Spowiedź gładzi grzechy w sensie tzw. kary wiecznej (która zamyka wstęp do nieba), ale pozostaje do odpokutowania tzw. kara doczesna (czyli skutki grzechu): na ziemi lub w czyśćcu.
Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone w spowiedzi św.
Warunki odpustu zupełnego:
W ROKU WIARY ODPUST MOŻNA OTRZYMAĆ:
1. za udział w co najmniej 3 konferencjach misji świętych lub 3 wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu;
2. za pielgrzymkę do bazyliki papieskiej, katakumb chrześcijańskich lub do:
i tam udział w nabożeństwie, osobistą modlitwę, medytację, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych;
3. za nawiedzenie baptysterium lub miejsca, własnego chrztu i odnowie przyrzeczeń chrzcielnych (najlepiej w rocznicę własnego chrztu)
4. Za uczestnictwo w Eucharystii lub liturgii godzin i odmówienia Wyznania Wiary w dni:
Ponadto za:
Nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 - 8 listopada i modlitwę - choćby tylko w myśli - za zmarłych (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące),
Pobożne nawiedzenie kościoła w dniu Zadusznym i odmówienie Ojcze nasz i Wierzę (odpust tylko za dusze w czyśćcu cierpiące)
Opracowała: ZZ
Od redakcji
O znaczeniu modlitwy za zmarłych w oktawie 1-8 listopada polecamy rozmowę z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim:
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/wspomnienie-wszystkich-wiernych-zmarlych-2/