Londyn: spotkanie z Ewą Stankiewicz i Krzysztofem Wyszkowskim - RELACJA
data:02 grudnia 2017     Redaktor: agalaura

Niedziela 26/11/2017 godz. 18: 00, w Sali Malinowej POSKu witamy Ewę Stankiewicz, prezesa Stowarzyszenia Solidarni 2010, autorkę Matrix III RP, dyrektora artystycznego stacji Telewizja Republika, i znanego działacza Solidarności Krzysztofa Wyszkowskiego, członka Kolegium IPN i publicystę, na zaproszenie Koła Myśli Niezależnej i Militia Regni Poloniae.

 
 
 
Krzysztof Wyszkowski komentuje okrągły stół, którego był świadkiem, jako odgrzewane kotlety. Odnosi się do orzeczenia sędzi El-Hagin, córki ormowca, która twierdzi, że sąd nie ma żadnej wiedzy, że Wałęsa był Bolkiem, i że koszta sprawy na połowę, z tym że Wałęsa ma prawo zastępczo wykonać jej wyrok. Czyżby IPN to nie wystarczająco wiarygodne źródło? Sędzia odrzuciła jego wniosek z całą dokumentacją o Bolku- a adwokat szacuje koszt umieszczania przeprosin na 4,5 miliona złotych. By połowę tej sumy zapłacić Krzysztof Wyszkowski przy swoich zarobkach musiałby pracować 1000 lat. Wyrok ten jest sprzeczny z orzeczeniem SN, bo nie wolno niszczyć finansowo ludzi.
 
Warunki konieczne do zmiany w Polsce – Ewa Stankiewicz rozpoczyna debatę stwierdzeniem że zdarzył się cud, że mamy rząd polski, a nie rząd zdrady narodowej, ale to dopiero początek. Odnosi się do pojedynczej aktywności – to wy macie tą moc sprawczą. Oby ta zmiana była trwała. Stowarzyszenie Solidarni 2010 stawiało na pierwszym planie zmiany w mediach i w sądach. Dużo się zmieniło w mediach internetowych i papierowych. Media prywatne – rzetelne przekierowanie pieniędzy i częstotliwości w 97% jest niewykonane, brak wizji ze strony kierownictwa. TVN i Polsat powstały z pieniędzy ukradzionych, założone przez służby, dysponują miliardami.
 
W sądownictwie, jeśli Pan Prezydent nie przeszkodzi, jest szansa na reformy zasadnicze. Najważniejsza ustawa nie weszła jeszcze, bo KRS i Justitia dalej rządzi bez demokratycznej kontroli, jawnie nawołując do buntów i szantażując powołanych nowych. Bez zmian ludzi nic się nie zmieni. Te sądy to ubezpieczenie wszystkich afer w Polsce, od czasów okrągłego stołu. Tysiące miliardów złotych wypływa z państwa roczne, ale wraca ok. 40% nie 70% jak w innych krajach, czyli znika 30%. Nieuczciwi sędziowie osłaniają się immunitetami, dalej jest systemowa promocja negatywnej selekcji ludzi bez etyki, którzy przeszli suchą nogą z komuny do dzisiejszej kasty i dalej walczą o dostęp do kradzieży.
 
Porównując Danię do Polski, jeden sędzia w Danii obsługuje 16 tysięcy obywateli, przeciętna długość sprawy to półtora miesiąca, a w Polsce jeden sędzia obsługuje 3 tysiące, przeciętna sprawa trwa dwa i poł lata. Ci źli i leniwi ludzie posiadają władzę nad życiem obywateli, mogą ich pozbawić majątku i wolności. Ta kasta złodziei i przestępców musi podlegać kontroli społecznej. Zmiany personalne są zasadnicze, potem zmiana systemu.
 
Ewa Stankiewicz przypomina, że zmiany proponowane na początku w mediach i sądach były po to, aby stanąć na nogi. Dopiero kolejne zmiany w innych dziedzinach będą stanowić krok naprzód: służby, armia, korpus dyplomatyczny, administracja, wyższe uczelnie i szkoły, kultura i uczciwe wybory.
 
Służby są nietknięte, ani grosza emerytury bez rzetelnego przekazania raportu wiedzy i porównania z przekazem innych, szczególnie o inwigilacji rosyjskich służb, czyli ludzi nietykalnych. Te informacje operacyjne muszą być przekazane do nowych służb.
 
W wojsku idą dobre zmiany, Obrona Terytorialna, obrona wschodnich granic.
 
Korpus dyplomatyczny: powierzchowne zmiany i za późno robione. Zmieniają się ambasadorowie, ale nie pracownicy ambasad i konsulatów. W Kanadzie lawina ataków na Polskę, bez reakcji MSZ. Ile pozostaje czasu na zmiany, każda minuta ważna. Minister Waszczykowski jest za slaby, nie nadaje się.
 
