RKW: Prezentujemy raport międzynarodowych obserwatorów
data:12 maja 2015     Redaktor: Agnieszka

Publikujemy końcowy raport obserwatorów międzynarodowych obecnych w Polsce podczas I tury wyborów prezydenckich 10 maja 2015 przedstawiony podczas Międzynarodowej konferencji DEMOKRACJA 25 LAT PO TRANSFORMACJI .
RKW oferuje obserwatorom swoją pomoc podczas II tury wyborów i gorąco dziękuje za deklarację  pracy w dniu 24 maja większości obserwatorów obecnych 10 maja.  Zapraszamy do współpracy i dziękujemy za wielkie zaangażowanie około 60-osobowej grupy obserwatorów i dziennikarzy zagranicznych, współpracujących dotychczas z RKW.

W II turze w kilkudziesięciu komisjach na terenie całej Polski pojawili się obserwatorzy zagraniczni.
I tura wskazała na koniecznosć ich ponownego przyjazdu. Dołaczyły nowwe osoby. Na bnieżąco przekazują do RKW swoje obserwacje.
Publikujemy Sprostowanie do raportu nadesłane na adres sekretariat@ruchkontroliwyborow.net

Uprzejmie przepraszamy za pomyłkowe wprowadzenie do raportu pewnych faktów i nazw miejscowości.
Odnośne poprawki zostały wniesione bezpośrednio do treści raportu.
Z powstałe nieścisłości bardzo przepraszamy zainteresowane osoby i podmioty.

Koordynator grupy obserwatorów
Jadwiga Chmielowska

Wstęp do raportu z pobytu międzynarodowych obserwatorów w Polsce

Kilka tygodni przed  pierwszą turą wyborów prezydenckich w Polsce, zaplanowanych na 10 maja 2015 r., na podstawie art. 50 p.1-3 Kodeksu Wyborczego. Ukraińska fundacja „Orden Salamandry” wystąpiła do PKW i MSZ z prośbą o zaproszenie oraz wydanie zaświadczeń dla obserwatorów zagranicznych z różnych krajów, w tym członków Unii Europejskiej, i m.in. Gruzji, Armenii, Ukrainy i Białorusi. PKW i MSW wyraziły zgodę na przyjazd gości w charakterze obserwatorów, z ważnością akredytacji także na drugą turę.

Celem przyjazdu gości było m.in. zapoznanie się z rozwiązaniami stosowanymi w Polsce w  kwestii stosowania wyborczych procedur demokratycznych. Szczególnie istotna była obserwacja sposobu funkcjonowania komisji wyborczych w zmienionych warunkach, tj. po wprowadzeniu w  życie nowych regulacji prawnych, obowiązujących właśnie od nadchodzących wyborów prezydenckich.

Zaproszony do współpracy RKW podjął się organizacji ich pobytu w Polsce w dniach 8-12 maja. Opracowano szczegółowy plan logistyczny związany z przylotami i przyjazdami blisko 60- osobowej grupy, ich zakwaterowaniem i wyżywieniem, przemieszczaniem się po kraju, a przed wszystkim  z uczestnictwem,  w procesie wyborczym  poprzez obecność w komisjach wyborczych przed ich otwarciem (a więc i przed otwarciem urn wyborczych) aż do wywieszenia protokołów.

Wszyscy obserwatorzy otrzymali z wyprzedzeniem (mailem), a następnie po przyjeździe do Polski,  obszerne materiały informacyjne.Wszyscy rownierz  zostali poinformowani o obowiązującym w Polsce prawa wyborczego, wyposażeni w identyfikatory PKW, w karty SIM, wypłacono im diety oraz pokryto wszystkie koszty związane z pobytem.

Każdy obserwator sporządził  indywidualny raport , a na ich podstawie, został wygenerowany poniższy raport ogólny.


KOŃCOWY RAPORT MIĘDZYNARODOWYCH OBSERWATORÓW Z

WYBORÓW PREZYDENCKICH DNIA 10 MAJA 2015 ROKU

OGÓLNE NASTAWIENIE (STOSUNEK) CZŁONKÓW KOMISJI WYBORCZYCH DO

MIĘDZYNARODOWYCH OBSERWATORÓW.

