PROTESTUJMY! Odrażająca wersja "Klątwy" Wyspiańskiego i TVP-Antykultura - aktualizacja non stop
data:20 lutego 2017     Redaktor: Redakcja

Wzywam prokuraturę do przeprowadzenia dochodzenia z tytułu możliwości popełnienia przestępstwa i do natychmiastowego zdjęcia spektaklu z afisza nakazem prokuratorskim!
22.02 - wszczęto z urzędu śledztwo; oczekujemy zaprzestania prezentacji spektaklu i wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Aktualizacja :
23.02
Przed Teatrem Powszechnym, w którym wystawiany jest spektakl „Klątwa”, kilkudziesięciu członków Krucjaty Młodych odmawiało w wieczorem różaniec. Publiczna modlitwa miała być „zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa”. Eksponowano transparenty: „Stop bluźnierstwom”, „Nie chcemy dotacji dla profanacji” czy „Kultura, nie bluźnierstwa”.

23.02

Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i Prezes Centrum Jana PawłaII „Nie lękajcie się” w Krakowie ks. prałat Jan Kabziński zaapelował wczoraj do prezydent miasta stołecznego Warszawy o stanowczą reakcję w sprawie spektaklu „Klątwa” wystawionego na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.
w najbliższą niedzielę po wszystkich Mszach św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odbywać się będzie adoracja wynagradzająca za bluźnierczy spektakl, a po Mszy św. będzie można podpisać petycję.

P.T.

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Szanowna Pani Prezydent!

W minionych dniach całą Polskę obiegła informacja o „spektaklu” pt. „Klątwa” granym w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Nie ulega wątpliwości, że tego typu prowokacje, czyli pornografia, bluźniercze sceny, kpina z Kościoła i wykorzystanie do tego figury św. Jana Pawła II, podsycanie politycznej nienawiści nie mają prawa mieć miejsca, a szczególnie skandaliczny jest fakt, że odbywają się one w teatrze wspieranym finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawy.

Oczekuję stanowczej reakcji Pani Prezydent na skandaliczne wydarzenia w Teatrze Powszechnym. Domagam się zaprzestania finansowania teatru z publicznych pieniędzy oraz odwołania jego dyrektora. Brak stanowczej reakcji Pani Prezydent odbiorę jako pochwałę dla tego typu wydarzeń.

Z poważaniem

Petycję można pobrać TUTAJ

ks. Paweł Kummer, Centrum Jana Pawła II w Krakowie

23.02
Podpisz protest
http://www.protestuj.pl/stop-bluznierczej-klatwie--stop-finansowaniu-jej-z-naszych-pieniedzy-,72,k.html

Stop bluźnierczej "Klątwie"! Stop finansowaniu jej z naszych pieniędzy!

twoj list trafi tu:
[możesz także wysłać protest ze swojej poczty bezpośrednio pod podane adresy mejlowe!]

Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera - Paweł Łysak
sekretariat@powszechny.com
 
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro
kontakt@ms.gov.pl
 
Prezes Rady Ministrów RP - Beata Szydło
kontakt@kprm.gov.pl
 
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz
kontakt@um.warszawa.pl
 

Szanowna Pani Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów RP

Szanowny Pan Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny

Szanowna Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Szanowny Pan Paweł Łysak

Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Szanowni Państwo!

Pragnę wyrazić ogromne oburzenie wystawieniem w warszawskim Teatrze Powszechnym skrajnie obraźliwego spektaklu zatytułowanego „Klątwa”. Moje zdumienie wywołały potwierdzone już doniesienia i nagrania pokazujące zawartość wystawianego z pieniędzy podatników pseudo-dzieła.

Odpowiadacie Państwo za powszechne zgorszenie, jakie wywołała „Klątwa”. Scena teatru będącego dziedzictwem naszego narodu – rok po obchodach 1050-lecia chrztu Polski – stała się miejscem, w którym w najpodlejszy sposób obraża się św. Jana Pawła II, wartości chrześcijańskie i zmarłego tragicznie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czy taki stan rzeczy można tolerować choćby przez jeden dzień?!