Kultura: zmiany są powierzchowne, powinna powstać Polska Akademia Kultury, nagrody dla twórców w każdej dziedzinie sztuk, artyści to ludzie wrażliwi na to, co im kto da. Trzy razy prosiłam Ministra Kultury w dziedzinie filmu o równe szanse i przejrzyste reguły gry.
 
Uczelnie i szkoły to zaczyn silnego i suwerennego państwa. W większości uczelni ma miejsce selekcja negatywna, najzdolniejsi nie pozostają, brak promocji najlepszych. To dramat.
 
Wybory: Ewa Stankiewicz rozdaje ulotki z postulatami koniecznych zmian wyborczych (treść TUTAJ). Podkreśla, że kluczowym jest postulat natychmiastowego opublikowania na stronie internetowej skanu protokołu papierowego oraz kopii protokołu elektronicznego, jako obowiązku każdej komisji wyborczej – to utrudni fałszerstwo wyborcze. Musi tez być dostępny centralny rejestr przestępców wyborczych. Fałszerstwo wyborów to przestępstwo przeciw demokracji, konieczna jest zmiana w procedurze sądowej i kary musza być surowe. Powinna być nowa struktura organizacji wyborów, niezależna od lokalnych władz samorządowych – burmistrz nie może organizować wyborów na burmistrza, bo to zaproszenie do fałszerstwa. Nowa ustawa jest w przygotowaniu młodych posłów.
 
Krzysztof Wyszkowski: Pani Ewa pochwala Ziobro, ale bez Gowina nie można przeprowadzić tych zmian. MON robi dynamiczne zmiany, ale wycofało nominacje generałów. Problem kadrowy jest bardzo poważny, urzędnik państwowy zarabia mało. Zmiany administracyjne są kosztowne, dotyczą dziesiątki tysięcy ludzi. Adwokaci nie chcą być zatrudniani za jedną dziesiątą normalnej pensji. Stoimy przed ogłoszeniem ważnych reform rządowych i systemowych.
 
Ewa Stankiewicz: powiedziałam, że uważam to, że ten rząd rządzi za cud, tonęliśmy i wypłynęliśmy zaczerpnąć powietrza, ale nie mamy jeszcze gruntu pod nogami. Nie zgadzam się, że nie ma ludzi, w tych samych warunkach pracuje i Ziobro i Waszczykowski. Ludzie są, można przeszkolić i wdrożyć absolwentów, a tu mamy pudrowanie trupa.
 
Krzysztof Wyszkowski: Jeśli chodzi o Schnepfa, Waszczykowski chciał go dawno zmienić, ale Amerykanie się sprzeciwiali. Wspomina lata 80-te w Londynie, korupcyjne wpływy zachodu na administrację państwową, która jest jak społeczeństwo zdemoralizowana.
 
Ewa Stankiewicz: administracja państwowa nie jest taka sama jak społeczeństwo, bo jest wynikiem selekcji negatywnej. Społeczeństwo nie potrafi narzucić selekcji pozytywnej. Administrację cechuje brak odpowiedzialności i bezkarność. Tusk może wystawić na śmierć Prezydenta i zacierać ślady, złamać prawo, w normalnym państwie nie mógłby startować w wyborach. Sądy są źródłem korupcji, daleko nam do demokratycznego państwa.
 
Krzysztof Wyszkowski: Tusk powinien siedzieć, a jest przewodniczącym Rady Europy, chce Polski zniewolonej, podległej i zakłamanej, za nim stoją Niemcy.
 
Ewa Stankiewicz: wracamy do tego wypływu pieniędzy, to setki miliardów, ktoś tu pilnuje i zabezpiecza te pieniądze, trzeba zrobić śledztwo.
 
Pytania z sali
 
*Walczyliśmy o prawdę smoleńską 6 lat, kiedy doczekamy się sprawiedliwości?
 
ES: trzeba zadać to pytanie Prezydentowi. Smoleńsk to wyjątkowa sprawa. Dwie trzecie sędziów nie nadaje się. Bez ukarania winnych Smoleńska nie zasługujemy być państwem.
 
*Jest sposób – zdjąć wszystkie immunitety, sędziów, posłów, tak jak jest na zachodzie. Stworzyć Speakers Corner. Biuro skarg.
 
KW: Immunitety to sprawa europejska. Projekt Speakers Corner był, ale zlikwidowały go samorządy. Prezydent wprowadza taką instytucję.
 
*Czy PiS potrafi przeprowadzić te reformy? W Anglii jest dostępny rejestr wyborców.
 
