List otwarty opozycjonistów w sprawie blokowania przez PIS ustawy o weteranach walki o niepodległość
data:24 lutego 2017     Redaktor: agalaura

Polska, dnia 22 lutego 2017 r.
 
List otwarty
 
 
Niżej podpisani działacze i przedstawiciele organizacji niepodległościowych, patriotycznych oraz antykomunistycznych pragniemy zwrócić uwagę rządzącym, że od 27 lat - zgodnie z art. 19 Konstytucji RP — występujemy o ustawowe uregulowanie problemów weteranów opozycji niepodległościowej. Lecz grzech zaniedbania uparcie kontynuowany przez te elity wobec swoich dobrodziejów jest zadziwiający.

By Nunikasi - Praca własna, CC BY-SA 3.0,
 
 
 
Uchwalona w dniu 20 marca 2015 r. ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych jest legislacyjnym bublem, a jej nowelizacja - zalegająca w sejmowej zamrażarce — tegoż bubla nędzną okrasą.
Ewentualna nowelizacja ustawy i przyznanie weteranom 400,- zł będzie dla beneficjentów tylko urągowiskiem. Nie poprawi bowiem im bytu, nie pozwoli godniej żyć.
Obniżenie — i to najwcześniej od miesiąca października br. — emerytur funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL nie zrujnuje im życia, nie zniszczy ich biznesów. Wysokie emerytury zachowają także komendanci wojewódzcy MO oskarżeni o popełnienie zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, skazani prawomocnymi wyrokami sądowymi. Osobnicy ci wysługując się moskiewskim lokajom świadomie i aktywnie zwalczali patriotów działających na rzecz niepodległości Polski. Na czym polegała praca w SB? Polegała m. in. na biciu, inwigilacji, kłamstwie, obelgach, podstępie, pomówieniach, prowokacji, przewrotności, szczuciu jednych na drugich, szantażu, zastraszaniu, zbrodni, znęcaniu się fizycznym i psychicznym, zdradzie kraju, pracy dla obcego mocarstwa w obronie komunistycznych aparatczyków i przestępców.
Jedno jest pewne: obniżenie im emerytur czyli tzw. akt „sprawiedliwości dziejowej" zapewni błogie i dobre samopoczucie jedynie rządzącym elitom za „kawał dobrej roboty".
Razi nas jednak fakt, że do tej pory nie została zachowana jakakolwiek rozsadna proporcja między oprawcami, a ofiarami bezprawia.
Przypominamy niektóre daty pism i apeli kierowanych do elit pookrąglostołowych począwszy od 1990 r.:
 
- do Premiera RP: m.in. w dniach: 30.06.1999 r., 27.03.2000 r., 19.06.2000 r., w miesiącu sierpniu 2000 r., 4.08.2000 r., 8.08.2000 r., 7.07.2000 r., 3.08.2000 r., 4.08.2000 r., 13.11.2000 r., 5.02.2001r., 20.02.2001 r., 14.03.2001 r., 28.05.2001 r., 4.06.2001 r., 11.06.2001 r., 29.06.2001r, 2.07.2001 r., 9.07.2001 r., 16.07.2001 r., 17.08.2001 r., 25.10.2001 r., 1.03.2002 r., 7.05.2002 r., 8.05.2002 r., 29.07.2002 r., 1.08.2002 r., 2.08.2002r., 13.09.2002 r., 25.11.2002 r., 4.02.2003 r., 4.03.2003 r., 20.07.2003 r., 13.12.2005r., 28.02.2006 r., 15.05.2006 r., 13.09.2006r., 17.11.2006 r., 1.12.2006 r., 23.06.2007 r., 21.11.2007 r., 13.03.2008 r., 3.08.2008 r., 5.09.2008 r., 24.03.2009r., 8.06.2009 r., 20.06.2009 r., 24.06.2009 r., 14.10.2009 r., 13.12.2009 r., 17.03.2010r., 22.03.2010 r., 17.10.2010 r., 5.01.2015 r., 26.02.2015 r., 23.06.2016 r., 25.06.2016r., 31.08.2016 r., 31.01.2017 r.,
 