Czy dla taniej sensacji i zamanifestowania wolności słowa – najwyraźniej rozumianej jako wolność do znieważania i obrażania dowolnych wartości, osób, czy grup społecznych – ja i inni podatnicy mamy utrzymywać takie widowiska i taki teatr?!

Oczywiście, to pytania retoryczne. Muszę jednak zwrócić Państwu uwagę, iż można było uniknąć ich postawienia.

Postać reżysera „Klątwy” od wielu lat i w wielu miastach Europy wzbudza protesty opinii publicznej. Działo się tak m.in. w Sarajewie, Belgradzie, czy też w październiku 2015 roku w Krakowie. Dodam także, iż w sprawie wystawianego obecnie pseudo-dzieła już zostały skierowane do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Szanowni Państwo, nie można pozwalać na obrażanie bliskich Polakom wartości i osób pod pretekstem poszerzania granic wolności sztuki. Domagam się natychmiastowego odwołania kolejnych przedstawień oraz wstrzymania finansowania Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera do czasu wyjaśnienia okoliczności sprowadzenia pseudo-sztuki „Klątwa” do Polski oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych.

Nie życzę sobie, aby nawet jedna złotówka z moich podatków była przeznaczana teraz i w przyszłości na tego typu ohydne prowokacje.

Z poważaniem,

22.02

Protest Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy wobec skandalicznego spektaklu Teatru Powszechnego w Warszawie
Trudno wyrazić słowami oburzenie wobec spektaklu pt.”Klątwa” na scenie Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera, w Warszawie. Te obsceniczne występy, obrażające uczucia religijne większości Polaków, nie mają nic wspólnego ze sztuką teatralną. Tłumaczenia, że to "prowokacja artystyczna” są kpiną, gdy dochodzi do bezczeszczenia największych świętości narodowych, nie tylko obiektów kultu religijnego, ale i wzorów życia  Obywateli Rzeczypospolitej, nie jedynie chrześcijan.  Kto zdoła wyjaśnić, dlaczego ta obrzydliwa, wulgarna prowokacja skierowana jest właśnie w stronę Kościoła katolickiego?  Fakt zbezczeszczenia symbolu wiary chrześcijańskiej, jakim jest Krzyż, zbezczeszczenie flagi Watykanu, poniżenie niekwestionowanego na całym świecie autorytetu św. Jana Pawła II, a więc  obwołanego świętym dla świata, uznanego przez świat, w tym wyznawców innych religii, za wzór moralny, za przywódcę duchowego przywracającego narodom poczucie godności -  łączy się nie tylko z obrzydzeniem dla twórców i odtwórców tego prowokacyjnego spektaklu, ale każe podjąć modlitwę ekspijacyjną, gdyż wobec bluźnierstwa nie wystarczy zwyczajne "przepraszam”.
"Narody, które tracą pamięć, giną” ! Czy autorzy, wykonawcy, dyrekcja teatru i wreszcie finansujący spektakl z funduszy publicznych decydenci z Urzędu m.st. Warszawy, także utrzymywani z pieniędzy podatników, w swojej deprawacji zapomnieli już, że to św. Janowi Pawłowi zawdzięczają, jak i cała Polska, odzyskanie wolności od totalitaryzmu komunistycznego ?!  Czy tak szybko zapomnieli, że św. Jan Paweł II  to ten NASZ Ojciec Święty wyprowadzający Polskę z niewoli sowieckiego układu ku …dzisiejszej demokracji ?! Przerażenie i rozpacz wywołuje fakt, że znaleźli się aktorzy, gotowi dopuścić się prostytuowania, publicznie, na deskach stołecznego teatru. Dopuścili się moralnego gwałtu  na katolikach, na polskiej kulturze.
W spektaklu dopuszczono się również przestępstwa podlegającego ściganiu z urzędu, ze sceny nawoływano bowiem do zabójstwa człowieka, do podjęcia zbiórki pieniędzy…na „honorarium” dla płatnego zabójcy premiera Polski ?! Oczekujemy szybkich działań prokuratury, dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego!

