Uwaga! V kolumna "autonomiczno-regionalna", czyli RAŚ i Śląska Partia Regionalna w natarciu
data:14 lipca 2018     Redaktor: Redakcja

Oto główny cel antypaństwowej demonstracji zorganizowanej [już po raz 12!] 14 lipca 2018 przez RAŚ pod nazwą Marsz Autonomii: "Naszym celem jest to, by żadna partia warszawska nie mogła rządzić regionem bez udziału regionalistów". Tak mówił  jeden z liderów Śląskiej Partii Regionalnej, Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ, w przeddzień tego marszu.
Przypominamy relację z protestu, wobec tej samej inicjatywy autonomistów w 2017r., zorganizowanego przez grupę polskich i śląskich  patriotów, z udziałem Solidarnych2010 Gliwice oraz inne inicjatywy w obronie polskiego Śląska [foto i art. powiązane].

"Liczba mandatów nie jest najważniejsza "- mówi o strategii RAŚ-u Gorzelik [video od 4 min.] Śląska Partia Regionalna to pomysł na uzyskanie takiej liczby mandatów, która umożliwi RAŚ-owcom stanie się "języczkiem u wagi" każdej lokalnej władzy.
W ostatnich dniach Śląska Partia Regionalna zaprezentowała liderów list do Sejmiku. To m.in. Jerzy Gorzelik, Henryk Mercik i prof. Małgorzata Myśliwiec.
 
Przyjrzyjmy się dochodzeniu RAŚ do obecnej strategii działania "ponad podziałami" zwolenników  uniezależnienia od centralnych władz państwowych, utożsamianych z Warszawą, zwanej niekiedy obraźliwie "Księstwem Warszawskim", czyli de facto zachowań antypaństwowych, zmierzających do odłączenia od Polski!
 
Przykładem faktycznych intencji może być zawartość elektronicznego wydania miesięcznika publikowanego na stronie RAŚ -  tuby promującej separatystyczne działania obliczone na uzyskanie pełnej autonomii przez Śląsk.
Poczytajmy poniższy materiał - najlepiej od końca - by dostrzec w pełni perfidny kierunek działania, narastającą agresję w mowie skierowaną przeciw "Warszawie", budowanie wrażenia twierdzy oblężonej i atakowanej z zewnątrz m.in. przez polskich narodowców, antykatolicyzm tego środowiska,  poszukiwanie sojuszników w kraju [ Kaszubi, ewangelicy, żydzi] i poza granicami [UE-Strasburg, międzynarodówki autonomistów].
 
[podkreślenia naszej redakcji w poniższym tekście]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
E-WYDANIE - Udostępniamy Państwu elektroniczne wydania Jaskółki Śląskiej w formacie PDF - za: autonomia.pl
 
Czerwiec/Lipiec 2018
 
W numerze:
• Ocalić od zapomnienia. Cmentarz żydowski we wrześniu będzie obchodzić swoje 150 -lecie, znajduje się w bardzo złym stanie. Niewielka społeczność żydowska nie jest sama w stanie doprowadzić do przywrócenia należytego wyglądu katowickiemu kirkutowi.
• Szyb Pułaski zagrożony! ŚPR zaapelowała do ministra kultury o zaangażowanie w zachowanie cennego architektonicznie kompleksu szybu Pułaski w Katowicach, który jest częścią likwidowanej kopalni „Wieczorek”.
Dołącz do ŚPR Rejestracja Śląskiej Partii Regionalnej otwarła możliwość aktywnego włączenia się mieszkańców regionu w budowę nowej formacji. Uruchomiona została elektroniczna rejestracja członków.
 
Kwiecień/Maj 2018
W numerze:
Śląska Partia Regionalna powalczy o region! Konwencją w Teatrze Śląskim czlonkowie założyciele Śląskiej Partii Regionalnej zapowiedzieli polityczny bój o region. Mercik: Mamy bardzo solidne fundamenty. Tym fundamentem dla Śląskiej Partii Regionalnej są dotychczasowe sukcesy śląskich regionalistów.
• Gdzie uciekli katalońscy politycy? Ścigani za rebelię katalońscy politycy rozpierzchli się bowiem po całej Europie wymuszając na państwach Unii opowiedzenie się po jednej ze stron w konflikcie Madryt-Barcelona.
• Śródmieście+ Drogi, nieefektywny i sprzeczny z zasadami rewitalizacji – rządowy program Mieszkanie+ nie rozwiąże problemu braku tanich mieszkań na wynajem. Dlatego Śląska Partia Regionalna proponuje inne rozwiązanie – program Śródmieście+.
 
