Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - aktualizacja część I
data:01 marca 2012     Redaktor:

Prezentujemy zebrane informacje dotyczące obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Oddajmy Im hołd, wywieśmy narodowe flagi, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy we wspomnieniu i modlitwie.

O dalszych planowanych uroczystościach będziemy wkrótce informować w kolejnych aktualizacjach.

S2010
Ponad 20 tys. "Żołnierzy Wyklętych" zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejnych tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie także czekała ich śmierć.

W sumie w latach 1944-1955 wykonano ok. 4500 kar śmierci, spośród ponad 8 tys. orzeczonych.

Kolejne setki tysięcy przeciwników reżymu trafiło do więzień i obozów pracy, z wieloletnimi wyrokami. Żołnierze, kapłani i niezłomni działacze polityczni trafiali na Mokotów, do Wronek i Rawicza.

Najmłodsi zaś ? harcerze i uczniowie - do SP bądź obozu w Jaworznie (chłopcy) i Bojanowie (dziewczęta).

Równocześnie, komunistyczni propagandyści pomawiali ich bezkarnie w prasie:  "Zdrajcy narodu i szpiedzy na żołdzie amerykańskim" ? krzyczał nagłówek artykułu w "Trybunie Ludu", opisujący kolejny akt dramatu aresztowanych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.

Niemal przez cały okres PRL wychodzili z więzień ale także ginęli z rąk SB. Jako jeden z ostatnich Adam Boryczka - w 1967 r.), także ginęli z rąk SB, jak "Lalek" w październiku 1963 r.

Rodziny, w tym dzieci "Żołnierzy Wyklętych" były inwigilowane przez kolejne dekady PRL, stanowiły dla władz "element niepewny", gorszej kategorii. Zabierano im mieszkania i domy, nie dostawali się na studia, często biedowali.

A przecież to oni stanowili rzeczywistą polską elitę - miejską i wiejską!
To była prawdziwa polska inteligencja!

Cześć ich pamięci!

Jan Żaryn
za: wPolityce.pl

OBCHODY CZĘŚĆ I

AUGUSTÓW
Prezentacja albumu "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy" ? Augustów, 1 marca 2012

W dniu 1 marca 2012 r. o godz. 12 w Auli II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie (al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1) odbędzie się prezentacja wydawnictwa "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy" z udziałem autorek książki: Anny Chmielewskiej, Jolanty Drozdowskiej i Justyny Gogolewskiej z Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Białymstoku. Autorki zaprezentują specjalną projekcję multimedialną.

Organizatorami promocji są: Oddział IPN w Białymstoku, Starosta Powiatowy w Augustowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

BIAŁYSTOK
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28 lutego (wtorek):
17:00 ? spotkanie ze Zbigniewem Narskim, bohaterem książki Agnieszki Kamińskiej "Chłopak, którego nie było" w Sali św. Kazimierza przy ul. św. Rocha w Białymstoku
Organizator: Klub Gazety Polskiej w Białymstoku

1 marca (czwartek):
16:00 ? Msza Św. W Katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Kościelna 2
17:00 ? złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej, ul. Jana Kilińskiego
17:30 ? Uroczystości w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego, ul. Jana Kilińskiego 1

Organizator: Prawo i Sprawiedliwość, Okręgowy Zespół Parlamentarny Województwa Podlaskiego
Akcja edukacyjna pt. "Ocalić od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych" w białostockich gimnazjach oraz szkołach średnich. Organizator: Solidarni 2010 Białystok

2 marca (piątek):
19:00 Pokaz filmu Jerzego Zalewskiego  "Historia Roja" oraz spotkanie z twórcami.
Miejsce: Sala Kina "TON" Organizatorzy: Stowarzyszenie Solidarni 2010 Białystok oraz Fundacja Obowiązek Polski

3 marca (sobota):
15.30 ? Manifestacja ku czci Żołnierzy Wyklętych, Białystok, Plac Uniwersytecki
Organizator: Narodowe Odrodzenie Polski

BIAŁYSTOK
Wykład "Polskie podziemie niepodległościowe w woj. białostockim w latach 1944?1956 (zarys problematyki)" i otwarcie wystawy "Zbigniew Rećko ?Trzynastka? (1923?1946). Bohater białostockiego podziemia" ? Białystok, 29 lutego 2012

W dniu 29 lutego 2012 r., podczas sesji naukowej "Żołnierze wyklęci oraz bracia leśni ? zbrojne podziemie niepodległościowe w Polsce i na Litwie po drugiej wojnie światowej", która odbędzie się na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku (Plac Uniwersytecki 1, sala 48) Piotr Łapiński z OBEP IPN w Białymstoku wygłosi wykład pt. "Polskie podziemie niepodległościowe w woj. białostockim w latach 1944?1956 (zarys problematyki)". Początek sesji o godz. 10.00. Z kolei o godz. 14.00 w holu wydziału zostanie otwarta wystawa OBEP "Zbigniew Rećko ?Trzynastka? (1923?1946). Bohater białostockiego podziemia".

Organizator: Studenckie Koło Naukowe Historyków UwB.

BIAŁYSTOK
Pokazy filmów z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ? Białystok, marzec 2012

Z okazji przypadającego w dniu 1 marca 2012 r. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych OBEP IPN w Białymstoku zaprasza nauczycieli i uczniów na pokazy filmów o Żołnierzach Wyklętych, prod. TVP/IPN, które odbędą się w sali konferencyjnej IPN przy ul. Warsztatowej 1A.

PROGRAM
8 marca, 12.00 ? "P?8"/"Łupaszka dowódca Hubala", reż. Adam Sikorski
15 marca, 12.00 ? "Wiarus"/"Huzar", reż. Adam Sikorski
22 marca, 12.00 ? "Błękit"/"Powrót pamięci", reż. Adam Sikorski
29 marca, 12.00 ? "Ryba"/"Karaś", reż. Adam Sikorski

Ponadto w marcu proponujemy przeprowadzenie zajęć dla uczniów pt. "Dlaczego wyklęci?  Krótka historia żołnierzy z wyrokiem".
Zajęcia (90 min.) skierowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Zgłoszenia e-mailowe (krzysztof.jodczyk@ipn.gov.pl) lub telefoniczne 85 664 57 80 / 85 664 57 87.


BIAŁYSTOK
Wykład Piotra Łapińskiego "Polskie podziemie niepodległościowe w woj. białostockim" ? Białystok, 1 marca 2012

W dniu 1 marca 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. J. Kilińskiego 7) w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Piotr Łapiński z OBEP IPN w Białymstoku wygłosi wykład "Polskie podziemie niepodległościowe w woj. białostockim".
Wstęp wolny.

