Maciej Płażyński – Poseł na Sejm RP
urodził się 10 lutego 1958 r. w Młynarach, jego rodzice byli lekarzami weterynarii.
Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pasłęku, po czym przez rok pracował fizycznie na Śląsku. W latach 1977–1991 studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim.
Działał aktywnie w opozycji demokratycznej, m.in. należał do Ruchu Młodej Polski, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a jesienią 1981 r. koordynował strajk okupacyjny na Uniwersytecie Gdańskim. Współtworzył Spółdzielnię Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik”, w której znalazło zatrudnienie wielu działaczy opozycji demokratycznej.
Był prezesem konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego, a w 1989 r. współtworzył stowarzyszenie Kongres Liberałów. W 1990 r. został członkiem ugrupowania Koalicja Republikańska, które przystąpiło potem do Partii Konserwatywnej.
W sierpniu 1990 r. został wojewodą gdańskim. W 1996 r. roku został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w województwie gdańskim, a w 1997 r. uzyskał mandat posła na Sejm III kadencji, po czym wybrano go na urząd Marszałka Sejmu.
19 stycznia 2001 r., wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem, założył Platformę Obywatelską, był też jej pierwszym przewodniczącym. Odszedł z PO w 2003 r.
W wyborach parlamentarnych w 2005 r. startował do Senatu jako niezależny kandydat. W Senacie VI kadencji był wicemarszałkiem. Przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2005 r. zadeklarował swoje poparcie dla Lecha Kaczyńskiego.
We wrześniu 2007 r. po raz trzeci uzyskał mandat poselski.
W maju 2008 r. został prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Warszawie. Działalność na rzecz Polonii była dla niego ogromnie ważna, szczególny nacisk kładł na potrzebę pomocy Polakom na Wschodzie. Kierowana przez niego „Wspólnota Polska” opracowała obywatelski projekt ustawy o repatriacji dotyczący powrotu do Ojczyzny osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze ZSRR.
Zginął 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Pozostawił żonę Elżbietę i troje dzieci: Jakuba, Katarzynę i Kacpra.
„Byłeś człowiekiem wspólnot – tak mówił o Macieju Płażyńskim w homilii podczas mszy pogrzebowej abp Leszek Sławoj Głódź – (…) Ale ty ponad te kręgi ludzkich wspólnot, w których się obracałeś, wyrastałeś. Ich koloryt tworzyłeś. Dla ich dobra pracowałeś. O drodze, jaką szły, często decydowałeś”.
W 2000 r. został uhonorowany Orderem Zasługi Republiki Włoskiej I klasy, a pośmiertnie, w 2010 r. – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Został też wyróżniony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Corocznie dziennikarzom i mediom służącym Polonii przyznawana jest Nagroda im. Macieja Płażyńskiego.
MF
ks. Tadeusz Płoski – generał dywizji, Biskup polowy Wojska Polskiego
urodził się 9 marca 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1982.
W latach 1983–1986 studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1986 r. pracował w kurii biskupiej oraz sądzie biskupim diecezji warmińskiej w Olsztynie.
W 1993 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie doktoryzował się, a w 2007 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W 1994 r. ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne. Pracował w Katedrze Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W 2008 r. został profesorem nadzwyczajnym.
W 1992 r. rozpoczął służbę w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Od 1995 r. był dziekanem Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od 2001 r. – Biura Ochrony Rządu. W latach 1996–2004 był opiekunem alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Ordynariatu Polowego. Pracował także jako korespondent Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego.
Był członkiem Rady Prawnej prac Konferencji Episkopatu Polski oraz delegatem ds. harcerzy, kombatantów i duszpasterstwa Policji. W 2005 r. wszedł w skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Prof. Płoski był pracowitym naukowcem – pozostawił po sobie ponad 200 artykułów naukowych, książek i opracowań naukowych.
Zginął 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.
„To był niezwykle skromny człowiek. Nie lubił, aby go tytułować. Był bardzo bezpośredni i wrażliwy na krzywdę ludzką – tak wspominają go współpracownicy z Zakładu Prawa UWM – nieraz studenci zatrzymywali go na korytarzu i przedstawiali swe problemy, a on obiecywał im pomóc i słowa dotrzymywał.”
W 2010 r., pośmiertnie, otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Został też awansowany pośmiertnie na generała dywizji.
Otrzymał bardzo wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2008 r.), Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia polski (pośmiertnie, w 2010 r.), Medal Pro Memoria, Komandorię Missio Reconciliationis.
Został pochowany w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
MF