 
Luty/Marzec 2018
 
W numerze:
• Powstanie Muzeum Hutnictwa Pomysłodawcą utworzenia muzeum, które przypomni o hutniczym dziedzictwie regionu, jest Henryk Mercik, wicemarszałek województwa śląskiego i lider Śląskiej Partii Regionalnej.
• Kolej dla Wielkich Hajduk Jak ożywić dzielnicę Chorzów Batory (Wielkie Hajduki)? Konkretnie jej część zlokalizowaną przy dworcu kolejowym?
• ŚPR pisze do premiera W grudniu został ogłoszony „Program dla Śląska”. Dobrze że jest, ale Śląska Partia Regionalna ma sporo zastrzeżeń i postulatów.
 
 
Styczeń 2018
 
W numerze:
• Śląska Partia Regionalna. Czego oczekujemy od ŚPR? NIe uciekać od pojęcia autonomii ale uciec od zaklętego kręgu kościelno-ambonowego, uważają eksperci.
• Śląski jazzman w USA. Współpracował z takimi gwiazdami jazzu jak Frank Sinatra, Bill Evans czy Biellie Holiday. W rodzinnym Raciborzu nie ma nawet swojej ulicy.
• Katowiczanie głosu nie mają. Na ostatniej sesji Rady Miasta przedstawiciele ugrupowania Prezydenta Marcina Krupy i PiS nie wyrazili zgody na zabranie głosu przez dwóch mieszkańców.
 
Grudzień 2017
 
W numerze:
• Marcin Melon w Jaskółce. Jedynostego listopada sześćdziesiōnt tysiyncy ôchyntoli drałowało naôbkoło Warszawy i fandzoliło, co ône chcōm Ponbōczka i biołyj Europy. Trocha żech je wylynkany, bo te boroki rzykali tyż ô to, coby jejich Ponbōczek, kej już zrobi porzōndek z gejami i Arabami, wziōn sie za nos, Ślōnzokōw.
• Szlak Rodów Przemysłowych - W województwie śląskim mamy wspaniały Szlak Zabytków Techniki. Chcemy jednak tworzyć wokół niego nowe projekty. Nie da się opowiadać naszej historii bez ludzi – magnatów przemysłowych – mówi Henryk Mercik.
Śląska Partia Regionalna. Obecnie odbywają się spotkania zespołów roboczych, które pracują nad programem. Do udziału zaprozono specjalistów, takich jak politolog dr hab. Małgorzata Myśliwiec, wybitna specjalistka od ustrojów państw Europy czy dr Tomasz Słupik.
 
Październik – listopad 2017
W numerze:
Radny wojewódzki RAŚ, członek Zarządu Województwa Śląskiego został wyróżniony „Śląskim Szmaragdem” przyznawanym przez śląskich ewangelików.
• Ephorinus - nowa nagroda. Nagrodę dla osób spoza Śląska, które podejmują trud poznania i przybliżenia innym historii i kultury Śląska wręcza Pro Loquela Silesiana.
• RAŚ apeluje do prezydenta Dudy: trzeba udokumentować i uapmiętnić prześladowania różnych grup narodowych i etnicznych w okresie Polski Ludowej.
 
Wrzesień 2017
W numerze:
• Wciągający reportaż z samego centrum Katalonii. Co wydarzyło się 1 października w Barcelonie?
• Czy zarząd RAŚ pójdzie siedzieć? Kto donosi na Ruch Autonomii Śląska
• Kopalnie jak piramidy. UNESCO w Tarnowskich Górach
• Życie śląską pieśniczką pisane. Najlepsza folkowa płyta roku 2017
 
 
Lipiec – sierpień 2017
W numerze:
• Ślaskie zjednoczenie ponad podziałami. Po raz pierwszy w czasie Marszu Autonomii ramię w ramię szli przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska i prezes Związku Górnośląskiego.
• Śląski poseł w niemieckim Bundestagu?
• Sukces korsykańskich regionalistów
 
 
Czerwiec 2017
W numerze:
• Powstaje Śląska Partia Regionalna. Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski łączą siły. Dwa największe górnośląskie stowarzyszenie ogłosiły powołanie Śląskiej Partii Regionalnej.
• Nowy Oberschlesien. Rozmowa z liderem piekarskiego zespołu Marcelem Różanką.
• Oprócz tego: konkurs i zaproszenia na spotkania i inne wydarzenia.
 
 
Maj 2017
W numerze:
• Szansa na przywrócenie autonomii. 3 maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum w sprawie zmian w Konstytucji RP. – Z perspektywy RAŚ to otwarcie debaty o przywrócenie autonomii województwa śląskiego zniesionej nielegalnym dekretem KRN z 6 maja 1945 roku – mówi przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik.
• Indrustriada 2017 w rytmie maszyny. Co w programie?
• Oprócz tego: konkurs i zaproszenia na spotkania i inne wydarzenia.
 
