Nowy Jork: Wyj±tkowa homilia podczas Mszy ¦wiêtej w Katedrze ¶w. Patryka - foto
data:15 listopada 2016     Redaktor: ArekN

13 listopada 2016 roku w Katedrze ¶w. Patryka, podczas specjalnej Mszy ¦wiêtej w jêzyku polskim z okazji 1050. lecia Chrztu Polski i ¦wiêta Niepodleg³o¶ci, ks. Ryszard Koper wyg³osi³  homiliê, której tre¶æ publikujemy. Piêkna Msza, organizowana przez Solidarnych2010 w Nowym Jorku, zgromadzi³a wielu wiernych.

 
Gromadzi nas w tej przepiêknej katedrze mi³o¶æ do Ojczyzny, naszego cudownego kraju nad Wis³±. Tê mi³o¶æ nazywamy patriotyzmem. Patriota, to cz³owiek zas³uguj±cy na szacunek i uznanie. W dzisiejszych czasach nie brakuje ludzi, którzy chc± zdyskredytowaæ to pojêcie, ludzi którzy z powodu zacietrzewienia i ograniczeñ intelektualnych, aby podj±æ merytoryczn± dyskusjê na ten temat, stworzyli pojêcie „ciemnogród”, w którym chcieliby zamkn±æ patriotów. Ale ich tam siê zamkn±æ nie da, pozostaj± w nim twórcy tego pojêcia.

Jeden z patronów „Solidarni 2010” ¶w. Jan Pawe³ II, najwiêkszy z rodu Polaków piêknie mówi³ o swojej mi³o¶ci do Ojczyzny. Nawet, gdy s³yszeli¶my te s³owa, to trzeba je ci±gle powtarzaæ jak pacierz odwieczny. Rozpoczynaj±c drug± pielgrzymkê do Polski mówi³: „Przybywam do Ojczyzny, pierwszym s³owem, wypowiedzianym w milczeniu i na klêczkach, by³ poca³unek tej ziemi: ojczystej ziemi. Poca³unek z³o¿ony na ziemi polskiej ma jednak dla mnie sens szczególny, Jest to jakby poca³unek z³o¿ony na rêkach matki - albowiem Ojczyzna jest nasz± matk± ziemsk±. Polska jest matk± szczególn±. Nie³atwe s± jej dzieje, zw³aszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matk±, która wiele przecierpia³a i wci±¿ na nowo cierpi. Dlatego ma prawo do mi³o¶ci szczególnej".

A zatem jak rozpoznaæ prawdziw± mi³o¶æ do Ojczyzny, prawdziwy patriotyzm, prawdziwego patriotê? Wiemy bowiem, ¿e nawet ci, którzy ewidentnie szkodzili Polsce i szkodz± odwo³uj± siê nieraz do patriotyzmu. Komunistyczne w³adze Polski Ludowej odwo³ywa³y siê do patriotyzmu, bêd±c zaprzeczeniem tego co po¿yteczne i dobre dla naszej Ojczyzny. I dzisiaj niektóre ruchy, które mo¿na nazwaæ pomiotem tamtych czasów, szkodz±c Polsce, uzasadniaj± to mi³o¶ci± i dobrem Ojczyzny. A zatem jakie jest kryterium prawdziwego patriotyzmu. Na czym mamy oprzeæ prawdziwy patriotyzm?

Odpowiadaj±c na to pytanie siêgnê jeszcze raz do wypowiedzi ¶w. Jana Paw³a II: „Zanim st±d odejdê, proszê was, aby¶cie ca³e to duchowe dziedzictwo, któremu na imiê Polska, raz jeszcze przyjêli z wiar±, nadziej± i mi³o¶ci± - tak±, jak± zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie ¶wiêtym, aby¶cie nigdy nie zw±tpili i nie znu¿yli siê, i nie zniechêcili, aby¶cie nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy". A zatem fundamentem autentycznego patriotyzmu maj± byæ ponadczasowe, wieczne i niezmienne warto¶ci, które odnajdujemy w Bogu. W ¶wiat tych warto¶ci wprowadza nas chrzest ¶wiêty. Nasz indywidualny chrzest sta³ siê mo¿liwy dziêki wydarzeniu, które mia³o miejsce 1050 lat temu, a które nazywamy chrztem Polski.

