Przypominamy: Apel Poległych w Ottawie 2013 r. - przemówienie p. Ewy Błasik
data:16 kwietnia 2013     Redaktor: ArekN

Przypominamy : Obchody 3. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Kanadzie - Polecamy film video z uroczystości oraz wiersz Leszka Długosza odczytany na Apelu pod Parlamentem w Ottawie.


"Dzisiaj przede wszystkim pragnę podziękować Wam, Droga Polonio Kanadyjska, że nie daliście się zmanipulować – kłamliwej, oficjalnej wersji, że to polscy piloci, polski Prezydent i polski generał są winni tej największej od czasów II wojny światowej narodowej tragedii.

Dziękuję Wam, w imieniu żon i rodzin wszystkich ludzi munduru, poległych w smoleńskiej katastrofie, że nie ulegliście bezdusznej propagandzie, ale pragniecie prawdy i do niej dążycie. Dziękuję, że tak ważną dla Was jest kwestia honoru i godności munduru polskiego żołnierza – znanego na całym świecie, na wszystkich frontach, ze swego bohaterstwa i talentu bojowego."

(fragm. przemówienia)

fot. marszpolonia.com

Uroczystości w Ottawie miały na celu przypomnieć o dwóch ważnych rocznicach: mordu katyńskiego oraz katastrofy smoleńskiej.

Polakom, zgromadzonym pod parlamentem, chodziło o to, żeby definitywnie znieść odium winy, niesłusznie przypisywanej gen. Andrzejowi Błasikowi i załodze samolotu. Dlatego też patronat nad uroczystościami objęła wdowa po ś.p. generale Błasiku- Ewa Błasik

Podobnie, jak podczas poprzednich rocznic tragedii smoleńskiej, Polonia Kanadyjska nie zawiodła i w tym roku.

W sobotę, przed siedzibą Parlamentu Kanady, miał miejsce zorganizowany przez Solidarnych 2010 Ottawa, Apel Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska. Wśród obecnych na apelu zobaczyć było można przedstawicieli polonijnych organizacji takich jak: Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, Związek Narodowy Polski w Kanadzie, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Solidarnych 2010 Ottawa oraz Klubu Gazety Polskiej w Ottawie.

Oficjalnego poparcia udzieliły również inne grupy etniczne.

Oświadczenie wygłosił Andris Kesteris - Prezes zarówno Federacji Krajów Nadbałtyckich w Kanadzie, jak i Kongresu Litewskiego w Kanadzie.

Po nim, przemawiał Louis Kovacs, reperezentujący węgiersko-kanadyjską społeczność stolicy Kanady.

W trakcie prowadzonej w trzech językach (dwóch oficjalych kanadyjskich oraz języku polskim) uroczystości, odczytano też oficjalne przesłania. W tym od:

- Prezesa emerytowanych pracowników CIA z USA, pana EugenePoteat, Oficera wywiadu który mając ponad pięćdziesiąt lat doświadczenia wywiadowczego, zaraz po katastrofi smoleńskiej, opublikował w prasie amerykańskiej dwa artykuły, sugerujące, że należy podejrzewać zamach (“The Post and Courier”, 3 lipca 2010 - http://www.postandcourier.com/article/20100603/PC1602/306039924 “Charleston Mercury” z dnia 1 lipca 2010 -

http://www.charlestonmercury.com/articles/2010/06/01/news/doc4c051ee699262973153571.prt

- Kanadyjskiego Ministra d/s Obywatelstwa, Emigracji i Wielokulturowości, pana Jason Kenney

- Oficjalnego Lidera Opozycji w Parlamencie Kanadyjskim , Przewodniczacego Nowej Partii Demokratów, pana Thomas Mulcair

- Ludwik Klimkowski, Przewodniczącego organizacji W hołdzie dla wolności

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apel Poległych Katyń 1940-Smoleńsk 2010 - Wzgórze Parlamentu, Ottawa, Kanada- relacja z uroczystości

Dziś w bólu rocznic solidaryzujemy się z Rodakami w Kraju. Wiemy, że trzeba to dla sumienia zrobić.

I zrobiliśmy!

Z listów jakie w tych dniach napłyneły, ten z Toronto był szczególnym(...) myśle, że było mocnoduchowo wczoraj przed Parlamentem. Wysyłam rodzinę z Radomia na grób śp.nawigatora samolotu Tupolev -154M - Artura Ziętka.(...)