BIAŁYSTOK
Premiera sztuki na motywach tekstu Władysława Brulińskiego "Chłopcy, na nas już czas?" ? Białystok, 1 marca 2012

W dniu 1 marca 2012 r. o godz. 12.00 w białostockim kinie "Ton" (ul. Rynek Kościuszki 2) odbędzie się premiera sztuki na motywach tekstu Władysława Brulińskiego "Chłopcy, na nas już czas?" w adaptacji Anny Kołosow-Ostapczuk i w wykonaniu uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Spektakl będzie prezentowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
więcej: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/19131/


BIELSKO BIAŁA
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2012  16:00

O 16 tej pod ratuszem w BB rozpoczyna się Marsz Żołnierzy Wyklętych. Składanie kwiatów i zapalanie zniczy pod tablicą na budynku d. UB w Białej przy ul. Stojałowskiego, następnie przemarsz na pl. Chrobrego, później ulicą Krasińskiego (zatrzymujemy się pod budynkiem d. UB w Bielsku przy tej ulicy), gdzie również złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. O 17 tej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy dworcu PKS w Bielsku-Białej msza Św. za Żołnierzy Wyklętych.

BŁONIE
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Błoniu

Komitet Terenowy PiS Błonie zaprasza na uroczystości związane z upamiętnieniem Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

PROGRAM:
3 marca 2012 r.
godz. 17.00 - pokaz filmu pt. Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać, reż. Jerzego Zalewskiego. Centrum Kultury w Błoniu, sala konferencyjna, II piętro.
WAŻNE: Odpowiadając na apel Jerzego Zalewskiego "Ratujmy Roja" przed pokazem filmu będzie możliwość zakupu pamiątek związanych z filmem.
ok godz. 20.00 - przejście pod kamień pamięci na Rynek w Błoniu, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy ku czci Żołnierzy Wyklętych, Poległych i Zamordowanych przez Komunistów.

4 marca 2012 r.
Kościół Narodzenia Pańskiego
godz. 13.00 - Msza Święta za Ojczyznę w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych - Żołnierzy Wyklętych
godz. 14.00 - koncert.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pisblonie.pl

BOCHNIA
Wykład dr. Pawła Naleźniaka "Żołnierze wyklęci" ? Bochnia, 1 marca 2012
1 marca 2012 r. w II LO w Bochni, ul. Konfederatów Barskich 29, o godz.11.00 dr Paweł Naleźniak wygłosi wykład pt. "Żołnierze wyklęci".


BODZENTYN
Powiatowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ? Bodzentyn, 1 marca 2012

Dnia 1 marca 2012 r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie, ul. Suchedniowska 6, rozpoczną się powiatowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Organizatorami obchodów są Starostwo Powiatowe w Kielcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Program:
10.00 ? Msza święta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie
10.45 ? Rozpoczęcie uroczystości (wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości)
11.00 ? Prezentacja wystawy edukacyjnej "Żołnierze wyklęci" (IPN Delegatura w Kielcach)
11.15 ? Wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego (IPN Delegatura w Kielcach): "Podziemie niepodległościowe w regionie świętokrzyskim"
12.00 ? Program artystyczny przygotowany przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie
12.45 ? Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na terenie Zespołu Szkół

Zapraszamy. Wstęp wolny.

BYDGOSZCZ
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Bydgoszczy ? Bydgoszcz, 1 marca 2012

W dniu 1 marca br. (w czwartek) pracownicy pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy przygotowali bogaty program obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
O godz. 14.30 rozpocznie się w Sali im. Wojciecha Łozowskiego przy ul. Jezuickiej 2 (Urząd Miejski w Bydgoszczy) uroczyste spotkanie z żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego i ich rodzinami. Po przywitaniu przez Krystynę Trepczyńską, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, wystąpi dr Alicja Paczoska-Hauke, historyk z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury. W czasie spotkanie będzie można zakupić wybrane publikacje wydane przez IPN. Uruchomiony zostanie także specjalny punkt konsultacyjny dla osób, które chciałyby złożyć wniosek o udostępnienie dokumentów w archiwum IPN.
Tego samego dnia, o godz. 16.30 odbędzie się w Bydgoszczy krótka uroczystość pod pomnikiem ofiar dwóch totalitaryzmów, zlokalizowanym przy bramie więziennej byłego Aresztu Śledczego WUBP przy ul. Wały Jagiellońskie 4.
Punktem kulminacyjnym bydgoskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" będzie w tym roku oficjalne otwarcie na Starym Rynku, o godz. 17.00, wystawy plenerowej pt. "?Dla Ciebie Polsko i Twojej chwały?. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw", którą przygotowała dr Alicja Paczoska-Hauke. Wystawę, składającą się z 29 paneli, otworzy dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosław Golon. Ekspozycja będzie czynna do 8 marca.

O godz. 18.00 rozpocznie się w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (ul. Farna 2) msza św. w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, która będzie koncelebrowana przez Jego Ekscelencję bp. dr. hab. Jana Tyrawę. Po mszy św. (o godz. 19.00) rozpocznie się w świątyni półgodzinny koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND pod dyrekcję Ewy Makuli.

Zapraszamy serdecznie.

BYTOM
Stowarzyszenie SOLIDARNI 2010 wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa zapraszają 01.03.2012 o godzinie 16:00 na prelekcję pt. " 1 Marca ? Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych"- spotkanie o powstańcach antykomunistycznych, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej z bronią w ręku walczyli o wolną i niezawisłą Polskę. Spotkanie połączone będzie z pokazem filmów dokumentalnych z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej: pt. "Łupaszka", "Orlik", "Ostatni..."

Spotkanie prowadzi: Piotr Świerczyński
Centrum Kresowe ? Bytom
ul. Moniuszki 13/ I, Bytom
tel. 32 281 ? 51 ? 51

BYTOM
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Konferencja edukacyjna w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobregow Bytomiu ? 1 marca 2012

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ? ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku polskie święto państwowe obchodzone od ubiegłego roku corocznie w dniu 1 marca jako wyraz czci i pamięci narodu o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustawodawca dokonał wyboru dnia 1 marca z uwagi na tragiczne wydarzenie jakie miało miejsce w tym dniu w więzieniu mokotowskim w Warszawie, kiedy władze komunistyczne dopuściły się zbrodni zamordowania siedmiu członków IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ? będących ostatnimi krajowymi koordynatorami walki z nową sowiecką okupacją o Wolność i Niezawisłość Polski.

"Żołnierze Wyklęci" to żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego komunistycznym reżimem totalitarnym. Narodowy Dzień Pamięci jest wyrazem hołdu dla tych żołnierzy, za ich świadectwo męstwa i niezłomną postawę patriotyczną. Święto to jest również wyrazem hołdu dla licznych społeczności lokalnych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Obchody bytomskie tego święta, którym IPN nadał status obchodów wojewódzkich, są wkomponowane w ustanowiony mocą uchwały nr XXI/296/11 z dnia 28 grudnia 2011 r. Rady Miejskiej w Bytomiu o ustanowieniu roku 2012 Rokiem Piotra Woźniaka.

