Bydgoszcz: Młodzi Kresowiacy poznają Ojczyznę
data:01 września 2017     Redaktor: Agnieszka

5 sierpnia 2017r., po dwuletniej przerwie, przybyli do Ojczyzny młodzi Polacy z Polesia, czyli głównie ze wschodniej Białorusi, konkretnie z regionu Mozyrza i Narowli, czyli ziem zabranych Rzeczypospolitej podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 r.

 
 
 
Na dworcu w Bydgoszczy witał ich główny organizator tej wizyty, przewodniczący bydgoskiego klubu Gazety Polskiej, radny Krystian Frelichowski. Z Bydgoszczy udali się do gościnnej Złejwsi Wielkiej, gdzie dzięki życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół Roberta Swiontek-Brzezinskiego otrzymali bezpłatnie noclegi oraz nieograniczony dostęp do kompleksu sportowego. Wójt gminy Jan Surdyka zapewnił przejazdy po województwie kujawsko-pomorskim. Tu już czekała na nich młodzież działającego przy szkole Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych z Marcinem Pieńkowskim, który już w poprzednich latach zajmował się gośćmi z Białorusi jak i uczestniczył w konwoju z darami do Puńska i Narowli oraz Eweliną Wysocką. Po chwili przeznaczonej na zakwaterowanie, zapoznanie z obiektem odbyły się zajęcia integracyjne mające na celu przełamanie pierwszych lodów, między gośćmi z Białorusi, a ich rówieśnikami z Polski.
 
6 sierpnia po niedzielnej Mszy Św. Rozpoczęło się wspólne zwiedzanie najbliższej okolicy. Najpierw odwiedzono Zespół Parkowo-Pałacowy z XIX w Skłudzewie. Po dworze oprowadził prezes Fundacji Pilniejszego Świata Leszek Warmbier, Krystian Frelichowski opowiedział legendę o Emmie Braun, której duch ma jesienną porą objeżdżać na białym koniu otaczający pałac park. Kolejnym etapem było Bierzgłowo i znajdujący się tam liczący 150 lat wiatrak Koźlarz. Stąd już było blisko do wzniesiony w latach 1270-1305 Zamku Krzyżackiego. Ostatnim punktem zwiedzania tego dnia było po Zespół Pałacowo – Parkowy w pod bydgoskim Ostromecku powstały w latach 1832 – 1848. Tu z przewodnikiem zwiedzili między innymi unikatową wystawę fortepianów, na dwóch z oprowadzający pozwolił zagrać dziewczynce z Białorusi.
 
7 sierpnia goście na zaproszenie burmistrza Koronowa Stanisław Gliszczyńskiego przybyli do letniskowych Pieczysk, gdzie czekały ich takie atrakcje jak podróż statkiem po Zalewie Koronowskim, kąpiel w nim, pyszny obiad i spotkanie z zastępcą burmistrza Bolesławem Grygorewiczem. Kolejnym punktem programu była wizyta w Bydgoszczy. Młodzież zwiedziła najlepszy polski klub wioślarski LOTTO-Bydgostia. Oprowadzał ich po nim wielokrotny mistrz Polski, wieloletni trener kardy narodowej kobiet Andrzej Mazurowicz. Dzieci mogły korzystać z urządzeń na siłowni, spróbować swych sił na ergometrach. Otrzymali też albumy z historią klubu.
 
