Wołyń ReMisja 9-12 sierpnia 2018
data:24 czerwca 2018     Redaktor: Anna

Projekt Wołyń 2018 ReMisja jest kontynuacją działań na Ukrainie rozpoczętych w roku 2008 i kontynuowanych rokrocznie. Jego idea sprowadza się do wspólnej (międzypokoleniowej i międzynarodowej) akcji porządkowania polskich cmentarzy na Wołyniu i ukraińskich w Polsce.






,,Rozmowa między żywymi a zmarłymi jest warunkiem                                                                                                                                                    istnienia, warunkiem życia naszych Wielkich Duchów.                                                                                                          I jest warunkiem naszego istnienia”.
                                                J. M. Rymkiewicz

Kiedy w roku 2008 ruszaliśmy pierwszy raz na Wołyń nawet przez chwilę nie pomyślałem, że nie wrócimy już stamtąd nigdy. Że Wołyń zatrudni nas na Zawsze w służbie Przeszłości. W tym roku ruszamy ponownie. Po raz jedenasty!
Pierwszym cmentarzem na naszym szlaku pamięci od zawsze jest cmentarz w Ostrówkach. Położony urokliwie na piaszczystym wzniesieniu zapisał historię Polski kamiennymi inskrypcjami. Znajdziecie tu granitowe nagrobki i dębowe krzyże sprzed stu lat, pomniki ofiar wojny polsko-bolszewickiej i Września `39, zapadłe krypty i żeliwne pasyjki, groby zmarłych śmiercią naturalną mieszkańców Ostrówek i pobliskiej Woli Ostrowieckiej i masowy grób ofiar pewnego tragicznego dnia – 30 sierpnia 1943 roku – dnia, w którym Ukraińska Powstańcza Armia zamknęła księgę Historii tych wsi. Jednego dnia. Kilkanaście pokoleń, kilka wieków polskiej bytności na tym skrawku wołyńskiej ziemi zamordowanych za pomocą siekier, wideł i nienawiści.  ,,…Przeprowadziłem akcję we wsiach Wola Ostrowiecka, Ostrówki hołowniańskiego rejonu. Zniszczyłem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem…” raportował dowódca oddziału UPA. Jednego dnia.
,,Cmentarz jest takim miejscem, gdzie odległe dzieje w sposób bardzo wyraźny splatają się z teraźniejszością…” W gwarze stuosobowej gromady, pośród pracy, lub nawoływań na obiad i chaotycznie robionych zdjęć trudno to jeszcze zrozumieć. Trzeba ciszy i dialogu z kamieniem, lub ziemią… Autor cytowanych wcześniej słów, dr Leon Popek, nasz wołyński przewodnik od początku (obok śp. Anatola Sulika), zna tę prawdę najlepiej. Na początku lat 90-tych odnalazł ten cmentarz w archipelagu wołyńskich lasów. A potem zorganizował pierwszą ekshumację ofiar, mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej. Był rok 1992. W dole śmierci, pośród dziesiątków kości znalazł krzyżyk swojego dziadka, jednej z ofiar mordu dokonanego tamtego, sierpniowego dnia `43 roku. Dziś szczątki kilkuset ostrowieckich Polaków spoczywają w poświęconej ziemi. Cmentarz jest takim miejscem…

Głównymi organizatorami tegorocznego obozu na Wołyniu są lubelskie instytucje: Fundacja Niepodległości i Ochotnicze Hufce Pracy. W tym roku do organizatorów dołącza Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie oraz Stowarzyszenie Trzy kropki. Partnerami w projekcie są: Konsulat RP w Łucku, Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, parafia pw. Świętego Krzyża w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Solidarni 2010. Projekt jest realizowany dzięki środkom finansowym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.