Uroczystości odbędą się 1 marca 2012 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu (pl. Gen. Władysława Sikorskiego 1). Organizatorami wydarzenia są: Bytomski Klub Samorządowy, Urząd Miejski w Bytomiu, IV LO im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

PROGRAM
godz. 9.30 ? uroczyste otwarcie wystawy "Żołnierze Wyklęci ? antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r." przez Piotra Koja Prezydenta Bytomia

Ekspozycja została przygotowana przez Oficynę Wydawniczą "Volumen" przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wystawa prezentuje sylwetki ludzi walczących z komunistyczną okupacją po 1944 roku, ich tragiczną i heroiczną zarazem walkę. Ekspozycja składa się ze zdjęć, opisów i fotokopii interesujących dokumentów, ma przyczynić się do lepszego zrozumienia wydarzeń z lat 1945?1956, kiedy to trwała nierówna walka o kształt i ustrój Polski. Na kilkudziesięciu planszach wystawienniczych przedstawione zostały, w postaci zdjęć oraz stosownych opisów, dzieje m.in. oporu na kresach południowo-wschodnich, Nowogródczyźnie po lipcu 1944 r. Dzięki nim można zapoznać się z historią walki V i VI Brygady Wileńskiej AK w latach 1944?1952, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Prezentacja obok historycznego ma również olbrzymi wydźwięk edukacyjny i skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

godz. 10.00 ? sympozjum na temat losu "Żołnierzy Wyklętych" ze szczególnym uwzględnieniem bohaterskiej postaci Piotra Woźniaka. W dyskusji udział wezmą: dr Andrzej Drogoń ? dyrektor katowickiego IPN oraz dr Dariusz Iwaneczko (OBEP IPN Rzeszów).

godz. 12.00 ? transmisja spektaklu telewizyjnego Sceny Faktu Teatru Telewizji "Tajny współpracownik" (akcja edukacyjna IPN i TVP Historia)

godz. 13.00 ? koncert ballad "Żołnierze Wyklęci" w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego ( m.in. "Inka", "Przysięga", "Epitafium dla majora Ognia")

CZĘSTOCHOWA
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie ? 1 marca 2012

1 marca 2012 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta w Częstochowie oraz Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych, Jednostka Strzelecka 2028 im. gen. bryg. Stanisława "Warszyca" Sojczyńskiego, Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość, Klub "Gazety Polskiej", Stowarzyszenie Kibiców "Wieczny Raków" i Muzeum Częstochowskie zaprasza na cykl uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PROGRAM
godz. 12.00 ? uroczysta msza św. ? pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w Al. Najświętszej Maryi Panny 56.

Po jej zakończeniu złożenie wieńców przez reprezentantów środowisk kombatanckich pod tablicą upamiętniająca kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" i Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego; wystąpienie okolicznościowe Sławomira Maślikowskiego (OBEP Katowice) ? kamienica, al. Najświętszej Maryi Panny 33

godz. 13.30 ? spotkanie w Ratuszu Częstochowskim, al. Najświętszej Maryi Panny 45a
- Wystąpienie przedstawiciela Prezydenta Częstochowy
- Projekcja filmu dokumentalnego "Żołnierze Wyklęci" w realizacji Wincentego Ronisza, poprzedzona słowem wstępnym Wojciecha Rotarskiego (OBEP Katowice)
- Wspomnienia żołnierzy podziemia niepodległościowego

godz. 15.30 ? uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny ? Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, Jasna Góra


CZĘSTOCHOWA
Finisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki ? ochotnik do Auschwitz" ? Częstochowa, 1 marca 2012

1 marca o godz. 10.00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie (ul. Kukuczki 30) odbędzie się finisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki ? ochotnik do Auschwitz". W ramach spotkania wykład zatytułowany "Podziemie niepodległościowe w regionie częstochowskim 1945?53" wygłosi Sławomir Maślikowski (OBEP Katowice).

Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego ? uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie został aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.

Wystawa będzie prezentowana do 5 marca br.


GDAŃSK
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

17.00 Apel Poległych przy symbolicznych grobach "Inki" i "Zagończyka"
na cmentarzu garnizonowym przy ul. Giełguda w Gdańsku.

18.30 Msza Święta w intencji "Żołnierzy Wyklętych" i Ojczyzny
w kościele Św. Brygidy w Gdańsku.

Organizatorzy:
Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych
Fundacja "Tożsamość i Solidarność"
Stowarzyszenie Lwy Północy-Kibice Lechii Gdańsk

GDÓW
Wykład dr. Pawła Naleźniaka "Żołnierze wyklęci" ? Gdów, 2 marca 2012
2 marca 2012 r. o godz.10.00 dr Paweł Naleźniak wygłosi wykład pt. "Żołnierze wyklęci" w Zespole Szkół w Gdowie, Gdów 405.

GDYNIA
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Cześć i Chwała Bohaterom

Nie zapominajmy o Wyklętych! Nieformalna koalicja Pomorskich Narodowców ma zaszczyt zaprosić na obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 3 marca w Gdyni. W planie projekcja kopii roboczej filmu "Historia Roja - czyli w ziemi lepiej słychać" o godzinie 16:00 w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ulicy 10 lutego 33 oraz Marsz Pamięci o 18:30, start u zbiegu ulic 10 lutego i 3 maja.

Cześć i chwała Bohaterom

3 marca 2012
"Historia Roja" ? czyli w ziemi lepiej słychać
godz. 16.00 Cech Rzemiosła Gdynia
wsparcie 8 zł

Marsz Pamięci
godz. 18:30 skrzyżowanie ul. 10 Lutego i 3 Maja

Podczas spotkania i projekcji możliwość nabycia materiałów promocyjnych
Organizator: Pomorscy Narodowcy
Patronat: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Marsz Niepodległości
Narodowcy.net

GORZÓW WIELKOPOLSKI
Wykład Jarosława Palickiego "Żołnierze Wyklęci" ? Gorzów Wlkp., 1 marca 2012

1 marca 2012 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp. będzie miał miejsce  wykład dla uczniów "Żołnierze Wyklęci". Prelekcja odbędzie się z okazji Narodowego Dnia
Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Gorzów Wlkp., Zespół Szkół Budowlanych im. M. Kopernika, ul. Okrzei 42

JASŁO
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 marca w Jaśle odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddanie należnej czci Bohaterom walczącym o niepodległość Polski, oraz kultywowanie pamięci o Niezłomnych, jest powinnością każdego patrioty. Powinnością tym większą, że dzisiaj, w obliczu antynarodowej propagandy i uzależnienia Kraju od ośrodków decyzyjnych za granicą, pamięć ta narażona jest na wymarcie. Nie pozwólmy, by demoliberalnym władzom III RP, marionetkom Brukseli i Waszyngtonu udało się to, czego próbowali dokonać ich poprzednicy służący Moskwie.

