Licznie zgromadzonych słuchaczy Gość ujął umiejętnością formułowania poglądów w sposób niezwykle dobitny i lapidarny, niepozbawiony wszakże szczególnego spokoju, a nawet poczucia humoru.
Z godzinnej rozmowy dr B.Fedyszak-Radziejowskiej z Samuelem Pereirą można ułożyć listę aforyzmów, złotych myśli i cytatów, które warto znać i trzeba rozpowszechniać.
Oto garść szczególnie cennych:
- Ci, którzy czują się odpowiedzialni za Polskę, i chcą czegoś więcej niż kariera i szczęście rodzinne - są niewygodni dla tych, którzy nie są demokratyczną władzą.
- W normalnym kraju to opozycja powinna pełnić rolę tego namiotu.
- Problem polega na tym, czy w Polsce uda się utrzymać demokrację, w której nie będzie trzeba się domagać ekshumacji zwłok [to odniesienie do 4 postulatów Solidarnych 2010] pod namiotem, takim jak ten.
- Nie satysfakcjonuje nas bycie wieczną opozycją z 20-24% poparciem.
- Nie możemy dać się zepchnąć do roli atrapy opozycji.
- Polska jest w dramatycznej sytuacji. Demokracja w Polsce jest teoretyczna i fasadowa.[wyróżnienia oddają nacisk, z jakim zostały wypowiedziane poszczególne zdania]
- Dla władzy ważne jest zachowanie pozorów demokracji dla przyjmowania Polski na salonach Europy. Władza dba o to, by Polska nie była uważana w Europie za drugą Białoruś. Stąd ta zabawa w wyznaczanie granic.
- Władza uważa, że Polsce wystarczą nieco bardziej światłe mechanizmy autokratyczne.
- Platforma Obywatelska to socjotechnicznie świetny produkt; przecież na taki sprzęt, jak platforma, mogą wejść wszyscy, każdy też czuje się obywatelem.
- Łatwo narzekać na premiera, trudniej realnie kontrolować szefa w pracy.[to w kontekście uwag o programowo i konsekwentnie od lat umniejszanej roli związków zawodowych]
- Związki zawodowe są ważnym elementem demokracji.
- Opozycja jest celowo ukazywana społeczeństwu przez władzę jako antysystemowa, by zminimalizować jej rolę. Sympatycy i wyborcy PiS nie powinni się tym denerwować i przejmować.[tu uśmiech :)]
- [ o 10.04.2010] Nawet gdyby to nie był zamach, to konsekwencje mamy takie, jakby to był udany zamach.
- To my jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy nas nienawidzą. Bierzemy odpowiedzialność za tych, którzy nas rozumieją i nie szanują, jeśli to my mamy rację.
- Uzależnienie polskich polityków od Rosji jest wynikiem spolegliwości całej Europy wobec Rosji - to właśnie rodzi nasz kompleks.
- Suwerenności nie dostaje się w prezencie.
- Polski naród jest wielki. Mamy obowiązek pamiętać, że dzisiejsi Polacy to są ci sami ludzie, którzy przeprowadzili Powstanie Warszawskie, i są autorami wydarzeń w latach:1956, 1968, 1970, 1976, 1980 i 1989. Polacy są wartością.
- Musimy być wspólnotą i szukać do siebie ścieżek. Pamiętajmy, jakie jest nasze położenie w Europie. Pamiętajmy, że w Polsce każdy konflikt będzie [ i już jest] wykorzystywany przez sąsiadów.
- Wiedza, czym jest totalitaryzm, czym są oba totalitaryzmy i czym jest Rosja, powinna dotrzeć ? dzięki Polsce ? do całej Europy.
- Im nas mniej, tym zadanie trudniejsze.
- Nie w takich sytuacjach sobie poradziliśmy.
- Nie dajmy się ponosić emocjom, nie chodźmy zdenerwowani, uśmiechajmy się.
- Wywalczmy sobie prawo równości w naszej odmienności.
- Wywalczmy sobie równoprawność naszych poglądów, niezależnie od tego, jak jesteśmy oceniani.
Pani Profesor, po prostu ? serdecznie dziękujemy! Zapamiętamy!
Hanna
Galeria:
http://solidarni2010.pl/photogallery.php?album_id=56
Video relacja z portalu Blogpress:
cz. 1
Materiał filmowy Nr 1
cz. 2
Materiał filmowy Nr 2
cz. 3
Materiał filmowy Nr 3
cz. 4
Materiał filmowy Nr 4
cz. 5
Materiał filmowy Nr 5