Jako część obchodów odbyło się III Forum Polonijne „Polonia Semper Fidelis – budujemy wielki front patriotyczny” z udziałem kilkunastu organizacji patriotycznych. Solidarnych 2010 reprezentowała prezes Ewa Stankiewicz. - To, że z roku na rok jest nas tutaj coraz więcej wynika z tego, że rośnie świadomość tego, że mimo różnicy poglądów i środowisk, z których pochodzimy zbieramy się wokół tego samego, wokół polskiej racji stanu – mówił podczas jednej z debat Paweł Piekarczyk publicysta „Gazety Polskiej” i koordynator polonijnych klubów GP.
Nowością był udział w forum przedstawicieli władzy Rzeczypospolitej Polskiej. – Planujemy przyjąć ustawę o opiece Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Ta ustawa ma dookreślić obowiązki poszczególnych organów w ramach administracji państwowej i ustalić program współpracy z Polonią – zapowiadał poseł Michał Dworczyk. Nie zabrakło także okolicznościowych listów przesłanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
W niedzielę 17 kwietnia uczczono 76. rocznicę zbrodni katyńskiej i 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodził przeor sanktuarium o. Rafał Walczyk. Po uroczystym przemarszu na cmentarz Weteranów Armii Polskiej odbył się Apel Pamięci, złożono kwiaty przed tablicą katyńską oraz smoleńską. Odbyło się również spotkanie z rodzinami ofiaf tragedii smoleńskiej - panią Magdaleną Mertą i panem Jackiem Światem. Obecni byli również członkowie podkomisji d.s. zbadania katastrofy TU-154 i naukowcy badający katastrofę - prof. Wiesław Binienda, prof. Chris Cieszewski oraz Glen Jorgensen.
Organizatorami obchodów były po raz kolejny organizacje tworzące Smolensk Disaster Commemoration Committee - Kluby Gazety Polskiej, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, Oddział w New Jersey, Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy, New Jersey, Fundacji Kościuszkowskiej oraz portal pamiec.us.
red.