Wspólnie złóżmy hołd tym, dla których taki wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna nie były tylko wytartymi frazesami, a dążenie do wolnej i niepodległej Polski oznaczało bezkompromisową walkę z wszystkimi Jej wrogami.
Do zobaczenia 3 marca, o godz. 15.00 na jasielskim Rynku (pod kościołem farnym)

KATOWICE
Kino Światowid w Katowicach włącza się w program obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" cyklem dokumentalnych filmów Aliny Czerniakowskiej, wybitnej polskiej reżyserki, twórczyni wielu filmów patriotyczno-niepodległościowych. Poprzez prezentację filmów pragniemy przybliżyć młodej widowni tych dla których najważniejsze były słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna i którzy nie poszli na układ z satelickim państwem, jakim była wówczas PRL. Chcemy przekazać młodemu pokoleniu pamięć o Żołnierzach Wyklętych o wspaniałych, niezłomnych ludziach, przez lata skazanych na obelgi i zapomnienie! Zachęcamy Państwa do czynnego uczestnictwa młodzieży w tymże cyklu, przygotowanym razem z katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Dla zorganizowanych grup wstęp wolny! Niech nasza propozycja stanie się elementem edukacji patriotycznej szczególnie dla młodych odbiorców.

Szczegóły:
godz. 8.30
Zwycięstwo czas 30 min. Rok 1945 - zakończenie II Wojny Światowej. Czym dla Polski było wkroczenie "wyzwoleńczej" Armii Czerwonej i narzuconej władzy (powstanie PKWN w Moskwie). Niszczenie polskich organizacji niepodległościowych: WiN, NSZ, "Nie" itd., polskich żołnierzy. Następny film - On wierzył w Polskę - czas 50 min. Gen. August Emil Fieldorf - "Nil" - zbyt wierzył i kochał Polskę i dlatego został zamordowany przez rzekomo polską władzę. Historia prawdziwa i symboliczna dla współczesnych dziejów Polski.

godz. 10.00
O nas się jeszcze Polska upomni czas 45min.  Żołnierze wyklęci, ci, którzy po wojnie nie złożyli broni, ale walczyli do końca, skazani na okrutną śmierć w UB- owskich kazamatach, walczyli z okupacją sowiecką i rodzimymi oprawcami. Następny film - Burta i inni - czas 30 minut. Opowieść o Janie Leonowiczu Burcie, jednym z najdłużej walczących z komunistycznym zniewoleniem po zakończeniu wojny, aż do tragicznej śmierci.

godz. 10.30
Czy warto było tak żyć czas 45 min. Film o Stanisławie Sojczyńskim Warszycu, żołnierzu walczącym z powojennym zniewoleniem i wyniszczaniem Polski. Stworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie, największą organizację żołnierską do walki z sowiecko-ubowską okupacją Polski. Potrafił przeciwstawić się nawet swoim zwierzchnikom akowskim, którzy dogadywali się z UB i szli na współpracę lub na haniebne kompromisy. Po okrutnym śledztwie i procesie,
zamordowany przez oprawców komunistycznych. Następny film - Dywizja nastolatków czas 40 min. Film o buncie młodzieży polskiej przeciw zniewoleniu komunistycznemu. Po wojnie było 950 organizacji młodzieżowych (według danych IPN), walczących z okupacją sowiecką, skrywaną pod hasłami przyjaźni polsko-radzieckiej, bratniej pomocy i dobrosąsiedzkich stosunków. Los nieletnich konspiratorów.

godz. 12.15
Zwycięstwo czas 30 min. Rok 1945 - zakończenie II Wojny Światowej. Czym dla Polski było wkroczenie "wyzwoleńczej" Armii Czerwonej i narzuconej władzy (powstanie PKWN w Moskwie). Niszczenie polskich organizacji niepodległościowych: WiN, NSZ, "Nie" itd., Następny film - O nas się jeszcze Polska upomni czas 45min. Żołnierze wyklęci, ci, którzy po wojnie nie złożyli broni, ale walczyli do końca, skazani na okrutną śmierć w UB- owskich kazamatach, walczyli z okupacją sowiecką i rodzimymi oprawcami.

Dla zorganizowanych, szkolnych grup wstęp wolny!
Rezerwacja grup pod nr tel. 32-258-74-32
Kino Światowid, Katowice, ul. 3 Maja 7

KATOWICE
Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" ? Katowice, 1 marca 2012

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Katowicach wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego zapraszają na konferencję historyczną z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w dniu 1 marca 2012 r. o godz. 12.00 w Sali Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach (ul. Ligonia 46). Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w dniu 1 marca święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W programie:
12.00  Uroczyste otwarcie : Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewiecz
12.10  dr Andrzej Drogoń Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Katowice
12.20 dr Andrzej Krzystyniak: Konspiracyjne Wojsko Polskie
- Prezentacja spektaklu Teatru TV "Inka 1946", poprzedzona prelekcją Tomasz Goneta (IPN Katowice)

Danuta Siedzikówna, ps. "Inka" ? ur. 3.IX.1928 r. w Guszczewinie koło Narewki. Jako 15-letnia dziewczyna wraz z siostrą Wiesławą złożyła przysięgę w AK. Odbyła szkolenie sanitarne. Od wiosny 1946 r. służyła w szwadronie 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" jako łączniczka i sanitariuszka. W lipcu 1946 r. pojechała do Gdańska po zaopatrzenie medyczne dla oddziału. Tam aresztowana rankiem 20 VII 1946 r. i umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie 3 VIII 1946 r. skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. o 6.15 strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego, ponieważ żołnierze z plutonu nie chcieli jej zabić.
W przypadku grup zorganizowanych prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie do 28 lutego 2012 r.: Tomasz Gonet Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Katowicach tel. 32 609 98 20

KATOWICE
Przegląd filmów dokumentalnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ? Katowice, 1 marca 2012

1 marca 2012 r. w sali konferencyjnej w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (ul. Kilińskiego 9) odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed każdym seansem pracownik IPN przybliży tematykę prezentowanego filmu.

Program przeglądu filmów dokumentalnych

10.00  "W pogoni za bandą"
Etiuda dokumentalna w reżyserii Zbigniewa Kiersztejna. Film pokazuje działania Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który obok Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej był głównym narzędziem reżimu komunistycznego, służącym zwalczaniu zbrojnego podziemia niepodległościowego. Film jest perspektywą oficjalnej propagandy PRL.

11.00  "IV Zarząd WIN"
Tematem filmu są dzieje IV Zarządu WiN, kierowanego przez mjr. Łukasza Cieplińskiego. W nowej sytuacji politycznej, po sfałszowanych wyborach 1947 r., działalność organizacji skupiała się na przekazywaniu informacji o sytuacji w Polsce do krajów zachodnich Od października 1947 r. następowały aresztowania członków IV Zarządu. W październiku 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał kierownictwo organizacji na karę śmierci. Wyroki zostały wykonane 1 marca 1951 roku.

11.50  "Zbrodnia w leśnym uroczysku"
Film jest opowieścią o prowokacji UB wobec zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek". W wyniku działań operacyjnych z wykorzystaniem agentury UB doprowadził do zaaprobowania przez dowódców oddziałów "Bartka" przerzutu żołnierzy w bezpieczne miejsce. Transport zgrupowania kończył się jego likwidacją przez siły KBW i UB. Epilogiem działania podziemia na Podbeskidziu był śmierć Henryka Flamego, zastrzelonego w 1947 r. przez funkcjonariusza MO.