W Li¶cie Pasterskim Episkopatu Polski na Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski czytamy: „W Wigiliê Paschaln± 966 roku, kiedy w³adca Polan stan±³ przed chrzcielnic±, za¶piewano ten wyj±tkowy, staro¿ytny hymn: „Weselcie siê ju¿, zastêpy anio³ów w niebie, weselcie siê, s³udzy Boga. Niechaj zabrzmi± dzwony g³osz±ce zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwyciêstwo. Raduj siê ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, poczuj, ¿e wolna jeste¶ od mroku, co ¶wiat okrywa!” Ten „niezmierny blask” od samych pocz±tków chrze¶cijañskiej Polski musia³ siê przedzieraæ przez mroki pogañskiej rzeczywisto¶ci. I dzisiaj nie brakuje w naszej Ojczy¼nie synów ciemno¶ci, który robi± wszystko, aby zagasiæ ¶wiat³o Ewangelii.

Chrzest Polski by³ najwa¿niejszym wydarzeniem w dziejach naszego narodu.  We wspomnianym Li¶cie czytamy: „Ksi±¿ê Mieszko tym samym wprowadzi³ swoich pobratymców w ¶wiat kultury ³aciñskiej i uczyni³ ich obywatelami wspólnoty ludów chrze¶cijañskich. Jego chrzcielnica sta³a siê kolebk± rodz±cego siê narodu, pozostaj±c znakiem buduj±cym jego to¿samo¶æ. Chrzest wprowadzi³ nasz naród w nowy ¶wiat, który wyra¿a siê przez now± kulturê, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Do¶wiadczenie wiary prze³o¿y³o siê z moc± na postawy moralne, widoczne tak¿e w ¿yciu gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Spo³eczne konsekwencje Chrztu Polski pojawi³y siê pó¼niej, poczynaj±c od rodziny”.

Mi³o¶æ ojczyzny ma fundament w Pi¶mie ¦wiêtym. Bóg obiecuje Abrahamowi Ziemiê Obiecan±, która bêdzie ojczyzn± dla niego i jego potomków. Jest to ziemia ¶wiêta, bo dana przez Boga. Ksiêgi Judyty i Estery chwal± bohaterskie czyny w s³u¿bie ojczyzny. Jezus w proroczym uniesieniu widzia³ zniszczenie Jerozolimy i zap³aka³ nad losem stolicy Jego ojczyzny ziemskiej. S± to tylko niektóre fragmenty z Biblii, które mówi± o mi³o¶ci ojczyzny.

Mi³o¶æ ojczyzny jest obowi±zkiem moralnym ka¿dego chrze¶cijanina. ¦w. Tomasz z Akwinu, wybitny filozof i teolog ¶redniowiecza w rozwa¿aniu o ojczy¼nie stwierdza: „Pan Bóg stanowi pierwsz± przyczynê istnienia wszelkich bytów, a w¶ród nich cz³owieka, rodziny i ojczyzny. Stwórca ustanowi³ taki porz±dek, i cz³owiek mo¿e otrzymaæ swe istnienie, wychowanie, rozwój osobowo¶ci do pe³ni cz³owieczeñstwa od rodziców i ojczyzny. Rodzice i ojczyzna s± po Bogu ¼ród³em naszego istnienia”.
  
Ks. Piotr Skarga w Kazaniach sejmowych wo³a³: „Jako najmilszej matki swej mi³owaæ i onej czciæ macie, która was urodzi³a i wychowa³a, nada³a i wynios³a? Bóg matkê czciæ rozkaza³. Przeklêty, kto zasmuca matkê swoj±. A która jest pierwsza i zas³u¿eñsza matka jako ojczyzna, od której imiê macie i wszystko co macie, od niej jest? Która gniazdem jest matek wszystkich i powinowactw”.


W innych s³owach mi³o¶æ do Ojczyzny wyra¿a poeta Kazik Borucki

Ojczyzna to naród to ziemia to dom
To drzewa zielone wysoko rosn±ce
To bij±cy swym d¼wiêkiem ko¶cielny dzwon
To kwiaty w ogródku kolorowo kwitn±ce
Ojczyzna to wioska pachn±ca ¿yciem, chlebem
To zagony piêknych, z³otych k³osów zbó¿
Ojczyzna to dom Wiary, Nadziei i Mi³o¶ci
To Wiara, która nas prowadzi do Boga, do wieczno¶ci
To Nadzieja naszej lepszej, ¿yciowej przysz³o¶ci  
To Mi³o¶æ, która ma w sobie tyle piêkna, bogactwa i rado¶ci
 