 
Kwiecień 2017
W numerze:
• Smutne media prawicy. PW Katowicach odbyło się Walne Zgromadzenie European Free Aliance. Zjechało ponad 200 przedstawicieli partii regionalnych z całej Europy. Wydarzenie to nie umknęło dziennikarzom „dobrej zmiany”.
• Czym zajmują się młodzi regionaliści w Europie? Na przełomie marca i kwietnia w Katowicach na Śląsk przyjechali reprezentanci młodzieżówki European Free Aliance z aż 26 regionów, co stanowi niekwestionowany rekord.
• Władza musi być blisko ludzi. – Pragnę służyć pomocą w bieżących sprawach, które są ważne dla mieszkańców Bytkowa i całego miasta – mówi Wojciech Matczak, nowy radny Siemianowic Śląskich wywodzący się z szeregów Ruchu Autonomii Śląska.
 
 
Marzec 2017
W numerze:
• Śląskość zdeptać. Publicyści zaangażowani po stronie polskiego nacjonalizmu nie przebierają w środkach. W walce przeciwko śląskim regionalistom sięgnęli po narzędzia rodem z goebbelsowskiej propagandy.
• 200 regionalistów z całej Europy przyjedzie do Katowic, gdzie odbędzie się Walne Zgromadzenie Wolnego Sojuszu Europejskiego
• Gdy mamy do czynienia z państwem prawa to autonomia dobrze funkcjonuje - przekonuje dr Tomasz Ćwienk
• Egzorcyzmy nad Ślązakami. Sześćdziesięcioletnia kobieta różańcem błogosławiła regionalistów na spotkaniu z Prezydentem RP
 
 
Luty 2017
W numerze:
• Centrala zamyka nasze szpitale. - Wprowadzenie tej ustawy w obecnym kształcie mogłoby spowodować pogorszenie dostępu do świadczeń medycznych – Andrzej Sośnierz.
• Śląsk dusi się smogiem. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia spośród 50 europejskich miast, w których w skali roku występuje największe zanieczyszczenie powietrza 14 leży na Śląsku.
• RAŚ przeciwko likwidacji szpitala w Murckach. – Winę za złą sytuację szpitala w Murckach ponosi miasto. Teraz uciekają od odpowiedzialności – mówią jasno radni Ruchu Autonomii Śląska./li>
• W baskijskiej Donostii (po kastylijsku San Sebastian) przedstawiciele 30 europejskich mniejszości narodowych i etnicznych podpisali „Protokół praw języków mniejszości”.
 
 
Styczeń 2017
W numerze:
• Marionetka w rękach rządu PiS. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, stara się jak może by tylko przypodobać się władzy w Warszawie. Zapowiedział m.in. walkę ze śląskim separatyzmem.
• Dobrzeń się nie poddaje. „Dobra zmiana” ogarnęła w listopadzie 2015 roku młode wilki opolskiej polityki. Dziwna komitywa opolskiego ratusza, przy poparciu lokalnych gwiazd Solidarnej Polski, Polski Razem, Nowoczesnej oraz renegatów Platformy, ogłosiła „zbawienny dla województwa” projekt Dużego Opola.
• Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota proponuje, by rok 2017 mijał pod hasłem „Rok Kaszubów wśród narodów słowiańskich”.
• Johann Hellmann, ojciec śląskich straży pożarnych
 
 
Grudzień 2016
W numerze:
Czy rząd zatrzyma Marsz Autonomii? PiS zmienia ustawę o zgromadzeniach publicznych. Nowa ustawa daje pierwszeństwo władzy, kościołowi i związkom wyznaniowym.
• Ślązacy jadą do Strasburga. Wniosek dotyczący niesprawiedliwego potraktowania sprawy przed polskimi sądami oczywiście uzupełnimy także pokazaniem tła, czyli obecnej sytuacji Ślązaków w Polsce, m.in. o odrzucenie obywatelskiego projektu uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.
• Kaszëbsczi geszeft, czyli plany Kaszubów na rok 2017.
• Mniejszego trudno dostrzec z (nie tylko teoretycznego) dystansu. Większy mniejszego łatwo przesłoni, upokorzy, zdeprecjonuje, wykluczy. Raz przyjęte kryterium skali już zawsze mniejszemu będzie odmawiać wartości.
 
 
Listopad 2016
W numerze:
• Głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 obywatelski projekt ustawodawczy uznający Ślązaków za mniejszość etniczną trafił do kosza.
• W Warszawie palą nasze flagi. Okazuje się, że w Polsce jest przyzwolenie na poniżanie tego, co Górnoślązaków, obywateli Rzeczpospolitej, symbolizuje.
• Narodowcy postanowili z troską pochylić się nad górnośląskimi sprawami. Z właściwymi sobie taktem i intelektualną klasą. Felieton Jerzego Gorzelika.
• Biografia autora pierwszej historii Śląska.
 
---------------------------------------------------
 
foto i video 2
Tomasz Piasecki, Solidarni 2010, 15.07.2017r., Gliwice
--------------------------------------------------
POLECAMY hasło  "Piąta kolumna"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%85ta_kolumna
 
oprac. HD


Materiał filmowy 1 :

Materiał filmowy 2 :

Zobacz równiez:

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.