W jednej z Komisji Wyborczej w Warszawie przy ul. Śląskiej 52, dzielnica Włochy, zagraniczni dziennikarze nie mogli wejść do lokalu wyborczego. Pomimo faktu, że posiadali odpowiednie dokumenty dziennikarzy, upoważniające ich do wejścia do dowolnego wybranego lokalu wyborczego, zagraniczni dziennikarze nie zostali wpuszczeni  przez przewodniczącego; pomogła dopiero interwencja policji.

Niektórzy członkowie komisji nie zdawali sobie sprawy, dlaczego międzynarodowi obserwatorzy oraz dziennikarze się pojawili, więc ich zignorowali.

Dziennikarzom nie pozwolono robić zdjęć i poproszono o usunięcie już zrobionych zdjęć.

W komisji nr 28 w Warszawie - obserwatorzy nie mogli zrobić zdjęć protokołu..

W komisji w Błaszkach przewodniczący komisji ukrył, przed głosowaniem, puste karty do głosowania w innym pokoju, i nie pozwolił zagranicznemu obserwatorowi tam wejść.. W tej samej komisji w Błaszkach, zagranicznemu obserwatorowi uniemożliwiono wejśća do lokalu wyborczego. Było to możliwe dopiero po interwencji policji.

Członkowie komisji nie znali prawa i nie byli dobrze przygotowani do wykonywania swoich obowiązków.. W rezultacie ciągle musieli dzwonić na infolinię do lokalnej władzy, aby dowiedzieć się szczegółów na temat procesu głosowania i obowiązujących zasad.

SPOSÓB PRZECHOWYWANIA KART DO GŁOSOWANIA W NOCY Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ (DZIEŃ WYBORÓW)

Sposób przechowywania kart do głosowania w nocy z soboty na niedzielę (dzień wyborów) w wielu komisjach nie spełniał obowiązujących norm. W wielu lokalach wyborczych, karty do głosowania i pieczęć komisji nie były zabezpieczone w sejfie, były przechowywane w zwykłej szafce lub  w kartonach. Drzwi do pokoju, gdzie były karty do głosowania oraz pieczęć, nie zostały zaklejone taśmą z podpisami członków komisji.

W niektórych lokalach wyborczych karty do głosowania znajdowały się na stołach w nie zamkniętych pomieszczenich..

W komisji nr 90 w Częstochowie w dniu wyborów - w niedzielę rano - po przeliczeniu głosów okazało się, że  liczba kart do głosowania była mniejsza o 10 sztuk w stosunku do liczby zliczonych kart do głosowania w sobotni wieczór.

W komisji w Błaszkach w niedzielę rano (w dniu głosowania) komisja nie liczyła zamkniętych kart do głosowania. W efekcie zaistniał konflikt między mężem zaufania a przewodniczącym komisji.

PREZENTACJA DOKUMENTÓW TOŻSAMOŚCI PRZEZ WYBORCÓW.

W trzech komisjach (2 komisje w Błaszkach; w tym jedna w Bończynie, a jedna – nr 28 w Warszawie) byli wyborcy, od których jako znajomych członków komisji nie zażądano pokazania swoich dowodów tożsamości.

W komisji nr 30 w Pszczynie obserwatorzy zauważyli, że wyborcy byli przyzwyczajeni do głosowania, nie okazując dowodu tożsamości. Gdy wyborcy zobaczyli obserwatorów to zaczęli  wtedy pokazywać swoje dowody osobiste.

NIEPRAWIDŁOWA LICZBA CZŁONKÓW KOMISJI WYBORCZEJ PODCZAS GŁOSOWANIA

W komisji nr 8 w Łubnej Jakusy, Błaszki – mąż zaufania, przez przynajmniej 8 godzin był nieobecny. A gdy wrócił, czuć było od niego alkohol. Policja nie została powiadomiona.

WYNOSZENIE REJESTRU WYBORCÓW I KART DO GŁOSOWANIA Z LOKALU WYBORCZEGO

W lokalu wyborczym nr 90 w Częstochowie członek komisji wyniósł rejestr wyborców i karty do głosowania z lokalu wyborczego.. Pytany przez męża zaufania, dlaczego to zrobił, powiedział, że była poza lokalem wyborczym osoba niepełnosprawna, która nie była w stanie wejść do lokalu wyborczego. Mąż zaufania nie towarzyszył mu.

NIEODPOWIEDNIA INFORMACJA O LOKALACH WYBORCZYCH I ZASADACH GŁOSOWANIA

W komisji nr 90 w Częstochowie były dwa wejścia do lokalu wyborczego, na jednym z nich nie było wystarczających informacji na temat głosowania. W rezultacie było 10 głosów nieważnych.

