A oto opis wydarzenia przygotowany przez jego autorów:
Kategoria
Wystawa
Miejsce i data
1 marca – 3 sierpnia 2014 r., Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie
Organizator
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Od 1 marca do 3 sierpnia 2014 roku w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera prezentowana była wystawa „Krakowscy Wyklęci”. Ekspozycja przedstawiała historię 14 osób związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1944–1956, los 14 bohaterów, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na kontynuowanie walki o suwerenność Polski w szeregach antykomunistycznej konspiracji. Byli wśród nich żołnierze – weterani walk z lat 1914–1920, kampanii wrześniowej oraz konspiracji antyniemieckiej z lat 1939–1945, żołnierze zawodowi, osoby cywilne, przedstawiciele różnych grup społecznych, poglądów politycznych i pokoleń.
Zatartą przez politykę komunistycznych władz pamięć o Żołnierzach Wyklętych przywróciły zgromadzone na wystawie fotografie, dokumenty, żywe relacje i wyjątkowe pamiątki. Wśród eksponatów znalazły się m.in. stuła, brewiarz i pistolet „Vis” należące do księdza Władysława Gurgacza, pistolet maszynowy Sturmgewehr 44 używany przez żołnierzy podziemia niepodległościowego, drzwi z aresztu ze zniszczonymi napisami więźniów przetrzymywanych w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, klucz z więzienia świętego Michała oraz przedmioty wykopane na terenie obozowiska Oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Wiele z nich prezentowanych było w Krakowie po raz pierwszy.
Ekspozycja podzielona została na sześć części. Pierwszą z nich stanowiło przypomnienie o wysiłku zbrojnym Armii Krajowej w walkach przeciwko Niemcom w czasie akcji „Burza”. W drugiej przedstawiono związki Żołnierzy Wyklętych z ideowym i militarnym dziedzictwem Polskiego Państwa Podziemnego i jego siły zbrojnej Armii Krajowej. Kolejne części wystawy dotyczyły podejmowanych przez aparat państwowy PRL-u, wysiłków zmierzających do fizycznej likwidacji oraz kompromitacji konspiratorów walczących o niepodległość Polski. W części czwartej przybliżono procesy pokazowe w Krakowie z lat 1947–1949 oraz biografie osób w nich skazanych. W piątej działania operacyjne przeciwko najdłużej funkcjonującym oddziałom partyzanckim. Wystawę zamykała część poświęcona zabiegom propagandy komunistycznej, która starała się utrwalić w społeczeństwie niechęć do walczących z systemem „bandytów”. Wystawie towarzyszył bogaty folder, który obszernie opisywał historie powojennego podziemia niepodległościowego, szczególnie w Krakowie i najbliższej okolicy, oraz bogaty program o charakterze edukacyjno-poznawczym. W jego ramach odbyły się m.in. debaty historyczne, wykłady, pokazy filmów dokumentalnych m.in. o księdzu Władysławie Gurgaczu, spacery po miejscach związanych z działalnością konspiracji antykomunistycznej w Krakowie. Jednym z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych była, przeznaczona dla młodzieży, gra miejska „Śladami krakowskich niezłomnych”, dzięki której młodzi ludzie poznali losy krakowskich bohaterów antykomunistycznego podziemia , a także miejsca z nimi związane.
Głosować na wystawę można
TUTAJ.