W 2014 roku obchodzimy 100 rocznicę podjęcia przez Polaków zwycięskiej walki o niepodległość. Uczestniczyli w niej nasi rodacy, należący do różnych organizacji politycznych i wojskowych, reprezentujący różne kierunki ideowe, mieszkający w kraju i rozrzuceni po całym świecie. Symbolicznym początkiem stał się wymarsz w dniu 6 sierpnia 1914 roku z podkrakowskich Oleandrów I kompanii kadrowej.

Dla uczczenia rocznicy i oddania hołdu uczestnikom walk o Niepodległość w latach 1914-1921 Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza przygotowało ofertę edukacyjną przeznaczoną dla uczniów warszawskich szkół średnich.

 

Obchody rocznicy Czynu Niepodległościowego inaugurujemy grą miejską Warszawa 1914/18, która wystartuje w czwartek 12 czerwca b.r. Będzie to trzecie (po zorganizowanych przez Stowarzyszenie w ubiegłym roku grach Warszawa 1830/31 i Warszawa 1863/64) spotkanie z „żywą historią”, pozwalające wykazać się wiedzą historyczną, znajomością stolicy, a także dedukcją i umiejętnościami zdobywania informacji.

W poprzednich zawodach rywalizowały reprezentacje około trzydziestu warszawskich liceów. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem uczniów i były w ich opinii trudnym lecz inspirującym uzupełnieniem podręcznikowej edukacji.

Szkoła może wystawić jeden lub więcej zespołów liczących od 2 do 5 osób. Każdemu z nich powinien towarzyszyć nauczyciel lub inny pełnoletni opiekun. Grę rozpoczniemy odprawą drużyn 12 czerwca o godz. 9:00, zaś uroczyste zakończenie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zostało przewidziane na godz. 15:30.

 

Zgłoszenia zawierające kontakt e-mailowy (najlepiej również telefoniczny) prosimy nadsyłać do dnia 1 czerwca na adres: spjn.spjn@gmail.com

 

Dodatkowymi informacjami służymy pod numerami telefonów: 602899434 (Andrzej Wroński, IH PAN) i 608468409 (Wojciech Boberski, IS PAN).

Zwracamy się z prośbą do dyrektorów szkół, nauczycieli historii i uczniów pasjonujących się historią o aktywne zaangażowanie się w obchody rocznicy Czynu Niepodległościowego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w grze miejskiej Warszawa 1914/18.

 

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniem

Prof. dr hab. Jan Żaryn

Prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza

 

za: wpolityce.pl