Pani Jadwiga nadesłała kolejną korespondencję z Lutomierska. Tym razem opisuje pokaz filmu Ewy Stankiewicz "Krzyż". Serdecznie dziękujemy. Czekamy na kolejne relacje.
17 marca w Lutomierskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu ,,Krzyż" Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego. Gościem honorowym był naoczny świadek wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu ks. Jacek Bałemba.

Jesteśmy zadowoleni z tego pokazu, gdyż jak na Lutomiersk było naprawdę sporo ludzi, padały interesujące pytania, na które ks. Jacek ciekawie odpowiadał.

Na tym spotkaniu był również obecny ,,Żołnierz Wyklęty" Pan Jerzy Stawski ps. "Lubicz". Pan Jerzy odpowiedział na pytanie, które padło z sali o ,,upolitycznienie" Krzyża.

Poniżej jest krótki życiorys Żołnierza spisany przez Państwa Dominikę i Marcina Rybak.
Na spotkaniu można się było zaopatrzyć w ciekawe publikacje książkowe, wystawione przez Księgarnię Wojskową im. Grota Roweckiego w Łodzi. Panu Podgórskiemu dziękujemy za przybycie do nas.



Bardzo dziękujemy Pani Ewie i Panu Janowi za ten bezcenny dokument jakim jest ,,Krzyż" i Wam wszystkim za okazaną życzliwość, Pani Agnieszce, Pani - Pani Basiu i wszystkim za to, że jesteście i to cały czas aktywni. Dziękuję.
Film mogliśmy obejrzeć dzięki uprzejmości naszego Wójta Pana Tadeusza Borkowskiego i Dyrektora Gminnego Domu Kultury w Lutomiersku Pana Piotra Pączka, który z niezwykłą cierpliwością, pomimo zmęczenia dotrwał do końca naszego spotkania.
Teraz w Palmową Niedzielę w naszym kościele pokażemy ,,Pasję" Gibsona.
kpt. AK Jerzy Stawski, pseudonim "Lubicz" - ur. 1 stycznia 1927r.,
Rodzice:
ojciec Stanisław (kolejarz PKP, pobity przez Niemców zmarł w marcu 1940 r.),
matka Stefania z domu Bereska.
Rodzeństwo: brat Janusz, ur. w 1925 r. (służący w AK, pseudonim "Poręba")
Siostra Halina, ur. w 1925 r. (inż. rolnik, czynnie udzielająca się podczas wojny)
1) W sierpniu 1939 r. przystępuje wraz z bratem do Ochotniczego Pogotowia Harcerskiego.
2) 1 września ?39r. obaj zostają przyjęci do Wojennego Pogotowia Harcerskiego (po otrzymaniu zezwolenia od rodziców, gdyż nie są jeszcze pełnoletni).
3) W czerwcu 1940 r. wyjazd do rodziny w Radomsku ? ucieczka przez "zieloną granicę".
4) WPH po wkroczeniu Niemców do Polski przekształciło się w Szare Szeregi ? bracia czynnie działają w nowej formacji.
5) Do końca wojny należał do Korpusu "Jodła", którym dowodził gen. Jan Zientarski (Komendant Obwodu Radomsko-Kieleckiego AK gen. Jan Zientarski "Ein", "Mieczysław"). Służył w "Oddziale Warszyca" pod dowództwem kpt. Stanisława Sojczyńskiego pseud. "Warszyc" (1910 ? 1947), na terenie ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa we wsi Kobiele Wielkie, gdzie przebywała rodzina p. Jerzego. Każdy dom był powiązany z AK.
Pan Jerzy brał czynny udział w głośnej akcji odbicia więźniów w Radomsku.
Brał udział w słynnej akcji "Burza" mającej doprowadzić do przejęcia władzy w Polsce przed wkroczeniem Armii Czerwonej (akcja "Burza"obejmowała swym zasięgiem cały kraj - Pan Jerzy walczył na obszarze "swojego" Obwodu).
Weryfikacja AK w Londynie: "Brał udział we wszystkich walkach i zgrupowaniach, aż do wejścia wojsk sowieckich".
Serdeczne pozdrowienia z Lutomierska przesyła Jadwiga
Siódma rocznica śmierci bł. Jana Pawła II
¨Polska jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.
Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.
BŁ. JAN PAWEŁ II