- do Ministra Sprawiedliwości; 10.11.1993 r., 16.01.1998 r., 17.02.1998 r., 18.07.2000 r., 12.06.2001 r., 13.12.2005 r., 21.02.2006 r., 15.03.2006 r., 18.05.2007 r., 30.01.2008 r., 30.01.2009r., 19.06.2013 r., 1.12.2016 r., 31.01.2017 r.,
 
- do Ministra Pracy i Polityki Spolecznej; 10.11.1993 r., 23.07.1999 r., 4.06.2001 r., 12.06.2001r., 21.02.2006 r., 13.09.2006 r., 5.01.2007 r., 21.05.2007 r., 15.01.2009 r., 20.012009 r., 23.11.2009r., 20.07.2011r., 31.08.2016 r.
 
- do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; 24.01.1991 r., 17.02.1998 r., 17.11.2006 r., 21.05.2007 r., 23.06.2007 r., 15.01.2009 r., 19.03.2010 r., 20.07.2011 r., 15.04.2013r., 12.11.2013 r., 30.12.2013 r., 2.04.2014 r., 1.09.2014 r., 24.02.2016 r., 13.05.2016r., 7.06.2016 r., 15.06.2016 r., 22.06.2016 r., 2.07.2016 r., 2.09.2016 r.,
 
- do Ministra Spraw Wewnętrznych np. w miesiącu styczniu 1998r., 17.02.1998 r., 19.03.2010 r., 30.04.2016 r., 31.08.2016 r., ale bez rezultatu.
 
- do Prezydenta RP: 10.09.1993 r., 17.01.1996 r., 9.01.1998 r., 30.06.1999 r., 28.11.1999 r., 20.03.2000 r., 19.06.2000 r., w miesiącu sierpniu 2000 r., 13.07.2001 r., 25.10.2001 r., 15.02.2002r., 17.02.2002 r., 1.08.2002 r., 24.01.2005 r., 28.04.2005 r., 13.12.2005 r., 21.02.2006r., 15.05.2006 r., 20.05.2006 r., 20.06.2006., 26.06.2006 r., 28.08.2006 r., 9.09.2006r., 17.11.2006 r., 12.12.2006 r., 28.12.2006 r., 23.06.2007 r., 29.12.2008 r., 20.06.2009 r., 14.10.2010 r., 10.02.2014r., 4.01.2015 r., 26.02.2015 r., 5.036.2016 r., 13.01.2017 r., 20.02.2017 r.
 
- do Marszalków Sejmu i Senatu: 10.11.1993 r., 23.09.1994 r., 9.01.1998 r., 17.02.1998 r., 30.06.1999 r., 20.03.2000 r., w miesiącu sierpniu 2000 r., 25.10.2000 r., 2.11.2000 r., 20.02.2001r., 14.03.2001 r., 10.04.2001 r., 9.05.2001 r., 4.06.2001 r., 9.07.2001 r., 25.10.2001 r., 15.02.2002 r., 4.04.2002r., 1.08.2002 r., 19.05.2004 r., 24.01.2005 r., 13.12.2005 r., 2.03.2006 r., 11.04.2006 r., 3.05.2006 r., 15.05.2006 r., 9.09.2006 r., 17.11.2006 r., 6.01.2007 r., 23.06.2007 r., 21.11.2007 r., 20.09.2008r., 13.10.2008 r., 23.10.2008 r., 8.06.2009 r., 13.03.2010 r., 7.05.2010r., 15.10.2010 r., 17.10.2010 r., 26.03.2013 r., 31.08.2013 r., 1.10.2013 r., 7.12.2013 r., 13.01.2014r., 25.02.2014 r., 21.03.2014 r., 28.06.2014 r., 26.09.2014 r., 15.10.2014 r., 26.02.2015 r., 5.04.2016 r., 20.05.2016 r., 23.05.2016 r., 25.06.2016 r., 31.01.2017 r., 2.02.2017 r., 10.02.2017 r.
 
