Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony łączy Polaków
data:13 listopada 2016     Redaktor: GKut

Przez ostatnie pół roku staraliśmy się na różne sposoby oddawać hołd Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, wielkiemu Polakowi i patriocie.

 
 

W ramach projektu pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zorganizowaliśmy międzynarodowy konkurs na plakat, ogólnopolskie konkursy: literacki, historyczny, przeprowadziliśmy turniej piłkarski, imprezę plenerową na Rynku Głównym w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży (taniec break dance), stworzyliśmy kilka spotów internetowych, wydaliśmy słynny „Raport Witolda” (relację z obozu w Auschwitz) w formie audiobooka, a przede wszystkim finalizujemy edycję tegoż w postaci książkowej. Wszystkie te działania mają na celu lepsze poznanie naszego Bohatera, aby jego dokonania i idee, których był wyrazicielem, stały się powodem do dumy i inspiracją dla młodzieży. Spotykamy się przy tym z wielką życzliwością mediów, które doceniając wagę sprawy, udostępniają wszelkie informacje na swoich łamach, portalach, ekranach czy w eterze.

 

Doświadczamy też wsparcia władz lokalnych. Ich zainteresowanie ideą promowania postaci i zasług Rotmistrza przekłada się na pomoc – miejscowi włodarze wchodzą do komitetów organizacyjnych różnych konkursów, fundują nagrody, użyczają lokali, delegują swoich pracowników, prowadzą swoimi kanałami akcję informacyjną. Często zdarza się też, że miejscowe władze same wychodzą z inicjatywą. Tak było w Wiązownie, Otwocku i Karczewie, gdzie samorządowcy zaproponowali zorganizowanie różnych wydarzeń, towarzyszących tym, jakie odbywają się w ramach międzynarodowego Projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony.

 

Widząc tak dużą życzliwość i przychylność samorządowców przeprowadziliśmy powiatowy konkurs wiedzy o Rotmistrzu pod honorowym patronatem starosty powiatu otwockiego, Mirosława Pszonki, i biblioteczny konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych gminy Wiązowna, pod patronatem honorowym Wójt Gminy Wiązowna Janusza Budnego. Pan Starosta Otwocki już drugi rok z rzędu przejmuje na siebie obowiązek bycia opiekunem lekcji historii na swoim terenie. Poproszony o pomoc bez wahania objął patronatem konkurs dla ponad 20 gimnazjów w powiecie. W minionym roku tematem była bohaterska postawa płk. Ryszarda Kuklińskiego, dziś już generała. Pragnę przypomnieć, że pierwszy polski oficer w NATO nie jeden raz był gościem naszej rodzinnej restauracji, która jest zlokalizowana na terenie gminy Wiązowna w powiecie otwockim. W związku z tym miejscowy włodarz Wójt Gminy, Janusz Budny w ubiegłym roku ufundował nagrodę w ogólnopolskim konkursie na plakat, a w tym roku także wsparł nasz międzynarodowy konkurs. Wiązowna stała się w roku 2016 centrum światowego plakatu, prace przysłano m.in. z Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec, Japonii, Kanady i Polski.

 

Pani Dyrektor Dwujęzycznego Gimnazjum w Gliniance, Marzenie Wróbel, składam wielkie podziękowania dla niej samej, ale także dla Nauczycieli, Pracowników, Samorządu Uczniowskiego. Jurorzy konkursu, którzy gościli w szkole, byli zbudowani atmosferą szkoły i tym, co oferuje ona uczniom. To wielka Pani Dyrektor zasługa i Pana Romana Zdunika, dla was obydwojga ta szkoła jest całym światem. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Maksymalnie można było zdobyć 65 p.

 

Gratuluję zwycięzcom: Oliwii Zakrzewskiej za zajęcie I miejsca (62p.), Małgosi Trzaskowskiej za zajęcie II miejsca (60p.) – obie dziewczynki reprezentowały Gimnazjum w Karczewie a Piotr Twardowski laureat III miejsca, reprezentował Gimnazjum w Zakręcie (zdobył 57p.).

