"Musimy się na nowo policzyć"
Anna Walentynowicz
fot.telewizjarepublika.pl
Marek Baterowicz :  AUTORYTET Z LISTY AGENTÓW?
data:06 stycznia 2016     Redaktor: GKut

Nie można podważać dorobku naukowego pani prof.Jadwigi Staniszkis, ani jej imponującej kariery.

 
Zniewalają.
Do niedawna była  zwolenniczką PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego, a o rządzie PO mówiła, że był najgorszym i najmniej kompetentnym rządem w historii Polski...I że PO jest partią quasi-skomunizowaną, a nie liberalną.

Były to wnioski oparte na obserwacjach z okresu kilku lat, więc rzetelne. Natomiast wolta pani profesor po zaledwie KILKU TYGODNIACH debiutu rządu PiS-u, który tak naprawdę jeszcze wcale nie rządzi, bo spotyka się z gwałtowną furią opozycji i złośliwą obstrukcją ze strony Trybunału Konstytucyjnego, jest niepoważna, bezpodstawna. Oto Staniszkis nagle zmienia front i broni Platformy, tej najgorszej formacji w dziejach naszego kraju!
 
Czy nagle wyparowała inteligencja pani profesor ? Nie widzi, że PO ewidentnie wybrała sobie Trybunał jako narzędzie sabotowania prac Sejmu i rządu PiS-u, a zatem działa destrukcyjnie wobec całego społeczeństwa, bo tym samym chce torpedować misję rządu, który dla dobra narodu przygotował program reform.
 
Staniszkis opowiada banialuki, że PiS pozbawia...godności sędziów Trybunału – jakby instrumenty sabotażu, a w ogóle byli partyjni i ubecy mieli jakąkolwiek godność! A do tego wybrani nielegalnie. Narzeka, że nie było... transmisji z obrad TK...Ale nie narzeka, że z zagranicznych podróży Prezydenta Dudy TV dawała po 15 sekund... Wyraźnie nie lubi Prezydenta Dudy, nawet nie wypada przytaczać jej słów. Jej zdaniem Prezydent Duda jest też być może postacią...tragiczną!?  Tak nagle, u progu kadencji ??  O, czy przypadkiem to Staniszkis nie jest postacią tragikomiczną ?
 
Niektóre komentarze internautów posądzają ją nawet o demencję...Ktoś napisał, że ma chyba rozrzedzenie mózgu albo że wygłasza opinie za garść srebrników...Kto wie, ostatecznie na liście agentów pani Staniszkis figuruje pod numerem IPN BU 00191/413. Tak, dwa zera wskazują, że była tajnym współpracownikiem. A układ postkomuny ( trzymający krzepko władzę ) dobiera sobie autorytety z takiej półki, to prawie żelazna reguła.

    Być może demencja kiełkuje, bo liczne sądy Staniszkis albo sobie przeczą, albo gubią się  w mało klarownym żargonie naukawym. Oskarża PiS o przyzwolenie na demontaż...zasad (??), a to przecież PO demontowała przez osiem lat państwo i praworządność!  Czy nagle olej wyciekł z głowy pani profesor ?   Nie lubi koncepcji państwa solidarnego, ba – kiedyś spłodziła wielce krytyczną książkę o Solidarności... Majaczy o jakimś „zacieśnieniu koncepcji legalności”, podczas gdy tzw. III RP musi najpierw pokonać kult bezprawia odziedziczony z PRL-u! Wypowiedzi Staniszkis dla „Wprost” ( 28.XII.2015), a potem dla Moniki Olejnik są niegodne, a czasem trącą jakby aberracją może wywołaną narkotykiem ? A na pewno nieznajomością prawa, gdy próbuje bronić warchoła Rzeplińskiego i jego „konstytucyjnej” krucjaty! Prezes TK brnie w toń nielegalności, sam sobie godność odbiera.
    Witkacy malował obrazy po zażyciu meskaliny, Staniszkis może połyka pigułki schettyny ? Nowy to narkotyk dla autorytetów z listy agentów słusznie ujawnionej kiedyś przez Wildsteina, a do której zbyt rzadko zaglądamy!
 