8 sierpnia Kresowiacy odwiedzili Toruń. Czekali tu na nich radny Karol Wojtasik oraz przewodniczący młodzieżowego klubu Gazety Polskiej Maciej Stawiski. Dla gości z Kresów jak i towarzyszącym im dzieciom z Zespołu Szkół w Złejwsi Wielkiej przygotowali moc atrakcji. Zwiedzanie Torunia rozpoczęli od pobytu w Muzeum Piernika, gdzie nie tylko zapoznali się z historią tego wypieku, ale także, każdy przygotował swój własny piernik. Następnie odwiedzili katedrę śś. Janów. Po czym przyszedł czas na Muzeum Historii Torunia. Tu największą atrakcją była możliwość założenia stroju krzyżackiego, jak i stoczenie pojedynków na drewniane szable. Wreszcie przyszedł czas na oglądanie panoramy miasta z wieży Staromiejskiego Ratusza. Chwila odpoczynku przy obiedzie ufundowanym przez Catitas, seans w Planetarium zwiedzanie kościoła Św. Marii, w którym znajdują się relikwie Bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W tym wszystkim towarzyszył im krewny błogosławionego, przewodniczący bydgoskiego klubu GP Krystian Frelichowski. Później spacer po Ogrodzie Zoobotanicznym, i ognisko z kiełbaskami w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Oraz wspólne śpiewanie pod przewodnictwem lidera Solidarnych2010 Macieja Różyckiego. Następnego dnia goście wypoczywali korzystają dowolni z bazy sportowej ZS w Złejsi Wielkiej.
 
10 sierpnia Kresowiacy odwiedzili oni Ciechocinek. Dzięki staraniom przewodniczącej tamtejszego klubu Pani Alicja Szeremeta zwiedzili nieodpłatnie tężnie, zażyli kąpieli w basenie, wspinali się po Parku Linowym, otrzymali smaczny obiad i lody. Pani Alicja Szeremeta przybliżyła im też historię Ciechocinka. Gościom z wschodu towarzyszyli uczniowie Zespołu Szkół w Złejwsi Wielkiej. Kresowiacy pytani przed opuszczeniem Ojczyzny co najbardziej zapamiętają z doznanych przeżyć wymieniali m.in. park linowy. Wszyscy uczestnicy wycieczki składają Pani Alicja Szeremeta serdeczne podziękowania!
 
11 sierpnia to dzień wyprawy do Kruszwicy. Statkiem Rusałka opłynęli Gopło. Potem ochłodzili się w jego wodach. Z Mysiej wierzy podziwiali okolice. Te atrakcje zawdzięczają burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi, oraz regionalnemu oddziałowi PTTK. W drodze powrotnej zahaczyli o Inowrocław, park zdrojowy, tężnie i lody.
 
12 sierpnia przybyli do Chełmży. Zwiedzanie katedry rozpoczęli od szczegółowego zapoznania się z organami ich budową działaniem. Mogli też samodzielnie spróbować swych umiejętności w wydobywaniu dźwięków z tego instrumentu. Poznali też historię przeklętego przez luteran kubka.
 
13 sierpnia ponownie odwiedzili Bydgoszcz. Jej piękno podziwiano z tarasu widokowego Wieży Ciśnień, zwiedzili wzgórze Dąbrowskiego, poznali historie zdarzeń, które tam miały miejsce. Odbyli spacer po Wyspie Młyńskiej, stwórce. Wędrówkę zakończyli pod fontanną Potop.
 
14 sierpnia to dzień długo wyczekiwanej wycieczki do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Po krótkim spotkaniu dziennikarzami, zwiedzili Jurajski Park po czy korzystali z rozlicznych urządzeń Parku Rozrywki. Największym powodzeniem cieszyły się kolejki górskie i autodrom. Pobyt w trym miejscu znacznie się przydłużył. Kolejnym etapem wdówki był ogród zoologiczny, a w nim terrarium, motylarnia i wiele innych atrakcji.
 
Władzom LPKiW za życzliwość składamy gorące podziękowania. Na wracających do autokarów uczestników czekały kolejne atrakcje, parda czołgów i albumy poświęcone naszemu województwu, podarowane przez Wojewodę Kujawko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Wieczorem już w Złejwsi Wielkiej krotki film i pogadanka o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej przeprowadzona przez Marcina Pieńkowskiego i Krystiana Frelichowskiego. To dzięki tej bitwie Polska wróciła na kilka miesięcy na tereny, z których przyjechali nasi goście.
 
