MAREK BATEROWICZ - SYMPTOMY PRL-u w III RP
data:07 listopada 2014     Redaktor: GKut

 
 
Z  DALEKA  LEPIEJ  WIDAĆ

 

Długa jest lista peerelowskich symptomów w III RP, poczynając od niesprawiedliwości w wymiarze „sprawiedliwości”! III RP – podobnie jak PRL - nie jest państwem prawa.

Nie pozwala ono osądzić peerelowskich katów jak i obecnych nieznanych sprawców wielu „samobójstw” lub tajemniczych wypadków czy rozliczyć afer współczesnych. Zapadają często skandaliczne wyroki ( jak skazanie Rymkiewicza itd.) a wyroków słusznych nie da się egzekwować, jeśli skazana osoba jest z układu władzy ( np. Julia Pitera ignoruje wyrok po przegranym procesie z Mariuszem Kamińskim). Wiele symptomów ma post-komunistyczny charakter, a nieraz nawet stalinowski rys. Oto przykłady:

 

 1. 95-letni kombatant spod Monte Cassino nie może dostać renty, za to byle ubek dostaje sowitą!
 2. Emeryt domagający się kary dla kata z UB zostaje umieszczony w psychuszce!
 3. III RP ostentacyjnie promuje profesora ( ex-oficera KBW! – więc relikt stalinowski), skazując zarazem studentów protestujących przeciwko takiemu „wykładowcy”!
 4. Udział prezydenta Komorowskiego w pochówku Jaruzelskiego firmował istnienie układu post-komuny, gdy pogrzeb ten był zniewagą dla Polski ( warto też poczytać o „Ojcach chrzestnych III RP” w tomie 5 „Zakazanej historii” dr. Leszka Pietrzaka).
 5. Pogrzeb w Koszalinie z honorami dla stalinowskiego prokuratora! Potem minister degraduje winnych tej farsy, bo PO chce odzyskać zaufanie.
 6. Utrudnianie ekshumacji żołnierzy wyklętych mimo oficjalnego poparcia tej idei, a za to czuła opieka dla ex-peerelowskich służb!
 7. Działalność seryjnego „samobójcy”... (w PRL-u działali nieznani sprawcy).
 8. Niepraworządność (w tym mataczenie śledztwa smoleńskiego) i ukrywanie winnych zbrodni PRL - u.  Przykładów bezprawia jest bez liku  i mają różny charakter (vide np. w książce dr Janusza Szewczaka – „Polska, kraj absurdów”.
 9. Szczególnym przypadkiem jest tu skazanie Marysi Kołakowskiej za protest przeciw bluźnierstwom „Golgota Picnic”, gdy konstytucja chroni wolność wyznania, a zatem i wyznawców. Ale państwo stanęło tu wyraźnie po stronie wrogów religii.
 10. Rozbijanie legalnych pochodów rocznicowych za pomocą najemników i tajniaków, a potem protegowanie ich w prokuraturze mimo dowodów sadyzmu. Medialną ochronę tym antypolskim awanturom daje TVN i „Gazeta Wyborcza”.
 11. Przesłuchanie grafika Wojciecha Korkucia za to, że jego plakat użyto w demonstracji!
 12. Fałszowanie wyborów (metody tego procederu przedstawiła niedawno Ewa Stankiewicz).
 13. Troskliwa ochrona pomników stawianych w epoce PRL-u tzw. wybawcom z hord Armii Czerwonej, a nieraz tubylczym „bohaterom”, którzy zasłużyli się przy instalowaniu sowieckiego reżimu. Rekord tupetu okazał Komorowski (gdy był jeszcze marszałkiem) lansując pomnik dla... bolszewickich najeźdźców w Ossowie! To tak jakby w Termopilach postawić pomnik Persom!
 14. Ulice czekają na odkomunizowanie, a w 25 lat po proklamacji III RP ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego leży nadal w Sejmie! I wiele nazw jeszcze trąci PRL-em...
 15. Robienie biznesu jest głównie dla wybrańców z post-komunistycznego układu. Kto naiwnie chce zakładać firmę (a nie jest w układzie kolesiów) jest tępiony podatkami lub sfingowanymi oskarżeniami i może gnić w więzieniu przez lata, zanim państwo wytoczy mu proces! Ukazał to film „Układ zamknięty” oparty na faktach...A nie była to odosobniona historia, co potwierdza Ruch Społeczny Niepokonani 2012, skupiający osoby pokrzywdzone przez organy państwa i wymiar „sprawiedliwości”. Są niszczeni jak niegdyś tzw. „prywaciarze” w PRL-u.