Marek Baterowicz


---------------------------

Marek Baterowicz ( ur. w 1944 w Krakowie ), poeta, prozaik, publicysta, tłumacz poezji krajów romańskich, latynoskich i Quebec’u. Romanista – doktorat o wpływach hiszpańskich na poetów francuskich XVI/ XVII wieku ( 1998), fragmenty tej tezy ukazały się we Francji. Wydał też tomik wierszy w języku francuskim – „Fée et fourmis” ( Paris, 1977). Jako poeta debiutował na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Studenta” ( w 1971). Debiut książkowy: „Wersety do świtu” ( W-wa,1976) – tytuł był aluzją do nocy PRL-u. W r.1981 wydał zbiór wierszy poza cenzurą: „Łamiąc gałęzie ciszy”. Od 1985 roku na emigracji, po czterech latach czekania na paszport, najpierw w Hiszpanii, a od 1987 w Australii. W roku 1992 odwiedził Polskę, w tym samym roku listem w „Arce” zrywał ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”, które poparło grubą kreskę ułatwiającą nowe zniewolenie. Autor wielu zbiorów wierszy jak np. „Serce i pięść” ( Sydney, 1987), „Z tamtej strony drzewa” ( Melbourne, 1992 – wiersze zebrane), „Miejsce w atlasie” ( Sydney, 1996), „Cierń i cień „ ( Sydney,2003) czy „Na smyczy słońca” ( Sydney, 2008). W r.2010 we Włoszech ukazał się wybór jego wierszy – „Canti del pianeta”, "Status quo"(Toronto, 2014) oraz najnowszy jego tomik- " Nad wielką wodą"(2015).Wydawca (Roma, Empiria) tak określił jego poezję: „to zaproszenie człowieka planetarnego, ceniącego wartości uniwersalne całej ludzkości i braterstwo między ludźmi”.Wydał też kilka tytułów prozy, w tym powieść ze stanu wojennego pt. „Ziarno wschodzi w ranie” ( Sydney,1992). Mieszka w Sydney
Dodaj komentarz :
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Login :   Hasło :


Komentarze :
michal1969zagan
07-01-2016 22:09
Panie Emmanuelu.. Ale jak w takim razie potraktowac próbe manipulacji w materii dotyczącej życiorysu pani Staniszkis? Mamy uczyć kultury poprzez kłamstwa i niedopowiedzenia? Bo o naginaniu faktów nawet nie wspomne. Szacunek? Jestem po tysiąckroś ZA! Prawda? Tak samo.. Ale dlacego autor felietonu dał się złapać na kłamstwie/ I milczy.. To oznaka braku szacunku i kultury.

Emanuel Czyzo
07-01-2016 20:28
Nie jątrzyć!
Zatroszczyć się o dobro!

Tego, czego nam teraz najbardziej potrzeba, to po pierwsze – nie jątrzyć! Nie pokazywać, nie szerzyć, nie generować zła. Akurat zła mamy dość w naszym kraju. Czynić zło też potrafimy w stopniu mistrzowskim.
Nie jest ani psychologiem, ani socjologiem. Ale wydaje mi się, że już od dłuższego czasu gołym okiem widać, że p. prof. Staniszkis marzy się jakieś wysokie stanowisko. Chciałaby być kimś. A ponieważ nikt jej tego nie proponuje, więc szaleje, na lewo i na prawo. I to jej wolno, proszę bardzo.
Tylko, czy my musimy jej słuchać i ją oglądać w naszych mediach. Niech szaleje wspólnie z panem, też prof., Niesiołowskim, z p. Wałęsą, Kwaśniewskim, Schetyną itd. itp. A my róbmy swoje.
Teraz jest czas dobra.
Musimy nauczyć się, po pierwsze bronić dobra, a potem tworzyć dobro. No i walczyć ze złem. Jedną z form tej walki jest unikanie i wyciszanie zła. Tego musimy się szybko nauczyć.
Najtrudniej nam przychodzi tworzyć dobro. Nie tylko w pojedynkę, ale razem, współpracując ze sobą. Tego nie uczy nas jeszcze ani szkoła, ani rodzina, ani Kościół, … ani media.
Proponuję, aby do szkół polskich wprowadzić nowy przedmiot p.t. Kultura polska. Potrzebne są poważne zmiany w programach nauczania historii i języka polskiego. I o tym już się mówi, a może nawet i robi. Ale chyba nie wystarczy, aby uczyć się tylko o wielkich polskich władcach, poetach i pisarzach. W polskiej kulturze mamy oprócz tego wielkich malarzy, muzyków, naukowców, a także i sportowców. Wiele z tych tematów można realizować w tzw. kółkach zainteresowań, zespołach muzycznych, teatralnych itp., itd. Ale to chyba nie wystarczy. Myślę, że właśnie roztropnie sformułowany program nowego przedmiotu o nazwie Kultura polska może wypełnić luki w wykształceniu ogólnym każdego Polaka. Wspomniałem o kółkach zainteresowań, czy zespołach uczniowskich. To powinna być też szkoła współpracy, nauki wspólnego tworzenia dobra, szacunku do drugiego człowieka. Braki w tym zakresie mamy chyba bardzo poważne, więc pora, aby je zacząć rugować z naszego życia dorosłego, poczynając już od przedszkola.
Zło nie jest wcale silniejsze od dobra. Na razie jest głośniejsze i może bardziej widoczne. Ale to tylko, dlatego, że za mało troszczymy się o dobro.

