 maja – filmowy montaż trzech pieśni Moniuszki w wykonaniu artystów Chóru Filharmonii Narodowej z komentarzem wykonawców.
• 2 maja – w godzinach porannych nagrana przez Dział Edukacji zapowiedź niedzielnych działań pod hasłem Niedziela z Moniuszką, wieczór koncertowy – retransmisja wykonania Litanii ostrobramskich w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, zarejestrowanego w ramach 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i akcji Filharmonii Narodowej Moniuszko na Moniuszki.
• 3 maja – połączenie obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i obchodów 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja:
- w godzinach przedpołudniowych: audycja Działu Edukacji o Moniuszce
- wieczorem: retransmisja fragmentów koncertu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Pawła Kapuły zarejestrowanego w ramach 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i akcji Filharmonii Narodowej Moniuszko na Moniuszki.
• 4 maja – w godzinach południowych: Film z cyklu Filharmonia domowa… z humorem dotyczący Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybranych artystów Filharmonii Narodowej.
• 5 maja – w godzinach południowych: film z cyklu Filharmonia domowa… moja historia dotycząca Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybranych artystów Filharmonii Narodowej.
                    Wydarzenia dostępne na stronach:
www.filharmonia.pl
https://www.facebook.com/FilharmoniaNarodowaWarszawa
http://www.youtube.com/user/FilharmoniaNarodowa
https://twitter.com/WarsawPhil
 
Polska Opera Królewska
• 2 maja w godzinach południowych na profilu Facebook pojawi się zestaw dla młodych melomanów, a w nim krzyżówki, rebusy, łamigłówki, kolorowanki i wierszyki.
• 3 maja o godz. 19.00 na kanale Youtube Polskiej Opery Królewskiej – retransmisja spektaklu „Śpiewnik domowy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, którego premiera miała miejsce na deskach Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku.
• 5 maja o godz. 19.00. – koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej: Anety Łukaszewicz (mezzosopran) i Roberta Gierlacha (bas-baryton) z towarzyszenie fortepianu, na którym zagra Krzysztof Trzaskowski.
                                Wydarzenia dostępne na stronach:
https://operakrolewska.pl/
https://www.facebook.com/PolskaOperaKrolewska/
https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ
 
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
• Od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnianych zostanie 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii „Śpiewnik – nie tylko – domowy”. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość.
• Premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOX-u Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper – kolekcja zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
• 5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał – multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze.
• Na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną „Bajki Moniuszkowskie” (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz „Wieczorynki Moniuszkowskie” (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub „Tatulczyk Moniuszko” w interpretacji Tomasza Koniecznego).
                             Wydarzenia dostępne na stronach:
https://www.facebook.com/PWMEdition/?epa=SEARCH_BOX
https://www.youtube.com/user/PWMEdition/playlists
https://issuu.com/pwmedition
 
Instytut Muzyki i Tańca
• 1 maja godz. 10.00 – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie – premiera na kanale YouTube i FB (https://youtu.be/z49542iVWMk)
• 2 maja godz. 14.00 – na FB zostanie udostępniony link do aplikacji edukacyjnej zostań Moniuszką (http://www.moniuszko2019.org.pl/pl/2019/wydarzenia/-zostan-moniuszka-edukacyjna-aplikacja-mobilna-wersja-1-0-)
• 3 maja godz. 10.00 – reportaż „Moniuszko w Buenos Aires” zrealizowany przez Polsat News w reżyserii Małgorzaty Ziętkiewicz (https://www.facebook.com/WysokieC/videos/2439594299623716/?)
• 4 maja godz. 14.00 – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie – premiera na kanale YouTube i FB (https://youtu.be/lr0EnTVVj2c)
• 5 maja godz. 10.00 – relacja ze specjalnego recitalu Aleksandry Kurzak z okazji Roku Moniuszki 2019 (https://www.youtube.com/watch?v=7ms3wCJiIbs&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2YlwaxTiWwqOm5dG44R_LKieKnBhiiTDEFjIGjbQsXNFbAI7OjS3JW4-U)
 