Program obozu wakacyjnego / 9 – 24 sierpnia 2018
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

9 sierpnia (czwartek)  /  Lublin – Łuck – Tarnopol - Taurów
wyjazd na Wołyń; zakwaterowanie grup;
/ grupa wędrowna Taurów: szkoła podstawowa w Taurowie
/ grupa wędrowna Tarnopol: parafia p.w. Bożego Miłosierdzia w Tarnopolu


10 sierpnia (piątek)
/ grupa wędrowna Taurów: prace porządkowe na cmentarzu w Taurowie i w    
  Kozłowie
/ grupa wędrowna Tarnopol: prace na cmentarzu w Łozowej      

    
11 sierpnia (sobota)
/ grupa wędrowna Taurów: prace porządkowe na cmentarzu w Chodaczkowie  
  Wielkim
/ grupa wędrowna Tarnopol: prace na cmentarzu w Romanówce,  Romanowym  
  Siole i w Kujdańcach
      

12 sierpnia (niedziela)  –  dzień wolny
/ obie grupy wędrowne realizują wspólnie program obozu; wycieczka  
  krajoznawcza do Zbaraża (przedpołudnie), zwiedzanie Tarnopola
  (popołudnie); lenie, zmęczeni, starcy oraz dzieci pod opieką dorosłej kadry  
  mogą zostać na terenie obozu


13 sierpnia (poniedziałek)
/ grupa wędrowna Taurów: prace porządkowe na cmentarzu w Zabojkach,  
  Draganówce  i Horodyszczach
/ grupa wędrowna Tarnopol: prace na cmentarzu w Tarnopolu i w  
  Szlachtyńcach     
  


14 sierpnia (wtorek)
/ grupa wędrowna Taurów: prace porządkowe na cmentarzu w Strusiowie i w  
  Berezowicy Dużej
/ grupa wędrowna Tarnopol: prace na cmentarzu w Płotyczy     

15 sierpnia (środa)  –  dzień wolny / Taurów – Tarnopol – Krzemieniec – Wiśniowiec Stary
Święto państwowe (Święto Wojska Polskiego) i kościelne (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
Obie grupy po śniadaniu przejeżdżają na teren nowej kwatery głównej w Krzemieńcu (Hotel Edem). W Wiśniowcu Starym zostanie zakwaterowana wydzielona grupa wędrowna. W programie tego dnia (popołudniu); zwiedzanie miasta, możliwość udziału we Mszy Świętej.


16 sierpnia (czwartek)                                    
/ grupa wędrowna Krzemieniec: prace porządkowe na cmentarzu w Szumsku
/ grupa wędrowna Wiśniowiec Stary: prace na cmentarzu w Wiśniowcu Starym  
  oraz w miejscu pamięci narodowej (studnia-masowa mogiła na terenie  
  prywatnej posesji w Wiśniowcu Starym)
    

17 sierpnia (piątek)
/ grupa wędrowna Krzemieniec: prace porządkowe na cmentarzu w Ostrogu    
/ grupa wędrowna Wiśniowiec: prace na cmentarzu w Wiśniowcu


18 sierpnia (sobota)
/ grupa wędrowna Krzemieniec: prace porządkowe na cmentarzu w Krzemieńcu  
/ grupa wędrowna Wiśniowiec: prace porządkowe na cmentarzu w Krzemieńcu


19 sierpnia (niedziela) / Krzemieniec – Wiśniowiec Stary – Dubno – Szkliń  
Przejazd grupy na teren nowej kwatery; Szkliń. W programie dnia przewidziano zwiedzanie Łucka (stolica województwa wołyńskiego) oraz zapalenie zniczy na cmentarzu w Dubnie (obie miejscowości znajdują się na trasie przejazdu z Krzemieńca do Szklinia).


20 sierpnia (poniedziałek) Szkliń – Rożyszcze
/ grupa wędrowna Szkliń: prace porządkowe na cmentarzu w Skurczach i w
  Nieświczu
/ grupa wędrowna Rożyszcze (wydzielenie grupy, która przeniesie się na  
kwaterę do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Rożyszczach); prace na  
cmentarzu w Rożyszczach

21 sierpnia (wtorek)
/ grupa wędrowna Szkliń: prace porządkowe na cmentarzu w Beresteczku
/ grupa wędrowna Rożyszcze: prace na cmentarzu w Hołobach


22 sierpnia (środa)
/ grupa wędrowna Szkliń: prace porządkowe na cmentarzu w Koniuchach i w
  Horochowie
/ grupa wędrowna Rożyszcze: prace na cmentarzu w Chobutach


23 sierpnia (czwartek)
/ grupa wędrowna Szkliń: prace porządkowe na cmentarzu w Nieświczu
/ grupa wędrowna Rożyszcze: prace na cmentarzu w Kiwercach  


24 sierpnia (piątek)  
Szkliń – Rożyszcze – Kowel – Dorohusk – Lublin                                        
Powrót do Polski. Po drodze, na trasie do Dorohuska uczestnicy obozu po raz ostatni podczas tegorocznego pobytu na Wołyniu zapalą znicze na polskich cmentarzach (Kowel, Rymacze, Luboml, Ostrówki).


