To było niezwykłe spotkanie – warszawiaków z uczniami i nauczycielami z dalekich Wąglikowic na Kaszubach. Nasz reportaż publikujemy dzisiaj, bo to właśnie 28 lat temu, 3 listopada 1984 roku, pogrzeb bohaterskiego kapłana i męczennika przerodził się w wielką manifestację patriotyczną, która zgromadziła blisko milion ludzi, także spoza Polski.
25 października, tuż po 28 rocznicy śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki uczniowie Zespołu Szkół im. NZZZ „Solidarność” (jedynej w Polsce szkoły noszącej tę nazwę) w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy kościele św. Stanisława Kostki zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny w hołdzie błogosławionemu męczennikowi „Solidarności”. Przyjechali pod opieką swych nauczycieli i wychowawców, pana dyrektora szkoły i jego małżonki, która napisała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie.
Spektakl rozpoczęły utwory muzyczne w wykonaniu wiolonczelistki, pani Marzeny Korzyckiej. W naszej relacji możemy wysłuchać „Ave Maria” Bacha/Gounoda.
Recytacje utworów poetyckich przeplatały się z kalendarium życia Ks. Jerzego, cytatami z Jego dziennika, pieśniami religijnymi i patriotycznymi oraz utworami poetyckimi znanymi nam, starszym, sprzed lat, z czasów stanu wojennego i wkrótce po nim.
Usłyszeliśmy przejmująco śpiewaną przez jedną z uczennic pieśń „Ojczyzno ma” do słów i muzyki Ks. Karola Dąbrowskiego, „Żeby Polska była Polską” (słowa Jana Pietrzaka, muzyka Włodzimierza Korcza), „Modlitwę o wschodzie słońca” Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego, zaś na końcu wszyscy na stojąco zaśpiewali pieśń „Ślubujemy, Księże Jerzy” do słów Teresy Boguszewskiej i muzyki Mikołaja Hertla. Niejeden ze słuchaczy, jak Ks. Feliks Folejewski, przyjaciel Ks. Jerzego Popiełuszki, ocierał łzy wzruszenia.
Swój wiersz „Krótki życiorys Ks. Jerzego” recytowała zaprzyjaźniona z Księdzem Jerzym poetka pani Teresa Boguszewska, której wiersze pisane na Msze za Ojczyznę recytowali w kościele na Żoliborzu znani artyści. Przypomnieliśmy sobie także wiersz „Księże Jerzy” Anny Kamieńskiej, oraz „Który skrzywdziłeś człowieka prostego” Czesława Miłosza. A wielu młodych obecnych na szczelnie wypełnionej widowni miało zapewne okazję wysłuchać tych pieśni i wierszy po raz pierwszy w życiu.
Znakomite były również migawki z życia bohatera tego spotkania – np. scena, w której powołany do wojska Ks. Jerzy odmawia zdjęcia z palca różańca, czy też Jego wrażenia po tym, kiedy po raz pierwszy ten, który miał zostać kapelanem „Solidarności” przekroczył bramę Huty Warszawa. A kiedy już się stało – scenka, w której uczniowie odmawiają Modlitwę Pańską, i dopiero za trzecim razem, z wysiłkiem, przechodzi im przez gardło tekst o odpuszczeniu win.
„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba BYĆ człowiekiem” – padają słowa ciężkie jak kamienie. I wtedy przychodzą na myśl słowa, które lubi cytować pani Marianna Popiełuszko, matka bohaterskiego księdza-męczennika:
„Prościusieńko w niebo droga,
Kochać ludzi, kochać Boga.
Kochaj sercem i czynami,
Będziesz w niebie z aniołami.”...
Po przedstawieniu krótkie, ciepłe przemówienie wygłosił Ks. Folejewski. Podajemy poniżej całe jego wystąpienie, podobnie jak podziękowanie i wyrazy uznania dla gości z Wąglikowic wygłoszone przez Ks. proboszcza Tadeusza Bożełkę.