12.30  "Łupaszka"
Film jest opowieścią o legendarnym partyzancie, mjr. Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce", walczącym w wojnie obronnej 1939 r., a następnie działającym w ZWZ?AK. Po zajęciu kraju przez Armię Czerwoną w 1945 r. jego oddział stoczył ponad 80 walk w okręgu wileńskim i na Białostocczyźnie. Major został aresztowany w 1948 r. na Podhalu i skazany na karę śmierci.

13.10  "Żołnierze wyklęci"
Film pokazujący losy mjr. Jana Tabortowskiego ps. "Bruzda", legendarnego dowódcy AK-WiN na Białostocczyźnie, który pozostał niezłomny do końca, chroniąc się na Bagnach Biebrzańskich i ginąc w walce w sierpniu 1954 r.

Serdecznie zapraszamy!

KIELCE
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ? Kielce, 1 marca 2012

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.
Patronat honorowy: Bożentyna Pałka-Koruba ? Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas ? Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Zdzisław Wrzałka ? Starosta Powiatu Kieleckiego, Wojciech Lubawski ? Prezydent Miasta Kielce.
Patronat medialny: Radio Kielce, Radio Plus, TVP Kielce, "Echo Dnia".

10.00 Złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim. Cmentarz Kielce-Piaski

17.00 ? otwarcie w Wojewódzkim Domu Kultury wystawy IPN "Proces Krakowski, działacze WIN i PSL przed sądem komunistycznym"
- prowadzący: przywitanie gości, rozpoczęcie uroczystości
- Beata Oczkowicz ? Wicewojewoda Świętokrzyski: otwarcie wystaw
- dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (IPN)

17.40 ? przemarsz pod pomnik Armii Krajowej
- zbiórka na ul. Ściegiennego k. WDK (Michał Daranowski)
- przemarsz w kolumnie zwartej pod pomnik Armii Krajowej (Michał Daranowski)

18.00 ? uroczystości główne pod pomnikiem Armii Krajowej
- prowadzący: rozpoczęcie uroczystości, powitanie zebranych
- wciągnięcie flagi narodowej na maszt, odegranie hymnu
- Beata Oczkowicz - Wicewojewoda Świętokrzyski: wystąpienie
- dr Marek Lasota, dyrektor oddziału krakowskiego IPN (lub w razie nieobecności Leszek Bukowski, naczelnik delegatury kieleckiej IPN): wystąpienie
- ksiądz Adam Prus, proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach: modlitwa za "żołnierzy wyklętych"
- apel poległych
- salwa honorowa
- Beata Oczkowicz ? Wicewojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas ? Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Zdzisław Wrzałka ? Starosta Powiatu Kieleckiego, Wojciech Lubawski ? Prezydent Miasta Kielce: złożenie wieńca pod pomnikiem Armii Krajowej od mieszkańców woj. świętokrzyskiego
- mieszkańcy Kielc składają hołd "żołnierzom wyklętym" poprzez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek pod pomnikiem Armii Krajowej
- Pieśń Wojska Polskiego
- prowadzący: pożegnanie, zaproszenie na seans do KCK.

19.00 ? pokazy filmowe: "Żołnierze Wyklęci", "Losy Niepokornych", "Zagończyk" na małej sali KCK

KOSZALIN
Pokaz filmu "Generał Nil" ? Koszalin, 1 marca 2012

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie zaprasza 1 marca 2012 r. na pokaz filmu "Generał Nil". Pokaz odbędzie się w ramach Narodowego Dnia "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca 2012 r., godz. 17.00
Koszalin, Koszalińska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela, pl. Polonii 1

KOSZALIN
Projekt edukacyjny poświęcony "Żołnierzom Wyklętym" ? Koszalin, 1?9 marca 2012

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie i Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" zapraszają do udziału w projekcie edukacyjnym poświęconym "Żołnierzom Wyklętym".
W dniach 1?9 marca 2012 r. w podziemnych celach dawnej siedziby koszalińskiego Gestapo, a następie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Koszalinie (przy ul. Jedności 5), zostanie zrealizowany projekt edukacyjny, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
W ramach projektu uczniowie będą mogli:
- zapoznać się z najnowszą wystawą OBEP IPN Oddział w Szczecinie "Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja i opór społeczny na Pomorzu Zachodnim 1945?1956"
- zobaczyć cele, w których przetrzymywano partyzantów
- wysłuchać relacji świadków (partyzantów przetrzymywanych w PUBP w Koszalinie)
- obejrzeć umundurowanie, uzbrojenie i sprzęt wojskowy z czasów odtwarzanej epoki żołnierze KBW, funkcjonariusze UB i NKWD, polscy żołnierze wrześniowi i partyzanci II konspiracji ? tylko w dniu 1 marca 2012 r.)
- zobaczyć inscenizację historyczną (przesłuchania i więzienie partyzantów) w wykonaniu członków Bałtyckiego Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" (tylko w dniu 1 marca 2012)
- obejrzeć fragmenty spektakli Teatru Telewizji "Scena Faktu", w których przedstawiono sposoby pracy funkcjonariuszy UB i przeprowadzania śledztwa

Informacje:
Michał Ruczyński ? tel. 94 711 05 81, e-mail: michal.ruczynski@ipn.gov.pl 

KRAKÓW
Krakowski Oddział Solidarnych 2010 w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W dniu 1 marca o godzinie 12:00, Dniu Żołnierzy Wyklętych - Krakowski Oddział Terytorialny Solidarni2010 planuje uczczenie Ich pamięci na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie przy ul. Prandoty, gdzie zostali pochowani po wykonaniu egzekucji:

Dowódca oddziału PAN - p. por.Stefan Balicki ps. Bylina
Z-ca dowódcy PAN - st. sierż. Stanisław Szajna  ps. Orzeł
Kapelan PAN - ks. Władysław Gurgacz ps. Sem
Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy. Modlitwę poprowadzi Ojciec Jerzy Pająk

KRAKÓW
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2012 roku przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku. W tym czasie w sposób szczególny wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia tzw. drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej w latach 1945 -1956, w obliczu groźby sowietyzacji kraju, zdecydowali się na podjęcie nierównej i beznadziejnej walki o pełną suwerenność Polski. Byli mordowani, więzieni, prześladowani i sądzeni w pokazowych procesach.
Swoją postawą dawali w tych ciężkich chwilach świadectwo męstwa i niezłomnego patriotyzmu, wierności Polsce, tradycji i wartościom chrześcijańskim.

Pragnąc oddać hołd bohaterom, Stowarzyszenie PASSIONART podjęło się organizacji I Krakowskie Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach wydarzenia, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa Nila w Krakowie, w foyer Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, w godzinach 19.00 ? 21.30 zostaną otwarte stoiska, na których zaprezentowane zostaną najnowsze publikacje związane z tematyką Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego, Drugiej Konspiracji, Żołnierzy Wyklętych.

Gośćmi specjalnymi uroczystego koncertu, który dobędzie się 29 lutego o godzinie 19.30 w Sali Głównej Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, będą zaproszeni Żołnierze Wyklęci, członkowie Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ich rodziny.