Tłustym drukiem zaznaczono miejsca kwaterowania grup (Tarnopol – Taurów –  Krzemieniec – Wiśniowiec Stary – Szkliń – Rożyszcze). Startujemy 9 sierpnia o godz. 8.00 z placu przy świetlicy Środowiskowego Hufca Pracy  (ul. Łabędzia 15) w Lublinie. Dla śpiochów i nocnych marków istnieje możliwość nocowania w świetlicy.  Zbiórkę przed wyjazdem zaczynamy od godz. 6 00. Można zapomnieć sztućców, telefonu, śpiwora, namiotu, pieniędzy, bielizny, okularów, pamiętniczka – to wszystko będzie można pożyczyć od uczestników wyprawy lub dostać w obozowym kwatermistrzostwie. Za wyjątkiem paszportu!  

Pierwszymi kwaterami na tegorocznym szlaku będzie Tarnopol – Taurów. Stąd (podobnie jak z kolejnych kwater) będziemy codziennie wyruszać do położonych w pobliżu cmentarzy. W przypadku gdy w programie podano więcej niż jedną nazwę miejsca oznacza to podział grupy na sekcje i równoległą pracę na dwóch lub więcej cmentarzach. Skład osobowy grup może się zmieniać, udział uczestników w poszczególnych grupach jest dobrowolny. Grupy wędrowne będą pracować równolegle (razem i oddzielnie) realizując przydzielone zadania.

15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy – to święto państwowe i kościelne (dzień Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). W pozostałe dni wolne od pracy (niedziele) uczestnicy będą brać udział w zajęciach o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym.

Istnieje możliwość dołączenia do grupy w trakcie trwania obozu (codziennie kursują z Lublina autobusy do Kowla, Łucka, Krzemieńca i Tarnopola skąd możemy odbierać dojeżdżających uczestników) lub wcześniejszego wyjazdu z obozu (w tym przypadku odwozimy uczestników na dworzec autobusowy w miejscach kwaterowania grup lub do najbliższych miejscowości, skąd można dotrzeć do Lublina lub innych miejscowości docelowych w Polsce).

Powrót (24 sierpnia) do Lublina planowany jest na godz. 15 00. Część uczestników jest spoza Lublina i będzie musiała dostać się jeszcze do własnych domów. Chcąc ułatwić im dalszą podróż zobowiązani jesteśmy do umożliwienia im dotarcia na dworzec autobusowy lub kolejowy w Lublinie  w celu uzyskania połączeń komunikacyjnych z rodzinnymi miejscowościami.

Organizatorzy projektu Wołyń 2018. ReMisja zapewniają wszystkim uczestnikom obozu zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie na terenie Ukrainy oraz transport z Lublina na Wołyń i z powrotem w pojazdach opłaconych przez organizatorów (wynajęte autobusy lub busy). Organizatorzy nie zwracają kosztów przejazdu pojazdami prywatnymi lub środkami komunikacji międzynarodowej (autobusy kursowe, pociągi), którymi uczestnicy projektu docierają lub wyjeżdżają w trakcie trwania obozu.