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta
• 1 maja godz. 18.00 – opublikowany zostanie film „Halka/Haiti 18°48'05"N 72°23'01"W” –projekt Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera, którzy wraz z kuratorką Magdaleną Moskalewicz i zespołem w 2015 r. wyruszyli w podróż na Karaiby, by wystawić „Halkę” dla potomków polskich legionistów mieszkających na Haiti. „Halka/Haiti” proponuje widzom podróż w czasie i przestrzeni i jednocześnie stawia pytanie o to, czy dziewiętnastowieczna forma opery, i to opery narodowej, może zaoferować coś mieszkańcom innej półkuli, dzielącym z Polską tylko niewielki wspólny fragment historii sprzed ponad 200 lat.
• Wywiad z twórcami projektu "Halka/Haiti" –książka dostępna w mediatece Zachęty na stronie: www.zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/halka-haiti-ksiazka
• 4 maja – dwujęzyczny post o e-obchodach z książką "Halka/Haiti 18°48’05"N 72°23’01" W C.T. Jasper & Joanna Malinowska i linkiem do książki
            Wydarzenia dostępne na stronach:
https://www.facebook.com/zacheta/
https://www.youtube.com/channel/UCBKQ7ANt0roswLdjr7OBywg
 
Narodowe Forum Muzyki
• 4 maja godz. 19.00 – reportaż dokumentujący powstanie nagrania „Moniuszko inaczej śpiewany” z udziałem chórów projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska.
• 5 maja godz. 19.00 – transmisja internetowa spektaklu „Widma” Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego, pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka z udziałem aktorów, solistów Chóru NFM i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zarejestrowanego podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w 2017 roku.
       Wydarzenia dostępne na stronie:
https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467
 
Opera Wrocławska
• Program „75 lat Stanisława Moniuszki w Operze Wrocławskiej”
Wydarzenie dostępne na stronach:
https://www.facebook.com/operawroclawska /
https://www.youtube.com/channel/UClgViBSNYMAgHMdlBlIvW9A/featured
 
Teatr Wielki w Poznaniu
• 1-5 maja – Moniuszko codzienny, czyli ciekawostki i historie z Moniuszką w roli głównej (na profilu FB)
• 2 i 4 maja – Poczytaj o Moniuszce. Ciekawostki oraz materiały z książki „Moniuszko w kolorze" (na profilu FB)
• 4 maja – „Z Moniuszką wszystko nabiera koloru” - kolorowanka moniuszkowska do pobrania i wydrukowania (i oczywiście pokolorowania) w domu (na profilu FB i stronie www.)
• 5 maja – „Teatr życzy, czyli życzenia dla Moniuszki od całego zespołu” (na profilu FB i Instagramie)
• 5 maja – internetowa lekcja śpiewu z Grzegorzem Wierusem – o śpiewie i nie tylko ze Stanisławem Moniuszką w tle (na profilu FB)
• 5 maja – #tortdlamoniuszki - upiecz tort w domu i złóż Moniuszce życzenia. Zdjęciem!
• Oglądaj Moniuszkę online - streamingi online Parii i Halki dostępne na http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/paria i http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/halka-teatr-wielki-w-poznaniu/
Wydarzenia dostępne na stronach:
https://www.facebook.com/teatrwielkioperapoznan
https://www.instagram.com/operapoznan/
https://twitter.com/operapoznan
http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/halka-teatr-wielki-w-poznaniu/
http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/paria
 
Opera Nova w Bydgoszczy
• 5 maja godz. 20.20 TVP KULTURA – emisja opery „Halka”" Stanisława Moniuszki zrealizowanej w Operze Nova (https://www.facebook.com/events/635072520380071/)
 
 
Opera i Filharmonia Podlaska
• 2 maja godz. 19.00 – transmisja kantat „Milda” i „Nijoła” Stanisława Moniuszki: „Milda” – kantata mitologiczna litewska na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę (1848) słowa: Józef Ignacy Kraszewski; „Nijoła” – kantata na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę (1852) Libretto inspirowane „Witoloraudą” Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Wykonawcy: Łukasz Borowicz – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Wioletta Chodowicz (sopran) Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Szymon Kobyliński (bas), Robert Gierlach (baryton), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Ewa Wolak (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor).
• 4 maja godz. 19.00 – koncert pieśni Moniuszki.
• 5 maja godz. 19.00 – retransmisja koncertu „Mieć w miłości kraj ojczysty” z dnia 7.06.2019 r. W programie Stanisław Moniuszko - Kwartet smyczkowy F-dur, Msza a-moll, Msza łacińska Es-dur, Ojcze nasz 
Wydarzenia dostępne na stronie:
https://www.youtube.com/user/oifp
 