Występ poprowadzi Lidia Jazgar. Połączonymi chórami uniwersyteckimi: Camerata Iagellonica Uniwersytetu Jagielońskiego, Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego, Chórem Męskim AGRICOLA przy Uniwersytecie Rolniczym ? dyrygować będzie Włodzimierz Siedlik. Ze swoimi utworami, z towarzyszeniem fortepianu przy którym zasiądzie Marek Pawełek, wystąpi Andrzej Kołakowski.

O przygotowanie merytorycznej strony koncertu poprosiliśmy dr Macieja Korkucia, pracownika IPN Oddział w Krakowie. Łącznie na scenie Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje się ponad 150 młodych artystów. Jesteśmy przekonani że to wydarzenie okaże się doskonałą lekcją historii i patriotyzmu dla wszystkich wykonawców i całej zgromadzonej publiczności. Honorowy Patronat nad wydarzeniem przyznał dr Marek Lasota, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Patronami zgodzili się zostać Rektorzy: Uniwersytetu Jagiellońskiego ? Prof. Karol Musioł, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ? Ks. Prof. Władysław Zuziak oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ? Prof. Janusz Żmija. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Kraków. Sponsorami koncertu są firmy: LEIER Polska S.A. Bruk-Bet, Gmina Tarnów, a partnerem muzycznym Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny, za okazaniem darmowego zaproszenia które można odebrać w kasie Filharmonii Krakowskiej. Serdecznie zapraszamy!

Program koncertu dostępny na stronie: http://passionart.org.pl/?p=60

KRAKÓW
Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zapraszają do udziału 1 marca:

1. Fabularna gra miejska "Chłopcy wychodzą z lasu"
Muzeum Armii Krajowej 9.00-12.00

2. Konferencja naukowa "Losy Żołnierzy Wolności"
Uniwersytet Jagielloński. Collegium Novum ul. Gołębia 24 sala 56
14.00 Inauguracja konferencji wykład Anny Zechenter (IPN)
15.00 - 17.00 Panel studencki
Marlena Jedlińska "Nieśmiertelni w pamięci, zdradzeni przez przyjaciół"
Bartosz Janczak "Mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" - wojownik o wolną Polskę"
Bartłomiej Śmiałek "Rozbicie więzienia w Pułtusku - 25 listopada 1946. Taktyka działania"
Jakub Maziarz  "Prawo jako narzędzie zwalczania podziemia niepodległościowego"
David Hallman "Żołnierze Wyklęci jako element popkultury?"

3.  21.00 Koncert Davida Hallmana i grupy TMA (Towarzystwo Michała Archanioła)
pamięci Żołnierzy Wyklętych - Club Still ul. Gołębia 8 godz. 21.00

KRAKÓW
Manifestacja w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

3 marca w Krakowie odbędzie się manifestacja ku czci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze, którym honor nie pozwalał zgiąć kolan w obliczu nowej władzy i zasad w niej panujących, duma- przestać walczyć, a wiara- stracić nadzieję, stoją dziś w obliczu zbrodni zapomnienia.
W czasie, gdy marionetkowe rządy III RP wyznają zasadę serwilistycznego posłuszeństwa wobec mocodawców w Brukseli, przypominanie postaci tak diametralnie od nich różnych, jak Żołnierze Wyklęci, jest obowiązkiem każdego Polaka-patrioty. Komuniści robili wszystko, by zostali zamordowani i zapomniani, nie pozwólmy by odnieśli zwycięstwo.

Pokażmy, że pamiętamy o tych, którzy nigdy nie zapomnieli o Polsce!
Już 3 marca, Rynek Główny w Krakowie, godz. 16.00
Kontakt: malopolska@nop.org.pl , tel. 535 -065 ? 543
Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/292631640795912/

KRAKÓW
Projekcja filmu "Żołnierze Wyklęci" oraz wykład Dawida Golika ? Kraków, 5 marca 2012

5 marca 2012 r. w Klubie "Kamieniołom" w Krakowie, ul. Zamoyskiego 2, odbędzie się projekcja filmu "Żołnierze Wyklęci" wraz z prelekcją Dawida Golika, pracownika krakowskiego OBEP. Rozpoczęcie ? godz. 18.00

KRAKÓW
Promocja książki dr. Macieja Korkucia "Józef Kuraś ?Ogień?. Podhalańska wojna 1939?1945"

6 marca 2012 r. w Muzeum AK w Krakowie, przy ul. Wita Stwosza 12, o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki dr. Macieja Korkucia "Józef Kuraś ?Ogień?. Podhalańska wojna 1939?1945"

KRAKÓW
Konferencja "Podziemie niepodległościowe w Polsce. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym" ? Kraków, 12 marca 2012

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, realizujące Małopolski Program Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej na lata 2010?2013, ogłoszony przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, serdecznie zapraszają do uczestnictwa w konferencji nauczycieli wszystkich typów szkół oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (forma bezpłatna).

PROGRAM
Polskie Państwo Podziemne 1939?1945 ? dr Michał Wenlar
Żołnierze Wolnej Polski ? dr hab. Filip Musiał
"Łupaszka", "Ogień", "Zapora" ? dowódcy niepodległościowego podziemia ? Dawid Golik
Prezentacja filmu pt. "My, Ogniowe dzieci", reż. T. Pawlicki
Liczba godzin: 3

Termin: 12 marca 2012 r., godz. 13.00-15.15
Miejsce: siedziba MCDN, ul. Lubelska 23 w Krakowie, II p., sala multimedialna
Zgłoszenia przyjmuje Biuro Obsługi Klienta w MCDN ODN w Krakowie, ul. Garbarska 1, pok. nr 12.
Można dokonać zgłoszenia drogą elektroniczną (e-mail: bok.krakow@mcdn.edu.pl),
telefonicznie pod numerem tel. 12 422 14 49 i tel. kom 513 042 381 (fax: 12 422 30 26) lub osobiście.
Uczestnicy otrzymają materiały dydaktyczne i zaświadczenia o udziale.

Kontakt: Daria Grodzka ? nauczyciel konsultant MCDN, e-mail: d.grodzka@mcdn.edu.pl,
tel. 12 623 76 46 w. 111

KRAKÓW
Prezentacja wystaw z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy wyklętych", organizowanych przez OBEP IPN Kraków "O orła w koronie? Zgrupowanie Partyzanckie ?Błyskawica?"

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Waksmundzie, ul. Nowotarska 127, od 25 do 28 lutego 2012 r.
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, al. Tysiąclecia 37, 1 marca 2012 r.
Muzeum Pienińskie w Szczawnicy ul J. Dietla 7, od 23 marca do 23 kwietnia 2012 r.
"Precz z kajdanami bolszewizmu? Oddział partyzancki ?Wiarusy?"
Powiatowe Centrum Edukacji w Gorlicach, ul. Niepodległości 5, od 28 lutego do 6 marca 2012 r.
"Ks. Władysław Gurgacz ? kapelan Polski Podziemnej"
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, ul. Lwowska 226, od 2 do 31 marca 2012 r.
"Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w 60. rocznicę powstania"
Muzeum regionalne w Jaworznie, ul. Pocztowa 5; od 1 lutego do 31 marca 2012 r.