Projekt Wołyń 2018. ReMisja jest kontynuacją działań na Ukrainie rozpoczętych w roku 2008 i kontynuowanych rokrocznie. Jego idea sprowadza się do wspólnej (międzypokoleniowej i międzynarodowej) akcji porządkowania polskich cmentarzy na Wołyniu i ukraińskich w Polsce. Sierpniowy obóz jest kulminacją działań projektowych. Poprzedza go cykl realizowanych zadań, których celem jest przygotowanie uczestników do udziału w obozie (rekrutacja, warsztaty filmowo-fotograficzne, rajd szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji po Lubelszczyźnie), natomiast po jego zakończeniu trwa kontynuacja działań związanych z ideą projektu (porządkowanie ukraińskich cmentarzy w Polsce, wydanie folderu poświęconego jednemu z wybranych cmentarzy, zbiórka zniczy na cmentarze kresowe oraz wystawa dokumentująca całość zrealizowanych zadań). W projekcie biorą udział Polacy i Ukraińcy.

Nie wiem czy Wołyń jest daleko czy blisko, nie wiem czy Wam się tam spodoba czy nie, nie wiem czy zechcecie wrócić później… ale wiem jedno; jeśli po latach ktoś Was zapyta; co robiłeś w sierpniu 2018 roku? To będziecie pamiętać. Dla tych którzy zostaną w domach sierpień `18 będzie za kilka lat białą plamą, której nie wywoła wspomnienie ukryte gdzieś w trzewiach ludzkiej duszy, uśmiech lub wzruszenie, którego nie da się zamknąć w klatce cyfrowego kadru.

To już jedenasta nasza wyprawa na Wołyń. Przez te lata nawiązaliśmy serdeczne kontakty z lokalnymi władzami ukraińskimi i mieszkańcami odwiedzanych przez nas miejsc. Obóz ma charakter surwiwalowy, edukacyjny i integracyjny. Ale tak naprawdę w tej sztafecie pokoleniowej liczy się ten uścisk ręki, jaki wymieniamy z wielkimi duchami naszej przeszłości.


Kontakt do koordynatora projektu: Jacek Bury, tel. 508 323 498, mail jackbary@vp.pl


Poniżej zamieszczamy kilka linków do informacji o naszych wołyńskich wyprawach i przedsięwzięciach realizowanych w poprzednich latach:
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/filmoteka/1407-wolyn-2015-recordatio-zakonczenie
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/1388-wolyn-2015-recordatio-zdjecia-z-pierwszych-dni
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/wydarzenia/wolyn-pamietajmy-pamietac/1404-w-szponach-czasu-ostatnia-relacja-z-wakacyjnej-czesci-projektu-wolyn-2015-recordatio
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/865-wolyn-2014-redivivus-pierwsze-dni
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/876-wolyn-2014-redivivus-drugie-dni
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/884-wolyn-2014-redivivus-polmetek
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/888-wolyn-2014-redivivus-odcinek-krzemieniecki
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/914-wolyn-2014-redivivus-cmentarz-wisniowiecki
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/929-wolyn-2014-redivivus-epilog
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/wydarzenia/wolyn-pamietajmy-pamietac/1737-wolyn-2016-regeneracja-relacja
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/1738-wolyn-2016-regeneracja-galeria
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/filmoteka/1739-wolyn-2016-regeneracja-grob-anatola-sulika-wideo
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/filmoteka/1743-wolyn-2016-regeneracja-rajd-pieszy-do-ostrowek-wideo
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/1771-xiii-zaduszki-kresowe-program
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/wydarzenia/wolyn-pamietajmy-pamietac/1701-wolyn-2016-regeneracja
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/wydarzenia/wolyn-pamietajmy-pamietac/1737-wolyn-2016-regeneracja-relacja
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/1738-wolyn-2016-regeneracja-galeria
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/filmoteka/1739-wolyn-2016-regeneracja-grob-anatola-sulika-wideo
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/1767-wystawa-wolyn-2016-regeneracja
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/1771-xiii-zaduszki-kresowe-program
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/wydarzenia/wolyn-pamietajmy-pamietac/1784-wolyn-2016-regeneracja-relacja-z-wyjazdu-czesc-pierwsza

lub funkcjonujących na łączach wszędobylskiego facebooka:

http://fundacja-niepodleglosci.pl/…/848-wolyn-2014-redivivus
https://www.facebook.com/cmentarzekresowepamietajmypamietac  
https://www.facebook.com/wolyn2014

