PRZYPOMINAMY NASZĄ AKCJĘ: Odpowiedź administracji B.Obamy na petycję Solidarnych 2010 o wsparcie Narodu polskiego w powołaniu międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn  katastrofy pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r.
data:08 grudnia 2012     Redaktor: Barbara Chojnacka

W nadziei na zmianę postawy Białego Domu pod przywództwem Prezydenta Donalda Trumpa wobec Katastrofy Smoleńskiej przypominamy akcję Solidarnych2010 z 2012r. polegającą na zarejestrowaniu petycji na oficjalnej stronie  Białego Domu w lipcu 2012r. " o wsparcie Narodu polskiego w powołaniu międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn  katastrofy pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r." i zebraniu niemal 30 tys. podpisów pod petycją w wymaganym czasie, dzięki czemu została ona oficjalnie przyjęta do rozpatrzenia.


Poniżej odpowiedź administracji Prez. Baraca Obamy, jaką otrzymała dokonująca rejestracji nasza przyjaciółka śp.Basia Chojnacka, oraz reakcja prezes E. Stankiewicz na tę odpowiedź.
Przypominamy, że jako Stowarzyszenie od początku żądamy min. 2. POWOŁANIA MIĘDZYNARODOWEJ KOMISJI DO ZBADANIA PRZYCZYN KATASTROFY.

Wprawdzie oczekiwania związane z naszą petycją wobec administracji Obamy były bardzo ograniczone to jednak nie spodziewaliśmy się odesłania na strony MAK i komisji Millera.

Z ostatniej chwili:
Komentarz Ewy Stankiewicz na odpowiedź Białego Domu

Biały Dom na razie nie zajmie się badaniem katastrofy smoleńskiej. To jest dla nas wiadomość zła, ale my się nie poddamy. Tzn. my, po pierwsze, musimy naprawić to co zepsuł Donald Tusk, czyli, że oddał śledztwo i wszelkie dowody w śledztwie w ręce i w dyspozycję Rosjan i ustanowił de facto Polskę w roli petenta wobec Rosji, która w tym wypadku jest pierwszym podejrzanym. I w każdym śledztwie punkt wyjścia byłby taki.

…/ Zdumiewa w tej odpowiedzi jedna rzecz: potraktowanie tego lotu jako cywilnego wbrew opinii międzynarodowych organów i instytucji, które nie mogły, odmówiły zajęcia się tą sprawą powołując się na to, że to był lot wojskowy.

Wysłuchaj całości:

 


 

 

Nasza petycja na stronie Białego Domu:

we petition the obama administration to:

support the Polish Nation appeal for an international investigation of the Smolensk 2010 air crash

 

On 10th of April, 2010, Polish President, First Lady and 94 top government officials died in a plane crash in Smolensk, Russia.

Russia is the Judge in their own case. Investigation is carried by Russian Interstate Aviation Committee (MAK). Although flight was military, MAK carries investigation according to App.13 of Chicago Convention, which refers only to civil accidents. All the evidence-wreck, black boxes are in Russia and access to them is strictly limited. Wreck has been damaged by Russians after the crash.

MAK’s final report which blames pilots, tree and whether for accident, has been questioned by many scientists and scientifically been proved false. Moreover the main conclusion of scientists is that the cause of accident was two explosions. We have the right to know the truth!

Created: Jun 05, 2012

Issues: Civil Rights and Liberties, Foreign Policy

total signatures

31,317

 

  

Wersja polska:

PETYCJA DO ADMINISTRACJI BARACKA OBAMY o wsparcie Narodu polskiego w powołaniu międzynarodowej komisji do wyjaśnienia przyczyn  katastrofy pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r.

10 kwietnia 2010 r. Prezydent Polski, Pierwsza Dama oraz 94 najwyższych urzędników państwowych zginęło w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w Rosji.

Rosjanie są sędzią we własnej sprawie. Śledztwo prowadzone jest przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK). Mimo iż feralny lot był lotem wojskowym, MAK prowadzi śledztwo ag załącznika 13 konwencji chicagowskiej, która odnosi się wyłącznie do lotów cywilnych. Wszystkie dowody a wrak samolotu, czarne skrzynki znajdują się w Rosji i dostęp do nich jest niezwykle ograniczony. Sam wrak samolotu był niszczony tuż po katastrofie.

Konkluzją finałowego raportu (MAK) jest fakt, że główną przyczyną katastrofy był błąd pilotów, uderzenie w brzozę oraz złe warunki atmosferyczne.

Tenże raport został podważony przez wielu naukowców. Dodatkowo wielomiesięczne badania naukowe wykazały iż najprawdopodobniej przyczyną  katastrofy były dwie eksplozje. Mamy prawo znać prawdę!

