Zainteresowania naukowe prof. Cieszewskiego obejmują matematyczne i obliczeniowe leśnictwo jak również pozyskiwanie danych o lasach ze zdjęć satelitarnych. Początkowo zajął się on zbadaniem parametrów wytrzymałościowych smoleńskiej brzozy na podstawie dostarczonych próbek. Doszedł do wniosku, że parametry smoleńskiej brzozy nie odbiegają znacząco od parametrów zwykłych brzóz występujących np. w Ameryce i dobrze udokumentowanych w literaturze. Te parametry jakościowe drewna są niższe niż w przypadku drewnianych słupów czy też południowej sosny żółtej. Jednak smoleńska brzoza ma znaczną ilość sęków, które dodatkowo znacząco obniżają jej wytrzymałość i powodują, że jest bardziej łamliwa. Potwierdza to również fakt złamania się jej na stosunkowo małej wysokości (5-7 m). Powyższe wyniki zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Mathematical and Computational Forestry & Natural-Resource Sciences (MCFNS) w artykule Cieszewski, C.J., F. Antony, P. Bettinger, J. Dahlen, R.C. Lowe, M. Strub., “Wood quality assessment of tree trunk from the tree branch sample and auxiliary data based on NIR Spectroscopy and SilviScan”.
Najdonioślejszy wynik prof. Cieszewskiego dotyczy jednak udowodnienia, że drzewo było złamane już 5 kwietnia, a więc na 5 dni przed katastrofą! W badaniach uczestniczyło sześciu autorów – poza profesorem Cieszewskim są to Thomas R. Jordan, Marguerite Madden, Roger C. Lowe, Arun Kumar oraz Pete Bettinger. Zespół postawił sobie za cel zlokalizowanie smoleńskiej brzozy na zdjęciach satelitarnych. Wbrew pozorom nie było to wcale takie łatwe, gdyż obie oficjalne komisje podały różne współrzędne GPS miejsca, w którym rosło drzewo. Po przyjęciu odpowiednich punktów odniesienia i wykonaniu obliczeń geometrycznych okazało się, że na zdjęciu z 26 stycznia 2010 r. w miejscu, gdzie spodziewano się brzozy obraz jest ciemny (ponieważ korona drzewa przysłania pień). Zdjęcia z 11 i 12 kwietnia są do siebie podobne – widać na nich jasny piksel w miejscu pnia (brzozy po ścięciu wydzielają wiele soków, które są dobrze widoczne z satelity w postaci jasnych punktów) oraz kilka innych jasnych pikseli odpowiadających złamanej część drzewa z widoczną jasną korą. Zdjęcie z 5 kwietnia (a więc wykonane na 5 dni przed katastrofą) jest podobne do tych z 11 i 12 kwietnia (widać jasne piksele), zdecydowanie nie przypomina zaś zdjęcia z 26 stycznia, na którym nie ma w ogóle jasnych punktów w interesującym nas obszarze. Zatem brzoza była złamana już 5 kwietnia.
Opracował AK
Tekst jest częścią „Kompendium smoleńskiego”.
Źródła:
Prof. Cieszewski w bazie Google Scholar:
http://scholar.google.com/citations?user=npyjSdoAAAAJ&hl=pl
Teksty na portalu Solidarni2010 poświęcone wynikom prof. Cieszewskiego:
Strona czasopisma MCFNS, z której po zalogowaniu można pobrać artykuły naukowe dotyczące katastrofy smoleńskiej, w tym prace prof. Cieszewskiego: http://mcfns.com/index.php/Journal