a także na stronach mediów, których przedstawiciele nam towarzyszyli w poprzednich latach:
http://wpolityce.pl/historia/262256-ruszyla-osma-edycja-obozu-wolyn-2015-    recordatio-to-oni-ratuja-polskie-cmentarze-na-kresach-nasza-galeria-zdjec
http://lublin.tvp.pl/22621833/13-listopada-2015 (
http://lublin.tvp.pl/22624523/lekcja-historii-uczniowie-porzadkowali-polskie-groby
http://www.rp.pl/artykul/61991,1138430-Wolyn-wciaga.html
http://lublin.gosc.pl/doc/2143022.Kamienie-mowia-i-nie-wystawiaja-ocen
http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,140829801,wakacje-na-wolynskich-cmentarzach-wrocimy-tam-za-rok.html
http://wpolityce.pl/historia/210726-wolyn-2014-redivivus-uzdrowiciele-polskich-cmentarzy-na-kresach-zobacz-galerie-zdjec-przeczytaj-reportaz-we-wsieci
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/891-wolyn-2014-redivivus-w-relacji-radia-er-89-7fm-rozglosni-archidiecezji-lubleskiej
http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/component/content/article/9-dziaalno/aktualnoci/899-pamietaja-o-mogilach-projekt-wolyn-2014-redivivus-w-relacji-telewizyjnej-panoramy-lubelskiej
http://www.tv-trwam.pl/film/polski-punkt-widzenia-10092016
http://moje.radio.lublin.pl/jada-na-wolyn-beda-porzadkowac-cmentarze.html
http://lublin.tvp.pl/26435838/5-sierpnia-2016-g-2145
http://moje.radio.lublin.pl/juz-widac-efekty-pracy-wolontariuszy-na-wolynskich-cmentarzach.html
http://www.zamojska.pl/wiadomosci/618,wymiana-polsko-ukrainska
http://www.radio.lublin.pl/#/news/57ee268d83ba88b4403c98a2
http://lublin.tvp.pl/27380426/18-pazdziernika-2016
http://lublin.tvp.pl/27380341/18-pazdziernika-2016-g-2130
http://lublin.tvp.pl/27508036/27-pazdziernika-2016-g-2130
http://lublin.tvp.pl/27618201/5-listopada-2016-g-1830
http://lublin.tvp.pl/27703919/12-listopada-2016-g-1830
https://lublin.tvp.pl/28635156/15-stycznia-2017-g-1830
https://lublin.tvp.pl/33135018/7-lipca-2017
https://lublin.tvp.pl/33147164/8-lipca-2017-g-1830
https://lublin.tvp.pl/33179916/11-lipca-2017-g-1830
https://lublin.tvp.pl/33179916/11-lipca-2017-g-1830
https://lublin.tvp.pl/33147164/8-lipca-2017-g-1830
https://lublin.tvp.pl/33135018/7-lipca-2017
https://lublin.tvp.pl/28635156/15-stycznia-2017-g-1830
http://lublin.tvp.pl/33516338/7-sierpnia-2017
http://radio.lublin.pl/news/pojada-na-wolyn-aby-ocalic-od-zapomnienia-polskie-groby  

http://www.radiomaryja.pl/informacje/150-wolontariuszy-bedzie-porzadkowac-polskie-cmentarze-wolyniu/

https://lublin.tvp.pl/33526017/9-sierpnia-2017-g-1830

http://lublin.tvp.pl/34115245/wolynskie-spotkania
http://lublin.tvp.pl/33932786/wolyn-2017-regeneracja2
http://wpolsce.pl/komentarze/562-relacja-z-obozu-ktorego-uczestnicy-porzadkowali-polskie-cmentarze-na-ukrainie
http://lublin.tvp.pl/34525041/24-pazdziernika-2017
http://lublin.tvp.pl/34676756/3-listopada-2017
http://lublin.tvp.pl/34676747/3-listopada-2017-g1830
https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/opiekun-polskich-cmentarzy-kresach-oraz-wolontariusze-laczki-nominowani-nagrody-dla-dobra-wspolnego/
http://lublin.tvp.pl/34653112/dzien-wszystkich-swietych-w-tvp3-lublin
http://tv-trwam.pl/film/polski-punkt-widzenia-03052018
https://www.radio.lublin.pl/news/studio-wschodnie-2289279  
Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.