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wyrażając ten protest domaga się natychmiastowego zaprzestania wystawiania  spektaklu „Klątwa” i wyciągnięcia konsekwencji wobec dyrekcji Teatru Powszechnego, jak i urzędników publicznych, którzy decydują o finansowaniu tej placówki, reprezentujących  Urząd m.st. Warszawy.
Za ZG KSD -   Anna T. Pietraszek, wiceprezes ZG KSD,
                         Bogusław Olszonowicz, członek ZG KSD

22.02

Wszczęto z urzędu śledztwo w sprawie obrażania uczuć religijnych i "publicznego nawoływania do popełniania zabójstwa" w trakcie spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński.

"Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w Warszawie 22 lutego 2017 r. wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu Klątwa w Teatrze Powszechnym w Warszawie, którego premiera miała miejsce dniu 18 lutego 2017 r." - podał w komunikacie Łapczyński. Dodał, że chodzi o czyny z art. 196 Kodeksu karnego i art. 255 par 2 Kk.

Art. 196 Kodeksu karnego przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności albo do dwóch lat więzienia dla tego, kto "obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych". Art. 255 par. 2 głosi: "Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Zgodnie z orzecznictwem, "publiczny" oznacza "mogący dotrzeć do nieograniczonej liczby odbiorców".

"Podstawą wszczęcia dochodzenia były ogólnodostępne, wyemitowane w mediach fragmenty spektaklu Klątwa, publikacje prasowe w tym zakresie, jak też publiczne zapowiedzi wielu osób o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa, wskazujące na konieczność dokonania prawnokarnej analizy zaprezentowanych podczas przedstawienia zachowań" - dodał prok. Łapczyński.

Zawiadomienia złożyli m.in. posłowie PiS.

22.02

Podpisz petycję!  Oczekuję stanowczej reakcji Pani Prezydent na skandaliczne wydarzenia w Teatrze Powszechnym

P.T. Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Pani Prezydent,

całą Polskę obiegła informacja o "spektaklu" pt. "Klątwa" granym w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Nie ulega wątpliwości, że tego typu wydarzenia nie powinny mieć miejsca, a szczególnie skandaliczny jest fakt, że odbywają się one w teatrze wspieranym finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawy.

Domagam się zaprzestania finansowania teatru z publicznych pieniędzy oraz odwołania jego dyrektora.

Brak stanowczej reakcji Pani Prezydent odbiorę jako pochwałę dla tego typu wydarzeń.

Z poważaniem,
[Imię i nazwisko]

22.02
 
Około 100 osób ze  środowisk narodowych zebrało się wieczorem 21.02 przed warszawskim Teatrem Powszechnym, aby zaprotestować przeciwko spektaklowi „Klątwa”. Przedstawienie obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.Zebrani mieli transpartenty z napisami: „To nie teatr to burdel” i „To nie sztuka, to kloaka”.
Rzecznik prasowy Obozu Radykalno-Narodowego Tomasz Kalinowski wypowiedział się podczas manifestacji: „PiS rządzi przez półtora roku i nie podjęło żadnych działań, aby neomarksiści zniknęli z polskiej kultury. Tu dziś powinna być prokuratura i policja, powinien reagować minister Gliński”.

Rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski podkreślał:  "To nie jest spektakl, to jest pseudosztuka. Ci, którzy to wyreżyserowali, którzy w tym grają i ci, którzy pozwalają na puszczanie czegoś takiego w teatrze, są pseudoartystami. Mamy do czynienia z szambem. My temu szambu mówimy stanowcze nie. Nie ma takiej możliwości, żeby w przestrzeni publicznej były promowane treści antychrześcijańskie, antynarodowe i antypolskie. Mamy nadzieję, że ci wszyscy, którzy doprowadzili do tego, że takie coś ma miejsce w teatrze, poniosą tego konsekwencje. Jeżeli natomiast władze nie podejmą odpowiednich środków, mamy nadzieję, że sprawy we własne ręce wezmą obywatele i że dojdzie tutaj do uzasadnionych reakcji sprzeciwu ze strony obywateli, ze strony prywatnych osób".