- do Klubów Parlamentarnych: 9.01.1998 r., 30.06.1999 r., 6.12.1999 r., 30.05.2000 r., 12.07.2000r., 2.11.2000 r., 13.11.2000 r., 14.03.2001 r., 2.06.2001r., 4.06.2001 r., 6.01.2001r., 31.08.2001 r., 18.02.2002 r., 27.02.2002r., 9.04.2002 r., 17.04.2003 r., 25.02.2004 r., 25.03.2004r., 7.04.2004 r., 25.04.2004 r., 3.03.2005 r., 8.03.2005 r., 7.05.2005 r., 13.12.2005 r., 23.01.2006 r., 15.03.2006 r., 17.05.2006 r., 22.06.2006 r., 18.06.2013 r. 19.07.2013 r., 27.08.2013r., 18.09.2013 r., 4.11.2013 r., 25.03.2016 r.,
 
- do komisji sejmowych i senackich: 23.07.1990 r., 9.01.1998 r., 17.02.1998 r., 27.08.2001 r., 25.02.2004 r., 25.03.2004 r., 2.03.2006 r., 9.09.2006 r., 17.11.2006 r., 23.06.2007 r., 20.09.2008r., 12.01.2009 r., 15.10.2009 r., 19.04.2010 r., 17.06.2010r., 1.10.2013 r., 6.12.2013 r., 13.01.2014 r., 17.03.2014 r., 22.03.2014 r., 30.03.2014 r., 1.05.2014 r., 24.06.2014 r., 27.06.2014 3.07.2014 r., 18.12.2014 r., 17.01.2015 r., 21.01.2015 r., 28.01.2015 r., 3.02.2015 r., 5.02.2015 r., 26.02.2015 r., 1.06.2015 r., 17.11.2015 r., 25.03.2016 r., 14.05.2016 r., 8.06.2016 r., 10.06.2016 r., 15.06.2016 r., 17.06.2016r., 22.06.2016 r., 31.08.2016 r., 21.09.2016 r., 29.09.2016 r., 24.10.2016 r., 26.11.2016r., 31.01.2017 r.,
 
- parlamentarzyści: od 1990 r. do 2017 r. - niezliczona ilość apeli, listów, oświadczeń i pism.
 
Mimo wieloletnich naszych zabiegów i niezliczonych apeli, listów, pism i monitów adresowanych do najwyższych instancji, do dnia dzisiejszego byt tych, którzy wywalczyli niepodległość Ojczyzny systematycznie się pogarsza.
W PRL-u wmówiono ludziom, że prawdziwy patriota i obrońca Ojczyzny winien żyć w jak najgorszych warunkach. I tę „prawdę" pieczołowicie pielęgnują elity III RP.
Młodzi ludzie patrząc na nas pytają, czy warto poświęcać się na rzecz niepodległej Polski, czy raczej być katem i oprawcą? Ci pierwsi bowiem są karani i dyskryminowani w świetle obowiązujących przepisów prawnych, ci drudzy sowicie nagradzani.
Oby nie doszło do tego, że dopiero po następnych kilkudziesięciu latach będziemy szukać i czcić weteranów po odkrytych grobach podobnie, jak dziś czynimy to z „Zołnierzami Wyklętymi".
Chociaż zachowaliśmy się „jak trzeba", to zamiast godnego życia i „dobrej zmiany" możemy oczekiwać jedynie godnej śmierci - z honorem, ale w ubóstwie.
Kończąc niniejszy list przytaczamy - ku pamięci rządzącym - fragment z Dziadów A. Mickiewicza: „Jeśli ja zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie".
 