 

Pierwszy i ostatnie wpisy pod petycją:

 

Signatures: 19 of 31,317

creator
Barbara C
June 05, 2012
Signature # 1

  

Aneta M  
Belleview, FL
December 07, 2012
Signature # 31,317

 

Jon P
December 07, 2012
Signature # 31,316

 

Anthony G
December 07, 2012
Signature # 31,315

 

 

Oficjalna odpowiedź Departamentu Stanu:

Official Department of State Response to support the Polish Nation appeal for an international investigation of the Smolensk 2010 air crash

Response to We the People Petition on Smolensk Air Crash

By Phil Gordon

The White House has received your petition requesting support for an international investigation of the Polish Air Force Tu‑154 crash that occurred near Smolensk, Russia, on April 10, 2010. The people of the United States share your grief over this tragedy and regret the loss of life, including that of President Lech Kaczynski and his wife Maria. As President Obama stated on that terrible day, "Our thoughts and prayers are with the Kaczynski family, the loved ones of those killed in this tragic plane crash, and the Polish nation. Today's loss is devastating to Poland, to the United States, and to the world." During his trip to Poland in May 2011, President Obama visited the memorial to the victims at the Field Cathedral of the Polish Military in Warsaw, and expressed his condolences to the families of those lost in the crash.

In response to your petition, we note that the Polish and Russian governments each conducted their own investigations. In conducting their investigations, Poland and Russia agreed to follow the protocols of the Convention on International Civil Aviation, which establishes the standards and recommended practices for civil aviation accident investigations. Both countries published the results of their investigations, which are available at the links below:

The Polish Committee for Investigation of National Aviation Accidents report published on July 29, 2011 (.pdf)

The Russian Interstate Aviation Commission (MAK) report published on January 12, 2011 (.pdf)

The United States again expresses its deepest condolences to the Polish nation and all of the families affected by this tragedy.

Phil Gordon is Assistant Secretary of State for Bureau of European and Eurasian Affairs

Tell us what you think about this response and We the People

 

 

Tłumaczenie odpowiedzi:

Odpowiedź na petycję ludzi w sprawie katastrofy smoleńskiej

Phil Gordon, asystent sekretarza stanu w Prezydium Europy i Eurazji

Biały Dom otrzymał waszą petycję zawierającą prośbą o wsparcie w sprawie międzynarodowego śledztwa dotyczącego katastrofy samolotu Polskich Sił Powietrznych Tu‑154, który zdarzył się 10 kwietnia 2010 r.

Obywatele Stanów Zjednoczonych podzielają wasz żal związany z tą tragedią i smutek związany ze śmiercią pasażerów, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Jak powiedział prezydent Obama tego strasznego dnia: "Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Kaczyńskich, z tymi, których kochali zabici podczas tragicznego wypadku lotniczego, z polskim narodem. Dzisiejsza strata jest niszczycielska dla Polski, Stanów Zjednoczonych i świata."

W czasie swojej wizyty w Polsce w maju 2011 r. prezydent Obama odwiedził pomnik poświęcony Ofiarom w Katedrze Polowej Wojsk Polskich w Warszawie, i wyraził swoje kondolencje rodzinom tych, którzy zginęli w katastrofie.

W odpowiedzi na waszą petycję, zauważamy, że każdy z rządów - polski i rosyjski - przeprowadził własne śledztwo. W czasie śledztwa Polska i Rosja zgodziły się postępować zgodnie z protokołami Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, która ustanawia standardy i wskazuje praktyki dotyczące śledztw dotyczących cywilnych wypadków lotniczych. Oba kraje opublikowały rezultaty swoich śledztw, które są dostępne pod poniższymi linkami.

The Polish Committee for Investigation of National Aviation Accidents report published on July 29, 2011 (.pdf)

The Russian Interstate Aviation Commission (MAK) report published on January 12, 2011 (.pdf)

Stany Zjednoczone wyrażają swoje najgłębsze kondolencje narodowi polskiego i rodzinom dotkniętym przez tę tragedię.


Powiedz nam co myślisz o tej odpowiedzi na petycję (Ankieta)

Pozostań w kontakcie

Pozostań w kontakcie z Białym Domem, logując się na okresowe aktualizacje e-mail od prezydenta Obamy i innych wyższych urzędników administracji.

Można wyrazić swoje zdanie w sprawie petycji, odpowiadając m. in. na pytanie, czy petycja odniosła się do problemów wskazanych w petycji ("Do you think the petition response adequately addressed the concerns raised in the petition you signed"):
Tell us what you think about this response and We the People

 

Warto polecać znajomym obcokrajowcom, zwłaszcza dziennikarzom i politykom, anglojęzyczną stronę

http://smolenskcrash.eu/home

Hasło strony brzmi:

Katastrofa w Smoleńsku - odrzucona prawda.

Znajdziemy tam najnowsze informacje na temat dochodzenia prawdy o tragedii, napisane w języku angielskim, na wysokim poziomie językowym i merytorycznym.

M. in. niezmanipulowane informacje o materiałach wybuchowych, badania opinii publicznej dowodzące, że Polacy chcą międzynarodowej komisji, a także wiadomości o zaniedbaniach prokuratorów.

Stronę redaguje m. in. Mateusz Kochanowski - syn śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, który zginął w Smoleńsku.

Strona powstała pierwotnie na potrzeby wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim, które odbyło się 28 marca 2012 roku. Nie została jednak zawieszona, ale kontynuuje działalność, ewoluując w kierunku strony informującej o sprawie smoleńskiej.

Cenna inicjatywa, dobrze zrobiona, warta polecenia.

 

 

Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.