Studenci dla RP - relacje z pięciolecia
data:03 czerwca 2015     Redaktor: Agnieszka

Studenci dla Rzeczypospolitej to organizacja skupiająca młodych Polaków, którzy pragną swoje wykształcenie opierać już nie tylko na realizowaniu określonego toku studiów, ale także na aktywności społecznej. W ostatnią sobotę miała miejsce gala z okazji pięciolecia funkcjonowania stowarzyszenia w polskim życiu publicznym. Uroczystości odbyły się w Krakowie, gdzie organizacja została powołana do działania i gdzie obecnie pracuje jeden z największych i najbardziej aktywnych oddziałów. Do stolicy Małopolski przyjechali przedstawiciele pozostałych filii stowarzyszenia oraz zaproszeni goście - profesorowie, pracownicy naukowi i publicyści, którzy w ciągu ostatnich lat wspierali stowarzyszenie lub współorganizowali inicjowane przez nie projekty.

 

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej powstało na przełomie maja i czerwca 2010 roku, w kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej, wydarzeniu, które stało się punktem wyjścia do refleksji nad kondycją polskiego społeczeństwa oraz rolą młodego pokolenia w decydowaniu o losach Polski. Pierwsze zebrania przypominały spotkania grupy znajomych, których połączyła troska o przyszłość Ojczyzny. W ciągu kolejnych miesięcy ich działalność stawała się coraz bardziej zorganizowana i profesjonalna, a zachęceni sukcesem pierwszych wydarzeń przyłączali się do niej kolejni członkowie, co oznaczało, że na horyzoncie pojawiła się wizja realnego udziału w kreowaniu rzeczywistości, na początek w regionie małopolskim. Z czasem w szeregi członków stowarzyszenia wstępowali studenci z kolejnych miast akademickich w Polsce, tworząc nowe oddziały, a wydarzenia przez nich organizowane gęsto zapełniały kalendarze imprez poszczególnych miast. Po pięciu latach Studenci dla Rzeczypospolitej mogą pochwalić się dziesięcioma oddziałami, w których pracuje dwustu aktywnych członków. Organizacja stała się ważnym uczestnikiem debaty publicznej, także dzięki współpracy z innymi ogólnopolskimi instytucjami.

 

Świętowanie piątej rocznicy założenia stowarzyszenia rozpoczęło się od podsumowania jego dotychczasowej działalności oraz przypomnienia początków funkcjonowania organizacji. Głos zabrał założyciel stowarzyszenia i jego prezes honorowy. Paweł Kurtyka mówił o dążeniach młodego pokolenia, które chce mieć swój udział w budowaniu polskiej państwowości, na czym oparła się prognoza dla stowarzyszenia jako kuźni przyszłych elit. Po analizie dokonań stowarzyszenia przyszedł czas na wyróżnienie osób, które szczególnie cierpliwie i wytrwale pracowały na jego sukces. Na początek wywołano na scenę mentorów stowarzyszenia, profesorów, pracowników naukowych i komentatorów życia publicznego, którzy swym autorytetem firmowali organizację, a jej członkom służyli radą. Wśród odznaczonych członkostwem honorowym znaleźli się prof. Piotr Gliński, prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Nowak, prof. Filip Musiał, prof. Jacek Pietrzak czy red. Rafał Ziemkiewicz. W krótkich wystąpieniach wyróżnieni ocenili ideę stowarzyszenia oraz jego rolę we współczesnej Polsce. Prof. Andrzej Nowak przypomniał o nieprzerwanej sztafecie pokoleń i wyraził przekonanie, że przekazywana właśnie „pałeczka” trafia w „dobre, zdolne, a przede wszystkim liczne ręce”.

 

W podziękowaniach za przyznane wyróżnienia goście wyrażali uznanie dla aktywności młodych oraz nadzieję na pomyślną przyszłość Polski. Dr hab. Michał Korkuć podkreślał jak ważna jest ich praca w perspektywie budowania przestrzeni rozwoju dla kolejnych pokoleń. Mówił, że organizacje takie jak stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej pracują nad dumą narodową, z której będą mogli czerpać ich potomkowie. I choć perspektywa ta wydaje się bardzo odległa w czasie, może dobrze wyjaśniać motywacje zaangażowania młodych. W kolejnej części gali odznaczenia odebrali także członkowie Studentów dla Rzeczypospolitej, którzy wyróżniali się zdolnościami organizacyjnymi, pracowitością, wytrwałością lub też pomysłowością. Były to chwile szczególnie wzruszające dla tych, których staż działania w organizacji można liczyć już w latach. Praca w stowarzyszeniu to dla nich nie tylko możliwość kształcenia się, rozwijania i nabywania nowych umiejętności, ale także miejsce spotkania prawdziwych, oddanych przyjaciół, reprezentujących podobne podobny system wartości i sposób myślenia o sprawach Polski.