1. Janusz Olewiński - przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, działacz niepodległościowy, antykomunista, internowany: Biała Podlaska, Włodawa, Lublin, Kwidzyn, więzień polityczny PRL, członek Mazowieckiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych,
2. Andrzejewski Zbigniew - przewodniczący KPN Delegatura Siedlce, działacz niepodległościowy EMP Mannheim - przewodniczący (Emigracja Młodej Polski),
3. Barański Paweł - Szczecin, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych w Szczecinie, internowany działacz niepodległościowy
4. Bardon Bogusław - Opole, przewodniczący Komitetu Praworządności Społecznej, więzień
polityczny PRL, represjonowany,
5. Bracka Tomasz Roman - Więcbork, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku, redaktor naczelny „Gazety więcborskiej", działacz opozycji antykomunistycznej solidarności i FMW,
6. Bzdyl Krzysztof - prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979.89, uczestnik ROPCiO, współzałożyciel KPN w 1979 roku, internowany, więzień polityczny PRL, członek Prezydium Zarządu Okręgu Małopolska, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
7. Choina Krzysztof- internowany, przewodniczący Lubelskiej Rady Konsultacyjnej,
8. Cybula-Borowińska Alina - Warszawa, prezes Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych, Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Mazowsze,
9. Dudkiewicz Tadeusz - Radomsko, prezes Towarzystwa Patriotycznego „Radomsko", internowany, represjonowany z powodów politycznych,
10. Gajkowski Adam - Australia, prezes Stowarzyszenia Nasza Polonia, więzień polityczny,
11. Jakóbowska Hanna - Warszawa, przewodnicząca Stowarzyszenia Polskiej Partii Niepodległościowej Członków i Współpracowników,
12. Kałudziński Władysław - prezes Stowarzyszenia Represjonowanych „Pro Patria" w Olsztynie,
13. Kądziela Barbara- przewodnicząca Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 195689,
14. Klebach Krzysztof - Będzin, przewodniczący klubu gazety polskiej,
15. Klessa Edwin - Trzcianka, działacz antykomunistyczny, sekretarz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych Oddział w Pile,
16. Konkel Józef - Rzeszów, przewodniczący Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym woj. Podkarpackiego, członek Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
17. Korona Daniel Alain - prezes Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89, działacz struktur podziemnych m.in. GWS, NZS na SGPIS, współpracownik działu zagranicznego NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze,
18. Kraszewski Tomasz - Puławy, prezes Zarządu Puławskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w stanie wojennym,
19. Krztoń Marian - Rzeszów, przewodniczący Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
20. Miernik Zygmunt - prezes Stowarzyszenia Weteranów NIEZŁOMNI, działacz niepodległościowy, więzień polityczny PRL i III RP,
21. Nowakowski Krzysztof - przewodniczący Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku,
22. Perchel Paweł - prezes Stowarzyszenia "Wolni i Solidarni 1980-1989" w Starachowicach, działacz opozycji antykomunistycznej,
23. Pioterek Grzegorz - Kraków, prezes Stowarzyszenia "Bóg-Honor-Ojczyzna", działacz podziemnej Solidarności,
24. Raczycki Jan - prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL "PRZYMIERZE" w Bydgoszczy,
25. Rakocz Anna - Częstochowa, przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, więzień polityczny PRL,
26. Sekuła Julian - prezes Zarządu Stowarzyszenia FMO i Ich Rodzin Represjonowanych w PRL „Godność",
27. Stolarzewicz Antoni - m. Płaza, działacz opozycji antykomunistycznej,
28. Słomka Adam - prezes Konfederacji Polski Niepodległej, działacz niepodległościowy, więzień polityczny PRL,