KWIDZYN
Wernisaż wystawy "Za Świętą Sprawę? ? żołnierze ?Łupaszki?" ? Kwidzyn, 1 marca 2012

1 marca br. (w czwartek) także w Kwidzynie odbędą uroczystości związane ze świętem państwowym, ustanowionym rok temu przez Sejm RP ? Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku przyłącza się do organizacji uroczystości poprzez prezentację własnej wystawy historycznej "Za Świętą Sprawę? ? żołnierze ?Łupaszki?".

Wystawa na 26 panelach przedstawia genezę podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, wywodzącego się z Wileńszczyzny. Pokazuje początki okupacji na Wileńszczyźnie, losy Polaków tego rejonu i postawę oporu wobec dwóch totalitaryzmów. Punkt ciężkości położony jest na zrozumienie tych postaw, stąd stosunkowo duża liczba cytatów. Wystawa opowiada historię żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" od początku walk na Wileńszczyźnie aż do powojennej odysei na Podlasiu i Pomorzu. Autorzy nawiązują do konspiracji młodzieżowej okresu powojennego, widząc w niej kontynuację czynu niepodległościowego "Żołnierzy Wyklętych".

Wernisaż wystawy odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie (ul. Konarskiego 12) o godz. 16.15.

Oficjalne uroczystości w Kwidzynie rozpoczną się wcześniej, o godz. 15.30, kiedy to na budynku I LO zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Po wernisażu, o godz. 17.00, odbędzie się uroczysta msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta (ul. Piastowska 42).

Wystawę "Za Świętą Sprawę? ? żołnierze ?Łupaszki?" będzie można bezpłatnie zwiedzać w I LO w Kwidzynie do 9 marca w godzinach od 8.00 do 16.00 (w piątki, tj. 2 oraz 9 marca), a w pozostałe dni tygodnia poza niedzielą (tj. 5-8 marca) w godz. od 8.00 do 18.00.
Głównym organizatorem uroczystości jest Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie.

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy serdecznie!

LUBLIN
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ? Lublin, 1 marca 2012

1 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie (ul. Spokojna 4) odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

PROGRAM OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

09.00  Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie, ul. Fabryczna 19
10.00  Poświęcenie obelisku upamiętniającego "Żołnierzy Wyklętych", plac przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie, ul. Fabryczna 19
10.45  Złożenie wieńców pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK?WiN ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943?1955, Plac Zamkowy w Lublinie
11.30  Sesja popularnonaukowa poświęcona "Żołnierzom Wyklętym", Sala Błękitna Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4.
Otwarcie sesji Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc
- dr Sławomir Poleszak (IPN O/Lublin) ? Żołnierze Wyklęci na Lubelszczyźnie 1944-1963
- Artur Piekarz (IPN O/Lublin) ? Major Hieronim Dekutowski "Zapora". Legendarny dowódca partyzantki na Lubelszczyźnie
- Rafał Drabik (IPN O/Lublin) ? Żołnierze Wyklęci obozu narodowego na Lubelszczyźnie

W przerwach pomiędzy wystąpieniami fragmenty książki Zofii Leszczyńskiej ? Ginę za to co najgłębiej człowiek ukochać może ? czyta Józef Krzyżanowski

12.30  Projekcja filmu "Orlik" zrealizowanego przez Telewizję Polską Oddział w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie w ramach cyklu Z archiwum IPN.

13.00 Promocja książki "Bo mnie tylko wolność interesuje". Wywiad-rzeka z Marianem Gołębiewskim (Nowy Jork, listopad 1988 ? czerwiec 1989) pod redakcją Justyny Dudek (IPN O/Lublin), Lublin 2011.

Wspomnienia "Żołnierzy Wyklętych" ? prof. Stanisław Wołoszyn, Prezes ŚZŻAK Okręg Lubelski.

INFORMACJE DODATKOWE:
- W holu Urzędu Wojewódzkiego będzie prezentowana wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. "?Zaplute karły reakcji?. Polskie podziemie niepodległościowe 1944?1956"
- W trakcie uroczystości będzie można kupić publikacje wydane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

PATRONI:
Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc
Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
p.o. Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Lubelski
Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Lublinie
Dowódca Wielonarodowej Brygady w Lublinie płk Andrzej Kupis
Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz
Katedra Nauk Pomocniczych Historii KUL Jana Pawła II

Imprezy w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

PROJEKCJA FILMU
29 lutego 2012 r., godz. 17.00 ? projekcja filmu Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać, reż. Jerzy Zalewski, Aula Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ul. Jaczewskiego 4

Międzygimnazjalny konkurs historyczno-literacki o "Żołnierzach Wyklętych"
Organizator konkursu: Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza ul. Szkolna 6, 20-124 Lublin telefon/fax: 81 747-89-43

Harmonogram konkursu:
20.02.2012 ? termin nadsyłania prac konkursowych na adres organizatora z dopiskiem "Konkurs"
01.03.2012 ? Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych; ogłoszenie wyników konkursu na stronie Gimnazjum nr 19 w Lublinie i stronie Związku Żołnierzy NSZ
06.03.2012 ?  podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów laureatom ? prezentacja wystawy IPN "?Zaplute karły reakcj?. Polskie podziemie niepodległościowe 1944?1956"

Patronat:
Lubelski Kurator Oświaty, Przewodniczący Rady Miasta Lublin, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Zaporczyków
Instytucje wspierające:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Fundacja Niepodległość, Prof. dr hab. Piotr Pogonowski
Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, książki związane z tematyką konkursu, gry planszowe, koszulki i wpinki

I Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie z Kalendarza LZSS O Puchar Żołnierzy Wyklętych
4 marca 2012 r., godz. 9.00, strzelnica w Lublinie, ul. Gospodarcza 27

Patronat:
Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Żołnierzy AK WiN Cichociemnego Majora Zapory, Ich Rodzin i Sympatyków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Lubelski, Zarząd Obszaru Wschodniego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Oddział Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Wydawnictwo WarBook

Konferencja Niezłomni Bohaterowie ? Żołnierze Wyklęci
8 marca 2012 r., godz. 11.00, konferencja organizowana przez Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej "VADE MECUM" Niezłomni bohaterowie ? Żołnierze Wyklęci, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, al. Racławicka 14 ? Collegium Norwidianum, sala CN 208

ŁOMŻA
Prezentacja albumu "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy" ? Łomża, 6 marca 2012

W dniu 6 marca 2012 r. o godz. 12.00 w Akademickiej Szkole Policealnej w Łomży (ul. Wiejska 16) odbędzie się prezentacja wydawnictwa "W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy" z udziałem autorek książki: Anny Chmielewskiej, Jolanty Drozdowskiej i Justyny Gogolewskiej z Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Białymstoku. Autorki zaprezentują specjalną projekcję multimedialną.
Organizatorami promocji są: Oddział IPN w Białymstoku oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

ŁÓDŹ
Akcja edukacyjna IPN i TVP HISTORIA "PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI"
Łódź: konferencja popularnonaukowa "Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?"

