Inicjatywa ta jest obecnie jednym z najbardziej istotnych wydarzeń społeczno - politycznych Polonii z Ameryki Północnej. To uczestnicy Forum popierali kandydaturę Donalda Trumpa do Białego Domu czy obecnie walczą przeciwko ustawom szkodliwym dla Polski (S447 i HR1226).
Na V Forum złożyły się panele dyskusyjne, wykłady, seminaria czy występy artystyczne, w których udział wzięli nie tylko Polacy z USA, ale także z Kanady a nawet z Polski. Hasłem Forum jest w tym roku zawołanie Polonia Semper Fidelis – Budujmy Wspólny Front Patriotyczny.
Na wydarzeniu obecni byli m.in.: Min. Jan Dziedziczak, Min. Antoni Macierewicz, Senator prof. Jan Żaryn, Poseł Anna Maria Siarkowska, Konsul RP w NY Mateusz Gmura, Bp. Stanisław Stefanek, Mecenas Maria Szonert Binienda, Prof. Wiesław Binienda, Prof. Piotr Witakowski, Glen Jorgensen, Red. Tomasz Sakiewicz, Ksiądz Jarosław Wasowicz., Prof. Marek Chodakiewicz, Dr Ewa Kurek, Anna Seweryn-Wótowicz, poeta i bard – Paweł Piekarczyk, Dr Teofil Lachowicz, Ksiądz dr Tomasz Seweryn, Ksiądz dr Mirosław Krуl, Prezes Klubów GP Ryszard Kapuściński, Wiesław Gołębiewski, aktor – Dariusz Kowalski, Por. Karol Cierpica.
Dr Ewa Kurek,wybitna znawczyni historii Żydów Polskich, wygłosiła wykład na temat historii i obecnej sytuacji w stosunkach polsko - żydowskich. W trakcie Forum pojawiła się skandaliczna informacja o cofnięciu nagrody Jana Karskiego dla dr Ewy Kurek (pisaliśmy o tym
TUTAJ). Następnie Paweł Piekarczyk zaśpiewał swoje ballady.
Prof. Jan Żaryn wygłosił wykłady historyczne i odczytał przesłanie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego do uczestników V Forum Polonijnego. Panel zakończył występ Pawła Piekarczyka.
Historyk Tadeusz M. Płużański wygłosił prelekcję pt. “Dekomunizacja i niepodległość”, w której analizował współczesną sytuację społeczno - polityczną w Polsce. Zauważył, że 73 lata po wojnie i 29 lat po "Okrągłym stole" dekomunizacja nie została dokonana, a beneficjenci poprzedniego systemu są nadal chronieni i nie rozliczeni, a poza tym "ustawieni" z zapasem na kolejne pokolenia.
Materiał filmowy 3 : V Forum Polonijne - Relacja Trzecia - Senator prof. Andrzej Żaryn
Materiał filmowy 4 : V Forum Polonijne - Relacja Czwarta - Tadeusz M. Płużański