W jednej z komisji w kabinach do głosowania nie było żadnej informacji na temat sposobu,  jak głosować i kiedy głos jest ważne.

PRYWATNOŚĆ PROCESU GŁOSOWANIA

Pomimo zasłony i kabin rodziny wchodziły do kabin razem.

NIEWŁAŚCIWA OCHRONA URNY PODCZAS GŁOSOWANIA

W szkole w Kazuniu Polskim, po otwarciu lokalu wyborczego o 7:00 urna wyborcza nie została opieczętowana do 11:00 i wyborcy oddawali  głosy do nie zabezpieczonej urny. Dopiero po zauważeniu tego przez męża zaufania i zagranicznego obserwatora, urna została opieczętowana.

W komisji nr 90 w Częstochowie urna nie była opieczętowana przed otwarciem lokalu wyborczego i komisja zabezpieczyła i opieczętowała urnę dopiero o 7:22.

W komisji nr 90 w Częstochowie po zakończeniu głosowania i po policzeniu głosów, okazało się, że w urnie  było 32 kart do głosowania więcej niż komisja wydała wyborcom.

NIE OPIECZĘTOWANIE KARTONÓW/ KOPERT/ SKRZYNEK Z KARTAMI WYBORCZYMI PO ZAKOŃCZONYCH WYBORACH

W niektórych komisjach wyborczych nie opieczętowano kartonów/ kopert/skrzynek po zakończonych wyborach.

DŁUGOPISY W LOKALACH WYBORCZYCH PODCZAS LICZENIA GŁOSÓW

Nie powinno być żadnych długopisów podczas liczenia głosów w lokalu wyborczym, aby uniemożliwić dodanie krzyżyka na kartach do głosowania. Powinno się używać wyłącznie ołówków do robienia notatek. W komisji nr 573 gdy zabrakło ołówków dla członków komisji.Z tego względu, w trakcie liczenia głosów używano długopisów zamiast ołówków do robienia notatek.

LICZENIE GŁOSÓW

W jednej z komisji, w trakcie liczenia głosów, członkowie komisji pomieszali karty wyborcze poszczególnych kandydatów w taki sposób, że zostały one dodane do głosów wyborców oddanych na Bronisława Komorowskiego.

NIE POPRAWNE POSŁUGIWANIE SIĘ REJESTREM WYBORCZYM I KARTAMI DO GŁOSOWANIA

Komisja nr 8 w Konstantynowie:

1. Spis wyborców nie został zabezpieczony

2. Członkowie Komisji nie opieczętowali rejestru podpisów.

3. Nie dopisali litery” Z” na spisie wyborców, aby uniemożliwić dopisanie wyborców

4. Nazwiska wyborców nie zostały zapisane w rzędach jeden za drugim, ale z  przerwami między rzędami, które umożliwiały dopisanie nowych nazwisk.

W Kazuniu Polskim karty do głosowania nie zostały zabezpieczone po  zamknięciu  komisji.

W komisji w Błaszkach przed wyjęciem głosów z urny, nie policzono pozostałych kart do głosowania.

PODPISANIE PROTOKÓŁU PRZED WPROWADZENIEM WYNIKÓW GŁOSOWANIA DO SYSTEMU KOMPUTEROWEGO

W komisji w Błaszkach nie było wersji oryginalnego, ręcznie pisanego protokołu przed wersją drukowaną protokołu.

W komisji nr 659 w Warszawie nie było odręcznego protokółu podpisanego przez wszystkich członków komisji przed przekazaniem wyników do wprowadzania do komputera. Oznacza to, że był wydruk komputerowy wyników głosowania, przed sporządzeniem i podpisaniem odręcznego protokołu końcowego. Incydent został zgłoszony przez ukraińskich dziennikarzy.

PROBLEMY  Z SYSTEMEM KOMPUTEROWYM

W Częstochowskiej Rejonowej Komisji system komputerowy był zawieszony przez pół godziny.

DODATKOWE KOPIE KOŃCOWEGO PROTOKÓŁU

W dzielnicy Wola, w Warszawie, członkowie komisji i programista odmówili dania dodatkowej kopii protokołu członkom komisji wyborczej, którzy o nią prosił. Pomimo faktu, że przepisy przewidują taką możliwość,i że na wniosek członka komisji lub męża zaufania dodatkowe kopie protokołu im się należą. Państwowa Komisja

Wyborcza ogłosiła specjalną regulację na ten temat, która została zignorowana.