Wspólne oglądanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce spektaklu "Tajny współpracownik", emitowanego w TVP Historia, to główny element akcji "Przywróćmy ich pamięci", którą IPN pragnie uczcić przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Zgodnie z wolą inicjatorów ustawy z dn. 4 lutego 2011 r., obchodzony w tym roku po raz drugi jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ? Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Ogólnopolską akcję "Przywróćmy ich pamięci" Instytut Pamięci Narodowej organizuje wspólnie z TVP Historia. W jej ramach proponuje szkołom ponadgimnazjalnym zorganizowanie 1 marca "Popołudnia teatralnego z ?Żołnierzami Wyklętymi?". Głównym jego elementem będzie wspólne obejrzenie wyemitowanego w południe w TVP Historia, a także w Internecie spektaklu Teatru Telewizji "Tajny współpracownik" w reżyserii Krzysztofa Langa (autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz). To historia młodego chłopaka, który szantażem zmuszony do współpracy z UB, przenika w szeregi partyzantki antykomunistycznej i wydaje bezpiece kolejnych jej działaczy, coraz bardziej angażując się we współpracę z UB, dla której staje się cennym agentem. SB zapewnia mu kamuflaż, dzięki któremu do końca życia pozostał przez otoczenie nierozpoznany.

IPN przesłał także do szkół broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz propozycją gotowego wprowadzenia historycznego na temat Żołnierzy Wyklętych, autorstwa dr. Tomasza Łabuszewskiego i Kazimierza Krajewskiego (OBEP IPN Warszawa).

Podobnie jak w ubiegłym roku łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotowuje 1 marca w Łodzi konferencję popularnonaukową. W tym roku tematem przewodnim będzie działalność Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Konferencja, skierowana głównie do młodzieży szkolnej, odbędzie się w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi, przy ul. Karola Anstadta 7. Tam w latach 1945-1956 znajdowała się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, o czym przypomina Pomnik Ofiar Komunizmu, umieszczony przed budynkiem szkoły w 2009 r.

Program:
9.30 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta w Łodzi
10.00 powitanie gości
10.10 program artystyczny w wykonaniu uczniów XII LO w Łodzi
10.30 dr Tomasz Toborek (IPN Łódź), Geneza II konspiracji
10.50 dr hab. Janusz Wróbel (IPN Łódź), W obronie niepodległości i demokracji. Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"
11.10-11.30 przerwa kawowa 11.30dr Joanna Żelazko (IPN Łódź), Działalność Łódzkiej Komendy WiN
11.50 kpt. Edmund Kowalczyk (prezes Zarządu Obszaru Centralnego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"), "Najwierniejsi z wiernych"

Więcej na temat samego święta, towarzyszących mu publikacji, tek edukacyjnych, wystaw,  filmów znaleźć można na stronie: www.ipn.gov.pl/wykleci

ŁÓDŹ

Uroczyste Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2012 roku o godz. 18:00

w Katedrze Łódzkiej, ul. ks. Ignacego Skorupki

- Msza św. za Ojczyznę, celebrowana pod przewodnictwem ks. Biskupa Adama Lepy.

- Apel Poległych i Zamordowanych przez komunistów, Żołnierzy Wyklętych,(przy Grobie Nieznanego Żołnierza).

- Złożenie kwiatów i chwila zadumy (po Apelu).

Poprzedzone w godzinach przedpołudniowych licznymi uroczystościami w szkołach i na wyższych uczelniach,

oraz Seminarium organizowanym przez IPN.

 

Organizatorzy:

Instytut Pamięci Narodowej ? Oddział w Łodzi,

Porozumienie na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych Organizacje Regionu Łódzkiego:

Fundacja ,,Polska się Upomni??, Zrzeszenie WiN Obszar Centralny, ŚZŻ AK Okręg Łódź, Oddział Łódzki, Żołnierzy KWP Stowarzyszenie Polskich Kombatantów ,,Antyk", Stowarzyszenie Polskie, Federacji Kombatantów Alianckich Europy, S.S.K- Klub Myśli Społecznej im. A. Frycza Modrzewskiego, Klub Gazety Polskiej w Łodzi, Związek Strzelecki Strzelec K.O.Ł.


ŁÓDŹ
Rozstrzygnięcie konkursu o "Żołnierzach Wyklętych" ? Łódź, 1 marca 2012

W dniu 1 marca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego w Łodzi (ul. Rysownicza 1/3) odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu historyczno-plastycznego pt. "Żołnierz Wyklęty ? zapomniany bohater", zorganizowanego pod patronatem dyrektora Oddziału IPN w Łodzi.

MALBORK
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dnia 4 marca w Malborku odbędzie się manifestacja ku czci Żołnierzy Wyklętych organizowana przez Narodowe Odrodzenie Polski i Malborskich Lechistów. Żołnierze Wyklęci to Ci, dla których wojna nie skończyła się na przełomie lat 1944/1945. Ci, dla których walka o Wielką Polskę była największym obowiązkiem, walczącym z czerwoną zarazą po ostatnie tchnienie. Żołnierze AK, NSZ, NZW, WiN i wielu innych formacji stawiających opór sowietyzacji Polski.

W czasie, gdy marionetkowe rządy III RP wyznają zasadę serwilistycznego posłuszeństwa wobec mocodawców w Brukseli, przypominanie postaci tak diametralnie od nich różnych, jak Żołnierze Wyklęci, jest obowiązkiem każdego Polaka-patrioty. Komuniści robili wszystko, by zostali zamordowani i zapomniani, nie pozwólmy by odnieśli zwycięstwo.

Pokażmy, że pamiętamy o tych, którzy nigdy nie zapomnieli o Polsce!

4 marca Malbork
Program
12.00 ? Msza w kościele pw.Jana Chrzciciela
13.00 ? Manifestacja start spod kościoła
Organizatorzy: Narodowe Odrodzenie Polski, Malborscy Lechiści
Patronat medialny: Nacjonalista.pl

MYSŁOWICE
6 marca Solidarni2010 wraz z Instytutem Silesia w Mysłowicach organizują pokaz filmu "Historia Roja" o godzinie 18 w Miejskim Ośrodku Kultury w Mysłowicach ul. Grunwaldzka 7

NOWY TARG
Wykład dr. Macieja Korkucia "Podziemie niepodległościowe na Podhalu 1939?1945" ? Nowy Targ , 1 marca 2012

1 marca 2012 roku o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, ul. Tysiąclecia 37, dr Maciej Korkuć wygłosi wykład 
pt. "Podziemie niepodległościowe na Podhalu 1939?1945". Podczas spotkania zostanie otwarta wystawa "O Orła w koronie... 
Zgrupowanie partyzanckie ?Błyskawica?" oraz zaprezentowana zostanie książka "Józef Kuraś ?Ogień?. Podhalańska wojna 
1939?1945".


Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.