 
 
Jurorzy jednomyślnie stwierdzili, że wyróżnią uczniów, którzy napisali konkurs na więcej niż 50p. A zatem z liczbą 55p. IV miejsce zajęła Eliza Płochocka z Glinianki, V miejsce Wiktoria Mariańska z Karczewa ex aequo Wiktor Winiarski z Gim nr 4 z Otwocka. Na dalszych miejscach uplasowali się: Michał Witak, Wiktoria Dziewulska, Maja Wielńska. Najliczniejszą reprezentację wystawiło Gimnazjum nr 2 w Śródborowie. Cieszę się z bardzo wysokiego poziomu konkursu wiedzy o Rotmistrzu, jaki odbył się w Gliniance.

 

Dziękuję Jurorom w osobach: Roman Zdunik, Jędrzej Studnikowicz – obaj Panowie reprezentowali starostwo powiatu otwockiego, Pani Reginie Kwaśniewskiej dyrektorce szkoły w Starej Wsi, Panu Stanisławowi Zającowi, znakomitemu historykowi naszego powiatu, odkrywcy pięknej historii regionu, dziękuję panu Arturowi Kubajkowi, redaktorowi naczelnemu Linii Otwockiej i oczywiście przewodniczącej jury pani Marzenie Wróbel.

 

Dziękuję Staroście, Członkom Rady Powiatu i Radnym powiatu za nagrody pieniężne dla uczniów i nauczyciela prowadzącego. Dla opiekunów naukowych laureatów, nauczycieli, ufundowana została przez Starostę Powiatu Otwockiego nagroda pieniężna.

Starosta ufundował także nagrody pieniężne dla zwycięzców:

- Oliwia Zakrzewska, Małgosia Trzaskowska – obie dziewczynki z Karczewa
- Piotr Twardowski ze szkoły w Zakręcie

Dziękuję pani Marzenie Kopce, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Pomysł podsunął Maciej Milewski, ale to Pani mnie przekonała, że warto inwestować w najmłodszych, i zmobilizowała do przygotowania konkursu dla uczniów szkół podstawowych, od 6. do 12. roku życia. Poruszyła Pani wielu nauczycieli w gminie, instruktorów i wychowawców. Z rozrzewnieniem patrzyłam na pierwsze artystyczne kroki w konkursie pt: „Rotmistrz Pilecki w oczach dzieci”. Patrząc na dzieła sztuki najmłodszych, widziałam oczyma wyobraźni zaangażowanie rodziców, opiekunów, wychowawców, starszego rodzeństwa. Czułam wielką pracę w domu, trud żeby opowiedzieć młodym artystom, kim był Rotmistrz i dlaczego warto się nad nim pochylić. Wójt gminy Wiązowna, Janusz Budny, ufundował nagrody rzeczowe. Przewodniczący Rady Miasta Otwocka, Jarosław Margielski, jest fundatorem nagród pieniężnych dla najmłodszych artystów powiatu, które zostały podzielone sprawiedliwie… To dla mnie radość widzieć, na jaką wielką pomoc mogę liczyć natychmiast, gdy pada hasło, że organizujemy kolejny projekt.

Dziękuję osobiście każdemu z jurorów tego konkursu, szczególnie pani przewodniczącej rady gminy pani Renacie Falińskiej, że znalazła czas, by wspólnie z nami wybrać laureatów i osoby wyróżnione.

LAUREAT Kat 6-8 lat

I miejsce Szymon Prubkowski
II miejsce Zosia Gołębiowska
III miejsce Gabrysia Kos

Laureat 9 – 12 lat

 

I miejsce Bartosz Michalak
II miejsce Ignacy Kłosowski
III miejsce Sylwia Ząberg

Wyróżnienie koordynatora Projektu przypadło

  1. Darii Rozwadowskiej
  2. Emilii Bronikowskiej

Mam wielkie uznanie dla opiekunów naszych małych artystów.