Zachęcamy również do wysłuchania apelu druhny Hanny Szczepanowskiej, łączniczki AK, żywej tarczy podczas Powstania Warszawskiego, dziś członka ZG Stow. Szarych Szeregów. Wezwała ona do modlitwy o odbudowanie ducha Narodu Polskiego i zapowiedziała, że 18 listopada o godz. 12:30 będzie sprawowana w tej intencji Msza św. w Archikatedrze Warszawskiej.
Wielką radość wywołały słowa pana Andrzeja Dembińskiego, inicjatora i fundatora pomnika Ks. Jerzego Popiełuszki w Paryżu (poświęconego przez Jana Pawła II). Pan Dembiński zaprosił zespół z Wąglikowic, aby wystąpił ze swym spektaklem w Paryżu. Zapowiedział, że zapewni tam uczniom mieszkanie i wyżywienie.
Na koniec słowo refleksji. To było naprawdę niezwykłe spotkanie - i przeżycie. Dla wszystkich, gości i gospodarzy, starszych i zupełnie młodych. Długo potem komentowane. Okazało się, że zmiana warty jestmożliwa, że ona już się zaczyna dokonywać. Pamięć o naszych bohaterach, o naszej historii, tradycji, korzeniach i wartościach okazuje się odporna na brutalne zabiegi tych, którzy chcą je zniszczyć paragrafami i bzdurnymi enuncjacjami o polskiej „nienormalności”. Na nic szyderstwa i kłamstwa, na nic pogarda i nienawiść zdrajców i wrogów Ojczyzny. Młodzi są wspaniali, nie dadzą sobie wydrzeć wiary ojców, patriotyzmu, ideałów. Pomogą nam odzyskać Polskę naszych marzeń. Wolną, suwerenną, bezpieczną. Z różańcem w ręku i hasłem „zło dobrem zwyciężaj” pomogą łeb urwać hydrze.
A teraz posłuchajmy fragmentów spektaklu i wystąpień wdzięcznych słuchaczy.
Ave Maria Bacha/Gounoda zagrała na wiolonczeli Marzena Korzycka
Swój wiersz „Krótki życiorys Księdza Jerzego” recytowała poetka Teresa Boguszewska.
Teresa Boguszewska pisywała dla Ks. Jerzego wiersze na odprawiane przez Niego Msze św. za Ojczyznę.
Dziewczyna śpiewa na scenie - spektakl w wykonaniu młodzieży
Recytacja, historia, daty, pieśń „Ojczyzno ma”
Spektakl
Życiorys, wypowiedzi, scena z różańcem
Ołtarz kościoła św. Stanisława Kostki
Kalendarium życia X.J. - kontynuacja spektaklu.
Znicz "Solidarności"
Wiersz Miłosza „Który skrzywdziłeś człowieka prostego”,stan woj., Msze za Ojczyznę - spektakl
Dzwon Ks. Jerzego Popiełuszki na terenie kościoła św. Stanisława Kostki, poświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II
Prześladowania, pieśń „Modlitwa o wschodzie Słońca” - spektakl
Płaskorzeźba z Frasobliwym. U dołu płaskorzeźby napis: „Z 19 na 20 października”
Stało się, modlitwa i odpuść nam... - spektakl
Ks. Jerzy daje komunię
Śpiew (Joan Baez), wiersz Anny Kamieńskiej „Księże Jerzy” - spektakl
Obraz ks. Jerzego na scenie.
Tekst, prawda i kłamstwo - spektakl
Kołyska przyszłego błogosławionego i jego rodzeństwa.
Tekst, nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba być człowiekiem - spektakl
Wysłuchajmy pięknej wypowiedzi Ks. Feliska Folejewskiego.
Spotkanie podsumował i modlitwę poprowadził Ks. proboszcz Tadeusz Bożełko
(w okularach, na pierwszym planie; po Jego prawej stronie ks. Feliks Folejewski, po lewej druhna Hanna Szczepanowska.
Publika stoi.
„Ślubujemy, Księże Jerzy”, tekst Teresy Boguszewskiej, muzyka Mikołaja Hertla.
Transparent „Zło dobre zwyciężaj” – ZHR
O podjęcie walki o odnowienie ducha Narodu Polskiego apelowała druhna Hanna Szczepanowska, łączniczka AK, członek ZG Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
Foto, audio i tekst: MB; współpraca BC