15 sierpnia udział w uroczystej Mszy Św. w Bazylice, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy dźwiękach akordeonu, kolejny spacer po Bydgoszczy i wielkie pakowanie przed wyjazdem w góry.
 
16 sierpnia po całonocnej podróży przybyli do gościnnego Szczyrku. Zamieszkali w Schronisku Młodzieżowym Hondrasik, którego kierownictwo pracownicy zadbali o przemiłą atmosferę. Jeszcze tego samego dnia by nie tracić czasu cała grupa udała się na Dębowiec (525m.n.p.m.). To takie szczególne miejsce w Bielsko – Białej. Są tu atrakcje, które na Białorusi nie istnieją. Letni tor saneczkowy, wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych. Po pierwszych, mało odważnych zjazdach, zaczęły się próby bicia rekordu toru. A potem zjazd kolejką krzesełkową i pytania czy na pewno się nie urwie. Popołudnie to czas poświęcony zwiedzaniu miasta, poznawanie jego szczególnej historii, opowieści o czasach kiedy to środkiem dzisiejszego miasta przechodziła granica między państwami, zaborami i „kąpiele” w licznych fontannach.
 
17 sierpnia pod stacją kolei linowej na Szyndzielnię Kresowiacy spotkali się z Posłem na Sejm RP Stanisławem Piętą i przewodniczący klubu GP Andrzejem Niedzielskim. Oboje z ciekawością wsłuchiwali się w opowieści gości. Poseł ofiarował Kresowiakom bilety na kolej linową. Przejazd wiszącymi nad ziemią gondolami była dla gości wielką i nieznaną dotąd atrakcją. Na szczycie z wieży widokowej podziwiali piękno Beskidu Śląskiego i Małego. Przemaszerowali na Klimczok (1117 m n.p.m.). Tu przerwa na podziwianie widoków i zrywanie jagód. Schodząc ze szczytów zatrzymali się jeszcze w Sanktuarium Matki Bożej na Górce. Wypili wodę z cudownego źródełka i zaopatrzyli się w nią by zawieś swoim bliskim. Historii mających tu miejsce objawień opowiedział im jeden z kapłanów opiekujących się sanktuarium. Tu też uczestniczyli w Mszy Św prosząc o szczęśliwą podroż. Do swoich domów jak o ponowny przyjazd do Ojczyzny. Późnym wieczorem powrócili do Szczyrku.
 
18 sierpnia serdecznie żegnani przez swoich polskich opiekunów wyruszyli w podróż powrotną do Białorusi. Łzy pojawiające się w ich oczach jak i serdeczne uściski wskazywały na to, jak trudno było im się żegnać z ukochaną Ojczyzną. Czy wrócą tu za rok - zależy to wszystkich, którzy czytają te słowa! Podczas całego pobytu w Ojczyźnie opiekę nad Kresowiakami sprawowali: bydgoski radny Krystian Frelichowski, przewodniczący młodzieżowego klubu GP Marcin Pieńkowski, opiekunka SK PTSM Ewelina Wysocka. Nad całościom czuwał Prezes Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości Szymon Migała
 
Za tyle radości danym naszym gościom dziękujemy wszystkim bez wyjątku darczyńcom, a w szczególności: Sławomirowi Gładykowskiemu, bydgoskim radnym: Pawłowi Bokejowji, Jarosłowowi Wendellichowi, Symonowin Róg, Stefanowi Pastuszewskiemu, Krystianowi Frelichowskiemu; toruńskiemu radnemu Karolowi Woijtasikowi; przewodniczącym klubom Gazety Polskiej w Toruniu Maciejowi Stawiskiemu, w Ciechocinku. Alicja Szeremeta, w Bielsku -Białej Andrzejowi Niedzielskiemu; Posłom na Sejm RP: Tomaszowi Latosowi, Piotrowi Królowi, Stanisławowi Pięta; a także Janowi Raczyckiemu, Marii Dombrowicz.
Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.