***

13. 04. 2013 przed Parlamentem Kanady Solidarni 2010- Ottawa po raz drugi zorganizowali Apel Pamieci Katyń1940 - Smoleńsk2010. Do samego końca nie było wiadomo, czy będzie padał śnieg czy deszcz i czy nie wpłynie to na przebieg manifestacji. Byliśmy przygotowani na najgorsze!

Szczęśliwie, na czas Apelu zimowe żywioły uspokoiły się i uroczystość obchodów 73 rocznicy ludobójstwa w Katyniu i 3 rocznicy tragedii pod Smoleńskiem odbyła się bez zakłóceń.

Prowadzącymi uroczystość byli - Lilianna Gwizdkowska i Krzysztof Grabkowski, którzy w dwu urzędowych językach Kanady przybliżyli tragiczną historię ludobójstwa w Katyniu i tragedię pod Smoleńskiem, w której śmierć poniósł śp.prezydent Lech Kaczyński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi rangą urzędnicy państwowi i generałowie NATO.

Oprawa graficzna Apelu Poległych jednoznacznie wskazywała przesłanie naszego spotkania w sercu Kanady a brzmiało ono - W obronie honoru munduru żołnierza polskiego, żołnierza NATO!

Po wysłuchaniu hymnów Kanady i Polski, które zaśpiewały dzieci ‘od Solidarnych 2010’ odczytany został list - przesłanie od Pani Ewy Błasik, wdowy po generale Andrzeju Błasiku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo,

Droga Polonio,

Kochani Rodacy,

Mija właśnie trzecia rocznica tragicznego lotu do Smoleńska.

Zginął w nim Prezydent RP Ś.P. Profesor Lech Kaczyński wraz z Małżonką.

Zginęli ministrowie, szefowie najważniejszych urzędów w Polsce.

Zginęli parlamentarzyści, posłowie i senatorowie wszystkich opcji politycznych, od prawicy, po lewicę.

Zginęli duchowni, kombatanci, działacze społeczni, rodziny zamordowanych oficerów w Katyniu, oficerowie Biura Ochrony Rządu oraz załoga rządowego samolotu Tu-154M.

Zginął również kwiat niepodległego Wojska Polskiego – generałowie, najwyżsi dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych naszej Ojczyzny.

W tym mój ukochany mąż generał, pilot Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych RP.

Zginęli lecąc oddać należny hołd bohaterom sowieckiej kaźni sprzed 70-ciu lat.

Kaźni, która spowodowała zagładę ówczesnej elity narodu. Kaźni, która była zemstą za „Cud pod Warszawą” w 1920 roku i odwetem za nieudany marsz przez Polskę na Zachód.

Kaźni, której komuniści przez pół wieku nie pozwalali opisywać w podręcznikach historii .

Mój Mąż był niekwestionowanym autorytetem w szeroko rozumianym świecie lotniczym.

Swoją służbę podporządkował najwyższym wartościom: BÓG – HONOR – OJCZYZNA.

Po jego nagłej i niespodziewanej śmierci, miałam wielkie wsparcie od jego współpracowników i kolegów z Sił Powietrznych NATO. W czasie tych rozmów mogłam przekonać się, jak dużo uczynił dla polskiego wojska, polskiego lotnictwa i udziału naszej Ojczyzny w siłach wolnego świata. Wspominam te chwile spotkań z zagranicznymi dowódcami o Andrzeju z wielką życzliwości. Oni udowodnili, że braterstwo broni nie jest pustym sloganem, że istnieje solidarność lotników NATO, że nie pozostawia się w potrzebie najbliższych ofiar, zwłaszcza tych, którzy zginęli na służbie. Te rozmowy nadal są dla mnie otuchą w dniach nieustannej żałoby. To oni dali mi siły na ciężki czas w kraju.

Praktycznie natychmiast po tej niewyobrażalnej tragedii, chwilę po pogrzebach naszych najbliższych, rozpoczęła się kampania nienawiści i kłamstw. Była to straszliwa próba dla mnie i naszej rodziny.

Jeszcze nie zdążyliśmy uświadomić sobie, co się tak naprawdę wydarzyło – że bezpowrotnie straciliśmy ukochanego męża i ojca – a już rozpowszechniano o nim na całym świecie kłamstwa. Fałszywie mówiono o rzekomej odpowiedzialności naszych pilotów za katastrofę rządowego samolotu, kłamano o naciskach polskiego Prezydenta, głoszono oszustwa o winie dowódcy polskich Sił Powietrznych.