21.02

Pomoc prawna Ordo Iuris

Wystawiona w Teatrze Powszechnym „Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića, wywołała lawinę komentarzy oburzonych spektaklem. Instytut Ordo Iuris zadeklarował dziś bezpłatną pomoc prawną osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu. Ponadto, Instytut powiadomił najważniejszych urzędników Rady Europy o mających miejsce w trakcie spektaklu wezwaniach do motywowanej politycznie nienawiści.

Zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego obraza uczuć religijnych i publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej jest w Polsce karalne. Instytut Ordo Iuris, zadeklarował dziś pomoc prawną osobom, które chciałby wejść na drogę prawną w obronie swych uczuć religijnych lub porządku publicznego.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę kontekst politycznie motywowanej zbrodni na Marku Rosiaku z października 2010 r., jak również na ostentacyjną gloryfikację spektaklu przez niektórych posłów opozycji, Instytut Ordo Iuris w korespondencji skierowanej w dniu dzisiejszym do Sekretarza Generalnego Rady Europy i innych urzędników tej instytucji międzynarodowej, wskazuje na spektakl jako egzemplifikację niedopuszczalnego kreowania przez niektóre środowiska polityczne, atmosfery nienawiści w polskiej debacie publicznej.

Instytut Ordo Iuris w korespondencji do RE wyraził także oczekiwanie reakcji potępiającej mowę nienawiści. Zwraca przy tym uwagę że sytuacja, gdy na tle politycznym wzywa się do zabijania polityków, jest drastycznie sprzeczna z wartościami Rady Europy i poważnie narusza postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

za: http://www.ordoiuris.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20.02

Hanna Dobrowolska: Odrażająca wersja "Klątwy" Wyspiańskiego i TVP-Antykultura

Misja telewizji narodowej? Rada mediów narodowych? Nowa ustawa medialna? - nadzieje i ich karykaturalne odbicie w rzeczywistości.
 
Zgrzytam zębami oglądając kolejne produkcje na kanale TVP Kultura, który z kulturą ma coraz mniej wspólnego. Po równi pochyłej staczają się ideały i założenia reformy mediów, w ktorych reformowaniu braliśmy udział, jako konsultanci, dzienniikarze, obywatele spragnieni powrotu do normalności.
Na naszych oczach to medium narodowe, jakim jest TVP Kultura, obraca się w żart, tym bardziej ponury, bo nie narzucony przez lewacki rząd PO/PSL. To pod "naszą" władzą "nasze" media przechodzą metamorfozę. Ta zmiana nie jest już "dobra"! Jest fatalna!
 
19 lutego na TVP-Antykultura można było obejrzeć obszerne fragmenty skandalizującej prowokacji antyreligijnej i antykulturowej. Cóż to było takiego? Informacja o premierze, jaka odbyła się 18.02 w Teatrze Powszechnym w  Warszawie, miała formę obszernych [nazbyt obszernych!]  kadrów ze spektaklu, w których najistotniejszym obrazem było szarganie krzyża, nie jednego - wielu krzyży , używanych do konstruowania z nich karabinów maszynowych za pomocą scenograficznych sztuczek! Karabiny zbudowane z krzyży wymierzone zostały  w publiczność przez zajadłych wykonawców ról.
 
Jaki to spektakl? przeczytajmy notkę ze strony Teatru Powszechnego:
 
Klątwa, na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, reż. Oliver Frljić
OPIS
W momencie, w którym związek Kościoła i państwa wydaje się nierozerwalny, a władza organów kościelnych próbuje wpłynąć na funkcjonowanie świeckich instytucji oraz na decyzje jednostek, twórcy spektaklu sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy. Na ile katolicka moralność przenika podejmowane przez nas decyzje? Jak wpływa na światopogląd osób, które deklarują niezależność od Kościoła, a jakie konsekwencje posiada dla tych, którzy uważają się za katolików? A przede wszystkim: na ile sztuka współczesna jest zdeterminowana przez religijną cenzurę, autocenzurę i unikanie zarzutu o „obrazę uczuć religijnych”?
Spektakl Klątwa wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się, czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości.
Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.
Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej.
W spektaklu wykorzystywane są głośna muzyka i efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością).
Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nie wybierałam się na ten spektakl. Jednak jako uzytkownik TVP musiałam o niego się otrzeć  i nie wyrażam na to zgody!
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Na podstawie krótkich [ale wystarczająco długich]  fragmentów spektaklu emitowanych w TVP Kultura:
 