gość z drogi
07-01-2016 18:38
szacunek dla pani Jadwigi i jednocześnie słowa zwątpienia w jej intuicję i mądrość... ot "czerwona szminka "
serd pozdr

michal1969zagan
07-01-2016 14:23
CBDO.. A jak popierała inne ugrupowanie to już nie była zmanipulowana? Nie była pyszna i znająca się na wszystkim? No to chyba mówimy o hipokryzji. ale najzabawniejsze jest to że teraz "manipulację " przypina się pani Staniszkis;-)
Jest pan w stanie racjonalnie uzasadnić taka "woltę" w poglądach tej pani i autora tekstu który zapomniał o obiektywizmie?

CBDO
07-01-2016 13:29
Panie Michale, Pana sprostowanie to dobra wiadomość dla nas wszystkich. Jednak ja z felietonu Pana Baterowicza odczytuję przede wszystkim żal i poczucie jakiejś manipulacji w zachowaniach i interpretacjach Pani Staniszkis.

Ostatni słyszałem, jak w rozmowie-sporze z innym socjologiem, potrafiła przyznać się do faktu, że nie na wszystkim się zna (prawo) a taki fakt naprawdę zdarza sie niewielu profesjonalistom i każdemu z nas, (kibicom i komentatorom) zazwyczaj pełnym pychy! Pani Staniszkin jest "samoswoja" i tym samym tez i niekonsekwentna, jak każdy z nas, czyż się mylę.
Nie marzę o tym, abym zarówno ja, jak i Pani Staniszkis, abyśmy byli tak konsekwentni w poglądach, że sztywni jak komputer zaprogramowany.
Pani Staniszkis MYŚLI. I pomimo, że wolałbym, aby zawsze wyznawała program państwa naprawdę PRAWA i naprawdę SPRAWIEDLIWOŚCI, to jednak trudno by mi przyszło nie uszanowanie Jej, jako starszego i dramatycznie doświadczanego człowieka.

michal1969zagan
07-01-2016 09:51
"1987.01.05 zrezygnowano z pozyskania z powodu zdecydowanej odmowy współpracy. Materiały przekazano do archiwum 16.01.1987."

Panie Baterowicz.. Dlaczego pan kłamie i manipuluje?


Solidarni2010.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Wypełnij ankiete, Twoja pomoc jest bardzo ważna!
Wypełnij ankietę »
Chcesz wstąpić do Stowarzyszenia ?
Wypełnij deklaracje »
Akcje obywatelskie.Dzieje się coś ważnego w Twoim mieście?
Napisz nam o tym »
wrzesień 2016
PnWtŚrCzPtSoNd
 
29
 
30
 
31
1
 
2
3
4
 
5
 
6
7
 
8
 
9
10
11
12
 
13
 
14
15
16
17
 
18
19
 
20
21
22
23
24
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
1
 
2
Brak wydarzeń
x
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.