Niestety, polski Prezydent i polski Rząd nigdy oficjalnie nie reagował na te pomówienia, hańbiące honor oficera RP i NATO. Prawda jest inna, niż chcieli by tego Rosjanie.

Udowodniono zasadnicze rozbieżności między polskim i rosyjskim stenogramem rozmów w kokpicie rządowego Tupolewa. Dokładna analiza nagrań rozmów prowadzonych w kabinie pilotów udowodniła, że słowa przypisywane mojemu Mężowi wypowiadał drugi pilot.

W ostatnich tygodniach polska prokuratura wydała postanowienie mówiące o tym, że mój mąż na pokładzie tego samolotu był tylko jednym z pasażerów tego lotu.

Prokuratura stwierdziła, że nie ma żadnych dowodów, które mogłyby uprawdopodobniać tezę o wywieraniu przez gen. Andrzeja Błasika wpływu na pracę i decyzję załogi samolotu. Prawda powoli przebija skorupę smoleńskiego kłamstwa!

Wiemy coraz więcej o skandalicznych kulisach organizacyjnych, o grze dyplomatycznej rządów Polski i Rosji, o obniżeniu standardów bezpieczeństwa podczas wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Dzieje się to, dzięki Zespołowi Parlamentarnemu ds. Katastrofy Smoleńskiej pod kierunkiem Antoniego Macierewicza. Wielką rolę odgrywają też nieskrępowane media, takie jak: Telewizja Trwam, Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, „Gazeta Polska”, tygodnik „Sieci”, tygodnik „Do Rzeczy”, niezależne portale internetowe.

Dzisiaj przede wszystkim pragnę podziękować Wam, Droga Polonio Kanadyjska, że nie daliście się zmanipulować – kłamliwej, oficjalnej wersji, że to polscy piloci, polski Prezydent i polski generał są winni tej największej od czasów II wojny światowej narodowej tragedii.

Dziękuję Wam, w imieniu żon i rodzin wszystkich ludzi munduru, poległych w smoleńskiej katastrofie, że nie ulegliście bezdusznej propagandzie, ale pragniecie prawdy i do niej dążycie. Dziękuję, że tak ważną dla Was jest kwestia honoru i godności munduru polskiego żołnierza – znanego na całym świecie, na wszystkich frontach, ze swego bohaterstwa i talentu bojowego.

Jednocześnie proszę Was, zwłaszcza Polonię Kanadyjską, o dalszą pomoc w tej bitwie o PRAWDĘ! Proszę Was o to tym bardziej, że to właśnie w Kanadzie ma swoją siedzibę Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization – ICAO). Zwracajcie się do nich, rozmawiajcie z nimi, mówcie o ustaleniach niezależnych ekspertów, demaskujcie kłamstwa MAK-u, apelujcie: niech międzynarodowi fachowcy zajmą się w końcu tragedią smoleńską! To jest możliwe, żadne przepisy, żadne procedury, nie mogą im tego zabronić,

Zbigniew Herbert w wierszu „Guziki” oddał tragedię Katynia:

tylko guziki nieugięte

potężny głos zamilkłych chórów

tylko guziki nieugięte

guziki z płaszczy i mundurów”

Tak jak pisał ten wielki poeta – guziki przetrwały i świadczą nieugięcie, przetrwały strzępy mundurów.

Doświadczyłam tego osobiście, guziki z orłem w koronie przetrwały z munduru lotniczego mego śp. Małżonka, złożone w sercu narodu, na Jasnej Górze. Te guziki są niemymi świadkami tej tragedii i strzegą prawdy.

Wówczas ktoś na nie natrafił. Dzisiaj też ktoś je odnalazł. Ktoś, kto kocha PRAWDĘ.

Wierzymy w to głęboko, że prawda wygra – brońmy zatem prawdy razem i skutecznie.

Generał,pilot Andrzej Błasik był wybitnym, polskim dowódcą, zasłużonym generałem NATO, podobnie jak wielu generałów kanadyjskich.

Pamiętajcie o tym i głoście tę prawdę kanadyjskim władzom i apelujcie, żeby nie dali się oszukać i zmanipulować!