29. Słowik Barbara - przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej,
30. Stopa Jerzy - prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego,
31. Szczygłowski Roman - Radomsko, Stowarzyszenie „Powiedzieć Prawdę", internowany,
32. Waśniewski Tadeusz - prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział VII Białystok, więzień polityczny PRL,
33. Wojciechowska Barbara - Bydgoszcz, przewodnicząca Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89 w Bydgoszczy, działaczka opozycji antykomunistycznej i osoba represjonowana, więzień polityczny PRL
34. Zacharow Jerzy - przewodniczący Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny,
35. Adamczuk Zbigniew - Siedlce, internowany działacz NNZZ RI „S",
36. Bacler Wojciech - USA Seaside, CA 93955, więzień polityczny, działacz niepodległościowy,
37. Basiewicz Mirosław - kontakt przez facebook, opozycja antykomunistyczna,
38. Berndt Zbigniew - m. Sypniewo, działacz opozycji antykomunistycznej,
39. Bielski Anatoliusz - Oświęcim, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, internowany, więzień polityczny PRL
40. Binkowski Jerzy - więzień stanu wojennego (Katowice, Bielsko-Biała), szef "Trzeciego Szeregu" Solidarności Podbeskidzia,
41. Bińkowski Kazimierz M. - USA, internowany, więzień u uchodźca polityczny PRL
42. Brajbisz Tadeusz - Piaseczno, internowany,
43. Brant Jerzy - kontakt przez facebook, opozycja antykomunistyczna,
44. Brzezińska Monika Maria - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach,
45. Bojar Zbigniew - Siemiatycze, działacz antykomunistyczny,
46. Borowiak Krzysztof - Poznań, działacz opozycji antykomunistycznej, represjonowany,
47. Bujwicki Bernard - członek Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku, więzień polityczny PRL,
48. Cymborski Adam - współzałożyciel Solidarności Walczącej Oddział Warszawa,
49. Czajkowska Krystyna - Stargard, działaczka opozycji niepodległościowej,
50. Czajkowski Wojciech - kontakt przez facebook, opozycja antykomunistyczna,
51. Czyżkowski Czesław - Siedlce, dziwacz opozycji antykomunistycznej, internowany,
52. Drogoń Józef - Gdańsk, działacz związkowy WZZW i podziemia Solidarności, więzień polityczny PRL
53. Duszak Mirosław - Warszawa, działacz antykomunistyczny, internowany,
54. Feszler Lech - działacz opozycji solidarnościowej, internowany,
55. Filipczyk Andrzej- Boguchwała, więzień polityczny PRL Solidarność Walcząca,
56. Fjuty Zbigniew - Radomska, internowany, antykomunista, działacz niepodległościowy,
57. Florczykowski Krzysztof - Białystok, członek podziemnego Stowarzyszenia FMO i Ich Rodzin Represjonowanych w PRL „Godność", więzień polityczny PRL, internowany,
58. Gacek Elżbieta - Chełm, więzień polityczny PRL
59. Goławski Krzysztof - Siedlce, działacz opozycji niepodległościowej i KPN, więzień polityczny PRL
60. Goławski Zygmunt - Siedlce, działacz opozycji niepodległościowej i KPN, więzień polityczny PRL
61. Gurczyński Józef - Ostrowiec Świętokrzyski, internowany, działacz opozycji antykomunistycznej,
62. Hajek Mieczysław - Oświęcim, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, internowany i więzień polityczny PRL
63. Hlebowicz Piotr - współprzewodniczący Autonomicznego Wydziału Wschodniego "Solidarności Walczącej" oddział krakowski, działacz niepodległościowy,
64. Horbacz Stanisław - Białystok, działacz podziemnej Solidarności i KPN, więzień polityczny,
65. lkert Andrzej - Więcbork, działacz opozycji antykomunistycznej, więzień polityczny PRL
66. Janeczko Maria - Opatów, internowana,
67. Januszewski Janusz - Oświęcim, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, działacz niepodległościowy, internowany i więzień polityczny PRL
68. Jarczewski Andrzej - Gliwice, więzień polityczny PRL
69. Jarociński Marek - Bydgoszcz, internowany: Mielęcin „Włocławek,