WYWIESZENIE  PROTOKOŁÓW

W lokalu wyborczym znajdującym się w szkole w Janówku Pierwszym, protokół końcowy został wywieszony w oknie budynku, które było odgrodzone.Z tego powodu wyborcy nie mieli do niego dostępu.


The citizen election control movement presents the international observers report
12 May 2015
We are publishing the end report, based on the reports prepared by the international observers, who were present in Poland during the first round of the Presidential elections, on the 10th May 2015. These reports were presented during the International Conference DEMOCRACY 25 YEARS AFTER THE TRANSFORMATION.
Around 60 observers and journalists from abroad cooperated with the RKW during the first round of the presidential election on the 10thMay. We would like to thank them all for their active involvement then, and their declaration of readiness to participate again on the 24thMay. We, on our side, wish to offer them our help and cooperation.
We hereby publish corrections to the report sent to thesecretariat@ruchkontroliwyborow.net
We would like to apologies, that certain facts were introduced to the report by mistake, as were certain place names. Corrections have been made directly to the end report.
We would like to apologies to those concerned for these inconsistencies.
Coordinator of the observers group
Jadwiga Chmielowska
International observers report based on their observations in Poland, during the first round of the presidential elections.
Introduction:
A few weeks prior to the first round of the Polish Presidential elections, which were planned for the 10thof May 2015,the Ukrainian election foundation,”Orden Salamandry”,applied to the PKW and the Ministry of Foreign Affairs(based on article 50 p.1-3),requesting an invitation and the issuing of an accreditation for foreign observers from the EU and countries such as Georgia, Armenia, the Ukraine and Belarus. The PKW and the Ministry of Foreign Affairs gave their approval for the guests to come as observers and granted them accreditations, valid also for the second round.
The visitors’ main aim was to familiarize themselves with Poland’s democratic election procedures. The observers were particularly interested in the way the election committee would operate under the new circumstances – that means, after the introduction of the new legal regulations, which were to be enforced, for the first time, in the upon coming Presidential Elections.
The RKW took it upon themselves to organize the guest trip and stay in Poland between the 8th-12thof May. A detailed logistic plan for the visit of 60 observers was prepared. Transport to and from Poland, food, and lodgings were arranged, as well as transport within Poland for the duration of visit. Most importantly, the observers were allowed to participate in the election process by being allowed in to the polling stations, prior to their official opening time, and before the ballot boxes were accessible, right up until the moment when the official results went on public display.
All the observers received in advance (by e mail), and later again on their arrival to Poland, detailed information about the Polish election law. Every observer received an official PKW ID, a SIM card, as well as per diems. The Polish side was responsible for covering all expenses.
Every observer prepared a report to do with his or her stay, from which the following report was generated.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
THE INTERNATIONAL OBSERVERS FINAL REPORT ON TH
1st ROUND OF THE PRESIDENTIAL ELECTION 10th MAY 2015
THE GENERAL ATTITUDE OF THE MEMBERS OF THE ELECTION COMMITTEE TO THE INTERNATIONAL OBSERVERS
In one Warsaw district election committee on 52 Śląska street , journalists from abroad were denied entry. Even though they were in possession of all the required documents, enabling them to enter any of their chosen polling stations. The election committee chairman, refused to let them in until the police intervened. Several of the election committee there, did not know why the international observers and journalists had come .So they ignored them. The journalists were asked to stop taking photographs and asked to remove any already taken photos.
In polling station nr.28 in Warsaw-observers were not allowed to photograph the final protocol of results.
In the polling station in Błaszki, the chairman of the election committee hid some blank ballot papers in another room and refused foreign observers the right to enter that room. In the same polling station, the observers were not allowed in, until the police intervened. The members of the election committee were not aware of the law, or briefed well enough to be able to perform their duties. As a result, they had to keep ringing the local authorities for instructions to do with voting procedures.
METHODS OF SAFEGUARDING BALLOT PAPERS OVERNIGHT FROM SATURDAY TO SUNDAY- ELECTION DAY
In many polling stations methods of safeguarding ballot papers overnight from Saturday to Sunday-election day, did not fulfil requirements. In many places, ballot papers and the committee’s official rubber stamps were not kept in a safe, but in a normal cupboard or just in a box. Often the doors to where the ballot papers were kept were not sealed and signed by committee members.