Dziękuję Radzie Miasta w Otwocku i Radzie Miasta Karczewa za podjęcie uchwały o nazwaniu imieniem Rotmistrza skwerów w centrum swoich miast. Rada Miasta Otwocka jako pierwsza podjęła uchwałę upamiętnienia, Rada Miasta Karczewa po konsultacjach społecznych także przychyliła się do wniosku. Czekamy na sondę mieszkańców Józefowa dotyczącą nadania imienia rondu. Ale nawet jak w Józefowie przegłosują inaczej, władze tego miasta, widząc nasze wspólne starania, zechcą kiedyś upamiętnić żołnierza, który był odważny, przedsiębiorczy i skuteczny w działaniu.

 

Dzięki pracy uczniów, pod kierunkiem Urszuli Trzaskowskiej, powstał spektakl pt. “STANĘ NA TWOJE ZAWOŁANIE POLSKO”. W przeddzień Święta Niepodległości na deskach Teatru Młodzieżowego MGOK Karczew w Piwnicy pod Barankiem była szansa zobaczyć i nagrodzić oklaskami ich wyjątkowy występ. A już, 11. listopada, dzięki burmistrzowi Karczewa, pana Dariusza Łokietka, i radzie miasta miał miejsce akt nadania imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego najpiękniejszemu skwerowi w mieście z pomnikiem Orła Białego, symbolem niepodległości. Krzysztof Kosior, prawnuk Rotmistrza był obecny na uroczystości.

 

Mazurowi Karczew dziękuję za udział w Turnieju Piłki nożnej rocznik 2009 o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Wśród drużyn klubów tj. Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Lech Poznań, Jagiellonia Białystok, Znicz Pruszków. Wojownik Rotmistrza, Mikołaj Wieczorkowski, został uznany najlepszym bramkarzem turnieju i wrócił z pucharem ufundowanym przez Wojewodę Mazowieckiego, Zdzisława Sipierę. Sukcesem na terenie powiatu było także wyróżnienie dla otwockiego artysty, Dariusza Muczke, w Międzynarodowym Konkursie na Plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU. Mnie rozpierała szczególna duma, gdy po rozkodowaniu prac, dowiedziałam się o zajęciu drugiego miejsca przez Jakuba Dorosza, ucznia Gimnazjum w Gliniance, w Ogólnopolskim Szkolnym Konkursie o nagrodę Minister Edukacji Narodowej. Jestem szczęśliwa, że Jakub i pani dyrektor Marzena Wróbel będą nagrodę odbierać w Belwederze w trakcie finału naszego projektu.

Jeśli wziąć pod uwagę, że aktywność ta dotyczy powiatu otwockiego, to z satysfakcją trzeba podkreślić, że temat „Rotmistrz Pilecki” budzi duże zainteresowanie. Jest to obserwacja bardzo budująca, bo pokazuje, że mieszkańcy naszych ziem są gotowi do działań na rzecz swojego regionu, że mają potrzeby inne, niż te związane z życiem codziennym, że włączają do ich realizacji dzieci i młodzież słusznie oczekując, że szlachetne wychowanie oparte na chwalebnej historii musi kiedyś zaprocentować pozytywnymi jednostkami.

W imieniu organizatorów projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za zrozumienie, poparcie, a przede wszystkim za obecność w tym przedsięwzięciu. Młodym artystom gratuluję pierwszej w życiu wystawy a oklaski wielkie i zasłużone przekazuję, niezawodnemu i znanemu już nie tylko na Mazowszu, Chórowi Mienia River, który wspiera nasze działania występami.

Projekt "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP dra Andrzeja Dudy. Organizatorzy projektu, współfinansowanego przez MSZ, MON, NCK, Fundację PZU i Fundację PKO BP, a wspieranego przez MEN i MSWiA oraz BBN chcą przekonać młode pokolenie Polaków, że wywodzi się z narodu silnego wartościami płynącymi z tradycji, chrześcijaństwa i tolerancji, przy jednoczesnym otwarciu na współpracę i postęp.

 

Biuro Prasowe Projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony
Małgorzata Kupiszewska, pełnomocnik Fundacji Gdzie, koordynator Projektu

 

 

 

Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.