*Ojczyzna wolna jest dalej kontrolowana przez służby sterowane przez KGB?
 
EW: nie widzę żadnej innej siły oprócz PiS, która może przeprowadzić te reformy. Centralny rejestr wyborców uaktualniany corocznie to podstawa systemu wyborczego. Jaruzelski zagwarantował kontynuację służb armii towarzyszom sowieckim.
 
KW: w połowie bieżącego roku został zwolniony ostatni esbek. Gen. Czepliński, były szef służb specjalnych, został aresztowany parę dni temu.
 
*Czy w Polsce wprowadzi się obywatelskie ławy przysięgłych? Wtedy w sprawach karnych sadzi jednogłośnie 12 obywateli wybranych przez losowanie, a sędzia tylko określa wymiar kary.
 
ES: Jestem absolutnie zwolennikiem ław przysięgłych. To system anglosaski, inny od kontynentalnego. W danej chwili sądy to źródło korupcji. W pierwszej kolejności musimy się pozbyć przestępców w togach i dojść do uczciwego standardu.
 
KW: W Rosji carskiej działały sądy przysięgłych. W Polsce najgorsze są sądy gospodarcze.
 
ES: Zmowa sędziego i lokalnej mafii niszczy przedsiębiorców, grabiąc majątki, na wielką skalę. Korupcja dławi średnie i duże biznesy, to nowotwór.
 
*W Londynie miało miejsce rozgrabienie majątku społecznego
 
KW: komunistyczne służby przejęły organizacje polonijne, mając wspólny interes z Niemcami i z Ameryką. MSZ się zwijał, likwidował placówki, a Polonia była rozkradana, przez agenturę i zwykłych złodziei.
 
*Czy są kary dla tych, co robią z sejmu cyrk?
 
KW: jest w procedowaniu nowa ustawa.
 
* Czy jest możliwe przyprowadzić HGW do sądu?
 
KW: PiS nie chce próbować nowego referendum, czeka na koniec kadencji.
 
ES: System zniewolenia opiera się na kłamstwie – media kłamią. Pani Gronkiewicz-Waltz jest odpowiedzialna za olbrzymie złodziejstwo i gigantyczną krzywdę ludzi wyrzucanych z kamienic. Ja protestuję przeciw temu zakłamanemu określeniu „reprywatyzacja”. Właściciele dobijali się przez dziesiątki lat nie mogąc odzyskać własności, a potem zgłasza się ktoś z mafii i za 500 zł uzyskuje kamienicę. Pani HGW stoi na czele tej mafii, w prawdziwym demokratycznym kraju ta pani po pięciu minutach nie byłaby na wolności. To nie tylko problem sądow, ale uczciwej i sprawnej prokuratury.
 
*Jacek Międlar niewpuszczony do Anglii, deportacje, 60 tys. rzekomych faszystów maszerowało w Warszawie?
 
* Ostatni ubek odszedł, ale są ich dzieci?
 
KW: sędzia chciała się mnie pozbyć, działa na zwlokę, adwokat twierdzi że potrwa jeszcze 10 lat.
 
*Od lat są nagonki na Polaków, szkalowanie, dlaczego?
 
*Kto posprząta w Gdansku?
 
ES: często źródłem tej narracji są osoby opłacane przez MSZ, nie bronią dobrego imienia wręcz przeciwnie. Przykład Danii - w ambasadzie pracuje osoba, która była redaktorem portalu o Polsce w języku duńskim, gdzie szkalowano Polskę, ten minister powinien iść precz. Musi być powołany korpus dyplomatyczny, który będzie wrażliwy na takie sprawy. Proszę państwa o pomoc, o oddolną inicjatywę, macie wpływ indywidualny, bo każdy z nas jest ambasadorem Polski.
 
KW: były wyłożone fundusze na obronę. Obce interesy - Niemcy, Rosja - zwalczają rząd Polski. Warto przebadać finansowe źródła mediów, które szkalują Polskę.
 
ES: To groźne zjawisko – zmasowane działanie ku izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Rząd powinien mieć politykę promocji Polski i przeciwdziałania temu. Problem Gdańska - to mała Sycylia, brakuje dobrych kadr. Stocznia Gdańska jest ukraińska, nie jest stocznią, bo nie produkuje okrętów, była dewastowana, zaczęto odbudowę, nie ma gwarancji, że rząd da sobie radę ze wszystkimi problemami.
 
KW: Zmiany w Sopocie. W mafii trójmiejskiej pomaga Kościół przez skorumpowanych księży
 
Zakończenie i podziękowania.
 
Krzysztof Jastrzembski
Londyn


Materiał filmowy 1 :

Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
Zobacz równiez:

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.