 

Podczas uroczystości nie zabrakło miejsca na dyskusję o aktualnej sytuacji Polski oraz wyzwań, jakie z niej wynikają dla młodych. Zaproszeni goście wzięli udział w dwóch debatach tematycznych. W pierwszym panelu udział wzięli prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Nowak, dr hab. Mirosław Szumiło, dr hab. Henryk Głębocki, dr hab. Maciej Korkuć oraz dr Przemysław Waingertner, których rozmowa dotyczyła problemów systemu edukacji. Goście wskazywali kolejne braki w sposobie organizacji kształcenia młodych Polaków, wśród których wymienić należy przede wszystkim obniżający się poziom nauczania na wszystkich szczeblach edukacji oraz postępującą biurokratyzację szkół i uniwersytetów. Drugi panel został poświęcony bieżącej polityce oraz sytuacji gospodarczej Polski, a udział w nim wzięli prof. Piotr Gliński, prof. Filip Musiał, Robert Winnicki, Paweł Soloch, Krzysztof Bosak, Piotr Trąbiński, Tomasz Pułról. Profesor Piotr Gliński próbował wskazać przyczyny buntu młodych, który według niego ma przede wszystkim wymiar materialny, godnościowy i moralny. Robert Winnicki podkreślał natomiast, że tę sytuację należy umiejętnie wykorzystać, co stanowi ogromne wyzwanie dla młodych, skupionych w licznych, często różniących się między sobą, organizacjach.

 

Jubileuszowa gala stała się okazją nie tylko do świętowania efektywnej działalności młodych, ale także stworzyła możliwość dyskusji nad odpowiedzialnością, jaka się z nią wiąże. Uroczystości zgromadziły wybitnych naukowców z wielu polskich uniwersytetów, przedstawicieli środowisk młodzieżowych i studenckich oraz cenionych komentatorów życia publicznego w Polsce.

 

Martyna Dziubałtowska

 

Lista osób wyróżnionych tytułem Członka Honorowego – Seniora Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej:

 

Tomasz Balon-Mroczka

dr Przemysław Dakowicz

mec. Konrad Firlej

dr hab. Henryk Głębocki

dr hab. Maciej Korkuć

Ewa Maciejewska

prof. Filip Musiał

prof. Andrzej Nowak

prof. Jacek Pietrzak

prof. Mieczysław Ryba

dr hab. Mirosław Szumiło

Piotr Trąbinski

dr Przemysław Waingertner

red. Rafał Ziemkiewicz

prof. Jan Żaryn

dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski
prof. Piotr Gliński

Paweł Soloch

 

Kontakt:

Maciej Skotnicki
tel: 509 868 119
mail: media@studencidlarp.pl
Wiceprezes ds. mediów i promocji
Studenci dla RP

 

5 LAT DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA STUDENCI DLA RZECZPOSPOLITEJ

 

Nieoceniony jest wkład wszelkiego rodzaju ruchów i organizacji studenckich w krzewienie cnót obywatelskich oraz kształtowanie przyszłych elit społecznych i politycznych. Historia najnowsza naszego kraju pokazuje jak istotny wpływ na procesy przemian miał głos społeczności akademickiej.

 

Na co dzień studiują na różnych uczelniach, posiadają różne zainteresowania i odmienne punkty widzenia w dyskusji. Łączy ich pasja – Polska i troska o jej rozwój. Misja: praca u podstaw poprzez nawiązywanie do najchlubniejszego dziedzictwa narodowego i propagowanie świadomości społecznej drogą zainteresowania młodych ludzi polityką, historią, zagadnieniami ekonomiczno-gospodarczymi, rodzimą kulturą. Cel - upowszechnianie nowoczesnego patriotyzmu oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego.

 

30 maja Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej świętowało w Krakowie 5-lecie swojego założenia. Stowarzyszenie powstało w reakcji na niski poziom zainteresowania sprawami własnego kraju wśród młodych ludzi oraz ich wiedzy polityczno-historycznej.

