Dworak będzie się tłumaczył
data:31 stycznia 2013 Redaktor: AK
21 lutego sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przeprowadzi postępowanie w sprawie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT – informuje „Nasz Dziennik’’
Chodzi o sprawę nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na pierwszym naziemnym multipleksie cyfrowym. Komisja zamierza przesłuchać przewodniczącego Jana Dworaka oraz trzech innych członków Krajowej Rady: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.
– W moim przekonaniu, członkowie KRRiT sprzeniewierzyli się nie tylko Ustawie Zasadniczej, czyli Konstytucji, ale również ustawie o Krajowej Radzie. Chodzi o przepisy odnoszące się do tego, że to KRRiT ma stać na straży pluralizmu w mediach. Tymczasem jej działania mają znamiona dyskryminacyjne, na co wyraźnie wskazuje fakt, że za przydzieleniem miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam opowiedziało się blisko 2,5 miliona obywateli. A należy zakładać, że jest ich więcej, część osób z różnych względów podpisów nie złożyła, chociaż z Telewizji Trwam korzysta. Działania KRRiT to przejaw lekceważenia nie tylko prawa, i to najważniejszego prawa w państwie, ale również przejaw lekceważenia obywateli – mówi w rozmowie z ND poseł Stanisław Piotrowicz (PiS), który będzie wniosek uzasadniał.
W skierowanym do komisji wniosku Fundacja Lux Veritatis dowodzi, że szef Krajowej Rady, oceniając wiarygodność finansową 11 wnioskodawców zastosował 99 parawskaźników i paraparametrów, używając ich wybiórczo w odniesieniu do poszczególnych wnioskodawców. W konsekwencji taki stan rzeczy spowodował udzielenie koncesji podmiotom, które – jak się później okazało – nie posiadały odpowiedniej zdolności sfinansowania przedsięwzięcia.
Fundacja powołuje się też na apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która w liście z 10 stycznia 2012 r. skierowanym do szefa KRRiT proklamowała spełnienie wymogu ustalenia i podania do publicznej wiadomości kryteriów oceny wnioskodawców w procesie koncesyjnym. W tym w zakresie oceny ich zdolności finansowej. W opinii HFPC, parametry te powinny zostać podane do wiadomości publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu, ich ustalenie i udostępnienie „leży w interesie publicznym i ma kluczowe znaczenie nie tylko dla sprawowania kontroli społecznej nad podmiotami nadającymi sygnał telewizyjny w Polsce oraz działaniami samej Krajowej Rady, ale jest ważne także dla funkcjonowania rynku medialnego”.
„Biorąc pod uwagę przywołane wyżej argumenty, w celu uniknięcia sytuacji z poprzedniego, budzącego jakże wiele kontrowersji, postępowania koncesyjnego, niezwykle istotne wydaje się być podanie do publicznej wiadomości jednoznacznych, precyzyjnie określonych i zobiektywizowanych kryteriów i narzędzi, które zapewniałyby pełną transparentność procedury obecnego postępowania koncesyjnego” – konkluduje Fundacja.
ansa/ Nasz Dziennik
[foto_duzy_2]
![{foto_podpis_2}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_2})
[/foto_duzy_2]
[foto_duzy_3]
![{foto_podpis_3}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_3})
[/foto_duzy_3]
[foto_duzy_4]
![{foto_podpis_4}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_4})
[/foto_duzy_4]
[foto_duzy_5]
![{foto_podpis_5}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_5})
[/foto_duzy_5]
[foto_duzy_6]
![{foto_podpis_6}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_6})
[/foto_duzy_6]
[foto_duzy_7]
![{foto_podpis_7}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_7})
[/foto_duzy_7]
[foto_duzy_8]
![{foto_podpis_7}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_8})
[/foto_duzy_8]
[foto_duzy_9]
![{foto_podpis_9}](./luba/dane/pliki/{foto_plik_9})
[/foto_duzy_9]