In a few polling stations ballot papers were just left on tables in unlocked rooms.
In polling station nr.90 in Częstochowa, on election day - Sunday morning-the number of ballot papers turned out to be 10 less than there had been the on Saturday evening.
Again in Błaszczki, on the morning of the election, it turned out that the committee had not counted the ballot papers before safeguarding them the previous night. As result a conflict arose between a trustee and the chairman of the election committee.
CHECKING OF VOTERS IDENTIFICATION DOCUMENTS
In three polling stations(2 in Błaszczki one of which was in Bończyn and polling station nr.28 in Warsaw) there were incidents where voter who were known to the election committee members were not asked to show there identification documents.
In polling station nr. 30 in Pszcyna, it was obvious to the observers that voters were used to obtaining their ballot papers, without showing their ID’s. Only when the observers were noted, did identification proceed as require.
DISCREPENCIES IN THE NUMBER OF COMMITTEE MEMBERS
In polling station nr.8 in Łubna Jakusy,Blaszczki- a trustee was absent for 8 or more hours. On his return , alcohol could be smelt on his breath. However, the police were not notified.
THE REMOVEING OF REGISTERS OF VOTER AND BALLOT PAPERS FROM POLLING STATIONS
A member of the election committee in Częstochowa, polling station nr.90, left the building with the registers of voters and ballot papers. When asked, why he had done this, he replied that there was a handicapped voter outside who was unable to enter the polling station. This committee member was not escortedwhile out of the building.
LACK OF INFORMATION ON VOTING PROCEEDURES
There were two entrances to polling station nr. 90 in Czestochowa, on one of which, there was a lack of required information, which resulted in ten invalid votes.
In one polling booth there was no information on voting procedure.
VOTING PRIVACY
Even though polling booths had the required curtains, families entered together.
BALOT BOX SECURITY
At 7 am, when the polling station in a school in Kazan Polski was opened, the ballot box was not stamped. This was noticed by an international observer at 11am and only then was the situation rectified.
In polling station nr. 90 in Czestochowa the ballot box was not stamped at 7am as required . This was not done until 7.22.
After the end of voteing, when the ballot papers were counted , in polling station nr.90 in Częstochowa, it turned out that there were 32 more ballot papers than had been given out to voters.
UNSECURED BOXES AND ENVELOPES WITH BALLOTS AFTER THE END OF VOTEING
In some polling stations boxes and envelopes containing votes were not secured.
PENS WERE NOT REMOVED DURING THE COUNTING OF VOTES
In order to prevent any unauthorized marks on ballot papers, all pens should be removed during the counting of votes. Only pencils should be used. In polling station 573,there were not enough pencils for all the committee, so some used pens.
THE COUNTING OF VOTES
During the counting of votes in one polling station, the ballot papers were mixed up in such a way that the votes were added to the votes for Bronisław Komorowski.
THE INCORRECT TREATMENT OF THE ELECTORAL REGISTER AND BALLOT PAPERS
In polling station nr.8 in Konstantynów:
The electoral register was not secured.
The register of signatures was not secured.
The letter Z did not end the electoral list, in order to prevent any additional names being added.
The names of those eligible to vote, were not in rows, one after another, but had spaces between them, which could allow for more names to be inserted.
In Kazun Polski, packs of ballot papers were not secured.
In Błaszczki, the remaining ballot papers were not counted before opening the ballot boxes.
THE SIGNING OFF OF RESULTS PRIOR TO ENTERING THEM INTO THE COMPUTER SYSTEM
In Błaszczki, there was no original signed protocol before the computer printed version.
In Warsaw, in polling station nr.659, there was no protocol signed off by all the committee members before the results were fed into the computer system . This was noted by a journalist from the Ukrain.
PROBLEMS WITH THE COMPUTER SYSTEM
In the area committee in Częstochowa, the computer system went down for half an hour.
ADDITIONAL COPIESOF THE END PROTOCOL (PRINT OUT)??
In the Wola district of Warsaw, the members of the election committee as well as the computer programmer, refused to provide additional copies of the final protocol. Even though, this is a requirement of the State Election Committee, the request was refused.
THE DISPLY OF THE END PROTOCOL
In Janówek Pierwszy, the end protocol was posted on the window of the polling station, which was in a school building. However, the area had been fenced off , in this way making the results inaccessible to public view.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
An example of how observers notes made during the election process.
Takie notatki pomocnicze sporządzali obserwatorzy podczas swojej pracy:
;3;
Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.