 

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w Klasztorze oo. Kapucynów sprawowaną przez kapelana Stowarzyszenia ojca Marcina Kowalewskiego, po której uczestnicy przenieśli się do gmachu Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbył się tam bankiet dla zaproszonych gości, a w głównej mierze dla członków Stowarzyszenia zrzeszonych w oddziałach z wielu akademickich ośrodków Polski. Miejsce nieprzypadkowe, albowiem to właśnie na krakowskim UJ powstał pierwszy oddział Stowarzyszenia.

 

Część oficjalną otworzył spot dokumentujący pięcioletnią aktywność Studentów dla RP. Efektem działalności Stowarzyszenia jest prawie 100 akcji, m.in. konferencje naukowe, spotkania dyskusyjne, happeningi, marsze i demonstracje. W trakcie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano ogólnopolskie przedsięwzięcie „Namioty Wyklętych” mające na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych - działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W sześciu polskich miastach stanęły namioty, w których można było przyjrzeć się losom Niezłomnych. Każdego roku Stowarzyszenie przypomina tragiczne wydarzenia związane z wprowadzeniem 13 grudnia 1981 stanu wojennego.

 

Następnie głos zabrał założyciel Stowarzyszenia Studenci dla RP, a obecnie prezes honorowy Paweł Kurtyka. W swojej prelekcji poruszył on temat odbywającej się po II wojnie światowej wymianie elit wywołanej wskutek eliminacji kwiatu polskiej inteligencji przez komunistyczne władze. Podkreślił wagę wkroczenia w latach 70. pokolenia, które nie miało naleciałości okresu stalinowskiego, dając początek przyszłemu ruchowi solidarnościowemu. W tym kontekście odniósł się do pokolenia urodzonego już po 1989, które wkraczać w dorosłość rozpoczęło około 2010 roku. Zasygnalizował również szanse i zagrożenia dla tego pokolenia, które nie porównuje się już z PRLem, a z rówieśnikami z krajów Europy Zachodniej. W związku z tym ma ono większe wymagania w stosunku do rzeczywistości, co nierzadko skłania ich ku emigracji. Odrzuca ono jednoznacznie definicję „polskiego sukcesu”, ale wobec nieznajomości poprzedniego systemu może padać ofiarą manipulacji. W obliczu generacyjnej słabości postkomunizmu, przy braku niewolniczej mentalności możliwe jest zwycięstwo tradycji niepodległościowej, a tym samym dokończenie przełomu pokoleniowego. Przypomniał także zgromadzonym o przyjętym przez prezydenta-elekta Andrzeja Dudę programie „Wizja dla młodego pokolenia”, opracowanym wspólnie przez Stowarzyszenie KoLiber, Młodych dla Polski oraz Studentów dla Rzeczpospolitej.

 

Kolejnym punktem uroczystości było wyróżnienie tytułem Członka Honorowego-Mentora Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej. W gronie uhonorowanych znaleźli się:

 

Prof. Jan Żaryn – Historyk, nauczyciel, wykładowca akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, działacz społeczny, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, obozu narodowego, dziejach politycznych emigracji po 1945 r. W latach 2006 - 2009 dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, redaktor naczelny, „W sieci Historii”. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

 

Prof. Andrzej Nowak – historyk, publicysta, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN. Autor wielu książek i artykułów dotyczących historii Europy Środkowo - Wschodniej i jej politycznej roli we współczesnym świecie, w tym monumentalnego dzieła „Dzieje Polski”.

 

Prof. Filip Musiał – historyk, politolog, pracownik krakowskiego oddziału IPN, profesor nadzwyczajny w Akademii Ignatianum w Krakowie, członek Zarządu Ośrodka Myśli Politycznej, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Historycznych WiN-u”. Specjalizuje się w tematyce aparatu bezpieczeństwa w PRL i represji wobec Kościoła po II wojnie światowej. Autor kilkunastu książek, m.in. „Operacja: zniszczyć Kościół” i „Niezłomni. Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kard. Karola Wojtyły”.

 

Dr hab. Mirosław Szumiło – historyk, wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Znawca stosunków polsko-ukraińskich i ustroju komunistycznego w Polsce. Autor monografii naukowej‚ "Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce", za którą otrzymał prestiżową Nagrodę KLIO II stopnia.

