Z kosą na Telewizję TRWAM
Rząd ma już alternatywę, jeśli Telewizja Trwam znajdzie się jednak na multipleksie cyfrowym. Wczoraj koalicja przeforsowała 150-procentową podwyżkę opłat koncesyjnych dla stacji telewizyjnych nadających cyfrowo.
Za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji w takim kształcie podniosło rękę 287 posłów. To zarzynanie mediów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że z przyznaniem koncesji na MUX-1 dla Telewizji Trwam zwlekano, by móc ją zniszczyć finansowo. Zanim okrzepnie na rynku medialnym i reklamowym.
Więcej: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/12140,z-kosa-na-telewizje-trwam.html
--------
Konieczna presja na senatorów
Z poseł Barbarą Bubulą (PiS), członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, rozmawia Małgorzata Goss
- Ustawa została uchwalona, ponieważ przed ponad rokiem Trybunał Konstytucyjny nakazał Sejmowi określenie opłat koncesyjnych ustawowo, a nie przez rozporządzenie KRRiT. Projekt senacki, który był podstawą prac, zakładał wpisanie do ustawy sejmowej kwot zbliżonych do obecnie obowiązujących opłat na podstawie rozporządzenia Krajowej Rady, czyli z Senatu wyszedł projekt z kwotami ponoszonymi obecnie przez nadawców. Jednak na etapie prac sejmowej komisji jeden z elementów - dotyczący telewizji cyfrowej, został podniesiony do kwoty blisko 26 mln zł z obecnych 9-12 mln złotych. W związku z tym doszło do sytuacji, gdy jeden z typów nadawców będzie miał górną granicę ustawową opłat na poziomie ponaddwukrotnie wyższym niż obecnie ponoszone. Ustawa dotyczy wszystkich nadawców, tj. wpisuje kwoty dla radia analogowego, telewizji analogowej oraz radia cyfrowego i telewizji cyfrowej, a także dla telewizji satelitarnej i innych na rynku radiowo-telewizyjnych, ale tylko w jednym punkcie dotyczącym radia cyfrowego (którego jeszcze nie ma na polskim rynku medialnym) i telewizji cyfrowej nastąpiła drastyczna podwyżka. Radio cyfrowe aż do 6 mln zł, a telewizja cyfrowa - do 26 mln złotych.
Więcej:
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/12221,konieczna-presja-na-senatorow.html