 16. Podobnie jak w PRL-u obywateli ściga się według klucza politycznego, przypisując im dowolne artykuły z kodeksów...Manipulowanie faktami trwa również na poziomie mediów, celuje w tym środowisko „Gazety Wyborczej”, gdzie też wydano wojnę polskiej historii, AK-owcom, tradycji i PRAWDZIE, przedstawiając Polaków w jak najgorszym świetle. Michnikowszczyzna jest jakby bunkrem PRL-u, hamuje drogę do demokracji.
 17. Panuje nierówność wobec prawa: winni wielu afer pozostają nieosądzeni, a nawet nie przedstawiono im zarzutów, podczas gdy ściga się ucznia za nieaktualną legitymację...a studentów za protesty, które są przywilejem demokracji!
 18. Podwójne standardy są najbardziej może jaskrawą cechą pseudodemokracji IIIRP na każdym polu – w polityce, gospodarce, mediach i w kulturze, np. Antoni Krauze nie dostanie dotacji na film o Smoleńsku natomiast dofinansowanie otrzyma produkcyjniak „Wałęsa – człowiek z nadziei” czy wręcz antypolski film „Pokłosie”. Układ popiera Szymborską, nie Herberta, a pewni twórcy, jak Janusz Krasiński, są przemilczani.
 19. III RP niestety dalej ochrania aparatczyków oraz peerelowskich generałów, co niedawno( 28.X.)  pokazała próba utajnienia procesu Kiszczaka. Protestujący musieli przedzierać się przez kordony policji, broniącej wstępu na salę! A jawność procesu jest przecież cechą demokracji...U nas proklamowano ją na wyrost!
 20. Jednocześnie państwo rzekomego „prawa” toczy wojnę z obywatelami, którzy kontestują relikty systemu PRL-u, by wreszcie demokracja zaistniała w Polsce! Tych niepokornych ściga się z artykułu 212 Kodeksu Karnego, mimo apeli o jego zniesienie. Tak więc ofiarami art.212 byli już Wyszkowski, Sakiewicz, Dorota Kania, Anita Gargas, Gmyz, Jerzy Jachowicz, Ziemkiewicz i wielu innych.
 21. Jak w PRL-u łamie się postanowienia Konstytucji w różny sposób: czy to rozbijając legalne Marsze Niepodległości czy skazując Rymkiewicza za opinię o dziennikarzach „Gazety Wyborczej” – w III RP nie ma więc wolności słowa, a niewygodne dla władzy programy dyskusyjne w TV były od lat spychane na późne godziny nocne, nie mówiąc już o filmach nie pasujących układowi post-komuny.
 22. Emanacją tego układu jest reżim PO-PSL, a Platforma Obywateli(raczej Oligarchów)kontynuuje (choć w łagodniejszej wersji, jeśli pominąć „seryjnego samobójcę”) praktyki stosowane przez reżim PZPR - dotyczy to zwłaszcza użycia kodeksu naginanego do interesów władzy.
 23. Podobieństwa do PRL-u widać też w zwalczaniu pluralizmu w TVP, a narzucaniu w niej monolitu propagandy PO!
 24. Społeczeństwo w mackach takiego układu traci wiarę w jakiekolwiek zmiany, a ludzie obawiając się np. utraty pracy zapisują się do PO i nie wyrażają głośno swych poglądów.
 25. Władze IIIRP nie utożsamiają się ze świętami narodowymi ( zwłaszcza z Dniem 11 Listopada) czy z kolejnymi rocznicami Tragedii Smoleńskiej, a nawet okazują im wrogość i tolerują obcych najemników dla zakłócania pochodów, co już zakrawa na kpiny z suwerenności, bo sam rząd ją podważa! Jest w tym całkowity brak troski o sprawy narodu, a właściwie wojna z narodem prowadzona przez rząd PO-PSL!
 26. Z kolei interesy narodowe władza pomija (jak w PRL) i gwałci w wielu rozwiązaniach gospodarki – pod naciskiem ex-imperium czy UE porzuca się np. plan budowy elektrowni w Ostrołęce, zamyka stocznie i kopalnie, gasi huty.
 27. Nadal – jak w PRL-u – trwa wojna z Kościołem, uległa nawet wielkiej intensyfikacji. Trwa oficjalny kurs antykościelny, ale i antyreligijny, który objawia się w promowaniu bluźnierczych widowisk i wystaw. Działa antyreligijne Centrum Sztuki Współczesnej w W-wie ( np. obrazoburcza „Adoracja”) natomiast teatry proponujące prawdziwą kulturę nie mają lokum. W wielu galeriach znieważa się krzyż i symbole wiary.

