Do sanktuarium w Fatimie można dotrzeć portugalskim PKS-em. Z Lizbony to półtorej godziny drogi. Stacja kolejowa Fatima jest oddalona od sanktuarium jakieś 20-25 kilometrów.
Po opuszczeniu autobusu, wychodząc z niewielkiego dworca należy skierować się w prawo, w ulicę Av. de Dom José Alves Correia da Silva prowadzącą na teren sanktuarium.
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
Po lewej stronie ulicy mieści się Muzeum Cudu Fatimskiego, nowoczesny i interaktywny ośrodek przybliżający ducha i przesłanie Fatimy. Jest w nim wiele śladów św. Jana Pawła II, nazywanego przez Portugalczyków "Papieżem Fatimy".
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
Po przejściu kilkuset metrów po lewej stronie widzimy już rozległy teren fatimskiego sanktuarium. Daleko w głębi widzimy bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, niejako zamykającą ogromny plac. U wejścia otwiera go zaledwie kilkuletnia bazylika św. Trójcy - z prawej strony poniższego zdjęcia.
Kaplica objawień Matki Bożej znajduje się w środkowej części wielkiego placu, nieco po lewej stronie. Prowadzi do niej wykonana z wyróżniającej się nawierzchni ścieżka, którą wielu pielgrzymów pokonuje od samego początku na kolanach.
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
Jeśli kierując się już w stronę kaplicy objawień spojrzymy jeszcze w prawą stronę, dostrzeżemy pomnik św. Jana Pawła II na tle dużego, drewnianego krzyża...
... i jednocześnie bazyliki św. Trójcy. W podziemiach tego kościoła jest kaplica adoracji, kaplica spowiedzi z nowoczesnymi, praktycznymi konfesjonałami, w których spowiadają kapłani w wielu różnych językach, także po polsku. Porządku i kolejki pilnują siostry zakonne.
Tak wygląda wnętrze bazyliki, projektowane już według współczesnych wzorców.
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
Wychodząc z bazyliki kierujemy się w stronę kaplicy objawień.
Malutką kapliczkę otacza zadaszenie z trzema ścianami, otwarte na plac sanktuaryjny. Ściany boczne skonstruowane są z przesuwanych, szklanych elementów i są otwierane w pogodne, słoneczne dni.
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
A to już wnętrze kaplicy objawień. Murek oddziela przestrzeń, po której wolno poruszać się tylko na kolanach, okrążając w ten sposób miejsce objawień oznaczone figurą Maryji.
Miałam okazję być w Fatimie w dniu, gdy dotarła tam ikona Matki Boskiej Częstochowskiej w ramach peregrynacji organizowanej przez obrońców życia.
Aby okrążyć miejsce objawień na kolanach, należy wejść do kaplicy od tyłu przez kolejne szklane drzwi. Porządku pilnują strażnicy sanktuarium.
Po modlitwie w kaplicy objawień udajemy się w stronę bazyliki Matki Boskiej Różańcowej.
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
Bazylika ta jest przystosowana, podobnie jak ma to miejsce w Łagiewnikach, do odprawiania Mszy św. i nabożeństw na zewnątrz świątyni. Na wysokich schodach jest stałe miejsce na polowy ołtarz, pojawiają się także transparenty z hasłami duszpasterskimi w różnych językach, oczywiście także po polsku.
Na środku placu sanktuaryjnego znajduje się również figura Chrystusa.
A to już wnętrze bazyliki.
W bazylice pochowani są pastuszkowie - po jednej stronie s.Łucja i Hiacynta, ...
.jpg&maxH=900&maxW=1000)
... po drugiej Franciszek.
W oknach bazyliki pięknie mieni się słońce, które kiedyś tańczyło nad Portugalią..
Obraz w ołtarzu głównym bazyliki:
W Fatimie pielgrzymi z Polski są dostrzegani, język polski pojawia się w wielu miejscach na terenie sanktuarium:
Bazylika Matki Boskiej Różańcowej zamyka plac sanktuaryjny swoją strzelistą wieżą oraz długą, zbudowaną w kształcie łuku kolumnadą.
Stojąc na schodach bazyliki widzimy cały plac wraz z kaplicą objawień.
A tutaj już tłumy na uroczystościach w sanktuarium - najpierw rocznica objawień (maj 2013), ...
... następnie Niepokalane Poczęcie NMP (grudzień 2010)
W całym fatimskim kompleksie jest także miejsce spalania świec wotywnych. Mają one rozmaite kształty i rozmiary, wyrażają przeróżne intencje.
tekst i zdjęcia: Agalaura