Jeszcze Polska nie zginęła…”

Ewa Błasik

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chwila milczenia jaka otuliła zebranych na placu ludzi była wymowniejsza niż burza oklasków. Słowa pan Ewy czwórkami szły prosto do naszego serca.

To co wycierpiała ta dzielna kobieta, i to z jaką siłą do dziś dnia broni honru munduru żołnierza polskiego jest godne najwyższego szacunku. Pani Ewo - stoimy przed Pania na baczność!

Słowo o ‘ solidarności ‘ z Narodem Polskim, który doświadczył tyle krzywd, bo i Katyń, a dziś Smoleńsk - wygłosili liderzy grup narodowościowych, które przybyły, aby poprzećPolaków.

W ich imieniu głos zabrał pan Andris Kesteris - Prezes Łotewskiej Federacji Narodowej i Federacji Bałtów, którego słowa ‘prawdę już znamy, żądamy jedynie sprawiedliowści’ poruszyły zebranych oraz pan Louis Kovacs reprezentujący kanadyjsko -węgierską społeczność połączył myśl w jedno przesłanie, że ‘dzieląc cierpienie stajemy się przyjaciółmi.’

Do Solidarnych 2010-Ottawa napłyneły też listy poparcia m.in. od Thomasa Mulcair, lidera New Democratic Party i lidera opozycji w Parlamencie, Jason Kenney, Ministra Obywatelstwa, Emigracji i Wielokulturowosci oraz Ludwika Klimkowskiego przewodniczącego Tribute to Liberty.

Listem, który nas zaskoczył, a wielce znaczącym w temacie, był list prof. EugenePoteat  Prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Oficerów wywiadu, od 50 lat zajmującego sie sprawami związanymi z lotnictwem i technologią wojskową:


Dear Stowarzyszenie Solidarni 2010 Ottawa,

Thank you for your kind invitation to join you on such an important and public Memorial in remembrance of the thousands of Poles who have fallen under the murderous boots of Soviet Communism. Your event is all the more important on this third anniversary of the Smolensk crash that took the lives of your President, Lech Kaczynski, his wife, and the entire top echelon of an independent, Christian and Pro-Western Polish Government. I regret that I am unable to attend your memorial because of other family commitments made earlier—but I shall be with you in spirit. I would urge you and your compatriots to also contact the International Civil Aviation Organization (IACO), which is based in Montreal, to conduct an objective, non-Russian investigation of the Smolensk crash as a logical and necessary follow-on to your memorial event.

My very, very best for a successful event

S. Eugene (Gene) Poteat, LL.D

W części artystycznej wiersz Dorota Lipień powiedziała ‘Modlitwa za nich’ Leszka Długosza a specjalnie przybyły z Toronto poeta Aleksander Rybczyński swój własny - ‘Prezydent Lech Kaczyński wkracza do nieba’ Uroczystość zakończył Marek Jastrzębski, bard od Solidarnych 2010 z Wrocławia, który przebywał z wizytą w Ottawie. Takie szczęście! Oczywiście grał pieśni Jacka Kaczmarskiego!

Słowa Katyń, Jałta ...i uczucie zdrady, krzywdy, cierpienia wróciły do nas na strunie gitary. A w sercu Kanady to było!

Matko Boska, Królowo Korony Polskiej miej nas w opiece.

Leszek Długosz

Modlitwa za nich

Boże daj siłę, pozwól wierzyć

Że ćwierć sekundy, i mniej jeszcze

Wcześniej  choć i najmniejsze mgnienie

Zdążył tam Anioł miłosierny

Twój posłaniec

Osłonił Ich swym skrzydłem,wyrwał

Uniósł i przygarnął

Zanim runęli

Bo nie umiera tu na Ziemi

Duch sprawiedliwy, Wola prawa

Miłość czysta

Dla takiej wiary daj moc Panie

Że tam upadła w  lesie  katyńskim                

Materia roztrzaskana tylko

A byli wzięci

Do Arki Twego Miłosierdzia

- Są ocaleni

Istoto licha

Lepianko człowiecza marna …wierzysz tak ?

- Wierzę Panie

                          kwiecień 2010


Relacja: Jolanta Szaniawska, Solidarni2010Materiał filmowy 1 :

Materiał filmowy 2 : Katyn Smolensk Memorial Day Canada Ottawa April 2013

Materiał filmowy 3 :

Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
fof. E. Dłutek
Zobacz równiez:

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.