 

W III RP mamy też nowe zjawisko, to wojna z polskością! Jak by nie było, w czasach PRL-u nie ośmieszano polskości, a dziś taki Wojewódzki ku uciesze oszołomów z TVN wkłada narodową flagę w... odchody, a orła nawet prezydent „wielbi” na swój sposób. Polskie symbole i godło są przedmiotem agresji, peerelczycy drwią też z polskiej historii, a docenci na obcym żołdzie próbują skrobać jej nową wersję. Ich „promotorem” był Tusk z obłąkanym hasłem „polskość to nienormalność”..., a dzisiaj są to stypendyści ważnych fundacji, czasem międzynarodowych. W tej wojnie z polskością niepoślednią operacją jest wypychanie młodych pokoleń na emigrację zarobkową poprzez wyprzedaż narodowego majątku, celową ruinę gospodarki, więc pogłębianie kryzysu.

 

Więcej – jeśli coś przeoczyłem – znajdziemy we wspomnianej już książce „Polska – kraj absurdów” ( np. wojna ekonomiczna z narodem). III RP nigdy nie powstała, od r.1989 trwa dziwna hybryda z peerelowskim piętnem, a od r.2010 jest to nawet republiczka po-smoleńska w ramach UE!

                                                                                          Marek Baterowicz

                                                                

  
Marek Baterowicz ( ur. w 1944 w Krakowie ), poeta, prozaik, publicysta, tłumacz poezji krajów romańskich, latynoskich i Quebec’u. Romanista – doktorat o wpływach hiszpańskich na poetów francuskich XVI/ XVII wieku ( 1998), fragmenty tej tezy ukazały się we Francji. Wydał też tomik wierszy w języku francuskim – „Fée et fourmis” ( Paris, 1977). Jako poeta debiutował na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Studenta” ( w 1971). Debiut książkowy: „Wersety do świtu” ( W-wa,1976) – tytuł był aluzją do nocy PRL-u. W r.1981 wydał zbiór wierszy poza cenzurą: „Łamiąc gałęzie ciszy”. Od 1985 roku na emigracji, po czterech latach czekania na paszport, najpierw w Hiszpanii, a od 1987 w Australii. W roku 1992 odwiedził Polskę, w tym samym roku listem w „Arce” zrywał ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”, które poparło grubą kreskę ułatwiającą nowe zniewolenie. Autor wielu zbiorów wierszy jak np. „Serce i pięść” ( Sydney, 1987), „Z tamtej strony drzewa” ( Melbourne, 1992 – wiersze zebrane), „Miejsce w atlasie” ( Sydney, 1996), „Cierń i cień „ ( Sydney,2003) czy „Na smyczy słońca” ( Sydney, 2008), "Status quo"(Toronto, 2014). W r.2010 we Włoszech ukazał się wybór jego wierszy – „Canti del pianeta”. Wydawca ( Roma, Empiria) tak określił jego poezję: „to zaproszenie człowieka planetarnego, ceniącego wartości uniwersalne całej ludzkości i braterstwo między ludźmi”.Wydał też kilka tytułów prozy, w tym powieść ze stanu wojennego pt. „Ziarno wschodzi w ranie” ( Sydney,1992). Mieszka w Sydney.

 


Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.