Teatr Muzyczny w Łodzi
• Prezentacja online nagrania ze spektaklu „Znasz-li ten kraj, spoko... to przecież Moniuszko!'” z atrakcyjnymi aranżacjami najbardziej znanych kompozycji Moniuszki (www.tmlodz.com)
 
Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina
• Prezentacja audio 4 aktów słuchowiska zrealizowanego na podstawie opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”:
 5 maja, godz. 17.00 – Akt I 22’
 6 maja, godz. 17.00 – Akt II 28’
 7 maja, godz. 17.00 – Akt III 25’
 8 maja, godz. 17.00 – Akt IV 24’
               Wydarzenia dostępne na stronach:
https://www.youtube.com/results?search_query=filharmonia+%C5%82%C3%B3dzka
https://www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/
 
Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie
• 3 maja godz. 18.00 – na antenie TVP Rzeszów emisja zarejestrowanego bez udziału publiczności koncertu z utworami Stanisława Moniuszki w wykonaniu sopranistki Iwony Sochy oraz zespołu kameralnego ARSO ENSEMBLE.
• od 4 maja – koncert dostępny w wersji online na stronie internetowej Filharmonii (www.filharmonia.rzeszow.pl)
 
Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusz Bairda
• 5 maja godz. 19.00 – recital wokalny Marzanny Rudnickiej (sopran), solistki Warszawskiej Opery Kameralnej przy akompaniamencie pianisty Ryszarda Zimnickiego zarejestrowany bez udziału publiczności (www.filharmoniazg.pl)
 
Filharmonia Kameralna w Łomży
• 5 maja godz. 18.30 – emisja koncertu w wykonaniu orkiestry Filharmonii „ Przyjaciele Moniuszki” zarejestrowanego bez udziału publiczności (www.filharmonia.lomza.pl)
 
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
• 3 maja – prezentacja nagrania „Mszy” Stanisława Moniuszki w aranżacji Agnieszki Duczmal, zarejestrowanego wspólnie z Chórem Kameralnym UAM w Poznaniu
                Wydarzenie dostępne na stronach:
www.amadeus.pl (w sekcji aktualności)
https://www.facebook.com/Amadeus-Chamber-Orchestra-of-Polish-Radio-251831954937896/
 
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
• 1 maja – premierowa emisja I Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
• 2 maja – premierowa emisja II Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
• 3 maja – premierowa emisja III Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki
• 4 maja – premierowa emisja IV Litanii Ostrobramskiej z płyty: Litanie Ostrobramskie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny nagranej z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
• 5 maja – premierowa emisja archiwalnego nagrania z 1986 r. „Mazura” ze Strasznego Dworu – w choreografii Elwiry Kamińskiej, w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu „Śląsk” oraz emisja nagrania współczesnego – fragmentów arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
             Wydarzenia dostępne na stronach:
www.zespolslask.pl
https://www.facebook.com/zespolslask/
 
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
• 1-5 maja – spotkania online z wokalistką Kasią Moś, która wykona pieśni Stanisława Moniuszki
      Wydarzenie dostępne na stronach:
https://www.centrumpaderewskiego.pl
https://www.facebook.com/centrum.paderewskiego
https://www.youtube.com/channel/UCyKon9g6J5xfh2R_UZgmRFQ
 
Teatr Polski we Wrocławiu
• 5 maja – prezentacja nagrania, w którym aktor Dariusz Bereski przypomni najpopularniejszą pieśń „Prząśniczka” ze zbioru „Śpiewniki domowe”, skomponowaną przez Moniuszkę do tekstu Jana Czeczota.
                 Wydarzenie dostępne na stronach:
www.teatrpolski.wroc.pl/aktualnosci
www.facebook.com/Teatr.Polski.we.Wroclawiu
https://www.instagram.com/teatrpolskiwroclaw/?hl=pl
 
Teatr im. Jaracza w Olsztynie
• Prezentacja fragmentu spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...” – przedstawienie składa się z pieśni ze „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki wg scenariusza i w reżyserii Barbary Dziekan, pod kierownictwem muzycznym Marka Błaszczyka. Twórcy spektaklu skupili się na ponadczasowości pieśni Moniuszki – zachowali ich poetyckość i umieścili je we współczesnym kontekście poprzez współcześnie brzmiące aranżacje - od bluesa, jazzu, rocka po funky i hip-hop (www.teatr.olsztyn.pl)
 
Źródło: gov.pl
Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.