Protestuję przeciwko szarganiu krzyża w miejscu publicznym!
Protestuję przeciwko  szerzeniu  nienawiści wobec wyznających religię chrześcijańską poprzez kojerzenie ich z agresywnymi antyhumanistycznymi zachowaniami i czynami!
Nie życzę sobie  prowokacji [pod pretekstem premiery dramatu Wyspiańskiego] realizowanych za państwowe pieniądze w Teatrze Powszechnym!
Protestuję przeciwko piętrowej prowokacji, która ma zamknąć usta tym , którzy sa etykietowani jako orędownicy religijnej cenzury, autocenzury i ci, którzy narzucają sztuce ograniczenia, zmuszając ją do unikania zarzutu o „obrazę uczuć religijnych” poprzez ograniczenie odzwierciedlenia wizji artystycznej!
Protestuję przeciw propagowaniu w mediach publicznych treści obraźliwych dla chrześcijan  poprzez ich dosłowną obszerną prezentację!
Protestuję przeciw stosowaniu nazwy "media narodowe" dla lewackiego kanału TVP Kultura, ktoremu przewodzi od 2016 Mateusz Matyszkowicz!

I oczekuję reakcji tych, którzy przeznaczają  pieniądze na to, co powyżej [na czele z władzami Warszawy oraz ministrem MKiDN] , oraz Prezesa TVP, jako odpowiedzialnego za programy emitowane w TVP Kultura.
[A na co ewentualnie warto  pieniądze dawać, wskazuję w video, które jest zapisem innej "Klątwy" Wyspiańskiego].
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Ponadto, dowiadując się w kolejnych dniach z publikowanych po premierze recenzji oraz z informacji medialnych, jakim seansem nienawiści jest faktycznie ten spektakl, w którym wzywa się do morderstwa na tle politycznym aktywnego polityka partii wymienionego z imienia i nazwiska, profanuje się symbole chrześcijańskie, znieważa pamięć postaci świętego Kościoła Katolickiego, profanuje się flagę Polski i Watykanu, szkaluje Polskę  poprzez obraźliwe zachowania -  wzywam prokuraturę do przeprowadzenia dochodzenia z tytułu możliwości popełnienia przestępstw, jakimi  są:
- publiczne nawoływanie do czynów karalnych [ do morderstwa! ],
- obraza uczuć religijnych,
- znieważenie symboli narodowych
- publiczne szerzeni mowy nienawiści,
i do natychmiastowego zdjęcia spektaklu z afisza nakazem prokuratorskim.
 
 
Hanna Dobrowolska
- były użytkownik kanału TVP-Antykultura oraz były widz TP w Warszawie
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Z ostatniej chwili:
Komunikat rzecznika Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika, wydany w związku ze spektaklem „Klątwa”.

Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie ma znamiona bluźnierstwa.

Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego.

Odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

21.02.2017

-------------------------------

Diecezjalna modlitwa przebłagalna za bluźnierstwa i o nawrócenie twórców „Klątwy”

Prośba do duszpasterzy i wiernych Diecezji Warszawsko-Praskiej

Z uwagi na fakt, iż Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera znajduje się na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej, prosimy duszpasterzy i wiernych o podjęcie modlitwy przebłagalnej i zadośćuczynienia za dokonujące się na scenie bluźnierstwo; za znieważenie symbolu Krzyża Świętego, osoby świętego Jana Pawła II, Stolicy Apostolskiej oraz obrazę uczuć religijnych wierzących.

Prośmy także o łaskę nawrócenia dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej bulwersującej inscenizacji.

Ks. Dariusz Szczepaniuk

Kanclerz Kurii
Materiał filmowy 1 :

Zobacz równiez:

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.