 

Dr hab. Henryk Głębocki – historyk, naukowiec, pracownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Znawca dziejów Imperium rosyjskiego i sowieckiego, historii ruchów opozycyjnych w PRL, autor m.in. "Diabeł Asmodeusz w niebieskich binoklach i kraj przyszłości", "Hrabia Adam Gurowski i Rosja", "Policja tajna przy robocie. Z dziejów państwa policyjnego PRL", za którą to otrzymał wyróżnienie w ramach Nagrody im. Jerzego Łojka.

 

Dr Maciej Korkuć – historyk, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, pracownik Biura Edukacji Publicznej w krakowskim oddziale IPN. Jest autorem książek i artykułów poświęconych podziemiu niepodległościowemu, m.in. "Józef Kuraś „Ogień”. Podhalańska wojna 1939–1945".

 

prof. Jacek Pietrzak – historyk, wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Znawca życia politycznego w Polsce międzywojennej, zwłaszcza historii obozu piłsudczykowskiego. Autor książki "Radykalny piłsudczyk. Biografia Wojciecha Stpiczyńskiego", członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Prof. Przemysław Waingertner – historyk, publicysta, dr hab. nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim. Autor licznych książek, m.in. "Komunizm w Rosji i jego polskie interpretacje", "Ruch zetowy w Drugiej Rzeczypospolitej. Studium myśli politycznej".

 

Dr Przemysław Dakowicz – łódzki poeta, krytyk literacki, historyk literatury, pracujący jako adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca literatury współczesnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor tomiku poezji pt. Łączka.

 

Paweł Soloch - prezes zarządu Instytutu Sobieskiego, ekspert, były podsekretarz stanu w MSWiA i doradca szefa BBN. W 2000 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

 

Prof. Piotr Gliński - socjolog, nauczyciel akademicki, polityk, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w latach 2005-2011. Był konsultantem instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym polskich ministerstw i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Przewodniczący Rady Programowej PiS. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Konrad Firlej – krakowski adwokat, działacz społeczny, prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zasłużony dla odbudowy Ruchu Sokolstwa w Polsce i odnowy zabytkowej siedziby PTG Sokół przy ul. Piłsudskiego w Krakowie.

 

Odznaczono także członków Stowarzyszenia, którzy szczególnie zaangażowali się w swej działalności, oddając się pracy na rzecz organizacji.

 

Wśród zaproszonych gości znalazł się Tadeusz „Tadek” Polkowski – krakowski raper, podejmujący w swoich muzycznych projektach historie Żołnierzy Wyklętych, aktywnie angażujący się w działalność patriotyczną. Przekazał nakład płyt, z którego dochód przekazany zostanie na realizacje celów statutowych Stowarzyszenia Studenci dla RP.

 

Finałową częścią obchodów rocznicowych były dyskusje panelowe nad rolą organizacji młodego pokolenia w kształtowania przestrzeni publicznej w dzisiejszej Polsce.

 

Pierwszy z paneli podejmował kwestie związane z karierą młodych ludzi w pracy naukowej, perspektywami pracy, jakie oferuje polski system edukacji oraz stanem, w jakim znajduje się dzisiejsze szkolnictwo wyższe. Gremium ekspertów składało się z odznaczonych wcześniej nauczycieli akademickich. Podnoszono również temat efektów wdrożenia w polskie szkolnictwo wyższe systemu bolońskiego oraz parametryzacji jednostek naukowych.

 

Z kolei w drugim prelegenci w osobach: prof. Piotra Glińskiego, Pawła Solocha, Krzysztofa Bosaka, Roberta Winnickiego, Pawła Kurtyki, Piotra Trąbińskiego i Tomasza Półrola zmierzyli się z zagadnieniami polityczno-gospodarczymi. Nie mogło w tym składzie zabraknąć dyskusji o kształcie polskiej prawicy, zjawiskach społecznych i ewentualnych sojuszach wyborczych na najbliższe wybory parlamentarne. Wrócono do lat 2005-2007, by ocenić czy Prawo i Sprawiedliwość dobrze wykorzystało czasy swoich rządów. Nie ograniczono się jednak tylko do partyjnych dywagacji, ale dotknięto w dyskusji także rolę innowacyjności przemysłu i potencjału młodego pokolenia.

 

Trwający prawie półtorej godziny panel zamknął uroczystości rocznicowe. Życzymy dalszych, równie owocnych następnych pięciu lat i liczymy na dalszą współpracę!

 

Hubert Krowiak
scenapolityczna.pl

 

Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.