70. Jażdżewski Stefan - Świebodzin, działacz opozycji antykomunistycznej,
71. Jędrzejuk Elżbieta - Siedlce, w-ce przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, więzień polityczny PRL, działaczka podziemia antykomunistycznego,
72. Karnat Halina - Warszawa, internowana w Gołdapi,
73. Kamińska Barbara - Białogard, działaczka opozycji niepodległościowej,
74. Kantor Józef - Dębica, Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych,
75. Kigina Sławomir - Kołobrzeg, działacz opozycji antykomunistycznej, internowany,
76. Kirkut Sławomir - Bartoszyce, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, więzień polityczny PRL,
77. Klimek Marek - Inowrocław, więzień polityczny w latach 1972-1973
78. Końka Marek - USA, internowany, zmuszony do emigracji,
79. Korolkiewicz Stanisława - Białystok, członek Rady Konsultacyjnej, działaczka opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej, represjonowana w PRL
80. Korus Zygmunt - Chorzów, więzień polityczny PRL,
81. Kostrzębski Karol - w-ce prezes Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-1989, działacz opozycji antykomunistycznej,
82. Kot - Ustrzyki Dolne, członek Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
83. Kozik Henryk - Brzozów, członek Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
84. Lajdorf Edmund - członek Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku, więzień polityczny PRL,
85. Leoniak Jerzy - Szczecinek, działacz podziemnej Solidarności,
86. Leszczyński Kazimierz - członek Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku,
87. Liber Mieczysław - Kuryłówka, członek Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
88. Ligas Stanisław - Jodłownik 116, działacz niepodległościowy i solidarnościowy,
89. Lisaj Jan - Piła, działacz solidarnościowy i opozycyjny, represjonowany,
90. Lorek Lesław - Dąbrowa Górnicza, działacz antykomunistyczny, więziony w PRL,
91. Lorewski Andrzej - Tarnowskie Góry, internowany, więzień polityczny,
92. Łaba Mieczysław - Sokołów Podlaski, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach,
93. Łakomski Zdzisław - członek Stowarzyszenia FMO i Ich Rodzin Represjonowanych w PRL „Godność",
94. Łaszuk Krzysztof- Malbork, więzień polityczny i działacz niepodległościowy,
95. Łempicki Robert - Białystok, działacz podziemnej Solidarności, więzień polityczny,
96. Łobacz Władysław - Biała Podlaska, internowany,
97. Majewski Sławomir - internowany w ZK Wierzchowo Pomorskie, członek Stowarzyszenia Godność w Gdańsku,
98. Maliszewski Marek - członek Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku oraz Stowarzyszenia FMO i Ich Rodzin Represjonowanych w PRL „Godność",
99. Małobęcki Józef - Staszów, internowany,
100. Marcinkowski Wojciech - Zgorzelec, internowany, działacz opozycji antykomunistycznej,
101. Masłowska Jabłońska (zd. Masłowska) - Wrocław, internowana w Gołdapi,
102. Mizerski Wiesław - Radom, internowany, więzień polityczny, działacz niepodległościowy,
103. Musiej Anna - Siedlce, działaczka opozycji antykomunistycznej,
104. Musiej Sławomir - Siedlce, działacz opozycji antykomunistycznej, internowany,
105. Nalaskowska Regina - Białogard, więzień polityczny,
106. Nalaskowski Stanisław - Białogard, działacz opozycji niepodległościowej,
107. Nowak Józef - w-ce przewodniczący Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku, więzień polityczny PRL,
108. Olewińska Dorota - Kraków, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach,
109. Olewińska Grażyna - Siedlce, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach,
110. Orzechowski Wiesław - Oświęcim, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, internowany i więzień polityczny PRL,
111. Ottomański Lech - Kraków, działacz opozycji antykomunistycznej, represjonowany,
112. Ozga Wiesław - Siedlce, internowany działacz Solidarności,