Warto¶ci ewangeliczne, które zaczê³y kszta³towaæ dzieje naszego narodu i ¿ycie ka¿dego z nas daj± odpowied¼ na wcze¶niej zadane pytanie, co to znaczy byæ prawdziwym patriot±. Patriota swoj± mi³o¶æ do ojczyzny opiera na niezmiennych prawach bo¿ych, których sercem jest prawo mi³o¶ci. W tych prawach nie mieszcz± siê ci, którzy w imiê fa³szywej wolno¶ci chc± bezmy¶lnie decydowaæ o ¿yciu nienarodzonych polskich dzieci, w tych prawach nie mieszcz± siê ci, którzy beztrosko sprzedaj± ojcowiznê w obce rêce, w tych prawach nie mieszcz± siê ci, którzy chc± stawiaæ prawa miêdzynarodowych organizacji ponad odwiecznymi prawami naszego narodu, nie mieszcz± siê w tych prawach, którzy w imiê poprawno¶ci politycznej, rezygnuj± z szukania prawdy, a nawet blokuj± jej szukanie, zapominaj±c s³owa Chrystusa, ¿e prawda nas wyzwoli, w tych prawach nie mieszcz± ci, którzy wzywaj± do obalenia prawowitej w³adzy w pañstwie, w tych prawach nie mieszcz± siê pluj±cy z pogard± na samochód wybranego przez naród prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, w tych prawach nie mieszcz± siê, którzy usi³uj± ojczyznê urz±dziæ na miarê zbrodniczych ideologii, jak chocia¿by komunizm, w tych prawach nie mieszcz± siê, ci którzy wzywaj± obce pañstwa lub organizacje ponad narodowe do rozstrzygania naszych polskich spraw. Podsumowuj±c mo¿na powiedzieæ, ¿e Bo¿e przykazania, przes³anie Ewangelii pozwala nam w³a¶ciwie kochaæ nasz± Ojczyznê i strze¿e nas przed nienawi¶ci± bli¼niego, czy innych narodów. Dlatego bronimy znaku naszej wiary- krzy¿a, gdziekolwiek zosta³ on postawiony na ziemi polskiej.
    
Od samych pocz±tków naszej chrze¶cijañskiej drogi Maryja bardzo mocno wpisuje siê w nasze ¿ycie osobiste i spo³eczne, szczególnie przez ikonê Pani z Jasnej Góry. O tym szczególnym miejscu ¶w. Jan Pawe³ II mówi³: „Jasna Góra jest sanktuarium Narodu. Trzeba przyk³adaæ ucho do tego ¶wiêtego Miejsca, aby czuæ, jak bije serce Narodu w Sercu Matki. Bije za¶ ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odg³osami ¿ycia. Ile¿ razy bi³o jêkiem polskich cierpieñ dziejowych! Ale równie¿ okrzykami rado¶ci i zwyciêstwa! Mo¿na na ró¿ne sposoby pisaæ dzieje Polski, zw³aszcza ostatnich stuleci, mo¿na je interpretowaæ wedle wielorakiego klucza. Je¶li jednak¿e chcemy dowiedzieæ siê, jak p³yn± te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyj¶æ tutaj”.

Przychodzili tu prawdziwi patrioci, szczególnie w trudnych okresach naszej Ojczyzny, jak rozbiory, hitlerowska okupacja, czy komunistyczne zniewolenie i s³yszeli s³owa, które brzmi± w naszym hymnie narodowym: „Jeszcze Polska nie zginê³a”. Ws³uchiwali siê w te s³owa i nape³nieni moc± z wysoka szli do walki o wolno¶æ Ojczyny, ¶piewaj±c: „Na stos rzucili¶my swój ¿ycia los, / Na stos, na stos”. Dzisiaj w czasie tej Mszy ¶w. wspominamy cudown± obronê Jasnej Góry, której g³ówne oblê¿enie rozpoczê³o siê 18 listopada 1665 roku. Wojska szwedzkie na podobieñstwo potopu zalewa³y polskie ziemie. Do Szwedów do³±czyli siê fa³szywi polscy patrioci, którzy z naje¼d¼c± chcieli budowaæ pomy¶lno¶æ naszej Ojczyzny. Za¶ prawdziwi patrioci trwali u stóp Pani Jasnogórskiej, gotowi oddaæ swoje ¿ycie za Ojczyznê. Niewielka garstka obroñców opar³a siê ogromnej armii szwedzkiej.
Z Jasnej Góry rozpocz±³ siê odwrót armii szwedzkiej i wyzwolenie naszej Ojczyzny. Zwyciêstwo przypisywano Matce Bo¿ej. Ówczesny Prymas Polski Kazimierz Florian Czartoryski pisa³: „Jasna Góra sama tylko w¶ród dymi±cych zgliszcz Polski nietkniêta, sta³a siê ocaleniem kraju, d¼wigaj±cego siê ponownie do ¿ycia... Tote¿ pamiêtamy, ¿e przywrócenie ca³o¶ci pañstwa polskiego, ocalenia publicznych i prywatnych losów Rzeczypospolitej, odbudowa kultu Bo¿ego po ko¶cio³ach, uratowanie i odrodzenie wolno¶ci, po przodkach odziedziczonej, jest dzie³em maryjnej Jasnej Góry".

Przez ca³y czas rozbiorów i niewoli nasz naród sta³ pod krzy¿em Chrystusa i u stóp Pani Jasnogórskiej b³aga³: „Ojczyznê woln± racz nam wróciæ Panie"

A¿ przyszed³ rok 1918 i zaczê³o siê spe³niaæ wo³anie, które w sposób poetycki wyrazi³ Julian Tuwim:

Chmury nad nimi rozpal w ³unê,
Uderz nam w serca z³otym dzwonem,
Otwórz nam Polskê, jak piorunem
Otwierasz niebo zachmurzone.
Daj nam uprz±tn±æ dom ojczysty
Tak z naszych zgliszcz i ruin ¶wiêtych
Jak z grzechów naszych, win przeklêtych:
Niech bêdzie biedny, ale czysty
Nasz dom z cmentarza pod¼wigniêty.
Ziemi, gdy z martwych siê obudzi
I brzask wolno¶ci j± oz³oci,
Daj rz±dy m±drych, dobrych ludzi,
Mocnych w m±dro¶ci i dobroci.

Ten sen o wolno¶ci spe³nia³ siê krwaw± danin± synów i córek naszej, polskiej ziemi. Boles³aw Czerwiñski pisa³:

„Ojczyzno! Nie p³acz swych dzieci, co gin±!
Niechaj krew p³ynie i ³zy niechaj p³yn±,
Niechaj siê ziemi wstrz±saj± krawêdzie
Jest Bóg nad nami, wiêc i Polska bêdzie!”

Dziêki tej ofierze 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekaza³a w³adzê Józefowi Pi³sudskiemu i ten dzieñ ustanowiono ¶wiêtem narodowym. Po 123 latach niewoli Polska wstawa³a, by ¿yæ. Wolna w¶ród wolnych, równa w¶ród równych! Niepodleg³a!

Ca³y naród, jak i rz±dz±cy pod±¿ali na Jasn± Górê, aby oddaæ pok³on Pani Jasnogórskiej i podziêkowaæ za odzyskan± wolno¶æ. Dnia 20 pa¼dziernika 1921 r. przyby³ tu naczelnik Pañstwa, Marsza³ek Józef Pi³sudski z ca³ym sztabem genera³ów.  Dnia 15 sierpnia 1923 r. przyby³ pieszo z dworca jako pielgrzym, wraz z kardyna³em Kakowskim, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej, Stanis³aw Wojciechowski. W dniu 27 kwietnia 1930 roku z³o¿y³ ho³d Matce Boskiej na Jasnej Górze prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mo¶cicki.

Dzisiaj dziêkujemy Bogu za woln± Ojczyznê i towarzyszy nam ¶wiadomo¶æ, ¿e musimy dalej walczyæ o prawdê, bo tylko ona, jak mówi Chrystus mo¿e nas w pe³ni wyzwoliæ, uczyniæ wolnymi.
 
ksi±dz  Ryszard Koper

[foto:  kilkoro autorów, m.in Sabina Szafrankowska]
Zdjêcia do artyku³u :
Zdjêcia do artyku³u :
Zobacz równiez:





Informujemy, i¿ w celu optymalizacji tre¶ci na stronie, dostosowania ich do potrzeb u¿ytkownika, jak równie¿ dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urz±dzeniach koñcowych u¿ytkowników. Pliki cookies mo¿na kontrolowaæ w ustawieniach przegl±darki internetowej. Korzystaj±c z naszej strony, bez zmiany ustawieñ w przegl±darce internetowej oznacza, i¿ u¿ytkownik akceptuje politykê stosowania plików cookies, opisan± w Polityce prywatno¶ci.