113. Paluszek Ewa - więzień polityczny, członek zarządu Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze" w Bydgoszczy,
114. Pałucki Krzysztof - Toruń, działacz niepodległościowy, więzień polityczny PRL,
115. Paprocki Sławomir - Siedlce, działacz opozycji antykomunistycznej,
116. Piekart Ryszard - sekretarz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, działacz niepodległościowy, więzień polityczny PRL,
117. Pielak Tadeusz - Kłoczew, działacz opozycji antykomunistycznej,
118. Piewicz Elżbieta - kontakt przez facebook, opozycja antykomunistyczna,
119. Popławski Sławomir - internowany, działacz opozycji antykomunistycznej,
120. Powtyra Piotr - Krapkowice, więzień polityczny PRL,
121. Proba Andrzej T. - wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia FMO i Ich Rodzin Represjonowanych w PRL „Godność"
122. Przestrzelska Krystyna - Białystok, wdowa po działaczu opozycji solidarnościowej w latach 80- tych, represjonowanego w stanie wojennym,
123. Racewicz Józef - Białystok, działacz katolicki i niepodległościowy,
124. Reginiewicz Waldemar - Wałcz, internowany, więzień polityczny
125. Rehorowska Maria - Stalowa Wola, internowana w Gołdapi,
126. Rutkowski Mieczysław - Wiceprezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział VII Białystok,
127. Rybnik Jerzy - Białystok, ukrywający się i represjonowany, syn mjr. Aleksandra Rybnika straconego w pokazowym procesie stalinowskim,
128. Sasim Teresa - Siedlce, działaczka opozycji antykomunistycznej, internowana w Gołdapi,
129. Sierański Ireneusz - członek Stowarzyszenia FMO i Ich Rodzin Represjonowanych w PRL „Godność",
130. Smaczny Janusz - członek Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku,
131. Smalec Marian - Melbourne Australia, internowany, działacz opozycji niepodległościowej,
132. Smoliński Jan - członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach,
133. Sokoliński Romuald - Gliwice, więzień polityczny PRL, internowany, działacz niepodległościowy,
134. Stachowicz Stanisław - Mielec, członek Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
135. Stoplarzewicz Antoni - Płaza, działacz opozycji antykomunistycznej,
136. Strubel Krystyna - członek Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku,
137. Szaciłowski Krzysztof - Białystok, działacz podziemnych struktur opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej, inwigilowany przez SB,
138. Szatkowski Andrzej - Gdańsk, najmłodszy więzień polityczny, ZK Potulice
139. Szostek Tomasz - Warszawa, działacz opozycji antykomunistycznej,
140. Świtoń Jan - członek ROPCiO, współpracownik KOR. Jedyny żyjący członek pierwszego w Polsce Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach, internowany,
141. Tarasiuk Wiktor - Starachowice, b. przewodniczący Solidarności Zakładowej,
142. Tokarski Władysław - Białystok, działacz podziemnych struktur Solidarności, współpracownik KPN, więzień polityczny,
143. Trelka Tadeusz - Tuczempy, członek Podkarpackiej Rady Konsultacyjnej,
144. Trybus Janusz - Łańcut, y-ce przewodniczący Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym woj. Podkarpackiego,
145. Trzeciak Władysław - Częstochowa, działacz opozycji antykomunistycznej, więzień polityczny,
146. Tuchodolski Roman - Szubin, działacz niepodległościowy,
147. Waniewski Mirosław - Warszawa, działacz opozycji antykomunistycznej,
148. Waloski Jerzy - Woliborz, internowany w czasie stanu wojennego,
149. Wieliczko Jan - Korzse, działacz antykomunistyczny,
150. Wilk Roman - członek Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku,
151. Wit Krzysztof - Tarnowskie Góry, internowany, więzień polityczny,
152. Woźnica Bożena - Warszawa, opozycja antykomunistyczna,
153. Żbikowski Leon - Mrągowo, internowany, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.